aA
Seimo nariai Valerijus Simulik ir Edvardas Žakaris siūlo didinti policijos pareigūnų verslumą ir leisti jiems papildomai dirbti legaliai bei taip užsidirbti, nes valdžios mokamų algų nepakanka.
D.Radzevičius. Ar reikia didinti policininkų verslumą?
Dainius Radzevičius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Abu minėti Seimo nariai šiandien užregistravo Vidaus tarnybos statuto patvirtinimo įstatymo 24 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą. Pagal jį pareigūnams būtų draudžiama:

dirbti samdomu darbuotoju, išskyrus asmens ir turto saugos paslaugų teikimą, patarėju, ekspertu ar konsultantu privačiuose juridiniuose asmenyse, taip pat gauti kitą negu valstybės tarnautojams įstatymų nustatytą darbo užmokestį, išskyrus atlyginimą už darbą visų lygių rinkimų, referendumo komisijose ir už darbą pagal sutartis su rinkimų arba referendumo komisijomis, už mokslinį ir pedagoginį darbą aukštosiose mokyklose ar valstybės tarnautojų kvalifikacijos kėlimo įstaigose, už neformalųjį suaugusiųjų švietimą, už teisės aktų projektų rengimą (jei ši funkcija nenurodyta pareigūno pareigybės aprašyme), kai jis Seimo nutarimu ar Seimo valdybos sprendimu, Seimo Pirmininko potvarkiu, Respublikos Prezidento dekretu, Vyriausybės nutarimu ar Ministro Pirmininko potvarkiu paskiriamas rengti teisės aktų projektus, taip pat išskyrus autorinį atlyginimą už kūrinius, kurie yra intelektinės nuosavybės teisių objektai, ir už darbą įsigijus verslo liudijimą.

Kaip sako patys Seimo nariai, tokio projekto rengimą “paskatino susitikimai su policijos pareigūnais, kurių metu dažnai buvo išsakomos mintys apie galimybę papildomai užsidirbti”. Tautos išrinktieji atvirai sako, kad “šiandieniniai policijos pareigūnų atlyginimai nėra adekvatūs jų darbui ir vis sunkiau jiems darosi išlaikyti šeimas”.

Sutinku tik su tuo, kad “įstatymo projektas padidins pareigūnų verslumą“. Bet ar to reikia iš pareigūnų? Verslumo daugelis ir taip jau turi. Ypač kelių policijoje. Pažiūrėkite į korupcijos tyrimus.
Dainius Radzevičius

Negaliu nesutikti su tuo, kad pareigūnams iš tiesų sunku. Daugelį jų guodžia nebent anksčiau nei kitiems dirbantiesiems pradedamos mokėti palyginti nemažos pensijos.

Tačiau perskaitęs pagrindinį politikų minimą argumentą ir pažiūrėjęs į užregistruotą statuto pataisą, taip ir nesupratau, kas siūloma? Jei dabar nustatyta ir mokama policininkams alga už darbą yra neadekvati atliktam darbui, tai valdžia turėtų numatyti arba adekvačią algą, arba mažinti darbo apimtis. Juk būtų visai teisingas principas – kiek dirbi, tiek ir gauni. Nes kitaip gaunasi, kad pareigūnai arba skatinami tą adekvačią algą kažkaip “pasidaryti”, arba nedirbti efektyviai visą numatytą darbo laiką – pasnausti kur kampe ir pan. Juk vistiek pinigų nemoka tiek, kiek priklausytų. Todėl praktikoje galime pastebėti ir “pasidarančių” normalią algą, ir apsnūdusių “stumk-trauk” pareigūnų.

Bet jei jau dabar norima leisti policininkams užsidirbti papildomai, tai tegul aiškiai pasako, kodėl tai daroma. Juk jei V. Simulik mano, kad “reikėtų suteikti policijos pareigūnams turėti galimybę laisvu nuo darbo metu teisiškai užsidirbti papildomų pajamų“, tai tegul pasako iki galo ir aiškiai: pareigūnai prioritetą teikia pinigams ir labiau dirbs ten, kur daugiau mokės. Pareigūnams nuo to gal ir bus geriau. O visuomenei? Ar mums bus saugiau, jei papildomus darbus naktimis ir savaitgaliais ar kitu vadinamu “laisvu laiku” dirbantys pareigūnai nelabai jau norės ir sugebės už “neadekvatų” atlyginimą dar ir papildomai dirbti policijoje. Juk tampa visai nebeaišku, kuris darbas yra pareigūnui pagridninis – kur neadekvatus atlyginimas, ar ten, kur jis normalus.

