aA
Politiniai ir ekonominiai verpetai taip įsuka, kad net nebematome, kas realiai vyksta. Kaip per audrą, kai bures drasko vakarienės aptarimai ir tetos apyrankės klausimas, per riksmą ir triukšmą nesimato, kad laivo korpuse atsirado vis platėjanti skylė.
Arūnas Milašius. Valstybės valdymas grimzta į efektyviai kuriamą pelkę – bebrai sugrįžo
© DELFI / Andrius Ufartas

Panašiai kaip su bebrais. Žvėrelis gerai maskuojasi, jo nepamatysi, tačiau savo darbą dirba. Tik vieną ryta prabudus galima aptikti, kad pro sodybą tekantis sodelis jau užtvenktas, tam panaudoti visi seno sodo medžiai, o atsiradusi bala džiugina tik bebrą.

Blogiausia, kad efektas pamatomas tik tada, kai tai jau įvyksta. Iki tol tik tyla ir ramybė. Panašiai šiandien vyksta valstybės valdymas. Ne, čia ne apie prieš kelis metus plačiai išreklamuotas reformas.

Valdymo struktūra keičiasi ir byra ir tam byrėjimui nereikia didžiulių audrų ar griausmingų kalbų. Tam pakanka tylaus, bet kryptingo ir iki laiko mažai matomo darbo, panašiai, kaip bebrų užtvankų tvenkimas. Nesvarbu, kad tai kažkam daro milžinišką žalą. Svarbu, kad pačiam gera ir patogu.

Gaisro Alytuje sukelta valdžios nesėkmės ir negebėjimas suvaldyti elementarią situaciją (čia nebuvo priešo, turinčio savo planus ir nuolat atakuojančio ar nevaldomos gamtos stichijos, o tiesiog gaisras, kurį gesino keliolika ugniagesių automobilių) logiška tokios valdymo struktūros pakeitimo pasekmė.

Kai nekompetetingų vadovų susikaupia kritinė masė, tampa aišku, kad sistema praktiškai nustoja funkcionuoti ir ji tiesiog vaizduoja, kad dirba. Panašiai, kaip bebrų užtvenktas upelis - vietoj srovės lieka tik pelkė, užliejanti išpuoselėtus daržus, o dešimtmečius puoselėtas sodas suleistas į užtvanką.

Panašiai pelkėje nuskandintas švietimo ir mokslo ministro suraitytas parašas ant pasižadėjimo skirti daugiau pinigų pedagogų atlyginimams. Pažadas, kuris, kaip paaiškėjo, negaliojo. Niekam dėl to net plaukas nuo galvos nenukrito.

Tačiau visi šie faktai seniai žinomi. Liūdniau, kas slepiasi po jais - tai visos valstybės valdymo sistemos byrėjimas. Bet kokia iniciatyva nuskęsta pelkėje ir niekur nenukeliauja ne dėl piktybiškumo, o dėl vis didėjančios nekompetencijos. Kaip išpuoselėtos obelaitės pakertamos esminės vykdomosios valdžios pareigybės.

Čia esminis momentas, kad kalbame ne apie politinio pasitikėjimo pareigybes, kai žmonės ateina tiesiog pavadovauti ir kadencijai pasibaigus nugrimzta į Seimą arba nebūtį. Kalbame apie žmones, kurie dirba praktinius darbus.

Pasitelkus vaizduotę, tai galima lyginti su automobiliu. Mašina važiuoja nepriklausomai nuo to, kas sėdi už vairo, nes veikia visos jo sistemos. Tačiau kai teisininko išsilavinimą turintis vairuotojas nusprendžia, kad yra gimęs mechaniku ir su pigiu įrankių rinkiniu, kurį su nuolaida įsigijo artimiausiame prekybos centre, pradeda tobulinti variklį, kažkodėl po to kelyje nutinka įvairių netikėtumų.

Jei lygintume su bet kokia įmone, dabar pas mus tiesiog persikreipia valdymo struktūra ir sutrūkinėja jos grandys. Į pareigybes, kurios tarsi būtų sistemos vykdomosios grandys, skiriami žmonės, kurie net neplanuoja dirbti.

Jie mano, kad ne tam gimę, bet valgyti norisi ir šį klausimą galima išspręsti pasitelkus politinį užnugarį. Žemutinės grandys, ypatingai valdininkai, kurie nenori atsakyti už nieką, kai vadovas nekompetetingas randa priežasčių kaip nieko neveikti.

Galinčių juos priversti imtis veiksmų ir atsakomybės nėra, nes aukštesnėse grandyse sėdi žmonės, neturintys supratimo apie sistemą ir kaip ji turi funkcionuoti. Tačiau šie žmonės ištikimi kitai sistemai – tai, kuri juos paskyrė. Jiems užtenka šios ištikimybės. Praktinių darbų dirbti jie net nesiruošia.

Čia galime užbaigti diskusijas apie pertvarkas ir reformas – jos nevyks, nes niekas net nesiruošia jų vykdyti. Pažadėti taip, realiai kažką keisti vargu.

Čia galime užbaigti diskusijas apie pertvarkas ir reformas – jos nevyks, nes niekas net nesiruošia jų vykdyti. Pažadėti taip, realiai kažką keisti vargu.

