aA
Ką bendro turi Rusija ir Lietuva? Gali pasirodyti akiplėšiškas klausimas – juk Rusija yra Ukrainoje vykstančio karo agresorė, pripažinta teroristinė valstybė. Į Rusiją, be kita ko, jau ne vieną dešimtmetį baksnojame pirštais, kad ši, būdama tarptautinių organizacijų narė, nevykdo savo pačios prisiimtų įsipareigojimų ir pažeidžia tarptautinę teisę. O kaip Lietuva? Pasirodo, su Rusija turime daugiau bendro, nei norėtume.
Monika Guliakaitė-Danisevičienė
Monika Guliakaitė-Danisevičienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Praėjusią savaitę Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) pripažino, jog Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją, ribodama rašytojos, literatūros kritikės, vaikų knygų autorės bei vertėjos Neringos Dangvydės (Macatės) saviraiškos laisvę. Šis teismo sprendimas – rimtas atsakas Lietuvos edukologijos universitetui, 2014 m. pašalinusiam pasakų rinkinį „Gintarinė širdis“ iš prekybos kaip „angažuotą homoseksualizmo propagandą“, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai (ŽEIT) bei nacionaliniams teismams, diskriminavusiems rašytoją.

Beveik dešimtmetį trukusi Neringos kova baigėsi pergale, tačiau šio reikšmingo sprendimo vaikų rašytoja nebesulaukė – po sunkios ligos jos gyvybė užgeso 2020-aisiais. Lietuva jai lieka skolinga „Neringos pataisą“, kuri įgyvendintų EŽTT sprendimą ir atitinkamai pakeistų Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymą.

Pagrindinis EŽTT nagrinėtos bylos objektas buvo pasakų knyga „Gintarinė širdis“, kurią, remiantis Lietuvoje (tebe)galiojančiais teisės aktais, uždrausta platinti kaip darančią neigiamą poveikį nepilnamečiams iki keturiolikos metų. Knygoje papasakotos vaikams niekur nematytos ir niekur negirdėtos karalaitės ir batsiuvio dukros bei karaliaus sūnaus ir siuvėjo meilės istorijos. Skandalas!

Iš pradžių pats išleidęs, 2014 m. kovą Lietuvos edukologijos universitetas knygą iš prekybos vis dėlto išėmė. Po mėnesio Zitos Zamžickienės vadovaujama Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba nustatė, kad pasakų rinkinyje skatinama kitokia nei Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir Civiliniame kodekse įtvirtinta santuokos sudarymo ir šeimos kūrimo samprata, o dvi knygos pasakos yra „kenksmingos, per invazyvios, direktyvios ir manipuliatyvios“ vaikams iki keturiolikos metų.

Nuo 2014 m. bandžiusi įrodyti, jog pasakose pavaizduotos tos pačios lyties poros nėra grėsmė nepilnamečiams, Neringa išgirsta nebuvo – nė vienos instancijos teismas nesutiko pripažinti cenzūros ir diskriminacijos fakto.

Nuo 2014 m. bandžiusi įrodyti, jog pasakose pavaizduotos tos pačios lyties poros nėra grėsmė nepilnamečiams, Neringa išgirsta nebuvo – nė vienos instancijos teismas nesutiko pripažinti cenzūros ir diskriminacijos fakto. Padedant nevyriausybinėms organizacijoms, „Gintarinė širdis“ buvo perleista 2015 m., vėliau aktyvistai ją išvertė ir į anglų kalbą. Lietuvos teismų priteistas bylinėjimosi išlaidas Neringai padėjo apmokėti visuomeninės kampanijos metu surinkta finansinė parama. Galiausiai 2019 m. buvo pateiktas skundas Europos Žmogaus Teisių Teismui.

Dėl savo svarbos ir įtakos Europos žmogaus teisių konvencijos aiškinimui „Gintarinės širdies“ bylą nagrinėjo EŽTT Didžioji Kolegija. Šioji po beveik dešimtmetį trukusios kovos pripažino minėtos konvencijos 10 straipsnio (saviraiškos laisvės) pažeidimą. Teismas konstatavo, jog negalima riboti vaikų galimybės gauti informaciją apie tos pačios lyties asmenų santykius vien tik seksualinės orientacijos sumetimais, t. y., kai nėra jokio kito pagrindo laikyti tokią informaciją netinkama ar žalinga vaikų augimui ir vystymuisi. Vadinasi, pati informacija apie tos pačios lyties šeimas nebuvo ir nėra grėsmė vaikams, jų augimui bei vystymuisi.

Iki šiol esame viena iš nedaugelio šalių Europoje, kurioje informacija apie homoseksualius ar biseksualius asmenis gali būti laikoma darančia neigiamą poveikį nepilnamečiams – šiuo klausimu rikiuojamės šalia Vengrijos ir Rusijos.

Iki šiol esame viena iš nedaugelio šalių Europoje, kurioje informacija apie homoseksualius ar biseksualius asmenis gali būti laikoma darančia neigiamą poveikį nepilnamečiams – šiuo klausimu rikiuojamės šalia Vengrijos ir Rusijos.

Nors, pavyzdžiui, 2021 m. kai kurie politikai kritikavo Vengrijos sprendimą įteisinti LGBTQ+ cenzūrą, tačiau panaikinti tokią pat cenzūrą Lietuvoje politinės valios neatsirado. Lietuvos Respublikos Prezidentas netgi atsisakė pasirašyti Vengrijai adresuotą laišką, nes, pasak vyriausiojo patarėjo, būtų neteisinga kritikuoti kitas valstybes, patiems turint panašų įstatymą.

