aA
„Išgirdau žinią: Amerika išeina, pasirūpinkite patys. Nebeįtikina kalbos, kad Jungtinės Valstijos rūpinsis Europos reikalais“. Tai 2012 metų pradžioje grupelei žurnalistų neviešai pasakė vienas iš Lietuvos diplomatijos vadovų po susitikimo su aukštu Hillary Clinton komandos nariu. Prieš dvejus metus tuometinė JAV ambasadorė Vilniuje jau viešai, bet subtiliai perspėjo, kad keičiantis visuomenei amerikiečiams Europa savaime nebebus tokia svarbi kaip anksčiau.
Vaidotas Beniušis
© Asm. albumo nuotr.

Visa tai buvo dar iki Donaldo Trumpo. Jo pergalė stebėtojus įkvėpė piešti įvairiausius scenarijus – vieni bijo chaoso ir Rusijos įtakos augimo, kiti sako, kad JAV politinė sistema neleis padaryti didelių klaidų. Trečiadienio rytą JAV ambasadorės rezidencijoje Vilniuje sutikę diplomatai ir politikai sutaria tik dėl vieno – Trumpas dar yra mįslė.

Krūpčiojimas nepadės. Šiandien svarbu atvirai įvertinti geopolitines ir demografines tendencijas, kurios kelia rimtą iššūkį lūkesčiui Europoje turėti kuo daugiau Amerikos.

Azijos amžius ir kartų kaita

„Atsiranda nauja amerikiečių lyderių karta, kuri instinktyviai nebemąsto apie Europą, kai mintys pasisuka link užsienio reikalų ar verslo. Prieš šimtą metų dauguma užsienyje gimusių imigrantų į JAV atvyko iš Europos. Šiandien paveikslas dramatiškai pasikeitė“, - 2014 metais savo tinklaraštyje rašė JAV ambasadorė Lietuvoje Deborah McCarthy.

Atvykėliai iš ispaniškai kalbančių Lotynų Amerikos šalių dabar sudaro daugumą 32-ose iš 50 valstijų, ir išrinkti politikai, įskaitant besirūpinančius užsienio politika, turės į tai atsižvelgti, lietuviams paaiškino diplomatė.

Europiečiai sudarė maždaug 30 proc. pasaulio gyventojų 1950 metais. Skaičiuojama, kad 2050 metais ši dalis nukris iki 10 proc. „Azijos amžius“ tik įsibėgėja. Jei atstovaujamosios demokratijos krizė tęsis, Europos Sąjunga skilinės, jos įtaka mažės dar sparčiau. Po D.Trumpo išrinkimo Marine Le Pen pergalė Prancūzijoje tampa dar įtikinamesnė. Ji žada surengti referendumą dėl narystės ES ir kaltina Briuselį dėl įtampos su Maskva. Rinkėjai gali nubalsuoti ir prieš Angelą Merkel Vokietijoje, o tai sukeltų Europos lyderystės krizę.
Vaidotas Beniušis

Lietuvos gynybos pareigūnai su nerimu gaudo žinias, kad Trumpo kariniais patarėjais bus skiriami Afganistano ir Irako karų generolai, neturintys Šaltojo karo patirties, taigi abejingi Rusijai.

Demografija nieko gero nežada ir Europai. Europiečiai sudarė maždaug 30 proc. pasaulio gyventojų 1950 metais. Skaičiuojama, kad 2050 metais ši dalis nukris iki 10 proc. „Azijos amžius“ tik įsibėgėja. Jei atstovaujamosios demokratijos krizė tęsis, Europos Sąjunga skilinės, jos įtaka mažės dar sparčiau. Po D.Trumpo išrinkimo Marine Le Pen pergalė Prancūzijoje tampa dar įtikinamesnė. Ji žada surengti referendumą dėl narystės ES ir kaltina Briuselį dėl įtampos su Maskva. Rinkėjai gali nubalsuoti ir prieš Angelą Merkel Vokietijoje, o tai sukeltų Europos lyderystės krizę.

Komentaro pradžioje minėtas Lietuvos diplomatas apie Amerikos atsitraukimą kalbėjo jau išgirdęs apie Vašingtono strateginį posūkį į Aziją, bet tuo metu niekas nė nesapnavo Brexit’o. ES nelikus britų, Amerikos balsas turbūt bus girdimas silpniau.

Transatlantines iniciatyvas gali paskatinti Pekino auganti galia ir noras įsitvirtinti Europoje. Kai kurie respublikonai įtikinėja lietuvius, kad Trumpas sėkmingai užbaigs ES ir JAV derybas dėl laisvos prekybos sutarties. Kongresas tvirtai remia NATO ir neleis atšaukti sankcijų Rusijai, bet diplomatai ragina nenustebti, jei Trumpas vienam iš pirmųjų vizitų nuvyks į Maskvą.
Vaidotas Beniušis

Žinoma, veikia ir jėgos kita kryptimi. Amerikos atsitraukimą labiausiai gali pristabdyti Kinijos ir Rusijos raumenų demonstravimas. Po Maskvos agresijos Ukrainoje JAV atsiųs karių brigadą į Lenkiją – tai reiškia amerikiečių karių pasislinkimą į rytus beveik tūkstančiu kilometrų. Transatlantines iniciatyvas gali paskatinti Pekino auganti galia ir noras įsitvirtinti Europoje. Kai kurie respublikonai įtikinėja lietuvius, kad Trumpas sėkmingai užbaigs ES ir JAV derybas dėl laisvos prekybos sutarties. Kongresas tvirtai remia NATO ir neleis atšaukti sankcijų Rusijai, bet diplomatai ragina nenustebti, jei Trumpas vienam iš pirmųjų vizitų nuvyks į Maskvą.

