aA
Bene dažniausia pastarųjų poros metų valstiečių ir žaliųjų valdžios mantra yra tokia: 27 metus Lietuvoje nieko gero neįvyko ir tik dabartiniai valdantieji ėmėsi tautai ir valstybei reikalingų reformų. Ir dar prideda, kad geriau reformas įgyvendinančios valdžios Lietuva nėra turėjusi per visą šių laikų istoriją...
Algis Krupavičius (R. Ščerbausko nuotrauka)

Ypač dažnai ši žodžio žmonių mantra buvo kartojama nuo 2018 metų, kai į valdančiųjų nugarą pradėjo kvėpuoti net trejų rinkimų iš eilės – savivaldos, Prezidento ir Europos parlamento – kampanijos.

Dabar tos kalbos gerokai pritilo. Dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, rinkimai baigėsi. Ir ne taip, kaip valstiečiai žalieji tikėjosi. Taip pat ir dėl to, kad jie patys jau beveik treji metai yra valdžioje. Beje, rinkimų kampanijose vis dažniau skambėjo neretorinis klausimas – o ką jie patys padarę? Kita vertus, tiesa yra ne tame, kad visos ankstesnės valdžios buvo išskirtinai nevykėlės, bet kad visuomenės lūkesčiai joms buvo didesni, nei joms pavyko pasiekti. Be to, tos buvusios valdžios kai kur ir aiškiai susimovė, nors apie tai kol kas vadovėliai nerašo...

Tačiau čia ir dabar ne apie buvusias valdžias ir jų spindesį ar skurdą, o apie esamą valdžią. O paveikslui išsiaiškinti reprezentatyvioje apklausoje buvo paklausta atsakymų į keturis apibendrinančius klausimus apie bendrą valdžios reformų vertinimą, jos atliepiamumą piliečių interesams, pajamų skirtumų mažinimą ir tendencijas korupcijos srityje. Taigi ką turime?

Pav. 1. Dabartinės valdžios veiklos vertinimai
Pav. 1. Dabartinės valdžios veiklos vertinimai
© Autoriaus archyvas

Beveik 49 proc. apklaustųjų nepritarė teiginiui, kad valdžios vykdomos reformos yra sėkmingos (1 pav.). Priešingai teigė apie 15 proc., o likusieji neturėjo nuomonės.

Jei į atsakymus į šį klausimą pažvelgtume per respondentų partinių preferencijų prizmę, tai, be abejo, manančių, kad reformas įgyvendinti valdžiai sekasi gerai, yra tarp valstiečių žaliųjų rėmėjų. Nors ir tarp jų tokiam požiūriui pritaria gerokai mažiau nei pusė, t. y. 38,2 proc.

Beje, skeptiškiausiai tų reformų sėkmę vertino lenkų rinkimų akcijos šalininkai. Vos 4,8 proc. jų manė, kad vykdomos reformos yra sėkmingos. Pagal gyvenamąją vietą santykinai (būtent, tik santykinai, nes vis vien jie atstovavo aiškią mažumą) geriausiai valdžios reformas vertino rajonų centrų gyventojai.

Beveik 24 proc. jų teigė, kad reformos yra sėkmingos, o mažiausiai tam pritarė Kaune – vos 7,5 proc. apklaustųjų.

Dar liūdnesnės nuotaikos valdžią turėtų apimti pažvelgus į žmonių požiūrius į tai, kiek dabartinė Lietuvos valdžia atsižvelgia į paprastų piliečių interesus. Bendrai beveik 62 proc. apklaustųjų nemano, kad esama valdžia yra pakankamai jautri piliečių poreikiams (1 pav.). Ir tik vos daugiau nei dešimtadalis galvoja priešingai.

Vienintelėje amžiaus grupėje – kam jau 70 metų ir daugiau – santykinai daugiau, arba 18,2 proc., pritarė teiginiui, kad valdžia atsižvelgia į paprastų piliečių interesus. Bet vis vien ir šioje amžiaus grupėje tokie optimistai nesiekė net penktadalio.

Europos Komisijos (EK) rekomendacijose pastaraisiais metais nuolat kartojama, kad pajamų nelygybė yra viena svarbiausių spręstinų problemų Lietuvoje.

Tačiau Premjeras Skvernelis po eilinių EK išvadų tik optimistiškai pakomentavo, girdi, Europos Komisija senais duomenimis naudojasi. Kai bus naujausi, tai vaizdas gerokai pasikeis. Deja, visuomenės požiūriai tokio premjero optimizmo neparemia. Teiginiui, kad esama Lietuvos valdžia sėkmingai mažina gyventojų pajamų skirtumus, pritarė vos 12,2 proc. respondentų, o su juo nesutiko net 61 proc. (1 pav.).

Kad visuomenės nuotaikos čia greitai ir dramatiškai pasikeistų, tebūtų iliuzija. Net tarp valstiečių žaliųjų šalininkų vos 27 proc. mano, kad su pajamų skirtumu dabartinė valdžia susitvarko tinkamai. Net kaime, kur tradiciškai LVŽS turi gana daug rinkėjų, daugiau nei 64 proc. mano, kad mažinti pajamų skirtumus dabartinei valdžiai nesiseka.

