aA
Geras angliškas terminas „illiberal democracy“ neturi tikslaus vertimo į lietuvių kalbą. Juo apibrėžiami režimai, atėję į valdžią demokratiniu keliu, tačiau jų atstovų tikslas, matyt, amžina valdžia, paminanti pamatines europietiškas vertybes – demokratiją, žodžio laisvę ir teisės viršenybę. Pavadinkime juos antidemokratais. Apie juos noriu pakalbėti.
Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Lukas Bartkus

Europos Liaudies Partijoje, vienijančioje Europos centro-dešinės, konservatorių partijas, netyla diskusija dėl to, ar reikia imtis priemonių prieš didžiausioje Europos politinėje šeimoje esančius nedemokratus. Kalbama pirmiausiai apie Vengrijos valdančiąją partiją „Fidesz“. Jos pastarųjų metų ir ypač mėnesių veikla Europoje sukėlė pagrįstų abejonių dėl požiūrio į minėtąsias demokratines vertybes – teisės viršenybę, akademinę laisvę, teismų ir žiniasklaidos nepriklausomumą bei valdžios skaidrumą, viešų ir privačių interesų atskyrimą.

Vykstančios diskusijos dalyvius galima padalinti į dvi dalis: ginančius pragmatinę politinę poziciją ir ginančius vertybinę.

Pragmatinės pozicijos gynėjai sako, kad Vengrija turėtų likti Europos konservatorių šeimoje – Europos liaudies partijoje (ELP). Jie pirmiausia atkreipia dėmesį, kad Vengrijoje, kaip ir kitur, vyksta pasirengimas Europos Parlamento rinkimams ir „Fidesz“ yra pradėjusi antieuropinę agitacinę rinkimų kampaniją su ryškiais fake news elementais, nukreiptais prieš Europos Sąjungos institucijas, prieš George Sorosą, prieš migrantus ir kitus tariamus sąmokslo prieš Vengrijos žmones priešus. Todėl bet kokie veiksmai prieš juos bus panaudoti vidaus politikoje, sakant, kad Europa yra būtent tokia, kokia ją pristato Viktoras Orbanas ir „Fidesz“ – neįsiklausanti ar net kovojanti prieš kitokią nuomonę.

Nepaisant to, kad tai jau nebe nuomonė, o melas. Juo labiau, kad Europos Parlamento būsima koalicija po rinkimų yra visiškai neaiški. Šiandien stabilumą užtikrinanti ELP ir socialdemokratų koalicija gali nebeturėti pakankamai balsų, todėl jos variacijos ir struktūra gali būti labai įvairi: ELP+Socialdemokratai+(Alde+Macron sąrašas+EKR), ir bet kokia dėlionė vienus išimant ir kitus pridedant. Todėl „Fidesz“ praradimas prieš rinkimus apsunkintų būsimas derybas dėl koalicijos, kadangi ELP turėtų mažiau galios.

Kitos pusės – vertybinės – pagrindiniai argumentai yra tokie, kad nebrėžiant aiškių ribų, demagogų ir radikalų retorika stiprėja ir palikti didžiojoje šeimoje jie meta šešėlį visai Europos Liaudies partijai ir ją sudarančioms nacionalinėms politinėms jėgoms. Ir tokiu būdu kyla klausimas, pavyzdžiui, ką mes, Lietuvos konservatoriai, bendro turime su „Fidesz“ ir jos kova su teisės viršenybe bei nepagarba nepriklausomoms institucijoms grindžiama politine praktika?

Šią savaitę turėjau galimybę išsakyti savo poziciją Šiaurės ir Baltijos šalių Europos liaudies partijos vadovų susitikime:

1. Tinkamo laiko paraginti „Fidesz“ trauktis iš Europos Liaudies partijos nebus. Prieš rinkimus padėsime jiems Vengrijoje, tačiau po rinkimų jų kaina dar labiau išaugs, kadangi tikėtina, kad naujai koalicijai gali labiau reikėti vengrų balsų. Vadinasi, pragmatinis požiūris dar labiau ims viršų. O vengrų elgesys prilygs politiniam šantažui. Todėl tiesiog reikia apsispręsti, kiek mums svarbi tradicinių, demokratiškų partijų aljanso – ELP „kokybė“.

