Mokesčių reforma, Sodros reforma, Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimas, švietimo sistemos reforma, mokslininkai, kurie metė tyrimus, nes atlyginimas toks, jog iš jo pragyventi, sukurti sau buitį ar nupirkti padorų sužadėtuvių žiedą neįmanoma, pompastiška Dainų šventė su rekordiškai prastu maistu, Valstybės tarnybos reforma.
© DELFI / Andrius Ufartas

Tai ne atskirų terminų ir įvykių kratinys, o vienos grandinės dalys.

Formaliai skelbiame, kad kviečiame jaunimą likti Lietuvoje ir kurti savo ateitį čia, tačiau užsižaidę formaliose politkorektiškose diskusijose ir grandiozinių renginių organizavimui skirtų milijonų įsisavinime pamiršome patį objektą – jaunimą.

Reformos vykdomos panašiai, kaip masinės šventės – triukšmingai, skambiai, kad organizatoriai galėtų pasimaudyti šlovės spinduliuose, tačiau negalvojant apie ilgalaikes pasekmes.

Neseniai atliko tyrimo duomenimis, emigruoja daugiausiai jauni žmonės. Dominuoja 26-45 metų respondentai. Iš apklausos matosi ir tai, kad dauguma emigrantų savo sprendimo nesigaili. „Esu laimingas, kur gyvenu, bet trūksta Lietuvos“ sako 56,6 proc., „esu laimingas, kur gyvenu ir man nieko netrūksta“ – 35 proc., emigracija labiau pateisino lūkesčius nei nepateisino“ – 77,1 proc. respondentų.

Valdžia sukūrė gausybę strategijų – jas rašant teisingos konsultavimo įmonės sėkmingai įsisavino milijonus. Tačiau kol kas neteko matyti studijos, kuri analizuotų, kodėl jaunas žmogus turi likti Lietuvoje, o ne kurti ateitį užsienyje. Tačiau gilių studijų ir nereikia.

Po reformų lavinos eilinį kartą paaiškėjo, kad Lietuvoje praktiškai neįmanoma sudaryti sutarties su Valstybe ir tikėtis, kad ji, būdama stipriąja puse, jos laikysis.

Keliolika metų pensijai kaupę žmonės tiesiog liko „už borto“. Kur link suks švietimo ir sveikatos apsaugos sistema neaišku jau keletą metų ir toliau niekas negali duoti tikslių atsakymų. Dabar klaustukų daugėja ir 52 tūkstančiams valstybės tarnyboje dirbančių žmonių.

Nors padėtis šioje srityje ir taip prasta. Pirmą kartą Lietuvoje atlikta plataus masto valstybės tarnautojų apklausa atskleidė psichologinę tarnautojų savijautą, pasitenkinimą darbo užmokesčiu, darbo krūviu ir darbo sąlygomis.

Tarnautojus labiausiai demotyvuoja žemas darbo užmokestis, psichologinis klimatas, menkos galimybės daryti karjerą ir neigiamas visuomenės požiūris. Kol kas stabiliai gyvena tik jėgos struktūrų atstovai. Jiems padidinti atlyginimai, vis daugiau buvusių šių struktūrų darbuotojų užima aukštus postus įvairiose tarnybose.

Suku prie to, kad visa reformų lavina iki šiol nedavė aiškaus atsakymo jaunam žmogui, kuris pradeda kurti savo gyvenimą – kaip aš gyvensiu ateityje ir kaip tą ateitį formuoti.

Valstybės tarnyba ir darbas biudžetinėse įstaigose daugumoje Vakarų valstybių žmonėms patrauklūs savo sąlyginiu aiškumu ir socialinėmis privilegijomis. Skirtingai nuo verslo struktūrų, čia labai aiški ir prognozuojama karjera.

Nekalbu apie aukščiausius postus. Žmogus, pradėjęs dirbti šiose struktūrose tiksliai žino kada ir iki kiek didės jo atlyginimas, kokių pareigybinių lubų ir už kokius nuopelnus gali tikėtis. Kokią kvalifikaciją turi įgyti ir kiek tada pakils jo alga.

Sakote, visi jaunuoliai nori tapti veržliais inovatyvių verslų kūrėjais ir kriptovaliutomis prekiaujančiais milijonieriais? Nė velnio.

Pagal įvairius tyrimus, verslauti ir taip pasirūpinti savimi bei artimaisiais gali 5-10 proc. žmonių.

Visi kiti tvarkingi vykdytojai – samdomi darbuotojai. Būtent šie samdomi darbuotojai ir sudaro viduriniąją klasę, kuri mėgsta gyventi pagal aiškias taisykles, žinoti, kad šios taisyklės nebus keičiamos sulig kiekvienais rinkimais, ir nori prognozuoti savo gyvenimą dešimtmečiams į priekį. Kitaip imti paskolą naujam butukui tolimame miegamajame rajone labai nejauku.

Būtent šio aiškumo, kaip dėliotis gyvenimą dešimtmečiams į priekį, ir garantijos, kad Valstybė bet kuriuo momentu nepersigalvos nėra.

Nors tai turėtų būti reformų esmė. Kol kas vieninteliai apčiuopiamesni valdžios pažadai – keliais ar keliolika eurų čia ir dabar (rinkimai grėsmingai artėja) padidintas atlyginimas. Tiek neužteks ne tai, kad dėliotum savo šviesią ateitį, bet net atšvęsti šį pakėlimą eiliniame bare.

Domina Arūno Milašiaus mintys? Sekite feisbuke.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Generolo Vėtros anūkė metė baisius kaltinimus seneliui ir Lietuvai: kas slepia tiesą? (68)

Prieštaringai vertinamo Jono Noreikos-Generolo Vėtros vardas vėl kursto aistras. Apie šį buvusį...

Reikia į banką – imk laisvadienį: eilės, karštis ir pervargę darbuotojai (8)

Eilės, karštis ir ištampyti nervai. Taip galima apibūdinti situaciją Lietuvoje veikiančių...

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (175)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (250)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (55)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Jackie Chano gyvenimas kaip filmas: padoriai skaityti ir rašyti neišmoko, bet šlovę atnešė drąsa bandyti

Jackie Chanas – vienas iš geriausiai žinomų kino žvaigždžių visame pasaulyje. Žiūrovus...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .

Pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu buvusi mergina: iki šiol atsimenu, kaip jis uostė mano plaukus (423)

Prieš ketverius metus buvau pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu Arutiunianu. Ne kaip eilinė...

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (55)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...

Sostinėje įvyko avarija, pareikalavusi 34-erių motociklininko gyvybės (84)

Trečiadienio vakarą Vilniuje įvyko motociklininko mirtimi pasibaigusi avarija.