aA
Kitų metų vasarį Kinijoje vyks žiemos olimpinės žaidynės. Daugiau negu 180 žmogaus teisių organizacijų ragina jas boikotuoti, nes Pekino valdžia masiškai persekioja uigūrus, už grotų sodina demokratijos gynėjus Hongkonge, smarkiai padidino žiniasklaidos, interneto, universitetų ir leidėjų kontrolę.
Kęstutis Girnius
Kęstutis Girnius
© DELFI / Kiril Čachovskij

To paties reikalauja buvęs JAV užsienio reikalų ministras, M. Pompeo, prieš savaitę pareiškęs, kad joks amerikietis neturėtų dalyvauti „Genocido olimpinėse žaidynėse.“ Kaip žinia, sausio mėnesį Pompeo teigė, kad Kinija vykdo uigūrų genocidą, ir paragino visas tarptautines institucijas, įskaitant teismus, imtis tirti Kinijos elgesį su uigūrais.

Senatorius ir buvęs Respublikonų partijos kandidatas į prezidentus 2012 m. M. Romney mano, kad nereikėtų atšaukti žaidynių, bet ragina paskelbti ūkinį ir diplomatinį boikotą. Dalyvautų sportininkai, bet ne politikai ir eiliniai piliečiai.

Į Pekiną neturėtų vykti tradicinė diplomatų ir Baltųjų rūmų pareigūnų delegacija, o prezidentas turėtų pakviesti Kinijos disidentus, religinius lyderius ir etnines mažumas atstovauti JAV.

Piliečiai turėtų pasilikti namie, kad Kinijos kompartija negalėtų uždirbti stambios pinigų sumos iš bilietų, viešbučių ir maitinimo įstaigų. Reikėtų raginti JAV draugus prisidėti prie šios akcijos, parengti ir per žaidynes transliuoti specialias laidas, kurios atskleistų Kinijos komunistų žiaurumą ir nusikaltimus.

Baltieji rūmai nerodo didesnio entuziazmo boikotui. Spaudos atstovė pažymėjo, kad JAV nesvarstė ir nesvarsto bendro boikoto su savo draugais ir sąjungininkais. Bet dar yra dešimt mėnesių iki žaidynių, nuostatos gali pasikeisti.

Baltieji rūmai nerodo didesnio entuziazmo boikotui. Spaudos atstovė pažymėjo, kad JAV nesvarstė ir nesvarsto bendro boikoto su savo draugais ir sąjungininkais. Bet dar yra dešimt mėnesių iki žaidynių, nuostatos gali pasikeisti.

Kaip turėtų Lietuva reaguoti, jei būtų paskelbtas boikotas, visapusiškas ar tik diplomatinis ir pilietinis? Lietuvos pasiekimai žiemos sportuose yra kuklūs, bet 2018 m. Pjongčange dalyvavo devyni sportininkai – keturi biatlonininkai, po du slidininkus ir kalnų slidininkus.

Nė vienas nelaimėjo medalio, vargu, ar kas nors laimės medalį kitais metais, tad sporto pasaulis nepasigestų Lietuvos nedalyvavimo. Bet boikotas labiausiai susietas su politika, ne su sportu, tad oficialiai Lietuvos pozicijai būtų skiriama daugiau dėmesio negu jos sportininkų meistriškumui.

Ilgus metus Lietuva pavyzdingai nutylėjo Kinijos vykdomus demokratijos ir žmogaus teisių pažeidimus, kantriai laukė, kad nubyrėtų bent keli trupinėliai iš Kinijos gausos rago. Bet nesulaukė. Pernai pagal tiesioginių užsienio investicijų dydį Kinija buvo 40 vietoje, ir 17 pagal prekybą. Lietuvos ūkis smarkiai nenukentėtų, jei Lietuva patektų Pekino nemalonėn.

