aA
Susitarkime: tai ne vertybinis, o estetinis klausimas. Ir visa šita dilema yra ne: Vytis arba Pliažas, o Vytis arba Kažkas, ko dar net nežinome, neišbandėme, nedavėme menininkams net normaliai pabandyti.
Marius Ivaškevičius
Marius Ivaškevičius
© DELFI / Andrius Ufartas

Kodėl man nepatinka Vytis? Man labai patinka Vytis. Visada domėjausi ir žavėjausi LDK istorija, sėmiausi iš jos dramų ir įkvėpimo ir tikrai nemaniau, kad ateis laikas, kai mane viduje supriešins su pagrindiniu jos simboliu – vėliava.

Pastatyti Vytį Lukiškių aikštėje prieš šimtą metų būtų buvusi puiki, savo laikmetį atliepianti, idėja. Deja, tuo metu Vilniaus mes neturėjome.

Statyti jį šiandien – tėra noras atsirevanšuoti už tą prarastą laiką. Bet tai netaptų modernios valstybės ženklu. Tokius paminklus šiandien stato tik besivystančios (sutrikusio arba sutrikdyto vystymosi) šalys. Jei mes norime tai pabrėžti, rodyti pasauliui, kaip mus traumavo, tada taip – statykime Vytį. Kaune jis jau stovi.

Vilniuje, suprantama, pastatysime didesnį, o paskui jau ištiražuosime, kol visos miestelių aikštės pasipuoš savo Vyčiais. Kitaip sakant, į visus mums sovietų primestus Leninus atsakysime tokiu pačiu kiekiu Vyčių.

Savo tankais ant postamento. Ką jie ten reikštų? Kad mes tikrai mylime Lietuvą ir tą meilę viešai demonstruojame. Deja, kuo nors daugiau pasigirti negalime. Ar bent jau nesugalvojame.

Nesprauskite menininkų į rėmus (konkursas Vyčio paminklui), jei norite, kad dalyvautų geriausieji. Idėja turi būti plati, tada ir menininkų motyvacija prisidėti prie jūsų noro palikti po savęs ženklą jau būtų visai kita. Ir svarbiausia: Lukiškių aikštėje mes turėtume meno kūrinį, o ne konjuktūrinį darbą, kokių šimtai, nors ir kitos „orientacijos“, šiandien ilsisi Grūto parke.
Marius Ivaškevičius

Suprantu, kad politikams norisi palikti po savęs ženklą, kažką materialaus, kad senatvėje, atsivedę anūkus, galėtų jiems pasakyti: „va, ką Aš pastačiau. Tai Aš pradėjau šią Vyčių epochą“.

Bet kas, jeigu tas anūkas, priešingai negu jie, jau turės išlavintą skonį ir supratimą, kas yra modernu, o kas – atgyvena, kas – vietoje, o kas – ne.

Tas noras, beje, labai žmogiškas, visi mes esame garbėtroškos ir svajojame ką nors po savęs palikti.

Tik reikėtų prie jo dar pridurti ambiciją. Norėti po savęs palikti kažką, dėl ko aiktelėtų visas pasaulis, įskaitant ir tą patį anūką.

Demokratija yra toks mechanizmas, kuriame ilgai diskutuojama, kartais net metų metus, kol vienų argumentai priverčia atsitraukti kitus ir tada priimamas sprendimas.

Paminklas Lukiškių aikštėje nėra kažkokios ypatingos skubos dalykas, be kurio valstybė nustotų funkcionuoti.

Jei visuomenei neįtiko vieno konkurso laimėtojas, galima skelbti naują, bet negalima post factum įstatymu keisti konkurso sąlygų, kad pralaimėjęs būtų pripažintas laimėtoju.

Labai nenorėčiau, kad dėl vienų eilinių rinkimų, visiškai nereikšmingų istorijos kontekste, šitaip būtų nuvalkiotas LDK simbolis – Vytis. Jis tikrai yra vertas daugiau, nei kad tapti išvirkščiu Leninu.
Marius Ivaškevičius

Ir dar vienas patarimas politikams: nesprauskite menininkų į rėmus (konkursas Vyčio paminklui), jei norite, kad dalyvautų geriausieji. Idėja turi būti plati, tada ir menininkų motyvacija prisidėti prie jūsų noro palikti po savęs ženklą jau būtų visai kita.

Ir svarbiausia: Lukiškių aikštėje mes turėtume meno kūrinį, o ne konjuktūrinį darbą, kokių šimtai, nors ir kitos „orientacijos“, šiandien ilsisi Grūto parke.

Aišku, galimas daiktas, kad finale vis tiek laimės Vytis. Bet tada jis bent nebus primestas, nuleistas visiems „iš viršaus“ pagal seną sovietinę vertikalės tradiciją, o sąžiningoje kovoje išsikovojęs sau vietą aikštėje ir mūsų visų širdyse. Nes kiekvienas privalomas daiktas turi, deja, perspektyvą tapti patyčių objektu. Aš, asmeniškai, labai nenorėčiau, kad dėl vienų eilinių rinkimų, visiškai nereikšmingų istorijos kontekste, šitaip būtų nuvalkiotas LDK simbolis – Vytis.

Jis tikrai yra vertas daugiau, nei kad tapti išvirkščiu Leninu.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(521 žmogus įvertino)
4.2418

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Rytų Europos istorikė: štai kodėl iš tikrųjų rusai tyli dėl karo Ukrainoje (25)

Vokietijoje jau ne vienas dešimtmetis daug ir jautriai kalbama apie kolonializmo pasekmes Afrikoje, o...

Kas labiau apsimoka: imti naują kreditą kitame banke ar keisti esamą sutartį

Dabar gali būti parankus metas refinansuoti paskolas, tačiau Lietuvoje tarp bankų klientų tai...

Putinui gali būti ruošiamas netikėtas koziris: tik viena pusė žino, kada jį panaudos (10)

Paprastai Rusija Ukrainą dronais atakuoja vakarais, naktį, paryčiais. Šįsyk pasaulį sukrėtė...

Jogintė Užusienytė-Četkauskienė

Žmona pasibaisėjo, ką rado vyro mobiliajame telefone: psichologo verdiktas – griežtas (3)

Vyro mobiliajame telefone vis atsiranda nepažįstamų moterų telefono numeriai. Prirėmus...

Daktaras Strioga – apie imunitetą: kas jį labiausiai silpnina ir kada atsiranda vėžys

Vėžys – viena dažniausių ligų šiais laikais, todėl neretai kyla klausimas, kaip jis...

Geros žinios: orai po truputį šils

Sekmadienio dieną aukšto slėgio srities įtaka šiek tiek nusilps, iš šiaurės priartės...

Po visą visuomenę sukrėtusių pedofilijos skandalų – griežtas verdiktas: vaikai mums vis dar nerūpi (11)

Praėjusią savaitę Delfi specialusis korespondentas Dainius Sinkevičius paskelbė du tyrimus,...

Į lyderių daržą akmenį metusį Maksvytį nustebino vienas dalykas: buvo labai keista

Kazys Maksvytis užkimusiu balsu ir liūdnu veidu ieškojo katastrofiško Kauno „Žalgirio“...

Toma Miknevičienė

Kam žmogui seksas? Seksologo nestebina, kodėl žmonės mylisi vis rečiau

Neseniai paskelbti tyrimai parodė, kad žmonės mylisi vis mažiau. Tuo metu sekso tema eskaluojama...

Pasivažinėti nutaręs 15-metis sudaužė mamos vardu išnuomotą mašiną

Vilniaus pakraštyje paauglio vairuojamas elektromobilis rėžėsi į elektros stulpą.