aA
Pastaraisiais metais Rusija skiria ypatingą dėmesį ir finansavimą istorinės atminties projektams, skirtiems išsaugoti istorinę atmintį ir manipuliuoti istoriniu naratyvu užsienio valstybių atžvilgiu, perrašinėjant istoriją, kuriant mitus, kurie tarnautų Kremliaus politiniams tikslams. Rusijos valdžia, vykdydama tokią politiką, skverbiasi ne tik į kitų valstybių istorinį naratyvą, bet ir į savų istorikų darbą ir jį kreipia taip, kad šie rašytų ir kalbėtų tai, kas atitiktų valdžios specifinius tikslus.
Kamilė Šėraitė
Kamilė Šėraitė
© DELFI / Karolina Pansevič

2003 m. Vladimiras Putinas susitikimo su Rusijos istorikais metu pareiškė, kad istorikai turi imtis pozityvios istorijos kūrimo, kuri būtų paremta didžiavimusi savo valstybe. Po šio
V. Putino pasisakymo buvo pradėti išiminėti senieji Boriso Jelcino prezidentavimo metu išleisti istorijos vadovėliai ir po kiek laiko šviesą išvydo naujieji Rusijos istorijos vadovėliai, pasipildę svarbiu elementu, pasakojančiu, kad SSRS pergalė Antrajame pasauliniame kare įrodo sovietinės sistemos efektyvumą bei kad tai asmeninis Josifo Stalino laimėjimas.

Iš esmės šis pasakojimas tapo Rusijos istorijos politikos pagrindu, leidžiančiu jai išspręsti tapatumo ir teisėtumo klausimus. Rusijos valstybės sukūrimas yra neatsiejamas nuo SSRS istorijos integracijos, nes Rusija laiko save juridine SSRS teisių perėmėja. Tačiau Rusijos supratimu, tai reiškia ir tai, kad ji vienintelė turi teisę pasakoti ir formuoti istorinį naratyvą, apimantį sovietmetį. Naudodamasi tokiu savo sukurtu statusu Rusija nevengia perrašinėti istorijos puslapių ir kurti istorinius mitus.

Rusija, suvokdama, kad Lietuva per trisdešimt nepriklausomybės metų nesugebėjo apsibrėžti savo santykio su sovietmečiu, jo simboliais ar netgi praeitį aktyviai formavusiais veikėjais, išnaudoja kiekvieną pasitaikiusią progą ir bando perrašyti Lietuvos istorinį naratyvą. Juodina svarbiausius Lietuvos istorinius momentus ir kuria palankią erdvę istoriniams karams. Būtent todėl, artėjant gegužės 9-ajai, visuomenei svarbu priminti ir atkreipti dėmesį į tai, kad Rusijoje istorinė politika yra plačiai naudojama, kaip viena iš propagandos strategijų Lietuvos atžvilgiu.

Gegužės 9-oji – viena iš dienų, kai Rusijos skleidžiama propaganda, konstruojama Rusijos politikų, Rusijai pavaldžių ir atskaitingų naujienų portalų bei institucijų, suintensyvėja. Skleidžiamos žinutės naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose, žinoma, koncentruojamos į Sovietų pergalę prieš nacistinę Vokietiją ir Europos išvadavimą nuo fašizmo. Tačiau būtent šią dieną netrūksta ir pasisakymų apie tai, kad Baltijos valstybės nebuvo okupuotos, o prie Sovietų Sąjungos prisijungė savo noru. Skelbiama daugiau žinučių ir apie patį SSRS režimą ir jo legitimumą ar pranešimų, orientuotų į komunistinių nusikaltimų pateisinimą.

Svarbu pabrėžti ir suprasti, kad Rusijos istorinė propaganda turi griaunamąjį poveikį, kuris iš esmės kuria žmonių nepasitikėjimą institucijomis, valstybe ir jos valdžia bei skatina orientaciją į Rytus. Rusija ne tik siekia pateikti savo istorinių interpretacijų įrodymus, bet ir tikisi, kad priešininkų grupės patirs griaunamąjį poveikį ir demoralizuos žmonių grupes taip, kad šios valstybės viduje apgins Rusijos skleidžiamą propagandą.

Deja, bet Lietuvoje vis dar netrūksta bendruomenių, kurios švęsdamos gegužės 9-ąją formuoja „pergalės“ naratyvą ir taip prisideda prie Rusijos propagandinių siekių ir ekspansionistinių tikslų įgyvendinimo. Tokios bendruomenės, rusakalbiai ar žmonės, jaučiantys nostalgiją sovietmečiui yra pagrindiniai Rusijos propagandos taikiniai. Tačiau čia turime įžvelgti ir savo kaltę.

