Prieš kelias dienas Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pranešė nutraukianti sutartį su verslininkais dėl Vilniaus sklypo, kuriame jie jau investavo keliasdešimt milijonų. NŽT baksnoja pirštu į prokuratūrą ir mosuoja viešojo intereso vėliava. Šio atvejo pavyzdžiu pasvarstykime – kas yra viešasis interesas ir koks čia valstybės institucijų vaidmuo?
© DELFI / Domantas Pipas

Vienas iš viešojo intereso apibrėžimų toks – tai „visuomenės narių tarpusavio sąveikos principas, kuris leistų įgyvendinti savo interesus ir netrukdytų tai daryti kitiems“. Šis vikipedinis apibrėžimas suponuoja mintį, kad viešasis interesas yra tai, kas sutaiko skirtingus požiūrius ir užtikrina visuomenės darnią raidą.

Dažnai minimos ir Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartys, kuriose viešasis interesas įvardijamas kaip „tai, kas objektyviai yra reikšminga, reikalinga, vertinga visuomenei ar jos daliai“. Čia norom nenorom kyla sąsaja su „objektyvia“ (dieviška) tiesa ir vieninteliu „teisingu“ (didžiuoju) pasakojimu. Dalykas tas, kad nėra vienos tiesos sampratos. Vietoj to turime klasikinę (atitikties), akivaizdumo, loginės dermės, galios, pragmatinę, kūrybinę ir kitas tiesos sampratas. Kalbant apie vienintelį „teisingą“ pasakojimą, kyla klausimas – kas jo autorius ir plėtotojas?

Šiek tiek aiškiau tampa, kai viešasis interesas priešinamas privačiajam. Minėtu atveju pateikiamas maždaug toks pasakojimas: godus verslininkas gviešiasi šventos Žalgirio stadiono žemės, o NŽT didvyriškai kyla į kovą už legendinį stadioną tuo metu, kai savivaldybė jau pasidavusi. Žodžiu, kažkas panašaus į Smolensko pulkus Žalgirio mūšyje, kai lietuvių vėliavos išsilakstė.

Šiek tiek aiškiau tampa, kai viešasis interesas priešinamas privačiajam. Minėtu atveju pateikiamas maždaug toks pasakojimas: godus verslininkas gviešiasi šventos Žalgirio stadiono žemės, o NŽT didvyriškai kyla į kovą už legendinį stadioną tuo metu, kai savivaldybė jau pasidavusi. Žodžiu, kažkas panašaus į Smolensko pulkus Žalgirio mūšyje, kai lietuvių vėliavos išsilakstė.
Prof. dr. Tomas Kačerauskas

Vis dėlto klausimas tik iš pažiūros aiškus. Pirma, stadionas čia nebeplanuojamas – dėl to Vilniaus savivaldybė jau apsisprendusi. Antra, „godus“ verslininkas kovoja už investicijas ir darbo vietas Vilniui – už tai, kas, atrodo, kaip tik atitinka viešąjį vilniečių interesą. Taigi daugiausia, už ką kovoja NŽT, yra griuvėsiai Vilniaus centre, kurie ilgiems dešimtmečiams būtų įšaldyti sostinės centre. Maža to, atrodo, NŽT kovoja ir prieš Lietuvos gerą įvaizdį investuotojų akyse: bent jau šiuo atveju čia įsipainiojęs ir užsienio investuotojas.

Visa tai galima bandyti paaiškinti globalaus viešojo ir lokalaus viešojo interesų konfliktu. Galbūt globalus viešasis – tas „objektyvus“, „teisingas“ interesas, už kurį verta beatodairiškai kovoti? Tačiau ir čia viskas susipynę. Atrodo, lokalus interesas yra būtent savivaldybės, kuri numatė šioje vietoje kitą – ne stadiono – paskirtį. NŽT pretenduotų į globalų pasakojimą apie sporto naudą valstybėje.

Vis dėlto šiuo atveju NŽT atstovauja viso labo vienam pareiškėjui. Tai primena Stebuklų šalį, kur triušis tampa didesnis už Alisą, t. y. vienas pareiškėjas tampa didesniu už tūkstančius žmonių ar net valstybę. Klausimas, ar ši iškreipta optika – būtina sąlyga siekiant „objektyviai“ mąstyti apie viešąjį interesą? Savivaldybė, priešingai, siekia privilioti pasaulinį (globalų) investuotoją taip rūpindamasi visos Lietuvos įvaizdžiu ir vilniečių gerove. Šiuo atveju viskas apvirsta aukštyn kojomis.

Prof. dr. Tomas Kačerauskas
Prof. dr. Tomas Kačerauskas
© DELFI / Domantas Pipas

NŽT atstovai turi du argumentus: pirma, taip „paliepė“ prokuratūra, antra, tarnyba elgiasi pagal įstatymus. Prie prokuratūros vaidmens dar grįšiu. Kalbant apie antrąjį argumentą, iš jo išplaukia tokia mintis: Lietuvos įstatymai – nelyginant netvarkinga popierių stirta. Iš jos vieną dieną NŽT ištraukia vieną popiergalį ir remdamasi juo sudaro sutartį su verslininkais penkiasdešimčiai metų. Kitą dieną iš stirtos ištraukiamas kitas popiergalis, kuriuo remiantis ši sutartis nutraukiama. Ar teisinės valstybės požymis – valstybinės institucijos patvaldystė?