Galiausiai dar viena tema – korupcija, kur valdantieji jau kuris laikas yra pasiskelbę net didesniais kovotojais su ja nei prezidentė Grybauskaitė, o jai beveik dvi kadencijas šią temą buvo pavykę privatizuoti. Tačiau atėjo valdžion valstiečiai žalieji... Grybauskaitei teko pasidalinti kovos su korupcija nuosavybe.

Objektyviai žvelgiant, korupcijos prevencijos fronte nėra daug pergalių. Be MG Baltic istorijos ir parlamentinio tyrimo... Net šio karo vėliavnešiui Vytautui Bakui teko neseniai kartokai juokauti, kad „kovos su korupcija rezultatas yra didesnės kyšių sumos“1.

O visuomenė esminio proveržio korupcijos suvaldymo srityje nemato, nors tai turėtų būti esminių dabartinės valdžios pertvarkų ir pasiekimų arena. Priešingai – vos 12,2 proc. apklaustųjų manė, kad korupcijos mastas Lietuvoje per pastaruosius trejus metus sumažėjo, kai 58 proc. su tuo nesutiko (1 pav.).

Kad visuomenė adekvačiai ir kritiškai vertina situaciją, atspindi ir jau kelerius metus iš eilės įšalęs korupcijos suvokimo indeksas. Nors rajonų centruose apklaustieji kiek palankiau vertina korupcijos prevencijos rezultatus, nes kiek daugiau nei penktadalis mano, kad ji sumažėjo. Bet Vilniuje taip galvojo vos dešimtadalis.

Pabandykime kiek apibendrinti. Optimizmo, kad dabartinei valdžiai gerai sekasi įgyvendinti reformas ir kitus jos pažadus, visuomenėje nėra. Atvirkščiai. Valdžios veiksmai yra vertinami su minuso ženklu. Ką galima prognozuoti iš to?

Matyt, iki kadencijos pabaigos valdančiųjų laukia labai nelengvi laikai. Pasitikėjimo kreditai visuomenėje yra išsemti. Išteklių, iš kur juos papildyti, nėra daug. Tad gali tekti jiems klampoti per visuomenės nepasitikėjimo pelkę iki naujų Seimo rinkimų.

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą 2019 m. balandžio 12–26 d. atliko „Baltijos tyrimai“ (apklausta 1050 respondentų). Tyrimą „Tarptautinės socialinio tyrimo programos įgyvendinimas” (Nr. S-MIP-17-120) finansuoja Lietuvos mokslo taryba.

1 https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/vytauto-bako-juokas-kovos-su-korupcija-rezultatas-yra-didesnes-kysiu-sumos-56-1116586?copied

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
3.7500

Top naujienos

Gentvilas: Karbauskiui iki naujų rinkimų svarbu saviškiams įrodyti, kad jis gali valstybės vadovus stumdyti kaip šaškes (74)

„Karbauskis bandė pademonstruoti, kad jis gali stumdyti kaip šaškes valstybės vadovus, ir toliau...

Brundza siūlo nesustoti su automobilių mokesčiu: apie tai kalbu daugiau nei 10 metų (258)

„Tai tik nedidelis žingsnelis, ir tai, ne į priekį, o įstrižai“, – taip apie trečiadienį...

Alytaus meras apie milžinišką gaisrą: rytoj miestas gyvens normalų gyvenimą (30)

Sutemus Alytuje tęsiasi gaisro padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ gesinimo darbai,...

Apžvalgininkai: tai buvo pagrindinė ir esminė Karbauskio klaida (253)

„Klaida buvo į savo rinkimų sąrašą priimti labai skirtingus žmones, turbūt orientuojantis tik...

Lavija Šurnaitė. Gniuždantis laimės kultas (35)

Nuolat girdime kalbas, o kartu ir pačios kalbame apie tai, kad mūsų visuomenėje (visas pasaulis...

Sostinėje – prabangių drabužių išpardavimas, į kurį veržėsi net per užrakintas duris (58)

Trečiadienio rytą sostinėje kelioms dienoms duris atvėrė vardinių drabužių pop-up...

Užkalnis. Valdžia pasmerkta ir pasirašė sau nuosprendį (152)

Ši valdžia turi tiek pat jėgų, kiek subliuškęs balionas – ir tai buvo aišku dar prieš...

Turistų traukos taikinys Lietuvos pakraštyje – žmonės netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (40)

Savaitgaliais į Paliesiaus kaimą, esantį Ignalinos rajone, suvažiuoja nemažai automobilių,...

Nusprendė patikrinti seną mitą: negi skausmui ir orgazmui turime tą pačią veido išraišką (4)

Ar esate girdėję, kad žmogus orgazmo metu nutaiso tą pačią mimiką , kaip ir patirdamas...

Per ištaigingus Putino vizitus – kuriozinės situacijos (133)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį apsilankė Saudo Arabijoje, taip...