aA
Archeologai sostinės Reformatų skvere atkasė reformatų bažnyčios liekanas. Pavadino ją mistine. Mat žinojo, kad buvo, tik nežinojo, kur. Ši mistika nė iš tolo neprilygsta Seimo kasinėjimams. Valstiečių archeologai, vadovaujami Širinskienės ir Jakeliūno, dieną naktį kasa. Ieško to, kas niekada nebuvo pastatyta, bet yra visiškai sugriauta.
Rimvydas Valatka
© DELFI / Šarūnas Mažeika

O gal ką nors ir ras? Nors Seimo archeologija yra daiktas savyje, taigi nepažinus, valstiečių archeologai negali neiškasti to, ko ieško. Klausimas kitas. Jis toks paprastas ir juokingas, kad net keista, kodėl niekas jo dar nepaklausė. Gal todėl, kad paprastas.

Kas mums iš to, kad Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, turintis specialiosios politinės archeologijos komisijos statusą, ras tai, ko ieškojo? Ką mums ant lėkštės atneš Jakeliūnas?

Kubiliaus galvą? Grybauskaitės skalpą? Iš Nausėdos ir Šimonytės padarys kandidatines iškamšas?

Nieko tas valstiečių archeologas mums neatneš, iškamšų nepadarys. Negali. Koks apskritai yra archeologų tikslas? Sužinoti, kaip buvo tada, kai nebuvo rašto, dar tai, kas nepateko į raštus ar galbūt buvo sudegusiuose raštuose.

Kas mums iš to, kad Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, turintis specialiosios politinės archeologijos komisijos statusą, ras tai, ko ieškojo? Ką mums ant lėkštės atneš Jakeliūnas? Kubiliaus galvą? Grybauskaitės skalpą? Iš Nausėdos ir Šimonytės padarys kandidatines iškamšas?

Prieš dešimt metų lietuviai raštą jau turėjo. Ir nemažai raštų prirašę buvo. Viskas apie krizę surašyta. Kodėl prasidėjo pasaulinė finansų krizė. Kodėl Lietuva jos niekaip negalėjo išvengti. Viskas žinoma ir apie naktinį mokesčių perversmą. Apie tai, kodėl Kubiliaus kabinetas brangiai skolinosi iš bankų, o ne pigiai iš Tarptautinio valiutos fondo.

Žinoma net tai, kad, pasinaudodamas krize, Kubilius norėjo suriesti į ožio ragą žiniasklaidą. Tuo metu, kai reklamos pajamos krito 50 proc., konservatoriai ir liberalai bene 40 proc. padidino mokesčius žurnalisto darbo vietai.

Valstiečiai už tai Kubilių turėtų kokiu Naisių maldyklos babaušio ordinu apdovanoti. Bet ne. Jis yra valstiečių archeologų visaip kaip kasinėjamas. Jakeliūno specialioji archeologinė komisija vienas po kito kviečiasi liudininkus. Tardo bankininkus. Premjerus. Finansų ministrus. Valdininkus.

Iš šalies – nereali pompa. Bet jei iš arčiau? Kokio velnio tą patį per tą patį? Kam ta Seimo archeologinė komisija? Nė vienas iš dešimtmečio senumo raštų nesudegė, nedingo, neperrašytas. Visi dailiai Google guli ir iki Paskutiniojo teismo dienos ten gulės. Spaudyk kompo klavišus, rinkis ir skaityk. Jei tik laiko neturi kaip užmušti.

Gal archeologas Jakeliūnas netgi iškas, kad pasaulinę krizę sukėlė valstiečių partneris Kirkilas su Šadžium. Ir ką? Kas po to? Koks yra visos šitos valstiečių Seimo archeologijos viršuždavinys? Atiduos bylą prokuratūrai, FNTT ar VSD? Išmes iš Seimo Kubilių ir Šimonytę? Pasodins juos į vieną Lukiškių kamerą su Šemeta, Grybauskaite, Valinskais, Meiželyte ir Baukute?