2. Teisės ir demokratijos negerbiantys demagogai visose šalyse klesti tiek, kiek tradicinės partijos neduoda jiems atkirčio. Visoje Europoje kaip grybai po lietaus dygstantys antisisteminiai ir antieuropietiški demagogų judėjimai remiasi ir tuo, kad neva nėra ko bijoti ES galimų sankcijų už teisės viršenybės ar demokratijos principų pažeidimus. Didžiosios partijos šoka poravimosi šokius aplink įvairius nedemokratus, remdamosi pragmatiniais išskaičiavimais ir tokiu būdu juos legitimizuoja bei sudaro sąlygas gimti naujiems. Todėl reikia braukti brūkšnį ir pasakyti, kad bent jau daliai ELP bendruomenės tai nėra ir nebus priimtina.

3. Vienos valstybės balsas nei ES, nei ELP nėra pakankamai reikšmingas. Tačiau jei žodį taria septynios valstybės, to nebegalima ignoruoti. Todėl pakviečiau kolegas siekti bendros Šiaurės ir Baltijos šalių dešiniųjų pozicijos.

4. Lietuvos demagogai ir nedemokratai irgi tikrina mūsų tolerancijos ribas: kiek laisvo žodžio, teisės viršenybės principų galima pažeisti, kad situacija atkreiptų Europos dėmesį? Kol kas dar neatkreipė. Bet kitas žingsnis gali būti ataka ne tik prieš opozicijos atstovus, bet ir prieš neįtinkantį Konstitucinį Teismą ar kitas demokratijos pamatams svarbias valstybės institucijas. Todėl mano argumentas yra ir vertybinis – ginti demokratijos pamatus Europoje, ir pragmatinis – precedentas Vengrijoje siųstų aiškų signalą ir mūsų vietiniams radikalams ir demagogams – esate stebimi ir jūsų veiksmai neliks be tarptautinio atsako.

Šios savaitės rezultatas – bendras Suomijos, Švedijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos ir Danijos dešiniųjų pareiškimas, kad Vengrijos valdančiosios partijos veiksmai ne tik kelia didelį susirūpinimą, bet ir inicijuojami konkretūs veiksmai dėl „Fidesz“ tolesnės narystės Europos Liaudies partijoje.

Gana toleruoti tuos, kuriems demokratija, teisė ir tolerancija kitokiai nuomonei nėra vertybės.

P. S. Islandijos konservatorių partija nepriklauso ELP, o Estijos atstovai dėl netrukus vyksiančių rinkimų susitikime nedalyvavo.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
2.3333
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vladimiras Laučius. Dvi žinios konservatoriams: viena gera, kita – tradiciškai (93)

„Lietuvos ryto“ savaitgalį paskelbti „Vilmorus“ naujausios apklausos duomenys...

Stasys Jakeliūnas: kol kas lieku „Revolut“ klientu (5)

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį pritarė tam, kad Seimas turėtų kreiptis į...

Abiturientų nuotaikos po pirmojo egzamino: pasakojo apie gautas temas ir džiaugėsi – jokio streso (12)

Trečiadienį abiturientams prasidėjo brandos egzaminų sesija. Pirmasis išbandymas – užsienio...

Paskutinis priminimas dirbantiems savarankiškai: nesusimokėjus užgrius rūpesčiai (27)

Pajamų deklaravimo laikotarpiui artėjant pabaigos link „Sodra“ primena, kad pernai...

Valančiūnas – apie trenerio atleidimą, „Žalgirio“ gerbėjus ir žaidimo rinktinėje alkį (3)

Praėjusią savaitę iš JAV parskridęs Jonas Valančiūnas antradienio vakarą svečiavosi...

Apie naują universitetų reformą pasakė paprastai: tai – didžiausias nesusipratimas (318)

Jei paklaustume ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijaus Sinkevičiaus, kiek Lietuvai reikia...

Nuo netinkamos kūdikio pozos iki replių: ginekologas išsamiai aptarė dažniausias gimdymo komplikacijas

Reikia sutikti, kad ir kiek skaitysi knygų, kad ir kaip sveikai gyvensi, gimdymo eigos nenuspėsi. Ir...

Viena stilingiausių šalies moterų Karolina Meschino: galiu užsidėti ir 1,50 Eur kainuojantį drabužį (53)

Socialinių tinklų žvaigždė Karolina Meschino vadinama viena stilingiausių šalies merginų....

Naktį Kaune nežinomas geradaris išgelbėjo padegtą automobilį (3)

Trečiadienio rytas kauniečiui Vytautui prasidėjo nelinksmai – pabudęs sužinojo, kad jo...

JAV ir Meksikos pasienyje – pavojingas incidentas: Meksikos kariai nuginklavo JAV karį (34)

Atokiame Teksaso rajone JAV ir Meksikos pasienyje įvyko incidentas tarp abiejų šalių karių,...