„Verksniai, kurie apsiverktų bet kada, radę progą“ – vilniečiams drėbė įsiutęs Šimašius, po visiško šiukšlių reformos fiasko užverstas verksnių skundais ir pūvančių šiukšlių nuotraukomis.
Liudvikas Andriulis
© Asmeninio albumo nuotr.

Verksniai užkniso – tai jiems Vilniaus gatvės purvas batus per ilgai tepa, tai Lukiškių aikštė Šimtmečio minėjimui nebaigta, tai jiems duobės ratus prakerta ar šiukšlės smirda. Verkia ir verkia, jau kadencijos pabaiga, o verksniai vilniečiai vis dar verkia.

Anot mero, saulytėje fermentuotų Lukučio sauskelnių aromatas – laikinas nepatogumas, truksiantis tik mėnesiuką – kitą.

Augant šiukšlių kaugėms, ilgėja ir kaltųjų sąrašas – visų pirma, tai piktieji vežėjai; vėliau kaltųjų atsirado ir daugiau – tai ir prieš tai už šiukšles nemokėję verksniai, ir maršrutų nežinantys vairuotojai, ir bjaurūs patalpų administratoriai, neduodantys raktelių, ir maisto atliekų nekompostuojantieji, o labiausiai kalti – tiesiog savo menką, šiukšlių kupiną gyvenimą gyvenantys miesto verksniai.

Visi kalti dėl fiasko, tik ne meras.

Liudvikas Andriulis. Šiukšlių meras ir verksniai

Šiukšlių reformai buvo ruoštasi ilgiau nei metus. Buvo vykdomas itin ilgas viešųjų pirkimų procesas, beveik iš karto įkurta net atskira savivaldybės įmonė, nusamdyta komanda. Vyko teismai, ginčai, lūžo daug iečių, sako, kad buvo daug darbo ir reikėjo suderinti galybę skirtingų interesų.

Šešių asmenų šeima ar jauna porelė – visiems vešime vienodai, rečiausiu įmanomu grafiku. Pakeisti grafiką? Ne, nėra galimybės, kaupkite kieme, kada nors išveš, kantrybės. Smirda ir netelpa? Verksnys.
Liudvikas Andriulis

Derino derino, reformą paleido, ir tada suprato, kad, hmm, vienus interesus su reforma vis tik pamiršo suderinti – vilniečių interesą džiaugtis laiku išvežamomis šiukšlėmis.

Kiek Šimašius bekalbėtų apie reformos sudėtingumą, išvengti triukšmo, skandalo ir šiukšlių mero titulo sudėtinga nebuvo. Jei reformą būtų vykdžiusi privati kompanija, jau pirmame darbo grupės susitikime būtų užduotas esminis klausimas – ką turime padaryti ir ko nedaryti, kad nežviegtų klientai.

Ir jau po pirmų penkių minučių darbo grupei būtų aišku, kad gali daryti ką nori, tik

a) nebrangink paslaugos,

b) nekeisk išvežimo grafiko.

Nes sules gyvus. Identifikavus tuos du nesudėtingus punktus, visas likęs projektas būtų lipdomas aplink juos.

Gi Šimašiaus vykdyta šiukšlių reforma – klasikinis, chrestomatinis blogai suvaldyto ir dar blogiau įgyvendinto viešojo projekto pavyzdys, vykdytas pagal geriausias tarybines taisykles.

Projekto dėmesio centre buvo kas tik nori, išskyrus galutinį vartotoją, mūsų tą verksnį –vilnietį. Ir tarėsi bei derino su visais, tik ne su verksniais – verksniams pirmą reformos dieną buvo duoti nauji, kur kas blogesni grafikai, „galimybė kreiptis į Smolensko 5“ ir palinkėta sėkmės bei kantrybės. Šešių asmenų šeima ar jauna porelė – visiems vešime vienodai, rečiausiu įmanomu grafiku. Pakeisti grafiką? Ne, nėra galimybės, kaupkite kieme, kada nors išveš, kantrybės. Smirda ir netelpa? Verksnys.

Prasta vadyba, nekokybiškai valdomi projektai ir chaotiška komunikacija yra Šimašiaus vizitinė kortelė. Tep-lep, šiek tiek ten, šiek tiek čia, šiek tiek krantinės, šiek tiek šaligatvio, truputis medžio, žiupsnelis asfalto – be krypties, minties ir vizijos, išmozojant ribotus resursus per plačiai ir be efekto.
Liudvikas Andriulis

Įdomus dar vienas reformos aspektas. Panašu, vis tik kažkuriuo metu projekto komandai buvo atėjęs nušvitimas, kad gal nereikėtų keisti išvežimo dažnio, nes bus bėdos. Viešųjų pirkimų dokumente buvo perkama tiek išvežimų, kiek buvo.