Dėl ko kasinėja LRT komsija, aišku kaip dukart du. Naisių dvaras trūks plyš bando užvaldyti visuomeninę televiziją ir radiją. Paversti „Agrokoncerno“ padaliniu. LRT išlaikys mokesčių mokėtojai, o valdyba bus Karbauskio. Pagal „Jonavos grūdų“ pavyzdį.

Negali pateisinti, bet suprasti galima. Po specialiosios LRT archeologinės komisijos išvadų valstiečių laukia prizas – Lietuvos radijas ir televizija. O kokia Jakeliūno archeologinės komisijos prasmė? Ką gaus valstiečiai? Riestainio skylę. O gal ir dar mažiau.

Pasvarstykime. Jakeliūnas iškas, kad Kubilius, visi Landsbergiai, Grybauskaitė, visi konservatoriai, įskaitant perbėgusį pas valstiečius Vareikį, visi mušti liberalai, įskaitant Zuoką, ir net visi šoumenai su didžėjumi Valinsku priešakyje padarė klaidą skolindamiesi iš bankų, o ne iš TVF?

Gal archeologas Jakeliūnas netgi iškas, kad pasaulinę krizę sukėlė valstiečių partneris Kirkilas su Šadžium. Ir ką? Kas po to? Koks yra visos šitos valstiečių Seimo archeologijos viršuždavinys?
Atiduos bylą prokuratūrai, FNTT ar VSD? Išmes iš Seimo Kubilių ir Šimonytę? Pasodins juos į vieną Lukiškių kamerą su Šemeta, Grybauskaite, Valinskais, Meiželyte ir Baukute?

Ar ateis racionalus Seimas, kaip tikisi Landsbergis Sr? Kai Landsbergis Vyresnysis tampa nepataisomu optimistu, gero nelauk. Racionalus Seimas šiandien, ko gero, yra pati iracionaliausia mintis lietuvio galvoje.

Baltos kumelės sapnas. Viena Seimo komisija kažkada vieną konservatorių partijos sparną netgi buvo pirpažinusi teroristine organizacija, ir kas iš to? Ką tai pakeitė? Ogi nieko.

Seimo archeologinės komisijos nariai negali nei ką nors pasodinti patys, nei liepti kam nors ką nors pasodinti. Jei premjero Kubiliaus veiksmuose būtų buvę nusikaltimo sudėties, jis ir jo ministrai jau seniai būtų sėdę ir jau atsėdėję.

Tame, kad skoliniesi ne iš TVF, o iš Skandinavijos bankų, kad ir kokie jie buvo negeri Jakeliūnui, nusikaltimo sudėties nėra ir negali būti. Ir naktinėje mokesčių reformoje nėra. Ir pensijų mažinimas – ne nusikaltimas. Kaip ir mokesčių didinimas žurnalistams – kad ir kaip akivaizdu, jog šalis, kuri nešeria savo žiniasklaidos, paskui šers priešo propagandą.

Tai – politiniai sprendimai. Jei būtų baudžiama už politinius sprendimus ir klaidas, pasibaigus kadencijai visų valdžių ministrus ir Seimo daugumas be jokių „naujų ir jaunų politikų“ archeologinių kasinėjimų turėtume didmenomis perkelti į šalia Seimo esančias Lukiškes. Valstiečiai tą garbę užsitarnavo per pusę kadencijos.

Bet jei niekas nebus nubaustas, tai ką Jakeliūnas kasinėja? Kokio pastato liekanas jis atneš į Seimo archeologijos muziejų? Gal šitaip tikisi numušti konservatorių reitingus, užkirsti kelią Nausėdai ir Šimonytei į Prezidentūrą?

Premjeras Kubilius ir konservatoriai buvo nubausti iškart po naktinio mokesčių perversmo. Jau 2009-ųjų sausį, taigi po mėnesio valdžioje, buvo aišku, kad po artimiausių dvejų, o gal ir trejų Seimo rinkimų valdžios jiems nematyti.

Kas palaidojo Kubilių ir konservatorius, tas jau palaidojo. O tų, kurie liko su jais sunkiausią valandą, Jakeliūno ir Širinskienės archeologiniai išsidirbinėjimai juo labiau neįtikins. Kaip ir tų, kurie nenuėjo Naisių miglų užburti. Jei nenuėjo 2016-aisiais, dabar tikrai nebenueis.

