aA
Neabejotinai svarbu Šventų Kalėdų laikotarpiu pasipuošti ištaiginga kalėdine eglute, suorganizuoti aplink ją amatininkų turgelį, kalėdinių renginių mažiesiems ir jų tėveliams... Smagu ir tai, kad nepilnavertiškumo kompleksų kamuojamus politikus pagauna pasipuikavimo savo miesto žaliaskare kvaitulys. Tada per šalies visuomenės informavimo priemones nuvilnija tuštybės konkursas pakurstomas savivaldybių nusamdytais opusų rašytojais. Tačiau, visi žinome, kad Šv. Kalėdų šurmulys baigsis, bet nesinorėtų, kad baigtųsi jau veik 700 metų gyvuojantis Vilniaus sanasis miestas ir jo priemiesčiai.
Audrius Skaistys
© Asmeninis archyvas

Gyvenant Vilniuje, atrodo natūralu didžiuotis jo ilga ir garbinga istorija, grožėtis į UNESCO paveldą įtrauktu Vilniaus senamiesčiu. Širdį džiugina, kai mus vadina puikiąja Šiaurės Jeruzale ir jau rečiau bet vis vien širdį paglostančiai – Šiaurės Atėnais. Tačiau akivaizdu ne visiems mums vienodai svarbūs prioritetai, kuriais pristatome Vilnių.

Paklausus, koks yra Vilniaus apibūdinimas, sostinės merui Remigijui Šimašiui iš lūpų sprūsta ne šiauriausio senojo žemyno baroko lizdo, bet Europos G taško epitetai.

Deja, ta pati tendencija matosi ir skirstant lėšas. Jei vaizdingojo G taško kampaniją administruojančiam VšĮ „Go Vilnius“ skiriama per 2,5 mln. Eur. per metus, tai istoriniam paveldui išsaugoti – vos 0,5 mln.

Nors R. Šimašius gan dažnai puikuojasi savo vadovaujamos savivaldybės vizitine kortele – Vilniaus senamiesčiu, tačiau ne savivaldybė, bet paveldo priežiūra susirūpinę bendrapiliečiai vis dažniau senamiesčiui išsaugoti siekia pasitelkti UNESCO ekspertų „gaisrų gesinimo“ misijas vis garsiau mušdami pavojaus varpais.

Kiek kainavo Gedimino pilies kalno sutvarkymas Vilniaus m. savivaldybei iš didelio „vargo“ tesukrapštančiai 0,5 mln Eur. visam Vilniuje esančiam kultūros paveldui ir kiek šio kalno avarinės būklės likvidavimui buvo skirta visų mokesčių mokėtojų pinigų?
Audrius Skaistys

Apskritai, analizuojant Kultūros ministerijos dabar pateikiamus duomenis, akis bado Vilniaus valdžios nemeilė kultūrai, o ypač – kultūros paveldui. Pagal kultūros paslaugų finansavimą Vilnius patenka į mažiausiai lėšų tam skiriančių savivaldybių grupę (mažiau nei 28 Eur. gyventojui). O Valstybinės kultūros paveldo komisijos duomenimis, kultūros paveldo išsaugojimui meras su komanda 2017 metais skyrė nepilnai 1 eurą vienam sostinės gyventojui.

Norisi tiesiog palyginti, kad iš didžiųjų miestų, Kaunas skiria 2,6 Eur./ gyventojui, o Klaipėda net 15,4 Eur. Manau, kad tai yra kiekvieno miesto savigarbos ir savivertės reikalas. Juk tai ne tik Vyriausybės, bet ir savivaldybės kompetencijos klausimas.

Todėl keistai atrodo mero apsižodžiavimai su Vyriausybe ar Seimu dėl skurdžių lėšų Gedimino kalnui gelbėti. Juokiasi puodas, kad katilas juodas. Kartais miesto vadovas su savo svita galėtų patys prisiimti atsakomybę: tiek moralinę, tiek ir finansinę.