Pagrindas riboti informaciją apie LGBTQ+ bendruomenę Lietuvoje yra tariamas „tradicinės šeimos“ vaizdinio neigimas. Vadinamojo Nepilnamečių apsaugos įstatymo 4 str. nurodo, jog neigiamą poveikį nepilnamečiams darančiai informacijai priskiriama viešoji informacija, „kuria niekinamos šeimos vertybės, skatinama kitokia, negu Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse įtvirtinta, santuokos sudarymo ir šeimos kūrimo samprata.“

Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas 2011 m. konstatavo, kad santuoka yra viena iš šeimos formų, o 2019 m. dar papildė, kad kitaip nei santuoka, šeima yra ir neutrali lyties požiūriu. Vadinasi, tos pačios lyties asmenų poros buvo, yra ir bus šeima. Nepaisant to, kad pagal galiojančius teisės aktus nei santuokos, nei civilinės sąjungos tokios poros sudaryti negali.

Vis dėlto daug kartų aptartas ir ultra konservatyvių grupių itin mėgstamas naratyvas „tik santuoka=šeima“ seniai nebeatitinka realybės. Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas 2011 m. konstatavo, kad santuoka yra viena iš šeimos formų, o 2019 m. dar papildė, kad kitaip nei santuoka, šeima yra ir neutrali lyties požiūriu. Vadinasi, tos pačios lyties asmenų poros buvo, yra ir bus šeima. Nepaisant to, kad pagal galiojančius teisės aktus nei santuokos, nei civilinės sąjungos tokios poros sudaryti negali.

Savo sprendime EŽTT taip pat pabrėžė, kad Lietuvoje taikomi saviraiškos laisvės ribojimai yra nesuderinami su demokratinei visuomenei būdingais lygybės, pliuralumo ir tolerancijos principais. Be to, priemonės, kuriomis ribojama vaikų galimybė gauti informaciją apie tos pačios lyties asmenų santykius tik dėl seksualinės orientacijos, turi platesnių socialinių pasekmių: nesvarbu, ar yra tiesiogiai įtvirtintos įstatyme, ar priimtos individualiais sprendimais, jos rodo, kad valdžios institucijos pirmenybę teikia vieniems santykių ir šeimų tipams, o ne kitiems, t. y. mano, kad skirtingos lyties porų santykiai yra socialiai priimtinesni ir vertingesni nei tos pačios lyties asmenų santykiai, ir taip prisideda prie nuolatinės pastarųjų stigmatizacijos.

Dabar, turint EŽTT sprendimą, laikas parodyti, kad mūsų ateitis yra europietiškos vertybės, o ne Rusijos glėbys. Laikas priimti „Neringos pataisą“ ir padėti tašką šioje istorijoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(76 žmonės įvertino)
1.8553

Top naujienos

Užsimojo pažaboti pamokas praleidžiančius mokinius ir jų tėvus: siūlo griežtus pokyčius

Valdžia imasi prasto pamokų lankomumo ir svarsto, kaip spręsti šią problemą. Šiuo metu vienam...

Tokių naujienų Lietuva jau seniai nematė: kontrabandininkams, sukčiams ir naminukės mėgėjams – ypač geros žinios (4)

Seime diskutuojama apie tokias Baudžiamojo kodekso (BK) pertvarkas, kokių Lietuva nematė jau...

Po kūdikio gimimo Indrė ant kaklo pajautė guzus: paaiškėjo, kad jai ‒ antros stadijos vėžys

Indrei Šimaitienei iš Kalnaberžės truputį per keturiasdešimt. Pati branda, gyvenimo saulė tarsi...

Gyventojų piniginėse – vėjai: paramos ima prašyti ir vidurinė klasė

Infliacijai ir paskolų palūkanoms gyventojų išlaidas iškėlus į nematytą lygį, ekspertai...

Policija: pavojingas bėglys sulaikytas (8)

Policija praneša, kad sulaikytas pabėgęs nuteistasis Jevgenij Vorobjov.

Po Donato Čižausko bičiulių surengto koncerto socialinius tinklus užplūdo gerbėjų žinutės: ašarą braukiau, per kūną ėjo šiurpas gera žinia nedalyvavusiems renginyje

Daugybė Donato Čižausko gerbėjų sutiks, kad tai, ką jie Kaune išvydo šeštadienio vakarą,...

[Delfi trumpai] Vilkų pavasariniai šėliojimai nepaliks abejingų: pamatysite juos visai kitaip

Laukinių žvėrių gyvenimo akimirkomis džiuginantis Viešvilės valstybinis gamtinis rezervatas...

Dovilė Jablonskaitė

Odos genetikos testą atlikusi kosmetologė Rugilė nustėro: metų metus veidui davė ne tai, ko jam iš tikrųjų reikėjo

Kaunietė kosmetologė Rugilė Bliujūtė daugybę metų buvo įtikėjusi, kad yra sausaodė. Tai buvo...

Login.ltParengė Ernestas Naprys

Masiškai gamintos „Tesla“ jau važinėja daugiau nei dešimtmetį: kaip laiko jų akumuliatoriai ir kaip tikrinti naudotą

Patys seniausi „Tesla“ elektromobiliai jau skaičiuoja daugiau nei dešimtmetį, maždaug 2012 m....