aA
Prieš kelias dienas žiniasklaidoje ir vėl pradėjo vaidentis Petro Cvirkos šmėkla. Šį kartą dėl Kultūros tarybos skirto finansavimo „Viešųjų diskusijų erdvei apie Petro Cvirkos skverą“ projektui. Galiu mokesčių mokėtojus paguosti tik tuo, kad projekto sąmata buvo kone dvigubai didesnė, tačiau kultūros taryba skyrė ne visą prašomą sumą. Taip pat nenorėčiau, kad šis projektas būtų gretinamas su Vilniaus miesto savivaldybe ar Vilniaus miesto Istorinės atminties komisija, nes tai ne mūsų priimtas sprendimas.
Kamilė Šeraitė
Kamilė Šeraitė
© Asmeninio albumo nuotr.

Kai buvau išrinkta į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą, kartu su koalicijos partneriais formavome koalicijos sutartį, kurioje Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos vardu kaip vieną iš tikslų įrašėme: „Rekonstruoti Pylimo ir Pamėnkalnio gatvių sankirtoje esantį skverą ir iškelti iš šios vietos paminklą Petrui Cvirkai“. Žinojome, kad lengva nebus. Nuo pat pradžių atsimušėme į sieną - į Kultūros paveldo departamento paminklui dar 1973 m. suteiktą kultūros paveldo statusą. Tačiau visi puikiai suprantame, kad ne suteiktas kultūros paveldo statusas yra didžiausia kliūtis. Didžiausia kliūtis – politinės valios trūkumas.

Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisijai gavus patikslintą Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išvadą apie P. Cvirkos veiklą klausimų nebekilo – sutarėme, kad Petras Cvirka buvo kolaborantas ir šis paminklas, stovintis Vilniaus širdyje, skirtas ne Petrui Cvirkai rašytojui, o Petrui Cvirkai kolaborantui. Tai reiškė, kad tokio paminklo, koks yra dabar, likti negali. Čia padėjome tašką ir prie šio klausimo, labai tikiuosi, nei komisijoje, nei diskusijose už keturiasdešimt du tūkstančius eurų daugiau nebegrįšime.

Tačiau čia pat atsiranda du mums labai gerai žinomi ir ne pačias geriausias emocijas keliantys žodžiai „kūrybinės dirbtuvės“, kurių kelią Vilniaus miesto Istorinės atminties komisija nusprendžia išbandyti, o jei netiks – raminama, kad grįšime prie paminklo demontavimo. Todėl Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisijos pirmininkas viešai džiaugiasi, kad atsirado projektas, leisiantis išbandyti kūrybinių dirbtuvių kelią.

Kūrybinės dirbtuvės man asocijuojasi su dar viena viešąja erdve - Lukiškių aikšte, kurią Vilniaus miesto savivaldybė dėl vienasmenių sprendimų ir rinkiminių ambicijų visai neseniai tiesiog prarado. Ar vardan to, kad kažkas per trisdešimt nepriklausomybės metų nespėjo sudalyvauti diskusijose ir siekia išsaugoti bent dalelę balvono paminklo, esame pasiruošę šiuo nelengvu visuomenei laikotarpiu vėl kelti įtampą, skaldytis ir skatinti susipriešinimą, o galiausiai ir paaukoti dar vieną Vilniaus viešąją erdvę? Toks šių diskusijų ir kūrybinių dirbtuvių, finansuojamų kultūros tarybos, kelio rezultatas skamba gal ir drastiškai, bet negali būti visiškai atmestas.

Galimi ir kiti scenarijai. Gali nutikti ir taip, kad diskusijos ir tų diskusijų metu gimę meninės dekonstrukcijos sprendimų pasiūlymai bus visiškai netinkami. Kaip savivaldybė kartu su Istorinės atminties komisija elgsis toliau? Lengvai numos ranka į išleistus mokesčių mokėtojų keturiasdešimt du tūkstančius eurų ir sąžiningai pasakys, kad sprendimai netinka ar bus bandoma bet kokia kaina projektų rengėjų įteigti Vilniaus miesto savivaldybės tarybai rinktis dekonstrukcijos, o ne demontavimo kelią, bandant įtikinti, kad tokį kelią pasirinko pati visuomenė?

Viešosios erdvės užpildymas yra vienas iš būdų kurti kolektyvinę tapatybę ir tai yra neginčytina taisyklė nuo civilizacijų pradžios. Puikiai žinome, kad sovietų sistema šią taisyklę puikiai suprato ir visą okupacijos laikotarpį statė komunistinės ideologijos simbolius. Todėl man sunku suvokti, kodėl mums taip nelengva pasakyti, kad totalitarinės ideologijos pėdsakams viešosiose erdvėse ne vieta, ir kodėl taip nelengva su jomis atsisveikinti visiems laikams, ir nebeleisti kultūriniams ir istorinės atminties karams skaldyti mūsų visuomenės.

