aA
Daugelyje sostinių tokio nacionalinio teatro rūmai tampa ir Valstybės iškilmių, ir yra aukščiausia nacionalinių menininkų pripažinimo vieta, kur klasika paverčiama modernių autorių darbais. Berods, nuo 2010 metų Vasario 16-oji yra „iškelta“ iš Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro rūmų. Kaip pamenu, Prezidentės iniciatyva. Bet nė vienas kultūros ministras neatsakė sau į klausimą, kodėl?
Andrius Vaišnys
Andrius Vaišnys
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Turbūt neatsitiktinai. Nors, kaip rodo žiniasklaidos šaltiniai, šis teatras dėl to nelabai nukenčia. DELFI žurnalistės Birutės Davidonytės aprašytų skandalų kontekste, kai su teatro vadovu jau per žiniasklaidą „kalbasi“ valstybės ir vyriausybės vadovai, pravartu žvilgtelėti, ar tikrai tai yra visiškai nacionalinis teatras?

Iš 41 repertuare įrašyto spektaklio Lietuvos menininkams – režisieriams, choreografams, kostiumų dailininkams sudaryta pastatyti gal kokius 7. Nelygu kaip skaičiuosi.

Kadangi teatro lankytoju esu nuo 7 metų, galiu teigti, kad operos atveju įvertinti statistiškai yra paprasčiau: dabar iš 18 operos pastatymų 5 režisavo lietuviai, taip pat 5 spektaklių kostiumų dailininkai buvo lietuviai (iš tikrųjų pagal vardus – 3), o scenografai – 4.

Girdžiu argumentą: mes turime sudaryti sąlygas užsieniečiams, kad jie dalintųsi savo talentu ir pripažinimu. Juk tai priverčia mus augti.

Iš 41 repertuare įrašyto spektaklio Lietuvos menininkams – režisieriams, choreografams, kostiumų dailininkams sudaryta pastatyti gal kokius 7. Nelygu kaip skaičiuosi. Kadangi teatro lankytoju esu nuo 7 metų, galiu teigti, kad operos atveju įvertinti statistiškai yra paprasčiau: dabar iš 18 operos pastatymų 5 režisavo lietuviai, taip pat 5 spektaklių kostiumų dailininkai buvo lietuviai (iš tikrųjų pagal vardus – 3), o scenografai – 4.
Prof. Andrius Vaišnys

Bet nesu tikras, ar gerai yra, kad Londono ir Vilniaus teatrai giriasi panašiais „Madame Butterfly“ pastatymais (iliustracijos – žemiau). Mat tikrai puošnių kostiumų dailininkė – ta pati. Gal ji Vilniuje neėmė jokio honoraro, nežinau.

Suprantama, kad mainų ir idėjų politika menuose, kaip ir mokslo pasaulyje, vadybos požiūriu itin svarbu, bet kodėl bent jau pusę spektaklių negalėtų kurti Lietuvos menininkai už Lietuvos valstybės pinigus?

Jei matome, kad Varšuvos Didžiajame teatre Krzysztofas Pastoras yra choreografijos vadovas ir tokias pat pareigas tuo pat metu eina Vilniaus teatre, tai ar tos pareigos yra skirtos tik statyti baletus, ar, kaip baleto direktoriaus, tai yra pareigos sudaryti sąlygas statyti IR kitiems?

Vadybos požiūriu baleto situaciją Operos ir baleto teatre sunku apibūdinti: iš 20 (ar 21 – jei prisiminsime K. Pastoro jubiliejui skirtą koncertą), 4 pastatęs pats trupės vadovas K. Pastoras, vieną – Anželika Cholina. Tai rodo, kad baleto mokykla Lietuvoje nacionaliniu lygiu turi tradiciją tik „ant popieriaus“.

Suprantama, kad mainų ir idėjų politika menuose, kaip ir mokslo pasaulyje, vadybos požiūriu itin svarbu, bet kodėl bent jau pusę spektaklių negalėtų kurti Lietuvos menininkai už Lietuvos valstybės pinigus?
Prof. Andrius Vaišnys

Kalbant apie teatro tradicijas, apskritai sudėtinga teigti, kad jos pastebimos. Galbūt ir buvo labai vertingas sprendimas išbraukti „Traviatą“ kaip nuolatinį gruodžio 31-osios spektaklį, tačiau koks biudžetinis teatro privalumas pardavinėti pirmosiose eilėse bilietus kone po 200 eurų į spektaklį Naujųjų metų išvakarėse?..

Tarsi tai būtų ne repertuarinis, bet vienkartinis pastatymas ar koncertas.

Didžiausias stebuklas pagaliau yra tai, kad šiais metais suteikta nauja galimybė Lietuvos autoriams sukurti operą vaikams. Juolab kad ten viskas itin puošnu, kaip ir turi būti vaikams.

Kita vertus, teatras gal nekaltas, kad jo aplinka estetikos požiūriu apsmurgusi, suskeldėjusiomis raudono marmuro plokštėmis ir betono šaligatviais. Vis dėlto tai šiek tiek turi būti svarbu ir teatro vadovams, kurie mėgdavo ir mėgsta priiminėti valdžios vyrus vienoje iš pagrindinių ložių. Kodėl taip ilgai užtruko sužinoti apie Teatro pūlinius?

Viena iš aplinkybių ir yra Ložė. Tiesiogine, bet labiau – perkeltine prasme.

Ir tai ne tik pirmosios ar antrosios valdžių problema, bet – ir ketvirtosios.

