aA
Šeštadienis: Kijevo gatvėse – topolių pūkai, užvakarykštės balos ir likučiai stendų, prie kurių dieną prieš rinkimus paklusniai fotografavosi kandidatai į Ukrainos prezidentus ir sostinės merai, rašo ru.DELFI.lt.
Ukraina rinkimų išvakarėse: „Apginti tai, už ką atidavė gyvybes“
© DELFI montažas

Apie juos primena tik agitacinių lapelių likučiai ant stulpų ir jau beveidė, bevardė, bet vis dar politinė reklama, iš kurios, kaip ir anksčiau, galima sužinoti: atėjo tarsi „sunkus metas“ – pats laikas išrinkti „stiprų lyderį“... ar tiesiog laikas „gyventi naujai“. Čia kaip rytoj nuspręsime.

Prie kai kurių metro sustojimų – neįprastai daug milicijos. Keliuose – kelių milicijos darbuotojai, tikrinantys įtartinus automobilius. „Paprašė atidaryti bagažinę, į daiktinę pažiūrėjo, – skundžiasi taksistas. – Sakau jiems: „Vaikinai, aš skubu. Ką, aš jums į separatistą panašus?“ Ant „separatisto“ prietaisų skydelio – Ukrainos vėliava.

Taip pat (vėliavos kabo) ant pėsčiųjų tilto virš Pergalės prospekto ir ant kai kurių butų balkonų. Senų seniausiai rekonstrukcijai uždaryta  klasikinė kiekvienam posovietiniam megapoliui centrinė universalinė parduotuvė paslėpta po didelėmis geltonos ir mėlynos spalvos plokštėmis. Ant kampo – herbas. Iš šonų du žodžiai: „Vieninga šalis“.

Už 700 kilometrų nuo čia vyksta karas. Rytuose. Už 400 kilometrų vakariau – laidoja ukrainiečių karius, jaunus vaikinus, sušaudytus prie Volnovachos. Dauguma jų – iš Voluinės Ten, sostinėje, sklando gandai apie galimus teroro aktus – kad sutrukdytų rinkimams. Bet Kijevas, regis, ramus. Jo negąsdina netgi per daugelį mėnesių „stabilios“ revoliucijos tapusi įprasta įkyri mintis, su kuria tūkstančiai Kijevo gyventojų pabusdavo vidury nakties, visada pasirengę bėgti į centrą: ar dar stovi Maidanas?

Maidanas, žinoma, stovi. Galbūt tai pakutinės jo dienos. O gal tam tikra prasme pirmos... Šito čia niekas nežino.

Gruzinas Davidas, besišypsantis apie 40 m. vyriškis kamufliažiniai drabužiais, geria kavą iš plastikinės stiklinės. „Aš vis tik užsienietis“, – sutrinka, išgirdęs klausimą apie rinkimus Ukrainoje. Tačiau Maidane Davidas nuo gruodžio. „Gyvenu čia, – juokiasi. – Nusprendžiau atvažiuoti, nes kai Gruzijai buvo sunku, Ukraina labai mus palaikė.“ Šiandien jis beveik užtikrintas, kad greitai galės važiuoti namo. Beveik.

„Nežinau, kaip vyks rinkimai... bet, manau, normaliai, viskas Ukrainai baigsis normaliai... Tada bus galima išsivaikščioti. Greitai viskas bus aišku. Bet Maidaną kontroliuoja vyriausybė – todėl kol kas reikia stovėti“, – sako jis.

Teisės rinkti Ukrainos prezidentą jis, žinoma, neturi. Bet Davidas prisipažįsta – šalyje, kuri per nelengvus mėnesius, praleistus jos centrinėje aikštėje, jam tapo beveik gimtoji, jis turi savo politinių simpatijų. Tai ukrainiečių nacionalistai.

Tarp žmonių, kurie ir šiandien tebėra miesto centre, mažai užsieniečių. Tačiau nemažai atvykusių iš kitų miestų. Dauguma Maidano dalyvių negalės balsuoti Kijeve šiuose rinkimuose – tam reikalingi dokumentai, patvirtinantys būtinybę būti sostinėje. Pažyma iš darbo ar būsto nuomos sutartis. Išimtis (nors ir bėgliai iš Luhansko ir Donecko „respublikų“ šiandien irgi tapo nelinksmų Ukrainos realijų dalimi) – tik registruotiems Kryme. Tam, kad galėtų balsuoti kitame mieste, jiems šiandien pakanka paso.

Tačiau ir čia yra sunkumų – didelės eilės apylinkėse, kur forminama registracija kituose miestuose.
Todėl Krymo gyventoja Lesia, mergina iš Eupatorijos, kur ir šiandien gyvena jos tėvai, negalės rinkti prezidento.

