aA
„Valstiečių“ vadovui Ramūnui Karbauskiui nesiseka. Pagal naujausius tyrimo centro „Vilmorus“ duomenis, Karbauskis yra vienas nepalankiausiai vertinamų politikų. Tik 24,8 proc. apklaustųjų vertina jį palankiai, o 54 proc. nepalankiai. Tik jo bendražygis A. Veryga mažiau mėgstamas. Palankiai jį vertiną 23,1 proc., nepalankiai 55,6 proc. Bet Veryga nesivaizduoja esąs reikšmingu politiniu veikėju.
Kęstutis Girnius
© DELFI / Kiril Čachovskij

Karbauskio nepopuliarumas yra itin akivaizdus, palyginus jį su Seimo pirmininku V. Pranckiečiu. Jų santykiai seniai atšalo, o pastaruoju metu Karbauskis visomis išgalėmis puola Pranckietį, siekia priversti jį pasitraukti iš Seimo pirmininko posto. Šie retoriniai apsišaudymai nepakenkė Pranckiečio populiarumui. Pranckietis yra ketvirtasis mėgstamiausias politikas. Ji palankiai vertina 54,5 proc., nepalankiai – tik 14,1 proc. Atrodo, kad naudinga būti Karbauskio oponentu ar priešu.

Silpnėja Karbauskio autoritetas partijoje. Ne vienas apžvalgininkas nepritartų tokiam teiginiui. Nurodoma, kad „valstiečiai“ vieningai balsuoja Seime. Tai tiesa, bet nebūtinai dėl meilės Karbauskiui. Yra įvairiausių priežasčių, tarp jų ir savisaugos instinktas. Jei iširtų partijos drausmė, gerokai padidėtų pirmalaikių Seimo rinkimų tikimybė, o tai reikštų, kad daugelis „valstiečių“ Seimo narių taptų bedarbiais.

Nurodoma, kad liepos 15 d. „valstiečių“ tarybos nariai slaptu balsavimu pareiškė pasitikėjimą Karbauskiu. Už pasitikėjimą balsavo 65 partiečiai, nepasitikėjimą pareiškė 11 politikų. Vienas biuletenis buvo sugadintas, o trys „valstiečiai“ per balsavimą susilaikė. Taigi, Karbauskį palaikė tik 65 partiečiai, apytikriai keturi iš penkių. Tai ne pergalė, bet pralaimėjimas, nes paprastai beveik visi balsuojantys išreiškia pasitikėjimą.

Pažymėtina, kad gegužės viduryje už pasitikėjimą S. Skverneliu balsavo visi 46 posėdyje dalyvavę „valstiečių“ frakcijos nariai, taigi, vienbalsiai. Frakcija nėra taryba, bet matyti, jog Karbauskio saulė leidžiasi net savo sukurtoje partijoje.

Karbauskio įtakos smukimą patvirtino nelauktas „valstiečių“ etikos ir procedūrų komisijos sprendimas, kad V. Pranckietis nepažeidė etikos normų. Neabejoju, kad jis buvo tikras, jog komisija neigiamai vertins Pranckiečio veiklą. Karbauskis suskubo paskelbti, kad sprendimas nevykęs, nes komisija rėmėsi „klaidingomis prielaidomis“, o jis ketina toliau siekti pašalinti V. Pranckietį iš partijos. Taigi, jis rengiasi dar kartą šauti sau į koją. Savo ruožtu Skvernelis sveikino nutarimą, kuris rodo, jog atsiranda vis daugiau ir daugiau demokratijos, saviraiškos laisvės valstiečių partijoje.

Karbauskio išdaigos – nesiliaujanti vendeta prieš Pranckietį, grasinimai atsisakyti valdžios, nelaimėjus rinkimams, dažni išpuoliai prieš tuometinę prezidentę D. Grybauskaitę – nelieka be atgarsio ir poveikio. „Vilmorus“ apklausa rodo, kad nors „valstiečiai“ yra antra populiariausia partija Lietuvoje, jos populiarumas tirpsta: toks žemas jis šiemet dar nebuvo. Tai, kad valdančiųjų partijų reitingas įprastai mažėja artėjant rinkimams yra menka paguoda. Pastaruoju metu valdančiosios partijos pralaimi Seimo rinkimus.

Plinta gandai, kad Karbauskis pasiūlė Sinkevičių į postą Briuselyje, nuogąstaudamas, kad Sinkevičius tvirtai palaikytų Skvernelį per kitų metų Seimo rinkimus, jei Skvernelis sukurtų savo partiją.
Kęstutis Girnius


Karbauskis yra susiginčijęs su daugeliu įtakingiausių partijos ir Vyriausybės narių – Pranckiečiu, Skverneliu, V. Baku, V. Sinkevičiumi. Bakas nebūtų išstojęs iš frakcijos, jei būtų sugyvenęs su Karbauskiu. Premjeras nepraleidžia progos įgnybti Karbauskiui – ne tik dėl etikos komisijos sprendimo, bet ir dėl nutarimo į Europos sąjungos (ES) komisarus iškelti Ekonomikos ir inovacijų ministro V. Sinkevičiaus kandidatūrą, nesuderinus jos su Vyriausybe.