Savivaldybių veikla kultūros paveldo apsaugos srityje
Savivaldybių veikla kultūros paveldo apsaugos srityje
© Archyvas

Tačiau jiems smagiau, kai vietoj to - 40 etatinių VšĮ „Go Vilnius“ darbuotojų administruoja keletą investicijų pritraukimui skirtų projektų ir reklaminiais filmukais įsivaizduoja kuriantys viešąją nuomonę, dažnai egzistuojančią tik virtualioje realybėje arba iš oro baliono skrydžio perspektyvos pagražintame Vilniuje. Tačiau nusileidus ant žemės šis virtualus spindesys, deja, virsta skurdo vakariene.

Neaimanuosime nurodydami visus Vilniuje susikaupusius ir besikaupiančius kultūros paveldo srities skaudulius, pinigai skiriami šiai sričiai iš Vilniaus m. savivaldybės biudžeto kalba už save. Kiek kainavo Gedimino pilies kalno sutvarkymas Vilniaus m. savivaldybei iš didelio „vargo“ tesukrapštančiai 0,5 mln Eur. visam Vilniuje esančiam kultūros paveldui ir kiek šio kalno avarinės būklės likvidavimui buvo skirta visų mokesčių mokėtojų pinigų?

Tai retorinis klausimas. Neprašau atsakymų. Tikiu, kad kada nors bus pateikta išsami kalno gelbėjimui panaudotų lėšų ataskaita ir nereikės dar vienos tyrimo komisijos Seime.

Visgi, palinkėsiu, kad ir šiais metais, paskelbtais Europos kultūros paveldo metais, ir 2019 metams sostinės valdantieji skirs adekvatų finansavimą kultūros srities paslaugoms, o tuo pačiu ir kultūros paveldui. Kitu atveju, rinkėjai 2019 metais „įdarbins“ Vilniuje tokią valdžią, kuri ne tuščiomis reklaminėmis idėjomis mylės savo miestą, bet realiomis investicijomis puoselėjančiomis mūsų visų, o kartu ir UNESCO pasauliniame kultūros paveldo sąraše esantį Vilniaus senajį miestą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Aklas pasimatymas su kandidatu. Maldeikienė visą skyrių savo knygoje paskirs Tapinui (8)

Parlamentarė Aušra Maldeikienė teigė, kad jos dalyvavimo prezidento rinkimuose tikslas nėra...

Daug metų neviešinta Freddie Mercury paslaptis: čia sukūrė paskutines dainas ir pasitiko mirtį (9)

Montrė miestelis Šveicarijoje daug metų buvo legendinio Freddie Mercury slėptuvė nuo viso...

Išdalinti „Žmonių“ apdovanojimai: paskelbti metų svarbiausieji, jautri Vido Bareikio žinutė ir skandalu tapęs įvykis (20)

Penktadienio vakarą šou pasaulio žvaigždės rinkosi į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto...

Wolterso žmonai stiprybės linkėjęs Jasikevičius: tai gera pamoka komandai (17)

Šarūnas Jasikevičius vis dar nededa taško sunkiame periode, apie kurį kalbėjo jau ne sykį....

Nuslėpti pasikėsinimai į sovietų generalinius sekretorius: kaip išaiškinti sąmokslai ir kodėl visi mėginimai buvo nesėkmingi (73)

Pasikėsinimai į valstybių vadovus vykdomi visame pasaulyje. Ir tik Sovietų Sąjungoje dėl...

Pralaimėjimų šleifo nusikratę žalgiriečiai žavėjosi savo energija, Lekavičius nuo komentaro išsisuko (1)

Po pergalės prieš Atėnų „Panathinaikos“ „Žalgirio“ rūbinėje aidėjo juokas,...

Savaitgalį laukia mažesnis šaltukas

Šeštadienio naktį dar spės pasnigti daugelyje šalies vietovių, bet sniego iškris nedaug....

Sunku patikėti tokiomis kainomis: lietuvius gundo butais šalia jūros kranto už 7,5 tūkst. eurų (71)

Lietuvių susidomėjimas užsienio NT rinka neblėsta, o ypač, kai parduodamas turtas kainuoja itin...

Vakaro viešnios nepagailėjo intriguojančių detalių – iškirpčių ir gilių skeltukų (48)

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre startavo „Žmonių“...

Prabangų apdovanojimų vakarą sutrikdė incidentas: iš garsenybių besityčiojęs „šuo“ išvytas su apsauga (171)

Penktadienio vakarą prabangiame „Žmonių“ apdovanojimų renginyje Nacionaliniame operos ir...