„Paromis stovėti šaltyje švilpiant kulkoms, kad turėtume rinkimų teisę – prašom! O štai kelių valandų didžiulėje eilėje tvankumoje, kad gaučiau patvirtinantį taloną ir iš tiesų rinkčiau prezidentą – šito neatlaikiau“, – juokiasi ji. Tikisi, kad tokiu atveju, jei būtų antras turas, spės susitvarkyti biurokratinius formalumus iki tol. Ir vis tik rinks prezidentą. „Mažesnę iš dviejų blogybių“, – apibūdina ji galimą perspektyvą.

Kijevo gyventoja Irina skuta bulves improvizuotoje vasarinėje virtuvėlėje prie palapinės. Gamins pusryčius savigynai. Šalia – apdegęs Profsąjungų rūmų karkasas. Ant palapinės – vieno iš žuvusių kovotojų portretas ir ne vieną lietų atlaikęs lapas su eilėmis ukrainiečių poeto tokia pačia pavarde, kaip ir nusišalinęs nuo rinkimų Komunistų partijos lyderis Simonenko. Ant seno šaldytuvo – idiliškas peizažas su žodžiais: „Ramybės jūsų namams.“

„Rinkimai... gerai... tik ar nebus nupirkti balsai? Vakar su dviem merginomis iš Kirovohrado kalbėjomės. Sako, neis balsuoti – neva be mūsų seniai viskas nusprendė, nėra prasmės eiti. Bet jei visi taip pasakys – kas bus?! – svarsto ji. – O šiandien ryte moteris atėjo, klausia: „Ką jūs iki šiol veikiate Maidane?“ Ką, ką... aš asmeniškai – mūsiškius maitinu. Juk tiek žmonių žuvo. Reikia už juos pakovoti. Apginti tai, už ką atidavė gyvybes.“

Sako, jei bus falsifikacijų, Maidanas vėl susirinks. „Dešimt kartų daugiau bus žmonių, nei buvo. Aš tuo įsitikinusi.“

„Norėčiau Olgos Bogomolec“, – atsidūsta ji, minėdama savo favoritę prezidento rinkimuose – ne itin reitinguose populiarią gydytoją, dalyvavusią Maidane.

„Aš – už Porošenko“, – pertraukia ją draugė Olga.

O Irina pasineria į prisiminimus: „Taiki akcija buvo... Kodėl į žmones šaudė? Kodėl žudė? Kodėl Marinkoje „Berkut“ nariui nuplėšė ženkliuką, o po juo – rusiškas ženkliukas? Kodėl rusai... Kaip jie apskritai susiję su Ukraina, ko jie pas mus lenda?“

„PTN PNX XLO“ – geltonais dažais užrašyta ant telefono kabinos. Regis, tai svarbiausias Ukrainos pasirinkimas šiandien. Pasirinkimas, kuris jau padarytas.