Sinkevičiaus kandidatūros iškėlimas šiek tiek nelauktas. Ne paslaptis, kad Sinkevičius ir Karbauskis nesusigyvena, nei vienas, nei kitas nebando to nuslėpti. Plinta gandai, kad Karbauskis pasiūlė Sinkevičių į postą Briuselyje, nuogąstaudamas, kad Sinkevičius tvirtai palaikytų Skvernelį per kitų metų Seimo rinkimus, jei Skvernelis sukurtų savo partiją. Dirbdamas komisaru Sinkevičius negalėtų dalyvauti Lietuvos politikoje. Yra ir kitas makiaveliškas aiškinimas. Esą viliamasi, kad Sinkevičiaus kandidatūrai nebus pritarta arba Lietuvoje arba Briuselyje, tad nukentėtų jo įtaka ir autoritetas.

Nesu linkęs pritarti nei vienam, nei kitam gandui. Komisaro postas yra vienas iš labiausiai vertinamų Lietuvos politikoje, tai kam jį atiduoti oponentui vien dėl to, kad nenori, jog jis būtų Lietuvoje per kitų metų rinkimus, ypač kai yra pagrindo abejoti, jog Skvernelis kurs savo partiją. Spėju, jog Karbauskis pradeda, nors ir nenoromis, suprasti, jog jis turi keisti savo elgesį, vengti nereikalingų konfrontacijų, vienyti partiją artėjantiems Seimo rinkimams. Pasiūlydamas Sinkevičiaus kandidatūrą, jis gal mėgina mažinti „valstiečių“ tarpusavio įtampas bei pademonstruoti savo didžiadvasiškumą.

Spėju, jog Karbauskis pradeda, nors ir nenoromis, suprasti, jog jis turi keisti savo elgesį, vengti nereikalingų konfrontacijų, vienyti partiją artėjantiems Seimo rinkimams. Pasiūlydamas Sinkevičiaus kandidatūrą, jis gal mėgina mažinti „valstiečių“ tarpusavio įtampas bei pademonstruoti savo didžiadvasiškumą.
Kęstutis Girnius


Dar keli žodžiai apie galimus Skvernelio ketinimus kurti savo partiją. Nežinau, ką Skvernelis darys, bet esu gana tikras, jog jis nesugebės sukurti naujos partijos, kurį laimėtų daugiau negu 5–7 proc. balsų.

Pirma, jis neturi pinigų, kuriais galėtų finansuoti naują partiją, samdyti darbuotojus rinkimų kampanijai, mokėti už reklamą.

Antra, jis neturi laiko. Kol jis eis premjero pareigas, tol jis negalės raginti žmonės palaikyti jį ir jo partiją, nes priešingu atveju jis bus kaltinimas, kaip ir per prezidento rinkimus, piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi.

Trečia, kurti naują politinę partiją gerokai sudėtingiau negu suorganizuoti visuomeninį komitetą savivaldybės rinkimams. Savo mieste gali sutelkti rėmėjų ir talkininkų, bet beveik neįmanoma per trumpą laiką sutelkti komandą, kuri aprėptų visą Lietuvą.

Ketvirta, neaišku, kokioms jėgoms Skvernelis atstovautų. Kairiųjų partijų turime su kaupu, vaizduotis dešiniuoju nederėtų su jo praeitimi. Jei Skvernelis elgtųsi racionaliai, jis nekurtų savo partijos. Bet, kaip rodė jo kandidatavimas į prezidentus, jis ne visada elgiasi racionaliai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(68 žmonės įvertino)
4.1912

Top naujienos

Susigundė populiaria idėja pagyventi dviese 18 kvadratų bute: patirtis buvo nepamirštama (6)

Per aukštai ir per garsiai – tai du pirmiausiai į galvą šaunantys įspūdžiai po bandymo...

Pilantis prakaitas, tirpstančios galūnės ir besidaužanti širdis: turintys šį sutrikimą papasakojo, ką reikia ištverti (29)

Pilantis prakaitas, tirpstančios galūnės ir širdis besidaužanti taip, lyg tuoj išlips per...

Lietuvis pavėžėjas pasidalijo įsimintiniausiomis kelionėmis: nuo išgėrusių mamyčių, merginų pasiūlymų iki studentų be drabužių (150)

„Kiekviena kelionė yra individuali ir savotiškai smagi: būna, žmonės nori pasidalinti savo...

Tarnybinio policijos šuns radiniai „Karklėje“ ir toliau stebina: narkotikus slėpė ir palapinėse, ir automobiliuose (4)

Šiandien besibaigiantis muzikos festivalis „Karklė 2019“ ne visiems taps linksmu prisiminimu....

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas sutrumpėjo viena pavarde (50)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės treneriai po turnyro Suomijoje, kur sutriuškino aikštelės...

Sužadėtuvės: ar tikrai tik vyrai turi pirštis moterims ir kiek kainuoja žiedai (84)

Pagal tradicijas, vyras turėtų klauptis ant kelio ir iš kišenės ištraukęs žiedą pirštis savo...

Garsenybių trenerė Rasa Vilkienė augindama 3 dukras laikosi griežtos taisyklės: kol kas tai veikia (100)

Neretai garsenybių trenere įvardijama Rasa Vilkienė savo socialiniame tinkle dalijasi ne tik...

Su krepšininkais namo grįžęs Rapšys: Kalnietis domėjosi, ar lagamine nėra viršsvorio su medaliais (9)

Lietuvos plaukikas Danas Rapšys sekmadienį grįžo iš kone du mėnesius trukusios turnė Azijoje....

Pasaka Italijos pakrantėje: vienas gražiausių miestelių abejingų nepaliks

Pietų Italijos siela alsuojantys Pozitanas yra nedidelis miestelis prie Amalfio pakrantės, kuris...

Vilniuje prasideda senovinių automobilių žygis Baltijos keliui paminėti (22)

Vilniuje sekmadienį prasideda senovinių automobilių ir motociklų žygis Baltijos keliui paminėti.