Man taip pat nesuprantama, kodėl Vilniaus miesto savivaldybėje istorijai yra taikomi dvigubi standartai. Kai Vilniaus miesto taryboje buvo prašoma pratęsti diskusijas dėl Kazio Škirpos alėjos pervadinimo, deja, nebuvome išgirsti. Taip pat šioje situacijoje verta prisiminti vienasmenį mero sprendimą dėl Jono Noreikos-Generolo Vėtros lentos nuėmimo. Čia galima kelti du klausimus. Visų pirma, kodėl nei Kazys Škirpa, nei Jonas Noreika-Generolas Vėtra nenusipelnė nei kūrybinių dirbtuvių, nei diskusijų už keturiasdešimt du tūkstančius eurų, o Petras Cvirka nusipelnė? Antra, kodėl nei Kazio Škirpos, nei Jono Noreikos-Generolo Vėtros atvejais nebuvo atsižvelgta į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išvadas, o Petro Cvirkos klausimu buvo?

Turbūt esminis skirtumas, neleidžiantis mums Vilniaus miesto taryboje eiti demontavimo keliu yra skirtingas koalicijos partnerių požiūris į istoriją. Kai kurie koalicijos partneriai nepripažindami bendrojo gėrio būtinybės ir dažniausiai šią laikydami užuomina į totalitarizmą, kolektyvizmą ar tironiją iš esmės nepritaria idėjai, kad istorija turi būti valstybės rūpesčio objektas. Deja, šis požiūris, skatina istorinės savivokos naikinimą, nes istorinė savivoka negali egzistuoti be pagarbos valstybės istorijai.

Kiekviena valstybė yra atsakinga už savo istorinio naratyvo kūrimą, pasakojimą ir gynimą, o ne siekį išsaugoti bent kažkiek okupantų istorijos palikimo laisvos ir nepriklausomos Lietuvos viešosiose erdvėse.

Žinau, kad šiai mano pozicijai dėl Petro Cvirkos paminklo likimo pritaria visa Vilniaus miesto savivaldybės Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų frakcija. Tad nepaisant to, kas vyksta – mūsų frakcijos tikslas P. Cvirkos paminklo demontavimas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(45 žmonės įvertino)
4.2444

Top naujienos

Vytenis Miškinis

Visagine – siaubinga pavydo drama: mylimąją su meilužiu užklupęs vyras surengė kruviną egzekuciją (4)

Ne kartą prieš ilgametę sugyventinę smurtavęs visaginietis, užklupęs ją besibučiuojančią su...

Lietuvis apsilankė „Gangnam style“ apdainuotame turčių rajone: ten gyventi – visiškas prestižas (1)

Su jumis sveikinuosi iš Pietų Korėjos sostinės Seulo – vieno didžiausių pasaulio miestų,...

Po nervų karo Šeškus prabilo apie skaudžią vagystę Jonavoje

Jonavos „CBet“ bronzinėje kovoje buvo arti antrosios pergalės, tačiau įspūdingą charakterį...

Kraupus įvykis Naujojoje Vilnioje: maršrutinis autobusas pervažiavo moterį ir nutraukė jai koją

Vėlų penktadienio vakarą Naujojoje Vilnioje įvyko žiauri nelaimė. Pranešama apie sužalotą...

Ukrainos pareigūnas: durys deryboms su Rusija uždarytos (2)

Ukraina laiko uždarytas duris deryboms su Rusija ir nesiruošia pradėti dialogo.

Viktorija Sakalauskaitė

Kaip aš ieškojau vyro Tinderyje: po žodžių „nebijok, aš tau nieko nepadarysiu“, nuėjau pas jį į namus, kur pamačiau jo tikrąjį veidą

Remiantis Lietuvos statistikos duomenimis, kas antra susituokusi pora išsiskiria. Skaičiai išties...

Jonavoje – „Lietkabelio“ kroato emocijų protrūkis: kentėjo kamuolių dėžė, kliuvo atsitiktiniams žiūrovams epizodo vaizdo įrašas

„Jonaviečiai, ką manote apie kroato elgesį?“, – klausė Jonavos „CBet“ klubas feisbuko...

Kovoje dėl bronzos – lygybė: atsitiesęs „Lietkabelis“ paskutiniu metimu nugvelbė pergalę Jonavoje

Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe- LKL “) tęsiasi bronzos siekiančių ekipų dvikova. Jonavos...

Karas Ukrainoje. JK gynybos sekretorius: Ukraina gali atkovoti Krymą jau šiais metais rusai atakavo Kupiansko rajoną aviacinėmis bombomis, yra aukų (4)

Naktį į penktadienį kone visoje Ukrainoje buvo paskelbtas didelio masto oro antskrydžių...

Sodyboje Agnė aptiko išskirtinį gyvūną: ekspertas pasakė, kas jie tokie ir su kuo dažniausiai painiojami

Lietuvoje galima aptikti išties įdomių gyvūnų. Vieną tokių netoli namų rado Agnė. Šis...