Ukraina ruošiasi prezidento rinkimams
Teroristai Slovjanske šaudoUkrainos Rytuose teroristai stengiasi destabilizuoti padėtį: Slovjanske mėginama apsupti Ukrainos karinius postus. Apie tai savo socialinio tinklo "Facebook" paskyroje paskelbė žurnalistas Arkadijus Babčenko.Anot jo, teroristai naudoja granatsvaidžius, rašo UNIAN.
Ukrainos karinės pajegos privertė Rusijos sraigtasparnius apsisuktiUkrainos karinės pajėgos šeštadienį fiksavo kelių Rusijos federacijos srigtasparnių mėginimą kirsti Ukrainos sieną.Sraigtasparniai Mi-35 kirto ribą tarp okupuotos Krymo teritorijos ir Chersono srities, skelbia UNIAN.    Tačiau Ukrainos kariškiai paleido įspėjamuosius šūvius ir sraigtasparniai pakeitė kursą - grįžo atgal.
Ukrainoje teroristinės organizacijos skelbia apie susijungimąTeroristinės organizacijos DNR ir LNR skelbia apie susijungimą.Jų atstovai skelbia, jog vadinamosios Donecko ir Luhansko liaudies respublikos jungiasi į vieningą "Novorusiją".Tuo metu drąsi Donecko apskrityje esančio Krematorsko gyventoja, nepabūgusi iš savo gatvės išvaryti ginkluotus sukilėlius, yra evakuota, kad padidėjus išpuolio tikimybei nenukentėtų, apie tai skelbia naujienų agentūra UNIAN.
V. Putinas: naujai išrinktas Ukrainos prezidentas gali būti pereinamoji figūraNaujai išrinktas Ukrainos prezidentas gali būti pereinamoji figūra arba, priešingai, sutelkti savo rankose maksimalius įgaliojimus. Bet kuris iš šių scenarijų sukomplikuos politinę situaciją šalyje, pareiškė šeštadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per susitikimą su pasaulio naujienų agentūrų vadovais."Visi dabar kalba apie tai, kad paskui bus priimta nauja Konstitucija. O jeigu taip, tai naujai renkamas prezidentas apskritai gali būti tik kažkokia pereinamoji figūra arba, priešingai, sutelks savo rankose maksimalius valdžios įgaliojimus. Ir vienas, ir kitas scenarijus bus susijęs su politinės kovos šalyje aštrėjimu", - cituoja V. Putiną naujienų agentūra "RIA Novosti".Jis dar kartą pareiškė, kad Viktoras Janukovyčius buvo nušalintas nuo valdžios ne pagal Konstituciją, bet Rusija pasirengusi bendradarbiauti su naująja Ukrainos vadovybe. "Mes gerbsime Ukrainos liaudies pasirinkimą ir dirbsime su formuojamomis valdžios institucijomis", - pažadėjo V. Putinas.
Rytų Ukrainoje trukdoma ruoštis rinkimamsTeroristinės organizacijos DNR nariai užgrobė centrinio miesto jungtinio karinio komisariato pastatą Donecke.Šaltinio teisėsaugos institucijose teigimu, gegužės 23-iosios vakare apie 50 ginkluotų asmenų, vilkinčių kamufliažines uniformas, apsupo karinio komisariato pastatą.Teroristai Luhanske grobia dokumentus iš rinkimų apygardų.Severodonecke ginkluoti teroristinės organizacijos LNR važinėja po rinkimų apygardas ir atiminėja dokumentus.Apie tai leidiniui „Vostočnyj variant“ pranešė Ukrainos rinkimų komiteto Luhansko srities organizacijos spaudos tarnyba.Kadangi biuletenių į Severodonecką dar neatvežė, „laimikiu“ gali būti patikslinti rinkėjų sąrašai ir Ukrainos rinkimų komisijos antspaudai.
M. Albright teigiamai įvertino pasirengimą Ukrainos prezidento rinkimamsBuvusi JAV valstybės sekretorė Madeleine Albright teigiamai įvertino pasirengimą Ukrainos prezidento rinkimams, praneša "Interfax"."Buvo atliktas didelis darbas, viskas labai gerai suorganizuota. Mes tikimės didelio rinkėjų aktyvumo. Šiandien Ukraina nusipelno lyderių, kurie ves šalį demokratinių pertvarkymų keliu", - sakė ji šeštadienį Kijeve per susitikimą su kandidate į prezidentus Julija Tymošenko,Savo ruožtu senatorė respublikonė Kelly Ayotte pažymėjo, kad ir Respublikonų partija, ir Demokratų partija laikosi bendros pozicijos Ukrainos atžvilgiu ir remia oficialųjį Kijevą šiomis sunkiomis dienomis. "Jungtinėse Valstijose yra konsensas Ukrainos atžvilgiu: mes remiame Ukrainą, mes remiame jos europinę ir euroatlantinę integraciją", - pridūrė ji.Ukrainos prezidento rinkimai turėtų įvykti sekmadienį. Agitacinės kampanijos lyderis yra milijardierius ir "šokolado karalius" Petro Porošenka. Naujausių apklausų duomenimis, už jį ketina balsuoti apie 45 procentus rinkėjų. Jo artimiausia persekiotoja J. Tymošenko atsilieka daugiau kaip 30 procentų.