Ypač verti kritikos patys statuto pakeitimo pasiūlymai ir dėl nurodymo, kokius darbus galės dirbti policinininkai. Įsivaizduokime, kokį darbą (tikėtina) turi papildomai dirbti eiliniai žemiausios grandies policininkai, kurių algos ir yra mažiausios? Kažkodėl manau, kad papildomai būdėti apsauginiu kokioje nors įmonėje dar būtų visai realu, bet ar tai gerai ir ar nebus interesų konflikto?

Todėl panašu, kad tie pareigūnai ir toliau turės rašyti eilėraščius ir romanus ar kitus autorinius kūrinius. Tai leidžiama. Tik galiu nuliūdinti – leidyklos krizės metu honorarų dažniausiai nemoka. Jei nori išleisti knygą tai pats ir turi surasti pinigų jos leidybai bei savo honorarui.

Dar laisvalaikiu pareigūnai galės rašyti įstatymų projektus ir siūlyti juos įsigyti Seimui ar Vyriausybei. Žinoma, turės rašyti rimtus ir gerus projektus, o ne kokius “naktinius” įstatymus. Kaip manote, kiek tokių projektų galės parengti tūkstančiai skurstančių pareigūnų?

Žinoma, dar lieka papildomas pedagoginis darbas, mokslo darbai. Kur gi ne – taip ir matome, kaip tūkstančiai žemiausios grandies pareigūnų staiga ima rengti nerealaus lygio mokslo darbus ir taip pagaliau ištraukia savo šeimas iš skurdo. Man atrodo, tai yra absurdas.

Todėl nesutinku su Seimo nariu p. E Žakariu, kad “priėmus šį įstatymą manau pagerės policijos pareigūnų socialinė-materialinė padėtis”.

Sutinku tik su tuo, kad “įstatymo projektas padidins pareigūnų verslumą“. Bet ar to reikia iš pareigūnų? Verslumo daugelis ir taip jau turi. Ypač kelių policijoje. Pažiūrėkite į korupcijos tyrimus.

Todėl gal geriau jau registruotų Seimo nariai tokius įstatymų projektus, kurie leistų pareigūnams už savo darbą gauti adekvatų atlyginimą. Ir neieškoti savo darbe verslumo dvasios.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Koronavirusas nustatytas parlamentarui: antradienį dalyvavo Seimo posėdyje papildyta 19.32 (170)

Valerijus Simulikas , parlamentaras iš valstiečių žaliųjų sąjungos, nusprendęs pasitikrinti,...

Siaubo naktis prie Vilniaus: po kruvinos orgijos siaubingas kančias patyrusi moteris neturėjo galimybių išgyventi (64)

Moteris neturėjo jokių galimybių išgyventi – net jeigu ji iš karto būtų patekusi į medikų...

Nepamirškite persukti laikrodžių: grįžta žiemos laikas (98)

Paskutinį spalio sekmadienį Lietuva vėl grįžta prie žiemos laiko ir laikrodžius suksime atgal....

Koronavirusu užsikrėtė Andrius Tapinas: yra reikalų atnaujinta 18.54 (500)

Šeštadienio vakarą žinomas visuomenės veikėjas, žurnalistas Andrius Tapinas savo feisbuko...

Dailius Dargis | D+ nariams

Bušido kovotojo Morkevičiaus žūtį vis dar gaubia paslaptys: treneris pasakoja apie paskutines jo dienas N-18

„Kai mes susipažinome, Remigijui buvo 12 metų. Esu pirmasis ir vienintelis jo treneris. Yra...

Serialų veikėjas sugrįžta: prieš svarbius rinkimus – keisti Zelenskio manevrai (91)

Daugumą parlamente turinti viena partija, jos patvirtinta vyriausybė ir prezidento paskirti regionų...

Lietuvis išbandė nakvynę kalėjime – ne už nusikaltimą, o už pinigus (12)

Suomijoje viešėjęs Orijus savo noru pateko į kalėjimą. Kaip tai nutiko? Pasirodo, buvusiame...

Balsavimas: kuri pora turėtų palikti projektą „Šok su žvaigžde“? (5)

Šeštadienio vakarą žiūrovus prie ekranų ir vėl pritraukė šokių projektas „ Šok su...

Bevedžiodama šunį su vilniečiu suprato, kad jis iškrypėlis: šlykštu ir gėda (65)

Aprašyti prieš maždaug ketverius metus įvykusį pasimatymą nėra lengva. Šleikštulys prisiminus...

Prabangių restoranų kasdienybė: pardavimai krito iki 80 proc, egzotikos nebeliko (217)

Karantinas pakeitė ne tik žinomų maitinimo įstaigų pajamas, bet ir valgiaraštį.

|Maža didelių žinių kaina