Artėja rinkimai, visi galvoja apie savo įvaizdį ir reitingų kėlimą, o kaip elgtis socialdemokratams, kuriems šis skandalas vis labiau darosi panašus į po kaklu parištu svarmenį, su kuriuo prieš rinkėjus nelabai pasipuikuosi. Specialiųjų tyrimų tarnyba ėmėsi ministrų ir paties premjero – pakviesti apklausai. Kad ir kuo tos apklausos baigtųsi, viena jau dabar aišku – išsikeroję politinės korupcijos ryšiai ir jų teikiami „malonumai“. Vyriausybės sprendimai pajungiami asmeniniams Vijūnėlės statytojų interesams. Tad koks čia ryškėja Lietuva vadinamos valstybės įvaizdis?
Valdančiųjų socialdemokratų elgesį galima suprasti ir pateisinti – jie politiškai augo politinės korupcijos aplinkoje, jiems tarsi savaime aiškios į kraują įsigėrusios korupcinio gyvenimo taisyklės, tačiau stebina jų koalicijos partnerio „tvarkiečio“ ministro Kęstučio Trečioko elgesys. Kam jau kam, o jam tikrai nederėjo stačia galva pulti vykdyti R. Malinausko užgaidų.
Argi sunku pareikšti įtarimus imunitetu ginkluotiems ministrams? Visiškai nesunku – tam pakanka tyrėjo parašo. Šiuo atžvilgiu neturi jokios reikšmės „pakanka ar nepakanka duomenų“. Juk įtarimus galima vėliau ir panaikinti, išaiškėjus „naujoms“ aplinkybėms, o tiksliau kalbant – vienaip ar kitaip išsprendus skandalo baigtį pačiu aukščiausiu prezidentinių pokalbių lygiu.
Manau, mažai kas abejoja, kad šis skandalas įsukamas tinkamu metu – prasidedant Seimo rinkimų kampanijai, o jo taikinys yra pernelyg „užsivaldžiusi“ socialdemokratų partija. Kitų partijų atstovai įsisuko dėl savo vištaprotiškumo. Tačiau skandalas radosi ne tuščioje vietoje – juk socdemų žvaigždė R. Malinauskas jam jau kuris laikas dėjo ir galop padėjo gerus pamatus. Šiuo atžvilgiu išryškėja dar vienas apgailėtinas mūsų korupcinės politinės sistemos bruožas – teisėsauga aukščiausiu lygiu suveikia tik pagal komandą. Juk DELFI portale galima korupcinio sandorio naikinant kurortinių zonų statusą schema buvo išskleista jau gerokai anksčiau, tačiau teisėsaugos, atrodė, nesudomino. Dabar galima numanyti, kad teisėsauga kaupė duomenis ir teikė juos Prezidentūrai, kol atėjus laikui buvo duota komanda.
Socialdemokratų patiriamo smūgio stiprumą liudija jų vadovų elgesys. Prisiminkime neseną su ministre Rimante Šalaševičiūte susijusią istoriją. Ministrė radijo eteryje prisipažino davusi porą šimtų litų gydytojui. Kaip nuoširdžiai jos elgesiu ėmė piktintis kai kurie „skaidrumo“ apimti partijos vadovai. Į viešumą išėjo didieji socialdemokratų partijos „skaidruoliai“ Gediminas Kirkilas ir Algirdas Sysas, aiškindami, kaip netoleruotinai nusikalstama yra „duoti gydytojams kyšius“, ir propaguodami vidines partijos skaidrumo nuostatas ir išsiskaidrinimo praktikas. O juk ministrė pasakė tai, ką daro kiekvienas sveikos nuovokos dar nepraradęs Lietuvos gyventojas.
Neabejotina, kad Prezidentūros smūgis socialdemokratams ir Butkevičiui susijęs ne tik su būsimais Seimo, bet ir prezidento rinkimais. Jei skandalas dar kiek įsivažiuos, o, atrodo, taip ir bus, tai A. Butkevičius iškrenta iš realių kandidatų pereiti į Prezidentūrą. Kita vertus, dabar pats metas būtų premjero kėdėn įsodinti ir patikrinti Prezidentei tinkantį ar jos pačios pasirinktą kandidatą.
Keičiant Vyriausybę būtų išspręsta ir pastaruoju metu vis labiau aukščiausio rango politikus, taip pat ir Prezidentūrą neraminanti vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio populiarėjimo ir jos politinių ambicijų „problema“. Nesvarstysiu, kas tai galėtų būti, tačiau išmonės mūsų prezidentei tikrai nestinga.
Kad ir kas sumanyta Prezidentūroje, grįžtančio iš šviesių ir laimingų atostogų Butkevičiaus ten laukia sunkūs pokalbiai (galimas ir atsistatydinimo variantas, nelygu „įtarimų pobūdis“), kur nebus tenkinamasi premjerui įprastais „nežinau“, „negirdėjau“, taip pat laukia smūginės derybos dėl partijos, jo paties ir kai kurių kitų veikėjų politinės ateities. Tad laukiame naujo politinės dramos veiksmo.
Nuomonė
Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.