Ukrainos „radikalai“ gali sutrukdyti dujų tiekimui į EuropąRusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pareiškė, kad yra sunerimęs dėl Ukrainos „radikalų“ grasinimų sutrukdyti Rusijos gamtinių dujų tiekimą į Europą.„Neslėpsiu, esame rimtai sunerimę dėl Ukrainos radikalų pareiškimų, jų tiesioginių grasinimų sutrukdyti dujų tranzitą. Tikimės, kad vis tik ten laimės sveikas protas“, – pareiškė V.Putinas, susitikęs su didžiausių energetikos kompanijų vadovais Sankt Peterburgo tarptautiniame ekonomikos forume.Europa yra smarkiai priklausoma nuo Rusijos gamtinių dujų, kurios tiekiamos per Ukrainą einančiais dujotiekiais. Kijevo ir Maskvos santykiai pablogėjo po to, kai Ukrainoje buvo nuverstas prorusiškas šalies prezidentas Viktoras Janukovyčius ir Rusija aneksavo Krymo pusiasalį.
Internete pasirodė vaizdo įrašas, kuriame, kaip rašo unian.net, matyti, kad netoli Donecko veikia čečėnų batalionas „Vostok“ (liet. – „Rytai“).Dėmesio: vaizdo įraše skamba necenzūriniai žodžiai.https://www.youtube.com/watch?v=mAPe02IXBQI#t=277
Ukrainos VRM: Donecko ir Luhansko srityse nedirba apie pusė rinkimų komisijųUkrainoje Donecko srityje iš 22 srities rinkimų komisijų, sudarytų prezidento rinkimams, nedirba devynios, o Luhansko srityje iš 12 nedirba aštuonios, pranešė Vidaus reikalų ministerijos Visuomenės saugumo departamento vadovas Volodymyras Hryniakas šeštadienį per spaudos konferenciją.Pasak jo, minėtos komisijos nedirba dėl to, kad užgrobtos patalpos ir organizacinė technika.Ukrainos prezidento rinkimai vyks sekmadienį, gegužės 25 dieną.Ukrainos rinkimų ekspertų nuomone, Donecko ir Luhansko srityse, kuriose gyvena 15,1 proc. visos Ukrainos rinkėjų, prezidento rinkimai gali neįvykti gana didelėje šių sričių dalyje.Tačiau tai neturėtų atsiliepti rinkimų visoje Ukrainoje rezultatams, nes didžiausius reitingus turintys kandidatai nesitiki reikšmingos paramos Donbase, nurodo ekspertai.
Užpuolus karinę ligoninę Makijivkoje buvo sužeisti penki žmonės.Daugiau – čia.
Prorusiškai nusiteikę teroristai Rytų Ukrainoje grobia, persekioja ir puola žmones, kuriuos įtaria Ukrainietiškos vyriausybės palaikymu arba laiko nepageidaujamais.Daugiau – čia.
Ukrainos rytuose apie pusė tūkstančio maištininkų atakavo vyriausybės pajėgasUkrainos gynybos ministerija pareiškė, kad per vieną susirėmimą šalies rytuose apie 500 maištininkų atakavus vyriausybės karių pozicijas, buvo nukauta 20 užpuolikų, apie 30 sužeista; kariai puolimą atlaikė.Ministerijos penktadienį paskelbtame pranešime nurodoma, kad šis susirėmimas vyko ketvirtadienį prie Rubižnės miesto, kur iš pasalų buvo užpulta Ukrainos karių vilkstinė.Penktadienį per kitą susirėmimą toje pačioje vietovėje žuvo vienas karys.Naujienų agentūros „The Associated Press“ žurnalistai nurodė matę tris žuvusius penktadienį vykusiame mūšyje. Vienas maištininkų vadų sakė, kad per šį mūšį žuvo 16 žmonių: 10 karių, keturi sukilėliai ir du civiliai, bet ši informacija iš kitų šaltinių nepatvirtinta.Vadinamosios Luhansko liaudies respublikos vadovas Valerijus Bolotovas pranešė apie 21 žuvusįjį ir 67 sužeistuosius – iš abiejų pusių – per susirėmimus prie Rubižnės ir Lysyčiansko ketvirtadienį.