Šioje istorijoje įdomus prokuratūros vaidmuo. Niekas neabejoja šios institucijos reikšme ir svarba. Tačiau pakalbėkime apie jos įvaizdį, kurį puikiai įkūnija prokuratūros pastatas Vilniuje. K. Lupeikio kūrinys iš tikrųjų vertas Pritzkerio premijos už konceptualumą. Sakau tai be ironijos – ironiškas pastatas, o ne šios eilutės. Pastatas įkūnija neprieinamą tvirtovę su mažomis atsišaudymo angomis.

Mes labai mažai žinome apie prokuratūros darbą (juk langai – maži), bet iš to, kas patenka į viešąją erdvę, galima spėti, kad raštas Nacionalinei žemės tarnybai buvo ypač gudrus ėjimas, sugundęs NŽT pulti į nelygią kovą. Apskritai šis demaršas panašus į siekį didvyriškai žūti: dabar apie NŽT likvidavimą ar bent jos pertvarką prabilta ne tik lokaliu (Vilniaus meras), bet ir globaliu valstybiniu lygiu (Žemės ūkio ministras). Tai, kad valstybinei tarnybai kažkas „liepia“ vienaip ar kitaip elgtis, o NŽT atstovai atvirai tai deklaruoja bandydami nusikratyti atsakomybės, dar kartą byloja tai, kad teisės vieta mūsų valstybėje – kažkur prie židinio, kur sukrauta stirta pakurų.

Panašu, kad XXI a. pradžios visuomenė šiuo požiūriu mažai skiriasi nuo XVII a. vidurio visuomenės. Prokuratūra kovoja prieš NŽT, NŽT – prieš Lietuvos investuotojus ir Lietuvos įvaizdį, savivaldybės – prieš valstybės agentūras, ministerija – prieš sau pavaldžias tarnybas. Kai visi šiame kare su visais gina viešąjį interesą, kas apgins Lietuvą ir jos pilietį nuo valstybinių tarnybų.
Prof. dr. Tomas Kačerauskas

Apskritai galima kalbėti apie privataus ir viešojo, lokalaus ir globalaus interesų dialektiką. Galima kalbėti ir apie viešojo intereso bei ideologijos sąsajas. Ar pati viešojo intereso vėliava nėra ideologija? Ar demokratinėje (daugumos valdžios) valstybėje viešasis interesas primestas daugumos? Ar nesutrypiamas individas viešojo intereso stichijoje? Ar kova už viešąjį interesą neslepia tiesiog skirtingų privačių interesų susidūrimo?

Pabaigoje prisiminkime T. Hobbesą, kuris kalbėjo apie visų karą prieš visus (bellum omnium contra omnes). Panašu, kad XXI a. pradžios visuomenė šiuo požiūriu mažai skiriasi nuo XVII a. vidurio visuomenės. Prokuratūra kovoja prieš NŽT, NŽT – prieš Lietuvos investuotojus ir Lietuvos įvaizdį, savivaldybės – prieš valstybės agentūras, ministerija – prieš sau pavaldžias tarnybas. Kai visi šiame kare su visais gina viešąjį interesą, kas apgins Lietuvą ir jos pilietį nuo valstybinių tarnybų?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Plagiatu kaltinamas KTU rektorius: klaidų privelti galėjo mano techniniai asistentai (102)

Plagiatu kaltinamas KTU rektorius Petras Baršauskas teigia, nežinantis, kad skundą dėl galimo...

G. Landsbergis pasakė, ką darytų G. Palucko vietoje: yra 2 variantai (263)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) partijos pirmininkas Gabrielius...

Paryžiaus gatvės stilius: spindinti elito prabanga ir sukrečiantis skurdas (15)

Rudenišką rugsėjo sekmadienio popietę DELFI Stilius apsilankė Paryžiuje – mieste, kurio...

Klaipėdoje nusižudė politiko V. Komskio dukra (192)

Tragiškas pirmadienio vakaras Klaipėdoje . Kauno gatvėje esančiame bute rastas merginos kūnas....

Įmonė, prie kurios nuolat budi greitoji (41)

Vilniuje įsikūrusi biotechnologinės farmacijos įmonė „ Biotechpharma " dirba kurdama vaistų...

Išsivysčiusios visuomenės liga: simptomų nėra, bet sukelia vėžį

Visuomenėje gajus mitas, kad hepatitu C serga tik asocialūs, dažniausiai priklausomybę nuo...

Realybė, kuri šokiruoja: iš Lukiškių paleistas 15 kartų teistas recidyvistas iš karto nužudė žmogų (79)

Dėl vagysčių, plėšimų ir kitų nusikaltimų net penkiolika kartų teistas Vilniaus rajono...

Rungtynių pradžią „pramiegojęs“ „Žalgiris“ sutriuškino svečius iš Pasvalio (28)

Pirmose „Betsafe– LKL “ rungtynėse namie Kauno „Žalgiris“ kiek pakuteno savo sirgaliams...

Ar pamenate skandalingąjį Vitą? Nustebsite pamatę, kaip atlikėjas atrodo dabar (4)

Ne kartą Lietuvoje savo koncertus rengusio skandalingojo atlikėjo Vito daugelis gatvėje nė...

Vasaros pasispardymas – Australijoje svečių namai iš smėlio

Daugumai žmonių patinka apsistoti kuo arčiau paplūdimio esančiuose viešbučiuose. Tiems, kas...