Per trisdešimt nepriklausomybės metų neapsaugojome savo visuomenės, nes nesugebėjome sukurti piliečių istorinės sąmonės ugdymo instrumento, kuris padėtų kurti gilesnes visuomenės sąsajas su mūsų valstybingumo ir tautos istorija, o tai yra būtina stiprios tautinės visuomenės ir politinės bendruomenės sąlyga.

Todėl būtina padaryti dabar tai, ką turėjome padaryti jau seniai. Visų pirma, turime apsibrėžti naujas gaires mūsų valstybės istorinei politikai, kuriose būtų aiškiai apibrėžtas mūsų valstybės požiūris į sovietmetį, jo simbolius ir kolaboravusius asmenis. Taip pat turime peržiūrėti valstybinę švietimo strategiją, kurioje daugiau dėmesio turėtų būti skiriama visuomenės istorinės savimonės ugdymui.

Galiausiai, norint įveikti bandymus perrašyti ar iškraipyti mūsų istoriją turime patys kurti savo istorinį pasakojimą ir istorinę politiką, o ne tik reaguoti į nuolatinius Rusijos išpuolius.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
3.7619

Top naujienos

Delfi PliusVytenis Miškinis

Penkiamečio ir jo močiutės egzekucija tapo neįminama mįsle: siaubinga tiesa paaiškėjo tik dėl vienos klaidos (3)

Vėlų vakarą namo grįžusi klaipėdietė ant lovos rado negyvą penkiametį sūnų, šalia mėtėsi...

Palanga nusivylę lietuviai poilsiautojai plūsta į Latvijos kurortą: čia ir kainos, ir tvarka glosto širdį (15)

Geriausias Baltijos šalių kurortas yra Liepoja – sako šį Latvijos miestą atostogoms...

Kaip baltarusiai Lietuvos pareigūną „kava vaišino“: per 17 minučių sugriovė karjerą (3)

Per septyniolika minučių Lietuvos pareigūnas sugriovė savo karjerą – per šį laiką net iš...

Delfi PliusParengė Vytautė Merkytė

Sprogimas, kurio jėga 1000 kartų galingesnė nei bomba, numesta ant Hirošimos: prireikė 105 metų, kad sužinotume, kas nutiko Sibire

1908 metų birželio 13 dieną, apie 7 val. ir 17 min., virš vienos iš atokiausių Žemės vietų...

Olimpiniame stadione finalo nepasiekę lietuviai liejo apmaudą: diskas neskrenda, nėra ir mirtinos kombinacijos „jaunas ir kvailas“ specialiai Delfi iš Miuncheno

Europos lengvosios atletikos čempionato disko metimo atrankoje toli nuo savo geriausio sezono...

Lietuvą toliau svilins karštis: kai kur nušniokš vasariškos liūtys

Antradienis šalyje išauš gana šiltas, daug kur mažai debesuotas. Įdienojus vyraus nepastovus...

Delfi Plius DELFI; Alberto Nardelli, Alex Wickham, Jennifer Jacobs

Rusija naršo pasaulį ieškodama pastiprinimo dėl Ukrainos: tikina, kad pagalbos ranka jau ištiesta (1)

Prekybos laivas, kuriam taikomos JAV sankcijos, praėjusio mėnesio pabaigoje pakeliui iš Sirijos į...

Nuaidėjo daug apkalbų sukėlęs „Naisių vasaros“ festivalis: pasirodė žinomos scenos žvaigždės žiūrėkite video (25)

Liepos mėnesį „ Naisių vasaros“ festivalio metu Ramūnas Karbauskis pažadėjo surengti dar...

Karas Ukrainoje. Ukraina teigia sunaikinusi „Vagner“ samdinių bazę Melitopolio meras – apie smūgį geležinkelio tiltui: iš Krymo nebevažiuos jokie kariniai traukiniai

Kasdienio video pranešimo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į rusus...

Delfi PliusDelfi Mokslas

Prieš 350 metų nuskendusiame ispanų laive narai aptiko stulbinantį lobį: 13 km ruože po vandeniu – 3,5 mln. neįkainojamų brangenybių

Istorijos apie užkastus lobius ir turtų kupinus nuskendusius laivus – nuo piratų legendų iki...