Tipinis tokio biurokratinio būdo pavyzdys – buvęs policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, kuris, kaip rašo žiniasklaida, pusę metų šešias valandas per dieną už valstybės, tai yra mūsų visų, pinigus mokėsi anglų kalbos ir tada, visiškai netikėtai, savaime suprantama, kas galėtų tuo abejoti, tapo naujai įsteigtos Lietuvos policijos atašė Jungtinėje Karalystėje.

Ar nebuvo jaunų ir veržlių kylančių policininkų, kurie jau tobulai moka anglų kalbą ir jų parengimui nereikėtų skirti papildomų eurų, o generalinis komisaras vietoj studijų užsiimtų tiesioginiu darbu, už kurį mokamas atlyginimas, niekas net nepaklausė.

Kaip nepaklausė, ar verta mokėti komisarui algą už tą laiką, kai jis ne dirbo, o studijavo. Ar čia yra kokia nors vertė valstybei, ar tik keliems asmenims? Kokie darbai nuveikti studijų metu? Kaip vyksta policijos reforma matom.

Tačiau šie retoriniai klausimai atrodo logiški tik iš šalies. Tai visiškai kita, paralelinė, valdymo logika. Čia svarbu ne kompetencija, bet ištikimybė.

Dalis šių žmonių, kaip ir senais laikais, ieško ne darbo, jie ieško „etato“, kai galima gauti atlyginimą nelabai ką veikiant. Plika akimi matosi, kad dalies valstybinių įstaigų darbo kokybė menksta.

Kuo arčiau rinkimai, tuo ši sistema aktyviau diegiama. Įvairių įstaigų ir organizacijų vadovai neoficialiuose pokalbiuose užsimena, kad jau seniai nebuvo tokio įvairių lygmenų politikų prašymų srauto padėti reikalingiems žmonėms rasti darbą.

Dalis šių žmonių, kaip ir senais laikais, ieško ne darbo, jie ieško „etato“, kai galima gauti atlyginimą nelabai ką veikiant. Plika akimi matosi, kad dalies valstybinių įstaigų darbo kokybė menksta.

Blogiausia, kad kai struktūra subyra, ją atstatyti ir organizaciją vėl motyvuoti, reikia labai daug laiko. Kartais to padaryti taip ir nepavyksta. Tuo labiau, kad įstaigose atleisti žmogų, turintį valstybės tarnautojo statusą, ypatingai sudėtinga.

Kol kas, kol biudžete pinigų pakanka, galime sau leisti tokius žaidimus. Kai ekonomika susvyruos, visu grožiu pamatysime, kiek kainuoja nekompetetingų žmonių sprendimai. Už juos vis tiek teks mokėti mums, o ne tiems, kurie šiuos sprendimus padarė.

Tie, kurie „pabėrė“ sistemą tiesiog ramiai mėgausis padidintu Seimo nario atlyginimu.

Autorius feisbuke.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(219 žmonių įvertino)
4.6712

Top naujienos

Artėja metas, kai skiepų nuo koronaviruso užteks visiems, o skaičiai ims kristi: būtent tada kils rizika viską sugadinti (134)

Tikėtina, kad jau balandį arba gegužę skiepytis nuo koronaviruso galės ne tik rizikos grupių...

Prekybos tinklai kyla į kovą su jų aikštelėse paliekamomis mašinomis: už valandą gali tekti pakloti ir 5 Eur (109)

5 Eur už valandą – tiek gali tekti pakloti, jei prie vienos iš sostinėje esančių maisto...

„Žalgiris“ stebuklingai išsigelbėjo Kaune – Walkupas metimu paskutinę sekundę išplėšė pergalę (478)

Kauno „Žalgiriui“ (12-9) pavyko išlipti iš nedidelės dviejų nesėkmių duobelės Eurolygoje....

Jį vadino šėtono gydytoju: psichopatas daktaras žudydamas susikrovė fantastiškus turtus (50)

Labai dažnai psichopatų likimas būna trivialus: psichiatrijos ligoninė, griežta priežiūra ir...

Savaitgalis žiemiško šalčio neatneš: sniego likučius kai kur plaus lietus

Šiandien prie mūsų šalies iš pietų artės nedidelis žemo slėgio sūkurys. Pirmoje dienos...

Schilleris braukė prakaitą: galvojau, kad Walkupas nugrius, praras kamuolį, gaus bloką (26)

Atrodė, kad Pirėjo „Olympiakos“ veteranai atsikeršys Kauno „Žalgiriui“ už pergalės...

COVID-19 netrukus bus galima nustatyti per 15 minučių: kaip veiks greitieji antigenų testai (241)

Netrukus Lietuvą turėtų pasiekti greitųjų antigenų testų siunta. Šie testai kainuos apie 5–6...

Daugiau nei įprastai žmonių pradėjo skųstis nemiga: gydytoja paaiškino, kodėl taip nutiko (105)

Karantinas ir visą pasaulį apėmusi pandemija kartu atnešė ir daugybę psichologinių problemų,...

Palucko pasitraukimas iš LSDP pirmininko pareigų: pranešė, kam siūlys laikinai perimti pareigas (113)

Iš Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP ) pirmininko pareigų pasitraukęs Gintautas Paluckas...

Bartzokas nesuprato rungtynių pabaigos: juk „Žalgirio“ suolas aiškiai liepė prasižengti (11)

Georgios Bartzokas po mačo spaudos konferencijoje nenorėjo apnuoginti kritikos ašmenų, tačiau...