aA
„Išgirdau žinią: Amerika išeina, pasirūpinkite patys. Nebeįtikina kalbos, kad Jungtinės Valstijos rūpinsis Europos reikalais“. Tai 2012 metų pradžioje grupelei žurnalistų neviešai pasakė vienas iš Lietuvos diplomatijos vadovų po susitikimo su aukštu Hillary Clinton komandos nariu. Prieš dvejus metus tuometinė JAV ambasadorė Vilniuje jau viešai, bet subtiliai perspėjo, kad keičiantis visuomenei amerikiečiams Europa savaime nebebus tokia svarbi kaip anksčiau.
Vaidotas Beniušis
Vaidotas Beniušis
© Asm. albumo nuotr.

Visa tai buvo dar iki Donaldo Trumpo. Jo pergalė stebėtojus įkvėpė piešti įvairiausius scenarijus – vieni bijo chaoso ir Rusijos įtakos augimo, kiti sako, kad JAV politinė sistema neleis padaryti didelių klaidų. Trečiadienio rytą JAV ambasadorės rezidencijoje Vilniuje sutikę diplomatai ir politikai sutaria tik dėl vieno – Trumpas dar yra mįslė.

Krūpčiojimas nepadės. Šiandien svarbu atvirai įvertinti geopolitines ir demografines tendencijas, kurios kelia rimtą iššūkį lūkesčiui Europoje turėti kuo daugiau Amerikos.

Azijos amžius ir kartų kaita

„Atsiranda nauja amerikiečių lyderių karta, kuri instinktyviai nebemąsto apie Europą, kai mintys pasisuka link užsienio reikalų ar verslo. Prieš šimtą metų dauguma užsienyje gimusių imigrantų į JAV atvyko iš Europos. Šiandien paveikslas dramatiškai pasikeitė“, - 2014 metais savo tinklaraštyje rašė JAV ambasadorė Lietuvoje Deborah McCarthy.

Atvykėliai iš ispaniškai kalbančių Lotynų Amerikos šalių dabar sudaro daugumą 32-ose iš 50 valstijų, ir išrinkti politikai, įskaitant besirūpinančius užsienio politika, turės į tai atsižvelgti, lietuviams paaiškino diplomatė.

Europiečiai sudarė maždaug 30 proc. pasaulio gyventojų 1950 metais. Skaičiuojama, kad 2050 metais ši dalis nukris iki 10 proc. „Azijos amžius“ tik įsibėgėja. Jei atstovaujamosios demokratijos krizė tęsis, Europos Sąjunga skilinės, jos įtaka mažės dar sparčiau. Po D.Trumpo išrinkimo Marine Le Pen pergalė Prancūzijoje tampa dar įtikinamesnė. Ji žada surengti referendumą dėl narystės ES ir kaltina Briuselį dėl įtampos su Maskva. Rinkėjai gali nubalsuoti ir prieš Angelą Merkel Vokietijoje, o tai sukeltų Europos lyderystės krizę.
Vaidotas Beniušis

Lietuvos gynybos pareigūnai su nerimu gaudo žinias, kad Trumpo kariniais patarėjais bus skiriami Afganistano ir Irako karų generolai, neturintys Šaltojo karo patirties, taigi abejingi Rusijai.

Demografija nieko gero nežada ir Europai. Europiečiai sudarė maždaug 30 proc. pasaulio gyventojų 1950 metais. Skaičiuojama, kad 2050 metais ši dalis nukris iki 10 proc. „Azijos amžius“ tik įsibėgėja. Jei atstovaujamosios demokratijos krizė tęsis, Europos Sąjunga skilinės, jos įtaka mažės dar sparčiau. Po D.Trumpo išrinkimo Marine Le Pen pergalė Prancūzijoje tampa dar įtikinamesnė. Ji žada surengti referendumą dėl narystės ES ir kaltina Briuselį dėl įtampos su Maskva. Rinkėjai gali nubalsuoti ir prieš Angelą Merkel Vokietijoje, o tai sukeltų Europos lyderystės krizę.

Komentaro pradžioje minėtas Lietuvos diplomatas apie Amerikos atsitraukimą kalbėjo jau išgirdęs apie Vašingtono strateginį posūkį į Aziją, bet tuo metu niekas nė nesapnavo Brexit’o. ES nelikus britų, Amerikos balsas turbūt bus girdimas silpniau.

Transatlantines iniciatyvas gali paskatinti Pekino auganti galia ir noras įsitvirtinti Europoje. Kai kurie respublikonai įtikinėja lietuvius, kad Trumpas sėkmingai užbaigs ES ir JAV derybas dėl laisvos prekybos sutarties. Kongresas tvirtai remia NATO ir neleis atšaukti sankcijų Rusijai, bet diplomatai ragina nenustebti, jei Trumpas vienam iš pirmųjų vizitų nuvyks į Maskvą.
Vaidotas Beniušis

Žinoma, veikia ir jėgos kita kryptimi. Amerikos atsitraukimą labiausiai gali pristabdyti Kinijos ir Rusijos raumenų demonstravimas. Po Maskvos agresijos Ukrainoje JAV atsiųs karių brigadą į Lenkiją – tai reiškia amerikiečių karių pasislinkimą į rytus beveik tūkstančiu kilometrų. Transatlantines iniciatyvas gali paskatinti Pekino auganti galia ir noras įsitvirtinti Europoje. Kai kurie respublikonai įtikinėja lietuvius, kad Trumpas sėkmingai užbaigs ES ir JAV derybas dėl laisvos prekybos sutarties. Kongresas tvirtai remia NATO ir neleis atšaukti sankcijų Rusijai, bet diplomatai ragina nenustebti, jei Trumpas vienam iš pirmųjų vizitų nuvyks į Maskvą.