Deja, šiandien tiek išvežimų, kiek turėjome, iš savivaldybės negauname – nors jų buvo pirkta tiek pat. Nusiuntėme Šimašių nupirkti keturis alaus už dešimt eurų, grįžo su dviem, pasakė, kad užteks, kur grąža – neaišku.

Prasta vadyba, nekokybiškai valdomi projektai ir chaotiška komunikacija yra Šimašiaus vizitinė kortelė.

Tep-lep, šiek tiek ten, šiek tiek čia, šiek tiek krantinės, šiek tiek šaligatvio, truputis medžio, žiupsnelis asfalto – be krypties, minties ir vizijos, išmozojant ribotus resursus per plačiai ir be efekto.

O reikalauti vadybinės kompetencijos turime ir galime – taip, jis ne vadybininkas, o politikas, bet jis yra savivaldos politikas – ir turi būti ūkiškas, aktyvus, praktiškas ir struktūruotas.

O svarbiausia, kad jis jaustųsi asmeniškai atsakingas už rezultatą ir, nekaltindamas kitų, agresyviai spręstų kilusias problemas bei žmoniškai informuotų apie daromus praktinius žingsnius.

Šimašius kaltina kitus, o vilniečius vadina verksniais – vietoje to, kad tiesiog pasakytų: atsiprašau, tuoj sutvarkysiu, trečiadienį grafikai bus tokie, kaip buvo.

Šimašius buvo puikus ir mylimas Teisingumo ministras ir aš, verksnys, labai norėčiau jį ten atgal atiduoti, kaip tik ieško.

Galbūt Šimašius ten ir grįš, kai Vilniaus verksniai, neapsikentę šiukšlių smarvės, pavasarį pribaigs Šimašiaus karjerą.

Kvapas įsimena ilgam, ir dažnai geriausiai primena konkretų žmogų. Šiukšlių kvapo nata ne vienam vilniečiui balsavimo kabinoje primins mūsų šiukšlių merą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Medikams nesuvokiamas Verygos ministerijos sprendimas: tarsi laiko mašina nubloškė į praeitį (45)

Šių metų rugsėjį vaikų ugdymo įstaigose sviestas , kur įmanoma, keičiamas aliejumi arba...

Skaidrumo šaukliui Urbšiui – nemalonumai: jei būčiau vadovavęs Panevėžiui, mero sūnaus per patrankos šūvį nebūtų projektuose (102)

Parlamentaras, judėjimo „Kartu“ lyderis Povilas Urbšys teigia nesikratantis atsakomybės dėl...

Po skandalo Kybartų pataisos namuose lekia pirmosios galvos (16)

Antradienį apie pasitraukimą iš užimamų pareigų pranešė laikinai Kybartų pataisos namams...

Sukrečianti vienos nuotraukos istorija: emocijas sunkiai tvardė net fotografas (24)

Kai kurie vaizdai visam laikui įsirėžia visuomenės atmintin. Vienas iš tokių yra JAV pasienyje...

Konfliktas įsisiūbuoja: po Skvernelio ir Karbauskio pasiūlymo Jakeliūnas įregistravo priešingą projektą (45)

Seimui svarstant pensijų kaupimo pertvarką, Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys...

STT iš kabineto išsivedė Panevėžio merą Račkauską (166)

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai antradienį sulaikė Panevėžio merą Rytį Mykolą...

Kito sezono „Žalgiris“: didelė šeima skirstosi palikdama daug klaustukų (89)

Kauno „Žalgiris“ sužaidė istorinį sezoną, o jam dar nesibaigus du žaidėjai nusprendė...

„Sodra“ perskaičiavo esamas ir būsimas pensijas: pasitikrinkite, kiek gausite jūs (626)

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo įstatymas, pagal kurį jau skirtos ir būsimos pensijos...

Sostinėje savo įvaizdžiais praeivių žvilgsnius kaustė diplomuoti ekonomistai (76)

Šią savaitę Lietuvoje – aukštųjų mokslų diplomų teikimo maratonas, o antradienio popietę...

Vilkai pradėjo pulti nekreipdami dėmesio į žmones (14)

Lazdijų rajono savivaldybės teritorijoje šiemet pirmą kartą užfiksuotas vilkų išpuolis.