Teiginiai


Žinutė socialiniuose tinkluose: kodais E904 ir E120 žymimi svirplių milteliai (ČIA).

Verdiktas


Kodais E904 ir E120 žymimi maisto pramonėje naudojami priedai nėra susiję su svirplių milteliais. Kodu E904 žymima glajinė medžiaga šelakas, o E120 – kaip dažiklis dažniausiai naudojamas karminas.

Melo detektoriaus komentaras


Diskusiją apie svirplių miltelių naudojimą maisto pramonėje sukėlė naujas, nuo sausio 24 d. įsigaliosiantis, Europos Komisijos reglamentas. Juo bus leidžiama naudoti Acheta domesticus miltelius įvairiuose maisto produktuose, pavyzdžiui, duonos gaminiuose, šokolade, sausainiuose, makaronuose ir kituose.

Dalį socialinių tinklų vartotojų ši žinia šokiravo ir išgąsdino, nors kitose rinkose vabzdžiai ir jų produktai maisto pramonėje naudojami jau ne vienus metus. Kai kurie puolė dalintis žinutėmis, kuriose nurodoma esą po E raide žymimais maisto priedais, kurie ir šiuo metu jau naudojami įvairiuose produktuose, slepiasi būtent svirplių milteliai. Vienoje tokioje žinutėje nurodoma, kad svirplių milteliai žymimi kodais E904 ir E120.

Ši informacija – klaidinga. Nors paminėti priedai iš tiesų yra vienaip ar kitaip susiję su vabzdžiais, svirplių miltelių jie nežymi.

Lietuvos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. patvirtintame įsakyme, kuriame išvardyti leidžiami vartoti maisto priedai, aiškiai nurodoma, kad kodu E904 žymima glajinė medžiaga – šelakas. Šią medžiagą Visuotinė lietuvių enciklopedija apibrėžia taip: „šelãkas (ol. schellak – žvynelis), gamtinė derva, gaunama iš vabzdžių, parazituojančių ant kai kurių tropinių augalų, išskyrų. Geltonai rudi ploni žvyneliai, susidarę iš organinių rūgščių ir jų darinių, vaškų (3–6 %). Minkštėja 77–85 °C temperatūroje, tirpsta daugelyje organinių tirpiklių, šarminiame vandenyje. Spiritinis šelako lakas ir politūra buvo naudojami brangių baldų, stiklo ir metalo dirbinių apdailai. Šelako dedama į nitrolakus (5–20 %), kad dangos labiau blizgėtų, geriau sukibtų su paviršiumi, būtų elastingos, į glajus (maisto priedas E904) saldainiams, vaistų tabletėms ir piliulėms glazūruoti.“

E120 kodu žymima medžiaga taip pat nėra svirplių milteliai. Tai – kochinelas, dar vadinamas karmino rūgštimi arba karminu. Ta pati enciklopedija pateikia tokį karmino apibrėžimą – „sudėtinga organinė rūgštis. Gaunamas skydamarių pobūrio košenilių pateles užpylus karštu vandeniu ir acto rūgštimi. Tirpsta vandenyje ir šarmuose. Ryškiai raudoni dažai. Naudojamas maisto pramonėje, parfumerijoje, mikroskopu tiriamiems preparatams dažyti.“

Abu šie priedai yra plačiai naudojami maisto pramonėje dar nuo praėjusio šimtmečio, juos leidžiama naudoti Europos Sąjungos šalyse.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)