aA
Tai, kas vyksta ypatingu laiku ir ypatingoje vietoje, įgyja ir ypatingą prasmę. Kalbu apie parodą, surengtą Seime Nepriklausomybės atgavimo dvidešimtmečio išvakarėse ir skirtą ilgiausiai veikusiam Aukštaitijoje (o gal ir Lietuvoje) partizanui Antanui Kraujaliui atminti.
Jurgis Jurgelis
Jurgis Jurgelis
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Nors paroda eksponatais ir negausi, bet jos vieta ir laikas pakilėja partizaną A. Kraujalį iki kovotojo už laisvę simbolio.

Parodoje eksponuojama apie dvidešimt penkios nuotraukos. Jose matome partizaną, ginkluotą automatu bei pistoletais. Jose A. Kraujalis su žmona, su sūnumi, tėvų šeima, sodyba, kur Kraujalis slapstėsi paskutiniaisiais metais ir kur žuvo (nusižudė).

Parodoje keletas partizano asmeninio naudojimo daiktų – žiebtuvėlis, šaukštas, šakutės, uniforminis švarkas, ryšelis su Agotos duona ir kt.

Parodoje taip pat Utenos bei Molėtų gimnazijų moksleivių rašiniai apie partizaną. Rašiniai neilgi: kada partizanas gimė, kada išėjo partizanauti, kokiame būryje buvo, kokius turėjo slapyvardžius, kaip jis buvo persekiojamas, kur ir kaip slapstėsi, kaip milicijos bei VSK pareigūnų apsuptas nusižudė. Dar parašyta, kad jis buvo patriotas, kad buvo narsus.

Bet konkrečių A. Kraujalio žygių moksleiviai neaprašė. Matyt, mokiniai nežinojo, mokytojai jiems nepapasakojo. Parodos organizatoriai irgi nepasirūpino, kad A. Kraujalio partizaninė veikla būtų kuo plačiau nušviesta.

Savo įspūdžių iš parodos aš irgi nepateikčiau, nes apie A. Kraujalį žinau ne per daug. Bet tas kuklus žinojimas siekia mano vaikystę. O kas vaikystėje įstringa, tas išlieka ilgam.

Taigi, A.Kraujalis nušovė mano vaikystės draugo tėvą. Su tuo draugu mes smėlėtoje Utenos Rūtų gatvėje spardydavome kamuolį. Nušovė vakare per langą, kai kambaryje degė šviesa. Draugo motiną tik sužeidė, matyt, gerai nenusitaikė .

Apie tai Utenoje žmonės kalbėjo, kad Kraujalis nušovė mokytoją (man rodos, kad draugo tėvas dirbo Utenos švietimo skyriuje , o gal kartu ir mokytojavo).

Po daugelio metų, tiksliau, 2007 m. liepos 26 d., Utenos prokuroras paklausė A. Kraujalio sesers Janinos: kiek žmonių nužudė Antanas? Ji atsakė: žinau, kad apie vienuolika, – Sadkūną, Gečius tikrai jis... Tarp kitko, Gečių liko du vaikai – dukra ir sūnus, kuriems tada buvo apie penkis, dešimt metų. Jie miegojo ant pečiaus.

Remiantis liudininkų parodymais, užfiksuotais anais laikais vestose baudžiamosiose bylose bei gyventojų prisiminimais galima būtų tiksliau išvardinti kai kuriuos iš Antano Kraujalio sesers paminėtos vienuolikos.

Be uteniškio tarybinio švietimo darbuotojo, A. Kraujalis, veikdamas daugiausia Molėtų ir Anykščių rajonuose, dar nušovė du kolūkio pirmininkus, vieną kolūkio pirmininko pavaduotoją (minėtą Sadkūną), vieną apylinkės tarybos pirmininką ir jo žmoną, vieną komjaunuolę, sužeidė skaityklos vedėją (pastarasis, kad ir sužeistas ir jau garbaus amžiaus, pabėgo).

Galima manyti, kad tai darydamas A. Kraujalis ne kartą pažeidė Lietuvos Laisvės Kovų Sąjūdžio (LLKS) Baudžiamąjį statutą (statutas įsigaliojo 1949 m. spalio 10d). Statutas numatė, kad partizanai mirties bausme gali bausti tik valdžios pareigūnus, ypač žiauriai vykdžiusius okupacinės valdžios priemones. Tačiau pasigendama duomenų, kad A. Kraujalio nužudyti asmenys būtų vykdę kokias nors žiaurias priemones.

Maža to, LLKS baudžiamieji normatyviniai aktai nekalto asmens nužudymą laikė sunkiu nusikaltimu ir tai partizanams daryti griežtai draudė.

Atrodo, kad visi A. Kraujalio nužudytieji buvo lietuviai, civiliai, daugiausia beginkliai (kolūkio pirmininkai, apylinkių tarybų pirmininkai turėjo teisę laikyti ginklą).