Ilgus metus Lietuva pavyzdingai nutylėjo Kinijos vykdomus demokratijos ir žmogaus teisių pažeidimus, kantriai laukė, kad nubyrėtų bent keli trupinėliai iš Kinijos gausos rago. Bet nesulaukė.

Pastaruoju metu Lietuvos politika kinta. Užsienio reikalų ministras G. Landsbergis yra pareiškęs, kad „negalime toleruoti žmogaus teisių pažeidimų nei Maskvoje, nei Minske, nei Honkonge.“

Skiltyje dėl vertybinės užsienio politikos rašoma, kad „ginsime kovojančius už laisvę visame pasaulyje – nuo Baltarusijos iki Taivano.“ Lietuva sumažino savo dalyvavimo lygį Kinijos vadovaujamame 17+1 formate su Vidurio Europos šalimis.

Taikomos ir ūkinės priemonės. Lietuva neseniai užblokavo Kinijos bagažo skenavimo įrangą Lietuvos oro uostuose dėl galimos grėsmės nacionaliniam saugumui. Praeitą savaitę Krašto apsaugos ministras A. Anušauskas pareiškė, kad Lietuvai ruošiantis diegti naujos kartos 5G mobilųjį ryšį, reikėtų neleisti nepatikimiems gamintojams ir tiekėjams dalyvauti elektroninių ryšių rinkoje.

Seimo narys L. Kasčiūnas mano, kad nepatikimi tiekėjai turėtų būti eliminuojami ne tik diegiant 5G ryšį, bet iš visos elektroninių ryšių rinkos infrastruktūros. Kinija yra tas nepatikimas, nacionaliniam saugumui grėsmes sukeliantis tiekėjas. Ko gero, Kiniją net labiau supykdė Lietuvos nutarimas šiemet atidaryti verslo atstovybę Taivane. Kinija pareiškė griežtą protestą ir įspėjo, kad toks žingsnis pakenks abipusiam politiniam pasitikėjimui.

Pokyčiai yra dramatiški, nors nežinia, ar juos lemia kokia nors vidinė logika, ar Lietuva mėgdžioja JAV, kuri smarkiai kritikuoja Pekiną, taiko ūkio sankcijas, draudžia importuoti ir vartoti kai kuriuos Kinijos aukštos technologijos produktus. Daugelis pasaulio šalių santūriau vertina Kinijos bendrovės „Huawei“ produktų keliamą pavojų, bet ir stengiasi rasti kitų tiekėjų.

Pokyčiai yra dramatiški, nors nežinia, ar juos lemia kokia nors vidinė logika, ar Lietuva mėgdžioja JAV, kuri smarkiai kritikuoja Pekiną, taiko ūkio sankcijas, draudžia importuoti ir vartoti kai kuriuos Kinijos aukštos technologijos produktus.

Nebus griežto žaidynių boikoto. Daugelis dabar mano, kad nutarimas boikotuoti vasaros Olimpines žaidynes Maskvoje 1980 m. buvo klaida. Žaidynėse dalyvavo sportininkai iš kai kurių žaidynes boikotuojančių ES šalių, bet po olimpine, o ne savo nacionaline vėliava. Kinija, skirtingai nuo SSSR, yra pilnai integruota į pasaulio ekonomiką, jos kontrpriemonės galėtų sukelti rimtų problemų. Tad tikėtina, kad ir Vašingtonas nenori perdėm aštrinti santykius ir nedarys spaudimo kitoms šalims sekti jos pavyzdžiu.

Labiau intriguojantis yra Romnio siūlomas diplomatinis ir ūkinis boikotas. Kinijai siekiant pasididžiuoti prieš pasaulį, atvirai būtų reiškiamas nepasitenkinimas Kinijos valdžios veiksmais ir transliuojamos specialios laidos, kurių dėmesio centre ne Kinijos galia ir pasiekimai, bet jos represijos ir vykdomos skriaudos.

