aA
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ketvirtadienį paragino Rusiją greičiau atitraukti savo kariuomenę nuo Ukrainos sienų ir nutraukti „agresyvius“ veiksmus šioje šalyje, lankydamasis Kijeve, kuriam Vašingtono vardu pažadėjo išplėsti paramą.
Volodymyras Zelenskis, Antony Blinkenas
Volodymyras Zelenskis, Antony Blinkenas
© AFP / Scanpix

JAV valstybės sekretorius susitiko su ukrainiečių vadovais ir apžiūrėjo memorialą, kur iškabinta nuotraukų, vaizduojančių kai kuriuos iš daugiau nei 13 tūkst. žmonių, žuvusių per kautynes su prorusiškais separatistais Rytų Ukrainoje nuo 2014 metų, kai Maskva aneksavo Krymo pusiasalį.

„Tvirtai jus palaikome“, – per bendrą spaudos konferenciją su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu pareiškė A. Blinkenas.

„Tikimės, kad Rusija nutrauks beatodairiškus ir agresyvius veiksmus“, – pridūrė JAV diplomatijos vadovas.

Praėjusį mėnesį Maskva pasienyje ir Kryme buvo sutelkusi 100 tūkst. karių – daugiausiai nuo 2014 metų. Tačiau netrukus buvo pradėta atitraukti tas pajėgas, o daugelis analitikų tokius manevrus laiko naujojo JAV prezidento Joe Bideno administracijos išbandymu.

Vis tik tiek A. Blinkenas, tiek V. Zelenskis ketvirtadienį pareiškė, jog rusų karių atitraukimas yra riboto pobūdžio.

„Suprantame, kad Rusija išvedė dalį pajėgų iš pasienio su Ukraina, tačiau taip pat matome, kad ten lieka reikšmingos pajėgos“, – pažymėjo JAV valstybės sekretorius.

V. Zelenskis pareiškė, kad Ukraina tebemato, kaip Rusija demonstruoja jėgą Juodojoje jūroje, ir kad iš Krymo išvesta tik 3–3,5 tūkst. kariškių.

Valstybės vadovas pridūrė, jog pastaruoju metu sumažėjo snaiperių ugnies, laikomos viena pagrindinių ukrainiečių karių žūties priežasčių.

V. Zelenskis pasveikino JAV pažadėtą paramą, bet pabrėžė, kad jo valstybei „žūtbūt“ reikalinga papildoma pagalba.

„Manome, kad [pasienyje dislokuoto rusų kontingento] mažinimas yra lėtas, todėl galbūt vis dar gali kilti pavojus. Niekas nenori tokių staigmenų“, – sakė V. Zelenskis.

Jungtinės Valstijos šiais finansiniais metais Ukrainos saugumui rezervavo 408 mln. dolerių (338 mln. eurų), o A. Blinkenas pareiškė nuodugniai aptaręs su ukrainiečių lyderiais jų poreikius.

Volodymyras Zelenskis, Antony Blinkenas
Volodymyras Zelenskis, Antony Blinkenas
© AFP / Scanpix

Užversti D. Trumpo puslapį

J. Bidenas per savo kadencijos pirmuosius tris mėnesius siekė sugriežtinti JAV poziciją Maskvos atžvilgiu ir atsiribojo nuo jo pirmtako Donaldo Trumpo flirtavimo su rusų prezidentu Vladimiru Putinu.

D. Trumpas, atkakliai laikęsis sąmokslo teorijų apie Ukrainą, buvo sulaikęs pagalbą šiai šaliai, kad paspaustų V. Zelenskį iškasti kompromituojančios medžiagos apie J. Bideną, ir tai galiausiai nulėmė pirmą buvusio JAV prezidento apkaltą.

Tikriausiai tikėdamas, kad naujoji amerikiečių administracija rodys didesnį palankumą Kijevui, ukrainiečių lyderis pareiškė pakvietęs J. Bideną apsilankyti jo šalyje.

A. Blinkenas savo ruožtu pažadėjo perduoti kvietimą ir pareiškė, kad J. Bidenas tikisi vėliau apsilankyti Ukrainoje.

Amerikiečių prezidentas taip pat pasiūlė V. Putinui susitikti, siekiant įnešti į Vašingtono ir Maskvos ryšius stabilumo – taigi, JAV pirmiau panoro išreikšti solidarumą su Ukraina.

A. Blinkenas vėlai ketvirtadienį atvyko iš Londono, kur drauge su Didžiojo septyneto (G-7) – turtingų demokratijų klubo – užsienio reikalų ministrais pasmerkė Rusijos „neatsakingą ir destabilizuojantį elgesį“ Ukrainoje ir kitur.