Rusijai prireiks 20 dienų savo ginkluotosioms pajėgoms atitraukti nuo Ukrainos sienosRusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas penktadienį pareiškė, kad prireiks apie 20 dienų laikinai prie Ukrainos sienos sutelktai karinei technikai sugrąžinti į nuolatines bazes.|Į žurnalisto klausimą, ar nurodytą kariuomenę planuojama sugrąžinti iki birželio 1 dienos, jis atsakė: „Tokia data nebuvo minima“.Pasak V.Gerasimovo, pajėgų perdislokavimui pasitelkta karinio transporto aviacija ir geležinkelio priemonės.Karinių pajėgų atitraukimas pradėtas gegužės 19 dieną, pridūrė jis.V.Gerasimovas paaiškino, kad Vakarų ir Pietų karinių apygardų kariuomenės dalyvavo planuotose pratybose ir treniruotėse poligonuose, esančiuose Rostovo, Voronežo ir Kursko srityse.„Šios treniruotės buvo iš anksto planuotos, rengiamos kasmet. Destabilizuojančių pajėgų sutelkimo prie Rusijos ir Ukrainos sienos nebuvimą patvirtino keliolika inspektuojančių grupių iš NATO šalių bei Ukrainos“, – nurodė V.Gerasimovas.
C. Ashton: rinkimų sėkmė Ukrainoje suteiks galimybę sušvelninti krizęJeigu artėjantį savaitgalį Ukrainoje vyksiantys prezidento rinkimai bus sėkmingi, bus žengtas „svarbus žingsnis“ krizės deeskalavimo link, sakė Europos Sąjungos pareigūnė. „Mes kartojame, kad Europos Sąjunga reiškia stipriausią paramą laisviems, skaidriems ir sąžiningiems prezidento rinkimams“, – pareiškė ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton, artėjant sekmadienio rinkimams.„Sėkmingi rinkimai reikš svarbų žingsnį įtampai deeskaluoti, taip pat saugumui ir politiniam stabilumui atkurti“, – pridūrė ji.Smerkdama „mėginimus destabilizuoti padėtį“, C.Ashton perspėjo, kad ES skirs „ypatingą dėmesį visų partijų ir tarptautinių partnerių elgsenai ir jų požiūriui“ į rinkimus.Šie C.Ashton komentarai pareikšti po Rusijos prezidento Vladimiro Putino pažado gerbti minėtų rinkimų rezultatus bei jo perspėjimo, kad Ukrainą yra apėmęs pilietinis karas.Penktadienį per prorusiškų separatistų ir vyriausybės pajėgų susirėmimą netoli Donecko žuvo mažiausiai septyni žmonės, o diena anksčiau buvo nukauti 18 karių – didžiausia Ukrainos kariškių netektis nuo konflikto pradžios.C.Ashton sakė „didžiai liūdinti“ dėl šių žūčių.ES valstybių lyderiai antradienį svarstys rinkimų Ukrainoje rezultatus, kai šio bloko nariai pasiryžę skelbti naujas sankcijas Rusijos ir Ukrainos pareigūnams, kurie laikomi prisidėjusiais prie krizės kurstymo.Sekmadienį vyksiantys prezidento rinkimai laikomi labiausiai lemiamais po 1991 metų, kai sugriuvus Sovietų Sąjungai Ukraina tapo nepriklausoma, bet dabar jai gresia skilimas ir ekonomikos nuosmukis.
JAV raketinis kreiseris „Vella Gulf“ penktadienį įplauks į Juodąją jūrą  Amerikiečių raketinis kreiseris „Vella Gulf“ šiandien įplauks į Juodąją jūrą, skelbiama Jungtinių Valstijų Karinio jūrų laivyno pranešime spaudai.  Nurodoma, kad kreiseris dalyvaus dvišalėse ir daugiašalėse pratybose. „Vella Gulf“ kartu su NATO partneriais stengsis sustiprinti ir pagerinti bendradarbiavimą šiame regione“, - teigė JAV Karinis jūrų laivynas.  Kiek anksčiau oficialus Pentagono atstovas Johnas Kirby pranešė, kad kreiseris „Vella Gulf“ į Juodąją jūrą atplauks šią savaitę. Jis pabrėžė, jog kalbama apie planinius amerikiečių kariškių veiksmus, kurie rengiami nuolat, skelbia „RIA Novosti“.   
Vadovybė: specialusis batalionas „Donbas“ tapo išdavystės aukaSpecialiojo bataliono „Donbas“ vadovybė skelbia, jog pajėgos tapo išdavystės aukomis, praneša news.liga.net.Donecko srities teritorinės gynybos savanorių bataliono „Donbass“, kuris penktadienio rytą ties Karlovkos kaimu pateko į pasalą, vadovybė teigia, jog pajėgos tapo išdavystės aukomis: teroristai kol kas dar nenustatytu būdu sužinojo, kokiu maršrutu keliaus Ukrainos kovotojai, ir tuo pasinaudojo.