Skirtingai nuo Vakarų taikomų sankcijų, kuriomis į savo šalis draudžiama atkeliauti kitos šalies, pvz., Rusijos ar Baltarusijos pareigūnams, savi piliečiai skatinami nekeliauti į žmogaus teises mindančias šalis. Tokiu atveju ne tik nukentėtų Kinijos iždas, bet būtų viešai demonstruojamas pasaulio piliečių, o ne tik valdžių nepritarimas tarptautinių normų pažeidinėjimui.

Diplomatinis boikotas galėtų būti veiksmingas, bet turiu abejonių dėl ūkio boikoto sėkmės. Daugelis sporto sirgalių tokie aistringi, kad neįsivaizduojamos aplinkybės, kurios paskatintų juos nestebėti rungtynių.

Lietuva turėtų dalyvauti tokios rūšies boikotuose, net jei jiems pritartų tik nedaug šalių. Tai parodytų, kad vadinamoji vertybių politika nėra tik vėzdas Rusijai ir Baltarusijai mušti. Bet tuo pačiu reikia atsispirti labai stipriam polinkiui pasaulį dvejinti, per manicheizmo prizmę vienur matyti nepataisoma blogį (Rusija), kitur nepriekaištingą gėrį (JAV), įsivaizduojant, kad S. Cichanouskaja yra naujoji Orleano Mergelė, likimo lemta išgelbėti Baltarusiją. Vertybės – taip, bet be saviapgaulės.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
3.6087

Top naujienos

Avulis apie visuotinį NT mokestį: dabar turėtų būti sprendžiama kita bėda

Statybų bendrovės „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis sako, kad valdžia šiuo metu turėtų...

Istorikas sukritikavo sprendimą dėl Vytauto Landsbergio: tai daug pasako apie mūsų valdančiuosius (60)

Seimas nusprendė ir įstatymu patvirtino – profesorius Vytautas Landsbergis buvo Lietuvos...

Nedėkite skėčių į šalį: mėgautis šiluma trukdys trumpi lietūs

Ketvirtadienio naktį lietingų debesų liko nedaug, bet dieną jų vėl padaugės. Jie į daugelį...

Ukrainos saugumo tarnyba paviešino rusų kario išpažintį: tai visam gyvenimui, aš sergu

„Tai visam gyvenimui, aš sergu. Ar žinai, kiek lavonų mačiau?“, – tai dalis pokalbio, kurį...

Delfi PliusDainius Sinkevičius

Dėl brendžio ir saldainių įkliuvusiai komisarei – tūkstantinė valstybės išmoka (3)

Darbo vietoje iš pavaldinės vienos verslininkės perduotą brendžio butelį ir saldainių dėžutę...

Karalių mieste sugiedota Tautiška giesmė: čia ypatinga vieta

Mindauginių vakarą Dzūkijoje visi keliai vedė į Merkinę – senąjį karalių ir miegančių...

Karas Ukrainoje. Rusija Zaporožės atominę elektrinę pavertė karine baze Donbase žmonės raginami evakuotis

Didžiojoje Ukrainos dalyje penktadienio vakarą buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojus. Vietos...

Valstybės dienos proga – tradicinis priėmimas Prezidento rūmų vidiniame kieme: kvietimus gavo garbūs svečiai (2)

Prezidentas garbius svečius liepos 6-ąją pakvietė į surengtą tradicinį Valstybės dienos...

Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną – jau tradicija tapęs Tautiškos giesmės giedojimas

Trečiadienį vyko Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės dienos paminėjimas....

Mokslininkas dr. Vaičiūnas: tinkama mityba gali išgydyti lėtines, paveldėtas ir net mirtinas ligas – pokyčiai jaučiami jau po 2–3 savaičių įvardijo nesveikiausią ir geriausią mitybos būdus (2)

Jei manote, kad galite valgyti bet ką ir vėliau, gerai pasportavę, taip atpirksite organizmui...