J.Gauckas buvo pakviestas dalyvauti Vidurio Europos šalių prezidentų susitikime pajūrio kurorte Jaltoje.

"Prezidentas Gauckas nusprendė šio kvietimo nepriimti", - pranešė jo atstovas, pabrėždamas, kad toks sprendimas "gali būti siejamas su ponios Tymošenko kalinimu", ir patvirtindamas ankstesnį dienraštyje "Sueddeutsche Zeitung" pasirodžiusį pranešimą.

Pasak jo, prieš priimdamas tokį sprendimą J.Gauckas tarėsi su kanclere Angela Merkel.

Buvęs Rytų Vokietijos kovotojas už demokratiją J.Gauckas dar neapsisprendė, ar dalyvaus Ukrainoje vyksiančiame Europos futbolo čempionate, kuris prasideda birželio mėnesį, pridūrė jo atstovas.

Ukrainos prezidentas nurodė ištirti Tymošenko sumušimą

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius ketvirtadienį sakė nurodęs ištirti Julijos Tymošenko teiginius, kad ji kalėjime buvo sumušta, bet jos bado streiko nekomentavo.

"Daviau nurodymus generaliniam prokurorui ištirti šį klausimą ir tikiuosi, kad artimoje ateityje gausime konkretų atsakymą", - sakė V.Janukovyčius. Tai buvo pirmi jo vieši komentarai nuo to laiko, kai kalinama opozicijos lyderė paskelbė bado streiką dėl elgesio su ja.

V.Janukovyčius kalbėjo atsakydamas į vieno reporterio klausimą apie Europos Sąjungos (ES) raginimus Ukrainai pateikti oficialų paaiškinimą dėl to, kas nutiko J.Tymošenko, kai ji penktadienį pradėjo bado streiką.

Buvusi premjerė tvirtina, kad kalėjimo prižiūrėtojai ją sumušė prieš išveždami į valstybinę ligoninę, kurioje ji atsisako gydytis.

ES sako esanti labai susirūpinusi dėl J.Tymošenko

Europos Sąjunga (ES) ketvirtadienį išreiškė didelį susirūpinimą dėl Ukrainos buvusios premjerės Julijos Tymošenko situacijos jai pradėjus bado streiką ir, kaip pranešama, patyrus fizinį smurtą.

ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton yra "labai susirūpinusi dėl Julijos Tymošenko, Ukrainos buvusios premjerės, situacijos", sakoma jos sekretoriato pareiškime.

Ukrainos ombudsmeno įstaiga patvirtino, kad 51 metų J.Tymošenko "patyrė fizinį smurtą", kai balandžio 20 dieną iš savo kameros buvo perkeliama į ligoninę, sakoma pareiškime.

C.Ashton "primena Ukrainos pareigą skubiai ir nešališkai ištirti visus skundus dėl kankinimo ar kitokio žiauraus, nehumaniško ir žeminamo elgesio".

"Vyriausioji įgaliotinė yra rimtai susirūpinusi dėl p.Tymošenko sprendimo pradėti bado streiką siekiant atkreipti tarptautinės bendrijos dėmesį į situaciją Ukrainoje", - sakoma C.Ashton sekretoriato pareiškime

Ukrainos opozicijos lyderė, kuri spalio mėnesį buvo nuteista septynerius metus kalėti už piktnaudžiavimą įgaliojimais dirbant premjero poste, pareiškė, kad prieš nuvežant ją į valstybinę ligoninę, "trys stiprūs vyrai" užmetė ant jos paklodę ir kumščiu smogė jai į pilvą.

Ukrainos prokurorai tuojau pat paneigė šį J.Tymošenko pareiškimą ir apkaltino ją rengiant politinę provokaciją, kurios tikslas - toliau pakenkti dabartinės šalies valdžios santykiams su Europos Sąjunga.

Trečiadienį Kijevas paprašė Vokietijos atsiųsti gydytojų komandą J.Tymošenko, kuri jau dvejus metus kovoja su prezidentu Viktoru Janukovyčiumi, gydyti.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Guido Westerwelle užsiminė, kad Ukraina savo kvietime nustatė tam tikras sąlygas ir kad Berlynui reikia jį geriau išstudijuoti.

Jis pridūrė, kad ankstesnis jo vyriausybės pasiūlymas gydyti J.Tymošenko kokioje nors Vokietijos klinikoje, kurį Ukraina kategoriškai atmetė, vis dar galioja.

Ukrainos premjero pavaduotojas Valerijus Choroškovskis, kaip atrodo, neatmetė derybų galimybės ir sakė, kad jo vyriausybė galėtų priimti įstatymo pataisą, pagal kurią J.Tymošenko galėtų būti gydoma kitoje valstybėje, - jeigu Briuselis užbaigs derybas dėl politinio ir prekybos susitarimo.

C.Ashton paragino Ukrainos valdžią užtikrinti "visišką pagarbą p.Tymošenko teisei į adekvačią medicininę pagalbą tinkamoje institucijoje".

Ji taip pat paragino Kijevą leisti J.Tymošenko nevaržomai bendrauti su advokatais, o jos artimiesiems - ją lankyti.