J. Tymošenko nori referendumo dėl narystės NATOKandidatė į Ukrainos prezidentus ir buvusi šalies premjerė Julija Tymošenko mano, kad referendumą dėl Ukrainos narystės NATO galima būtų surengti birželio 15 dieną."Mums reikia strateginių sprendimų. Toks sprendimas būtų Ukrainos narystė NATO kolektyvinio saugumo ir gynybos aljanse", - kalbėjo politikė, pridūrusi, jog Aljansas simbolizuoja saugumą ir taiką, o visos jos narės apsaugotos nuo agresijos."Nepaisant to, joks politikas neturi teisės priimti tokio svarbaus strateginio sprendimo be žmonių valios. Todėl siūlau surengti istorinį referendumą dėl Ukrainos narystės NATO birželio 15 dieną kartu su antruoju prezidento rinkimų turu", - pasiūlė J. Tymošenko.
V. Putinas „gerbs“ ukrainiečių pasirinkimą Prezidento rinkimuose.Daugiau – čia.
V. Putinas situaciją Ukrainoje vadina pilietiniu karuRusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį sakė, kad krizė Ukrainoje virto tikru pilietiniu karu, ir kaltino Vašingtoną parėmus buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus nuvertimą.Pakartodamas kitų Rusijos lyderių komentarus, V.Putinas per ekonomikos forumą Sankt Peterburge sakė, kad chaosas tvyro nuo vasario, kai Ukrainoje buvo nušalintas promaskvietiškas prezidentas, ir kad tas chaosas dabar užleido vietą pilietiniam karui.„Ukrainos krizė kilo todėl, kad Janukovyčius atidėjo Asociacijos sutartį su Europos Sąjunga. Po to įvyko perversmas, kurį parėmė mūsų draugai amerikiečiai, ir dėl to (dabar) yra chaosas ir visapusiškas pilietinis karas“, – sakė jis verslininkams toje konferencijoje.
Ukrainos saugumo tarnybos vadovas žada nerengti karinių operacijų per prezidento rinkimusGegužės 25-ąją, neeilinių Ukrainos prezidento rinkimų dieną, neplanuojama rengti karinių operacijų. Tai penktadienį per spaudos konferenciją Kijeve pareiškė Ukrainos saugumo tarnybos vadovas Valentinas Nalivaičenka, praneša "Interfax".Šiuo metu Ukrainos pietryčiuose tęsiama šalies ginkluotųjų pajėgų operacija prieš prorusiškus separatistus iš vadinamųjų Luhansko ir Donecko "liaudies respublikų".Šios "respublikos" anksčiau atsisakė rengti savo teritorijose Ukrainos prezidento rinkimus. Pirmadienį Donecko srityje veikiančių "savigynos būrių" vadas Miroslavas Rudenka pranešė, kad aktyvistai blokuos rinkimų apylinkių darbą. Anot jo, mėgindama surengti prezidento rinkimus Donbase, Ukrainos valdžia "sąmoningai vykdo provokaciją".
Ties išvažiavimu iš Donecko į Krasnoarmojsko pusę prie Peksio gyvenvietės Donecko liaudies respublikos (DLR) smogikai nužudė vyrą, ant kurio krūtinės buvo pavaizduota svastika.Daugiau – čia.
Didžiausia Ukrainos telekomunikacinių bendrovė „Ukrtelecom“ praneša, jog Donecko ir Luhansko srityse sutriko telekomunikacijų paslaugų tiekimas, kadangi buvo pažeista ryšio linija regione.Daugiau – čia.
A. Merkel ragina Rusiją pripažinti vertinimą, kurį dėl Ukrainos rinkimų pateiks ESBOVokietijos kanclerė Angela Merkel penktadienį paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną pripažinti vertinimą, kurį dėl šį savaitgalį vyksiančių Ukrainos prezidento rinkimų pateiks Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO).„Viliuosi, jog Rusija gerbs neabejotinai objektyvų ESBO įvertinimą, - ji kad ir kaip yra šios organizacijos narė“, - A.Merkel sakė laikraščiui „Saarbruecker Zeitung“.Vokietijos lyderė pridūrė, kad visos pusės turi gerbti vertinimą, kuri pateiks ESBO, pasiuntusi į separatistinio maišto krečiamą Ukrainą didžiausią balsavimo stebėtojų misiją.„Deja, Rusija, nepaisydama pakvietimo, atsisakė deleguoti stebėtojus ESBO misijai“, - sakė A.Merkel, kurį reguliariai kalbėjosi su V.Putinu telefonu nuo pat krizės Ukrainoje pradžios.Paklausta, kokie, jos manymu, motyvai lemia V.Putino sprendimus vykstant didžiausiam Vakarų ir Rytų susipriešinimui nuo Šaltojo karo laikų, ji atsisakė „spėlioti“.Bet kanclerė pridūrė: „Matome, kad Rusijos vadovybei sunku pripažinti tai, kad suvereni Ukraina renkasi savo pačios apsisprendimo kelią.“„Mūsų pozicija yra ta, kad Ukraina gali ir turi laisvai nuspręsti, ko ji nori. Demokratiniai prezidento rinkimai gegužės 25 dieną yra svarbi to dalis“, - sakė ji.