V. Zelenskis vėl paragino paspartinti Ukrainos įstojimo į NATO procedūrą, atsižvelgiant į Rusijos keliamą pavojų.

Vakarų Europos valstybės, suprasdamos, koks būtų Rusijos atsakas, nepritaria Ukrainos įstojimui, o Vašingtone ši idėja taip pat buvo sutikta šaltokai.

Spaudimas dėl korupcijos

Nepaisant pažadų remti Kijevą, J. Bideno administracija taip pat spaudė Ukrainą dėl gero valdymo: šis klausimas jau ilgą laiką kelia didelį susirūpinimą šalies partneriams Vakaruose.

Prieš A. Blinkeno kelionę Valstybės departamentas kritikavo Ukrainą dėl valstybinės energijos kompanijos „Naftogaz“ vadovo Andrijaus Koboljevo nušalinimo. Eidamas savo pareigas A. Koboljevas sumažino Ukrainos priklausomybę nuo gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos ir įvykdė bendrovės įvaizdį pagerinusių reformų.

A. Blinkenas pareiškė, kad J. Bideno administracija palaikys „gyvybiškai svarbų darbą, kurį Ukraina atlieka siekdama tęsti reformas, kovoti su korupcija, įgyvendinti tvirtesnę užsienio reikalų darbotvarkę, paremtą mūsų bendromis demokratinėmis vertybėmis“.

„Institucijų pertvarkymas yra sunkus darbas“, – pabrėžė valstybės sekretorius.

„Yra įtakingų interesų, besipriešinančių reformoms ir antikorupcinėms pastangoms. Jie apima tiek išorines jėgas, tokias kaip Rusija, tiek vidaus jėgas, tokias kaip oligarchai ir kiti įtakingi asmenys, siekiantys savo siaurų interesų neteisėtomis priemonėmis, aukodami Ukrainos žmonių interesus“, – pabrėžė amerikiečių diplomatijos vadovas.

Siekdamas suteikti impulsą reformoms, A. Blinkenas per savo vienos dienos trukmės vizitą susitiks ir su pilietinės visuomenės nariais.

Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios vadovas metropolitas Epifanijus surengė svečiui ekskursiją po vieną puošnų Kijevo vienuolyną, kur parodė jam dokumentą, liudijanti apie atsiribojimą nuo Rusijos religinio dominavimo.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
3.0741

Top naujienos

„Belligcat“ vadovas: tas šalis, kurios padeda Putino režimui, reikia šalinti iš ES (4)

Nepaisant griežtų sankcijų, karą prieš Ukrainą pradėjusi Rusija iš naftos ir dujų pardavimo...

Rusų programišiai „laužia“ Lietuvos informacines sistemas: įspėja, kad tai gali būti dar tik pradžia (1)

Dėl sustabdyto tranzito į Kaliningradą, rusų programišiai nuo penktadienio pradėjo...

Pasauliui ir Lietuvai žada recesiją: laimės tik vienas sektorius (2)

Tarptautinė rizikos valdymo bendrovė „Coface Baltics“ naujausiame rizikos valdymo tyrime...

Delfi PliusNatalia Drozdiak, Kati Pohjanpalo, Firat Kozok

Istorinis žingsnis radikaliai pakeis Europos gynybą: tai labai stipri žinutė Putinui

NATO žengė dar vieną žingsnį stiprindama su Rusija besiribojantį rytinį frontą – tam...

Šilalės rajono gyventoja įminė arbūzų auginimo paslaptį: derlius nustebino visą Lietuvą

Arbūzai – nors ir egzotika, tačiau tikrai ne naujovė lietuvių soduose. Vis daugiau gyventojų...

Karas Ukrainoje. Ukraina ruošiasi galimam puolimui iš Baltarusijos: grėsmė gana didelė okupantai planuoja referendumą dėl Chersono prijungimo prie Rusijos (12)

Rusijos atakos, pareikalaujančios ir žmonių gyvybių, Ukrainoje nesiliauja – vėl apšaudyti...

Pusmetį „Žalgiryje“ apžvelgęs Zdovcas neslepia – iš vėžių jį labiausiai išmušė Maksvyčio pavardė

Slovėnijos krepšinio legenda 55-erių Jure Zdovcas savo gimtinės leidiniui „Sportklub“...

Delfi PliusJoana Balčiuvienė

Įžymybių stilistė įvardijo penkias rankines, kurias geriausia nešioti šią vasarą

Rankinė yra vienas svarbiausių aksesuarų, nes gali pagerinti arba sugadinti visą įvaizdį. Be to,...

Transliacija / Orijaus kelionės. Kuo Klaipėda geriau už pajūrio kurortus: pristatė ypatingas naujienas

Klaipėda pabudo iš ilgo žiemos miego. Didžiausias miestas prie jūros nori aplenkti...

Užkalnis. Lietuva, smulkių sukčių respublika (12)

Viename Vilniaus prekybos centre, savaime suprantama, tokiame labiau ne iš pirmojo ešelono,...