O jei taip, jei ta Seimo archeologinė komisija yra tik daiktas savyje, kam ji išvis?

Kai neturi ką veikti, veikti vis tiek ką nors reikia. Tą net menko protelio meškiukas Pūkuotukas suprato. Politikos vištos, kaip ir kiemo vištos, taip jau gerojo Dievo sutvertos, kad, pamačiusios padžiūvusio saulėje mėšlo krūvą, negali nesikapstyti.

Parlamentinė archeologija yra tas pats, kas homeopatija medicinoje. Daug triukšmo ir reklamos, daug stebuklinių pasakų, bet nė vieno mokslo patvirtinto fakto. Tas pats, kaip Skvernelio vaučeriai po 8 eurus, kurie neva tai pavirs dešimčia ir dar sumažins maisto kainas bei atgaivins smulkųjį krautuvininką. Padės kaip nabašnikui kompresas.

Kai nežinai, ką valdžioje veikti, o veikti ką nors reikia, tiesiog kankini kitus ir pats save kankini. Todėl nėra čia ko klausinėti, kam jiems tos archeologinės Seimo komisijos. Sadizmas ir mazohizmas yra įgimti. Jie kitaip negali. Kapstysis ir plaks rimbu. Plaksis (Seimo primininkas: „Man buvo ir yra gėda.“) ir kapstysis. Kol baigsis kadencija.

Ar ateis racionalus Seimas, kaip tikisi Landsbergis Sr? Kai Landsbergis Vyresnysis tampa nepataisomu optimistu, gero nelauk. Racionalus Seimas šiandien, ko gero, yra pati iracionaliausia mintis lietuvio galvoje.

Esam tobuli mazohistai ir sadistai viename. Vieną dieną per speigą mėtom vaikus į šulinius arba užplumpinam negyvai, jei tik suerzina, kitiems apsimetant, kad tai ne jo kiaulės ir pupos. Kitą dieną jau tuntais atiminėjam vaikus iš tėvų, kad tik ko neįvyktų. Ir kad rėkiam rėkiam. Vieną kartą – kodėl valdžia nieko nedarė? Kitą kartą – kodėl valdžia daro?

Tai turbūt po dvejų metų tikrai sugalvosim, kokios kankintojų rūšies Seime dar neturėjom ir kokiu iškreiptu būdu mūsų dar nebuvo surakinę ir nučaižę.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (13)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (731)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

Pasiekė karjeros viršūnę Vokietijoje ir grįžo į Lietuvą: niekur kitur būti dabar nenorėtų (226)

Skaičiuojama, kad 78 proc. į užsienį emigravusių lietuvių ketina grįžti į Lietuvą. 31-erių...

Tarp mulais vadinamų narkotikų kurjerių – ne vienas lietuvis: po tokių „atostogų“ kai kurie namo ir nebegrįžta (120)

Mulai – taip vadinami sutikusieji dirbti narkotikų kurjeriais. Dalis jų dienas leidžia Pietų ar...

Kaip sulaukti 100 metų ir turėti šviesų protą: 10 mokslininkų rekomendacijų (79)

Vis daugiau žmonių gyvena ilgai – kai kurie 100 metų ir ilgiau. Mokslininkai bando suprasti, kaip...

4 didžiausios baimės dėl pinigų: įveikti jas nėra sudėtinga (11)

Visame pasaulyje vienas didžiausių nerimo šaltinių yra baimė dėl pinigų ir finansinio...

Moteris parodė, kaip atrodytų jos kūnas, jei atitiktų įvairių laikmečių „tobulumo“ sampratą (31)

„Grožis glūdi stebėtojo akyse“ – rašė Šekspyras. Bet ar tikrai? Visi esame įtakojami...

Daugiabučio statybos sostinės senamiestyje lieka sustabdytos (1)

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas ( LVAT ) neleido atnaujinti daugiabučio statybos...

Nusibodo visuomet vilkėti mažą juodą suknelę? Štai, kuo galite ją pakeisti

Didžiosios metų šventės turi tarsi nerašytą aprangos kodą – tikime, jog kaip jas sutiksime ir...