Kaip reaguoti Lietuvai?

Amerika renkasi. Moterys už Trumpą
Amerika renkasi. Moterys už Trumpą
© DELFI / Artūras Morozovas

Šiandien JAV įsipareigojimai Lietuvos saugumui išlieka kertiniai, nes Europa neturėtų nei pajėgumų, nei valios atsakyti į Rusijos agresiją. Čia būtina tęsti darbus dvišaliame ir NATO formate, kuo greičiau užmegzti ryšius su D.Trumpo aplinka. Bet globėjų ir išlaikytinių vaidmenys turės keistis. Naujasis JAV prezidentas reikalaus daugiau iš Europos gynybos srityje.

Lietuvos politikai turi įvertinti neišvengiamas tendencijas. Naudingiau dalyvauti priimant europinius sprendimus, o ne tik kritikuoti, aklai bijant, kad ES iniciatyvos skatins Amerikos atsitraukimą. Nacionalinio gynybos finansavimo didinimas, užmegzti kariniai ryšiai su Vokietija yra svarbūs pirmi žingsniai. Politinės permainos Lietuvoje ir Amerikoje gali būti gera proga platesnei diskusijai.

Ar tikslinga kartu su išeinančiais britais išlikti aršiausiais bendros ES gynybos politikos kritikais? Ar galime išnaudoti ES ruošdamiesi atremti hibridines grėsmes iš Rusijos ir įtraukdami Suomiją su Švedija? Ar Lietuvai reikia ne popierinės, o tikros strateginės partnerystės su stipriausia ES karine jėga Prancūzija, ar verta giliau apsvarstyti jos prašymus siųsti specialiųjų operacijų pajėgų karius į Afriką? Ar „valstiečių“ Vyriausybė koreguos iki šiol beveik besąlyginę Lietuvos paramą ES-JAV laisvos prekybos sutarčiai pagal Europos žaliųjų poziciją? Kaip atsiliepsime į Lietuvos ir visos Vakarų visuomenės protestą prieš socialinę nelygybę, kurią gimdo globalizacijos, tarptautinės prekybos, technologijų plėtra ir silpnos profsąjungos ?

Siekti Amerikos dėmesio Vilniuje kuriant Vašingtono skverą yra graži idėja, bet Twitterinė viešoji diplomatija turi ribotą poveikį. „Dėdė Semas“, net jei tai nebūtų Donaldas Trumpas, visų problemų už mus nespręs.

Vaidotas Beniušis yra naujienų agentūros BNS direktoriaus pavaduotojas turiniui.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

D+Kalbino Vytautas Bruveris, parengė Laura Tarandaitė

Seimo narys Nausėdos kritiką siūlo įvertinti prokuratūrai: gal tai yra veikimas prieš valstybę (20)

Įtampa tarp prezidentūros ir Vyriausybės auga: Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių...

Keli pagrindiniai simptomai, kurie padės atskirti COVID-19 ir gripą, jei esate pasiskiepiję

Spalio pabaiga ir lapkričio pabaiga – pats tinkamiausias laikas skiepytis nuo gripo , mat taip...

D+Roma Macijauskaitė

Neregys Andžejus be darbo nebuvo nė dienos: man sunku suprasti, kaip žmonės jo neranda – vienu metu dirbau net dviejose darbovietėse

Diplomuotas masažuotojas, socialinio darbo bakalauro specialistas, be kelių mėnesių magistras. Gal...

Pergalių sąskaita – vis dar neatidaryta: nepaisant įspūdingo spurto, „Žalgiris“ suklupo ir Tel Avive (478)

Antradienio vakarą Izraelio uostamiestyje Tel Avive vykusiose Eurolygos 6-ojo turo rungtynėse gerą...

Sunku patikėti: policija net netyrė turtingos vilnietės nužudymo, nes manė, jog tai – savižudybė (147)

Vilniaus policijos pareigūnai ilgą laiką net nebandė aiškintis turtingos vilnietės nužudymo ,...

Lukašenkos sprendimas pašiurpino gydytojus: tai beprotybė (469)

Baltarusijos valdžios pareigūnai praėjusį penktadienį pašiurpino gydytojus atsisakydami paklusti...

Zdovcas rankų nesudeda: anksčiau ar vėliau rasime būdų, kaip pasiekti pirmąją pergalę (22)

Kuo toliau, tuo labiau Kauno „Žalgirio“ direktoriaus Pauliaus Motiejūno viešai deklaruotas...

Atkeliaujantys oro srautai atneš ne tik lietų, bet ir šilumą

Artimiausiomis dienomis iš vakarų atkeliaujantys oro srautai atneš ne tik lietų, bet ir šilumą.

Keturios kvepalų pasirinkimo taisyklės: ekspertė įvardijo, kas padės pasirinkti tinkamiausią sau aromatą (13)

Kvepalai turi didelę galią: jie suteikia drąsos, atskleidžia charakterį, kuria nuotaiką ir...

D+Edmundas Jakilaitis

Apie ginklus: naujam savo eksperimentui Jakilaitis pasitelkė kartuves

Šįkart Edmundas Jakilaitis ir lietuviško pusiau automatinio karabino „Vytis“ kūrėjas...