Didžioji dalis baudžiamųjų akcijų A. Kraujalio įvykdyta 1951–1952 metais. Tuo metu LLKS vadovybė stengėsi kiek galima daugiau apriboti mirties bausmių vykdymą kolaborantams, ragino partizanus imtis kitų priemonių, pvz., įspėti, pareikalauti išsikelti į kitą gyvenamąją vietą ir pan. Beprasmiškas atrodo kolūkio pirmininkų likvidavimas, nes kolektyvizacija tais metais jau ėjo prie pabaigos. Apylinkės tarybos pirmininko žmona, matyt, buvo kalta tik tuo, kad buvo žmona, o komjaunuolė buvo dar jauna, gal net nepilnametė.

Kaip ten bebūtų, ši A. Kraujalio partizaninės veiklos pusė paliko gilius pėdsakus tų apylinkių gyventojų atmintyje. Tačiau šios veiklos parodoje nėra.

Partizaniniame kare dalyvavo daug kilnių, žinomų ir mažiau žinomų ar visai nežinomų laisvės kovotojų. Seimas Kovo 11-ajai pasirinko Antaną Kraujalį. Seimo valia.

Noriu pasakyti, kad iš principo kalba eina ne apie A. Kraujalį. Kas buvo – buvo. Kalba apie Seimą, apie Seimo poziciją, kaip Seimas vertina šitą A. Kraujalio partizaninės veiklos pusę. Jeigu vertina pozityviai – A. Kraujalis naikino kolaborantus arba asmenis, įtariamus kolaboravimu (naikinant, sakykim, pasitaikė viena kita klaida, bet atsižvelgiant į visas aplinkybes, galima to klaidomis nelaikyti). Jeigu taip, tai reikėtų nevengti ir parodoje parodyti šitą A. Kraujalio, kaip kovotojo, veiklos pusę.

Jeigu Seimas vertina šitą A. Kraujalio veiklą ne itin pozityviai ar net neigiamai, ar dar nesugalvojo, kaip vertinti, tokiu atveju parodos išvis Seime nereikėjo organizuoti.

Kaip ten bebūtų, reikia aiškios Seimo pozicijos. Juk paroda skirta ne tik Seimo nariams. Kovo 11-osios proga, – ji skirta visiems, tarp kitų – ir nužudytųjų artimiesiems, jų vaikams. Ir mano vaikystės draugui, su kuriuo daugiau kaip prieš penkiasdešimt metų spardėme kamuolį smėlėtoje Utenos Rūtų gatvėje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
2.0000

Top naujienos

Saulius Čaplinskas: manau, kad per ilgai užsižaista tais totalitariniais ribojimais (761)

„Ilgiausias karantinas epidemiologijos vadovėlyje – 40 dienų. O kiek trunka karantinas...

30-metės trenerės Brigitos istorija: gali pasigirti ne tik tobulu kūnu, dviem vaikais, bet ir jau 17 metų trunkančiais santykiais (167)

Daugeliui sveiko gyvenimo būdo propaguotojų Brigita Petrulė (30) yra gerai žinoma. Asmeninė...

Po Navalno sulaikymo – aštri Chodorkovskio kritika Putinui (247)

Kremliaus kritikas ir buvęs oligarchas Michailas Chodorkovskis ragina Vakarus taikyti tikslines...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Vienas baisiausių sovietų valdžios nusikaltimų, arba kaip ciniškas elgesys sunaikino visą jūrą

Niekam ne paslaptis, kad sovietų valdžia nebuvo pati draugiškiausia gamtai. Vienas baisiausių jų...

Didžiausios naujakurių daromos klaidos, įsirengiant būstą: viskas dėl patirties trūkumo (10)

Vargu, ar gyvenime pasitaiko daug tokios ypatingos svarbos įvykių kaip kraustymasis į pirmuosius...

Kirsti Vainküla | D+

Kruvina daugiabučio drama Estijoje: dviejų vaikų mamą nušovusio pensininko duktė pateikė savo versiją (1)

Metų pradžioje Estijoje įvyko tragiškas incidentas – Talino Lasnamiae mikrorajone 80-metis...

Santykių ekspertas pateikė 7 taisykles, kaip elgtis, jei jūsų partneris buvo neištikimas: apie kai kurias net nebūtumėte pagalvoję (30)

Neištikimybė yra viena dažniausių problemų santykiuose. Bet tai jokiu būdu nėra nuosprendis....

„Žalgiris“ žais KMT finalo ketverte, bet prastai pasijuto Grigonis Schilleris: tai – tiesiog peršalimas  (47)

Pirmadienio vakarą paaiškėjo paskutinysis Citadele-Karaliaus Mindaugo taurės (KMT) finalo ketverto...

Sunku išsimiegoti? Mokslininkai siūlo labai paprastą ir nemokamą būdą pagerinti miego kokybę (11)

Stresas , prasta mityba, nerimas dėl ateities, sujauktas darbo-poilsio režimas, įvairios...

Žiniasklaida: Trumpas prieš palikdamas Baltuosius Rūmus ketina suteikti malonę miniai žmonių (53)

Kalbama, kad prezidentas Donaldas Trumpas planuoja suteikti malonę ir (arba) sušvelninti bausmę...