Kaip reaguoti Lietuvai?

Amerika renkasi. Moterys už Trumpą
Amerika renkasi. Moterys už Trumpą
© DELFI / Artūras Morozovas

Šiandien JAV įsipareigojimai Lietuvos saugumui išlieka kertiniai, nes Europa neturėtų nei pajėgumų, nei valios atsakyti į Rusijos agresiją. Čia būtina tęsti darbus dvišaliame ir NATO formate, kuo greičiau užmegzti ryšius su D.Trumpo aplinka. Bet globėjų ir išlaikytinių vaidmenys turės keistis. Naujasis JAV prezidentas reikalaus daugiau iš Europos gynybos srityje.

Lietuvos politikai turi įvertinti neišvengiamas tendencijas. Naudingiau dalyvauti priimant europinius sprendimus, o ne tik kritikuoti, aklai bijant, kad ES iniciatyvos skatins Amerikos atsitraukimą. Nacionalinio gynybos finansavimo didinimas, užmegzti kariniai ryšiai su Vokietija yra svarbūs pirmi žingsniai. Politinės permainos Lietuvoje ir Amerikoje gali būti gera proga platesnei diskusijai.

Ar tikslinga kartu su išeinančiais britais išlikti aršiausiais bendros ES gynybos politikos kritikais? Ar galime išnaudoti ES ruošdamiesi atremti hibridines grėsmes iš Rusijos ir įtraukdami Suomiją su Švedija? Ar Lietuvai reikia ne popierinės, o tikros strateginės partnerystės su stipriausia ES karine jėga Prancūzija, ar verta giliau apsvarstyti jos prašymus siųsti specialiųjų operacijų pajėgų karius į Afriką? Ar „valstiečių“ Vyriausybė koreguos iki šiol beveik besąlyginę Lietuvos paramą ES-JAV laisvos prekybos sutarčiai pagal Europos žaliųjų poziciją? Kaip atsiliepsime į Lietuvos ir visos Vakarų visuomenės protestą prieš socialinę nelygybę, kurią gimdo globalizacijos, tarptautinės prekybos, technologijų plėtra ir silpnos profsąjungos ?

Siekti Amerikos dėmesio Vilniuje kuriant Vašingtono skverą yra graži idėja, bet Twitterinė viešoji diplomatija turi ribotą poveikį. „Dėdė Semas“, net jei tai nebūtų Donaldas Trumpas, visų problemų už mus nespręs.

Vaidotas Beniušis yra naujienų agentūros BNS direktoriaus pavaduotojas turiniui.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Rajonas, kuriame garbina nusikaltėlius: kuo daugiau žmonių nužudei – tuo „kietesnis“ esi (52)

„Narkotikus parduodi ar žmones žudai?“ - entuziastingai klausia maždaug dešimties metų...

Smurto banga Lietuvoje tęsiasi: ekspertai atvėrė didįjį skaudulį šeimose (138)

Šiuo metu visuomenė taip sparčiai keičiasi, kad žmogaus psichika net nelabai sugeba taip...

Ką pasauliui sumelavo Lietuvoje filmuoto serialo „Černobylis“ kūrėjai? (137)

Penkių serijų HBO televizijos serialas „ Černobylis “ žaibiškai sudrebino pasaulį ir, vos...

Į Lietuvą sugrįš +32 laipsnių karštis: žada audringą savaitės pabaigą (2)

Pirmoji šios savaitės diena numatoma debesuota su pragiedruliais. Tankesni debesys plauks per...

Per anksti gimus dukrelei Daivai Tamošiūnaitei teko išmokti svarbiausių motinystės principų: esmines taisykles padiktavo gamta (41)

Radijo, TV laidų, renginių vedėja, filmų įgarsintoja Daiva Tamošiūnaitė nuo vaikystės buvo...

Pasaulines mėsos kainas keičia kiaulių maras Kinijoje sugriuvo 2 mlrd. dolerių vertės nelegali rinka (11)

Kinijos pastangos sustabdyti afrikinį kiaulių maro plitimą užveria duris mėsos prekybai juodojoje...

Rimvydas Valatka. Lietuva kaip Zobovas su meška narve (218)

Naujoji koalicija kelinta savaitė statoma ne ant kokio tai naujo pamato, o vis pašnekant, ką ji...

Buvęs apsaugininkas papasakojo, kas nedavė ramybės karalienei: po šio susitikimo princesė Diana išbėgo apsiverkusi (11)

Buvęs karališkosios šeimos apsaugos pareigūnas papasakojo, kad princesė Diana iš susitikimo su...

Gudžius „Deimantinėje lygoje“ neprilygo įspūdingai diską metusiems varžovams (14)

Sekmadienio vakarą Maroko sostinėje Rabate vykusio šeštojo IAAF „Deimantinės lygos“ etapo...