aA
Įvairaus plauko fanatikai fundamentalistai ginkluoti šlaistosi po pasaulį ir žudymais įrodinėja savo „šventas“ tiesas.
Jolanta Bielskienė
Jolanta Bielskienė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Jie tvirtai žino „tiesą“, tik nėra pajėgūs jos argumentuoti diskusijose. Jėzus irgi buvo nukryžiuotas dėl savo painių ir netiesmukiškų parabolių.

Breiviko ir Paryžiaus šaudymai panašūs: ekstremalių dešiniųjų fundamentalistų išpuoliai prieš kairiąją drąsią progresyvią ironišką mintį. Nesvarbu, kad vienas jų „kovojo prieš musulmonų antplūdį Europoje“, o antrieji „gina“ Islamą. Tai to paties medžio vaisiai. 

Nepakantumo ironijai simptomus yra svarbu pastebėti anksti, kol jie neperaugo į siekį susidoroti su kitaminčiais. Apmąstant teroristinį išpuolį prieš Charlie Hebdo prisiminiau panašų atvejį Lietuvoje, laimei - nepanašų savo baigtimi.

Menininės feministinės akcijos Vilniuje metu buvo perdainuotas Lietuvos himnas, ironiškai dekonstruojantis mūsų visuomenėje vyraujantį patriarchalizmą. Vieni aikčiojo dėl šitokio nedvasingo akibrokšto, kiti abejojo performanso menine verte. Treti, tie kurie viską žino ir siekia įvesti valstybėje „tvarką“, bandė su menininkėmis susidoroti teisinėmis priemonėmis.

Kodėl sulyginu tokius atrodo skirtingus atvejus, juk iš tiesų, skundo pateikimas policijai nėra tolygu masiniam piliečių šaudymui. Bet visais atvejais matau bendrą vardiklį – siekį įbauginti. Sėti baimę, pažeminti, sutrypti žmogišką orumą – štai ko siekia ultradešinieji. Bet kokį įsivėlimą į diskusiją jie laiko pralaimėjimu, nes diskusija visus sulygina, gal net kartais priverčia nusijuokti.

Buvo atvejų, kai Lietuvos naciukai bandė žaisti su ironija – atėjo į vieną iš kairiųjų paskaitų užsidėję klounų nosis. Tačiau klouno nosis, jeigu ją užsidėjęs šauki, kad kitaminčius reikia „karti ant sausos šakos“, pati savaime nėra ironiška žinia, tai veikiau „Prisukamojo apelsino“ veikėjo kaukė, užsidedama einant žudyti.

Pervertus eurpietiškąją spaudą pastebėjau, kad kaltinimų žuvusius kairiuosius žurnalistus už jų pasisakymų ir karikatūrų aštrumą yra nedaug, ir tie patys ne tokie tiesmukiški.

Deja, Lietuvoje pilna svarstančių, kad jie „patys prisidirbo“, „prisišnekėjo“, „parodė nepagarbą religiniams simboliams“. Mūsuose taip įsigalėjusioje patyčių kultūroje vis dar normalu kaltinti auką dėl to, kad kažką išdrįso: išsakyti savo nuomonę, sukritikuoti, išeiti į gatvę trumpu sijonu. Taip pasisakantieji tarytum patys glaudžiasi prie galios, net jeigu ji yra prievartaujanti ir taip pratęsia ir palaiko patyčias.

Marine Le Pen Nacionalinio fronto partija pasipiktino, kad jie nebuvo pakviesti žygiuoti sekmadienį Paryžiaus eitynėse kartu su viso pasaulio valstybių lyderiais. Tačiau toks prancūzų valdžios sprendimas yra visiškai suprantamas europietiškos demokratijos dvasioje augusiems ir gyvenantiems piliečiams: neigiantys pamatines respublikos vertybes ir pasisakantys už nelygybę bei diskriminaciją yra ne demokratinio, o fundamentalistinio teroro pasaulio veikėjai. 

Demokratinio pasaulio piliečiai skiriasi ne rasės, tautybės, etniškumo bruožais, o skirtingomis nuomonėmis ir požiūriais į tai, kaip sukurti bendrą gerovę. Siekis pašiepti ir diskriminuoti nėra tas pats, kas kritika ir ironija.

Reikia tikėtis, kad įvykiai Norvegijoje ir Prancūzijoje Lietuvos politikų bus permąstyti ne kaip niekaip su Lietuva nesusiję faktai, bet kaip tiesiogiai iš smurtinės ultradešinės politikos kylantys ir kad pas mus padaugės tolerancijos ir lygybės eisenų, o smurtą ir diskriminaciją propaguojančių neliks.

Tikiuosi, kad Kovo 11-osios eisenoje bus nešami aukštai iškelti žurnalistų pieštukai ir skambės „Lietuva, motyne mūsų, tu promočių žeme“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę (121)

Žinia, jog Vokietijos katalikybės sostine laikomame Kelne nuo šiol aidės muedzino šauksmas,...

Po lietuviškomis etiketėmis – baltarusiškas alus: tokių prekių pirkimą vadina karo finansavimu mūsų lėšomis (108)

Socialiniuose tinkluose gyventojai ėmė piktintis tuo, kad parduotuvių lentynose parduodamas...

Savaitę užbaigsime rudeniška dargana: saulės nesitikėkite

Šiandien išliksime šiauriau Lietuvos slenkančio ciklono įtakoje. Vyraus debesuotas su...

Vaidas Mikaitis | D+

Europos šalis, kurią prisijungti atsisakė net SSRS: dabar ji mėgstama dėl pigaus alkoholio ir sekso (8)

Lietuvai įstojus į ES, ilgą laiką buvo akcentuojama, kad štai mes, periodiškai apsikeisdami su...

Su siaubu prisimena slaptas orgijas prie Vilniaus: jis man vis kartojo „ateisi išpažinties pas kunigėlį“ (63)

Iš vieno Aukštaitijos kaimo į Vilnių su draugu atvykęs penkiolikmetis jaunuolis tikėjosi, kad...

Julija Leimonė | D+

Kauno elito šėlionės „Metropolyje“ perspjautų ir šias dienas: nesibaigiantys baliai su pusnuogėmis šokėjomis – tik viena iš detalių

1899-ieji, Kaunas . Tarp Rusijos ir Vokietijos imperijų bręsta įtampa, vėliau išvirsianti į...

Lietuvoje skursta kas penktas: palygino, kiek gauna 20 tūkst. turtingiausių ir didžioji dauguma (587)

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2020-aisiais žemiau skurdo rizikos ribos gyveno apie...

ES kova su narkotikų platintojais: kai kurios nusikaltėlių veikimo schemos darosi vis aiškesnės (52)

Nei pandemija, nei buvusios krizės ne tik nesutrukdė organizuoto nusikalstamo grupuotėms vykdyti...

„Šok su žvaigžde“ eteryje – dramatiška kova dėl išlikimo ir netikėtumas: aikštelę paliko pirmoji pora (62)

Šeštadienio vakarą su žiūrovais vėl sveikinosi pasaulį ir Lietuvą užbūręs projektas „...

Aprašė ypatingą naktį motelyje: išvesk mane iš doros kelio (18)

Noriu vesti tave iš proto. Vilkėti raudoną suknelę ir tapti deginančia lava, naikinančia visas...