Viceministras: Rusija atitrauks visas savo pajėgas nuo Ukrainos sienos „per kelias dienas“Rusijos gynybos viceministras Anatolijus Antonovas penktadienį pareiškė, kad Maskva „per kelias dienas“ atitrauks visas savo pajėgas, kurios buvo dislokuotos regionuose prie Ukrainos sienos.Paklaustas, ar Rusija įvykdys Vakarų raginimus atitraukti savo karius nuo Ukrainos sienos, A.Antonovas agentūrai „Reuters“ sakė: „Jie tai pamatys - 100 procentų... “
Ukrainoje per kovas netoli Donecko žuvo penki žmonėsRytų Ukrainoje per prorusiškų ginkluotų separatistų ir ukrainiečių pajėgų mūšius netoli Donecko anksti penktadienį žuvo mažiausiai penki žmonės, pranešė AFP fotografas.Jis matė penkis lavonus netoli Karlivkos kaimo į šiaurės vakarus nuo Donecko.Keturi žuvusieji tikriausiai buvo separatistai, o penktas – galbūt iš savanoriškų pajėgų, susietų su armija.
Rusija prabilo apie atsakomąsias priemonesRusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas penktadienį pareiškė, kad Maskva imasi atsakomųjų priemonių, reaguodama į NATO kontingento didinimą netoli Rusijos sienų.Daugiau – čia.
<script type="text/javascript" rel="gallery" src="https://g4.dcdn.lt/dgs/loader.php#id=151632"></script>
I. Girkinas suėmė „Slovjansko merą“ V. Ponomariovą.Daugiau – čia.
Separatistai grasina: tai paskutiniai pasispardymai.Daugiau – čia.
Rusija dar spręs, ar laikyti Ukrainos prezidento rinkimus legitimiaisRusija atsižvelgs į visus veiksnius, rengdama savo poziciją dėl Ukrainos prezidento rinkimų legitimumo. Tai penktadienį pareiškė RF užsienio reikalų ministro pavaduotojas Aleksejus Meškovas.„Pirma sulaukime balsavimo“, – sakė diplomatas, žurnalistų paklaustas, kokia Rusijos pozicija dėl gegužės 25 d. numatytų Ukrainos valstybės vadovo rinkimų teisėtumo.„Suprantama, kai Rusija svarstys šį klausimą (dėl legitimumo), bus atsižvelgta į visus veiksnius“, – pareiškė jis, kalbėdamas apie tai, ar Rusijos pozicijai turės įtakos Ukrainoje dirbančių tarptautinių stebėjimo misijų išvados.Ukrainos preidento rinkimai turėtų įvykti sekmadienį. Anksčiau Rusijos URM jau pareiškė, kad susiklosčiusi situacija nevienareikšmė, nes „Viktoras Janukovyčius tebėra legitimus Ukrainos prezidentas“.
Ukrainos batalionas pateko į pasalą, skelbiama apie aukasPlačiau... 
Ukrainoje per prorusiškų separatistų atakas žuvo 17 žmoniųUkrainos sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį pranešė, kad per sukilėlių atakas prorusiškų separatistų kontroliuojamuose šalies rytuose, patikslintais duomenimis, žuvo 17 žmonių.Ministerija informavo, kad dar mažiausiai 36 vyriausybinių pajėgų kariai dėl sužeidimų buvo paguldyti į ligoninę.16-a karių žuvo Donecko regiono Volnovachos mieste, o dar vienas - per kitą sukilėlių ataką kaimyninėje Luhansko srityje.
Ukrainos laikinasis prezidentas pakvietė visų konfesijų atstovus į bendrą maldą „tylos dieną“Ukrainos prezidentas, Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas pasiūlė surengti bendrą maldą už Ukrainą cerkvėse ir bažnyčiose šeštadienį, prezidento rinkimų išvakarėse. „Su tokia iniciatyva mes pasirodome prezidento rinkimų išvakarėse, kai pagal įstatymą paskutinę dieną prieš rinkimus, tai yra šeštadienį (ši diena vadinama tylos diena) draudžiamas bet koks agitavimas, bet kokia propaganda. Esu įsitikinęs, kad labai svarbu mūsų šaliai, jog įvyktų bendra malda už mūsų Ukrainą“, – kalbėjo O.Turčynovas per susitikimą su bažnyčių vadovais ketvirtadienį Kijeve.„Visose cerkvėse, visose šventyklose šitą dieną, svarbaus mūsų valstybei pasirinkimo išvakarėse, visos bažnyčios, visos konfesijos susivienys bendroje maldoje Dievui, kad Jis palaimintų šalį“, – sakė O.Turčynovas.„Dvasinis pamatas, kurį stato visos mūsų valstybės bažnyčios, turi stiprinti ir vienyti valstybę“, – pridūrė jis, padėkojęs už bažnyčių, „skleidžiančių tiesą, teisybę“, pagalbą valstybei.