Žiniasklaidos priemonė, tapdama teatro informaciniu rėmėju, niekada nepaskelbs objektyvios recenzijos.

Kita vertus, teatras gal nekaltas, kad jo aplinka estetikos požiūriu apsmurgusi, suskeldėjusiomis raudono marmuro plokštėmis ir betono šaligatviais. Vis dėlto tai šiek tiek turi būti svarbu ir teatro vadovams, kurie mėgdavo ir mėgsta priiminėti valdžios vyrus vienoje iš pagrindinių ložių. Kodėl taip ilgai užtruko sužinoti apie Teatro pūlinius?
Prof. Andrius Vaišnys

Ką gi – jos reikalas, jos skaitytojų reikalas, nes tai – uždaroji akcinė bendrovė. Nors liūdna, kad ir buvęs valstybės vadovas, dabar duodamas interviu laikraščiui – teatro rėmikui, tampa savotiška kovos priemone ar „priedanga“.

Bet štai televizinė visuomenės žiniasklaidos priemonė, kurios kultūros kanalo žurnalistė, lyg naktiniu ekspresu keliaujanti savo uždarame kupė, maloniai ir ilgai šnekina direktorių, turbūt tenkina visos meno visuomenės interesą? Kadangi „nepatogių“ interviu klausimų direktoriui neturi. Tačiau po kurio laiko ši žurnalistė lyg niekur nieko surengia diskusiją tokio pat formato, tik kito pavadinimo savo visuomeninės TV laidoje tarp kritikų-intelektualų apie tai, kodėl Lietuvoje prasta teatro kritikos padėtis.

Objektyvu?

Taigi nedrąsa ir subjektyviais ryšiais, konformizmu ir prisitaikymu paprastai pripildomi intelektualaus turinio stiprūs sceniniai veikalai.

Viena iš aplinkybių ir yra Ložė. Tiesiogine, bet labiau – perkeltine prasme. Ir tai ne tik pirmosios ar antrosios valdžių problema, bet – ir ketvirtosios. Žiniasklaidos priemonė, tapdama teatro informaciniu rėmėju, niekada nepaskelbs objektyvios recenzijos. Ką gi – jos reikalas, jos skaitytojų reikalas, nes tai – uždaroji akcinė bendrovė. Nors liūdna, kad ir buvęs valstybės vadovas, dabar duodamas interviu laikraščiui – teatro rėmikui, tampa savotiška kovos priemone ar „priedanga“.
Prof. Andrius Vaišnys

O gyvenime – kaip išeina: žiūrint, kas kieno Ložėje sėdi. Todėl „kalti“ dabar vien direktorių yra patogu, bet ne iki galo atsakinga.

Ne vienas juk gavo „nešti savo šviesą ir tiesą“, kurią ypač dosniai dalindavo vienas ministras. Mat ne vienas turbūt veltui ložėje sėdėdavęs.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvardijo didžiausias baimes dėl koronaviruso: kur kas gilesnės problemos gali laukti ateityje (214)

Naujausia visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „ Spinter tyrimai “ visuomenės...

Verslo planas dėl karantino švelninimo: galėtų dirbti lauko kavinės, odontologijos įmonės, vėliau – ir viešbučiai (444)

Praėjusią savaitę premjeras Saulius Skvernelis paragino asocijuotas verslo struktūras iki...

Vyriausybės projekte – karatino pratęsimas iki 27 dienos, judėjimą ribotų nuo penktadienio vakaro (21)

Trečiadienį ministrų kabinetas apsispręs dėl karantino pratęsimo ir jo sąlygų. Sveikatos...

„Delfi ryte“ – kaip išmokti tvarkyti savo biudžetą ir Urtės Mikelevičiūtės idėjos Velykų stalui (1)

Kodėl svarbu, kaip tvarkome savo biudžetą? Kaip išmoktį jį planuoti ir kaip keisti, ištikus...

Lietuvoje daugėja apsaugos priemonių: Kauną pasiekė 2 tūkstančiai dėžių, pakeliui – dar didesnė siunta (87)

Šiąnakt Kaune nusileido dar vienas lėktuvas – anot Sauliaus Skvernelio, jis atgabeno 2...

Naujų atvejų skaičius mažėja: per parą Lietuvoje fiksuoti 32 koronaviruso atvejai (328)

Naujų koronaviruso atvejų skaičius šalyje perkopė 900. Per parą ištyrus 2301 ėminį...

„The Guardian“: keista Boriso Johnsono atsidūrimo ligoninėje istorija (9)

Pirmoji užuomina, kad Borisas Johnsonas naujojo koronaviruso susargdintas žymiai sunkiau, nei...

Naktį dangų nušvietė supermėnulis – skaitytojai užfiksavo įstabiausius vaizdus

Naktį iš balandžio 7 į 8 turėjome galimybę išvysti neįprastai didelį mėnulį. Rausvasis...

Pasveikusius nuo COVID-19 kviečia tapti donorais: jūsų kraujas gali padėti sergantiems šiuo koronavirusu (16)

VUL Santaros klinikų Infekcinių ligų bei Intensyvios terapijos centruose gydomi COVID-19...

Klaipėdos uosto vadovo konkursą laimėjo su „valstiečiais“ rinkimuose dalyvavęs Algis Latakas (164)

Klaipėdos jūrų uosto vadovo konkursą laimėjo buvęs koncerno „Achemos grupė“ valdomos...

|Maža didelių žinių kaina