Ukrainos kariai prakalbo apie šiurpų separatistų užpuolimąPlačiau...
Aukų skaičius per naktinius mūšius išaugo iki 13.
Užfiksuota, kaip separatistai vos neiššaudė vieni kitų.Daugiau – čia.
Separatistai Rusijos prašo pripažinti Donecko nepriklausomybęUkrainos Donecko regiono separatistai į Rusiją kreipėsi su prašymu pripažinti jų "liaudies respublikos" nepriklausomybę.Tokį prašymą Donecko separatistų lyderis Denisas Pušilinas išsiuntė abiem Rusijos Federalinės Asamblėjos rūmams, Užsienio reikalų ministerijai ir prezidentui Vladimirui Putinui.Po gegužės 11 dieną surengto neteisėto referendumo, Ukrainos Donecko regiono separatistai į Maskvą kreipėsi prašydamiesi į Rusijos Federacijos sudėtį, tačiau Rusijos užsienio reikalų ministerija tuomet pranešė negavusi jokio oficialaus rašto šiuo klausimu.
Ukrainoje Luhansko srityje ginkluoti žmonės užėmė keturias vienos bendrovės šachtasGinkluoti vadinamosios savigynos aktyvistai gegužės 22 dieną užėmė visas bendrovės „Lisičanskuhol“ šachtas, pranešė Ukrainos energetikos ir akmens anglies pramonės ministerija.„Dėl užpuolimo keturios šachtos laikinai sustabdė gamybinę veiklą“, – sakoma pranešime.„Tokie veiksmai turi visus sunkaus baudžiamojo nusikaltimo požymius. Ministerija kreipėsi į Ukrainos saugumo tarnybą (UST), kad nedelsiant būtų imtasi reagavimo priemonių“, – nurodė ministerijos spaudos tarnyba.Taip pat pažymima, kad „teroristai grasina darbininkams ginklu ir reikalauja sprogmenų“.
Ukraina prašo skubaus JT Saugumo Tarybos posėdžioUkrainos vyriausybė paprašė skubaus Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos posėdžio. Prieš sekmadienį vyksiančius prezidento rinkimus daugėja informacijos apie "Rusijos sabotažo aktus", ketvirtadienį Kijeve pareiškė ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas."Mes posėdyje pateiskime įrodymų, kad Rusija, eskaluodama konfliktą, nori sužlugdyti prezidento rinkimus", - kalbėjo politikas.Rusija dar kartą paneigė kaltinimus, kad siekia sužlugdyti balsavimą.Savaitės pradžioje Rusijos vadovas Vladimiras Putinas pareiškė, kad, norėdamas "nuraminti situaciją", atitrauks dalinius nuo Ukrainos sienos. NATO ketvirtadienį pirmą kartą patvirtino matanti požymių, kad daliniai traukiasi.
Ukrainos saugumo tarnybos atstovai informavo, jog, nežinomiems kovotojams užpuolus kelio kontrolės postą, nužudyta mažiausiai 11 ukrainiečių karių, rašo BBC.
NATO: Rusijos pajėgos pradėjo atsitraukimąNATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas informavo, jog neseniai užfiksuotas rusų pajėgų judėjimas greičiausiai reiškia atsitraukimą nuo rytinių Ukrainos sienų, skelbia "Reuters"."Užfiksavome ribotą Rusijos karinių pajėgų judėjimą šalia Ukrainos sienų, kuris gali, pabrėžiu, gali, signalizuoti apie galimą karių atsitraukimą", - savo "Twitter" paskyroje rašė NATO vadovas.
Patikslintais duomenimis, per naktinius susirėmimus Ukrainoje jau žuvo 9 žmonės.
Ukrainos Donecko regione žuvo 8 kariai.Daugiau – čia.
Apsišaukėlės „Luhansko liaudies respublikos“ (LLR) vadovybė nusprendė įvesti regione karinę padėtį. Daugiau – čia.
Kijevas paleido Rusijos televizijai dirbantį britų žurnalistąUkrainos valdžia, nepateikusi jokių kaltinimų, paleido sulaikytą britų žurnalistą, ketvirtadienį pranešė Rusijos televizija RT, kurioje jis dirba.„RT žurnalistas ... Ukrainoje Grahamas Phillipsas buvo paleistas po beveik 36 sulaikymo įvairiose Kijevo saugumo pajėgose valandų“, – savo interneto svetainėje pranešė ši Kremliaus finansuojama televizija.G.Phillipsas, kuris buvo šios televizijos laisvai samdomas žurnalistas, „Twitter“ parašė, kad jam nebuvo pateikti jokie kaltinimai ir kad jis nėra deportuojamas.„Visi mano darbai tvarkoje, jokių kaltinimų, jokios deportacijos, niekas iš pykčio man nepakenkė, Ukrainos pareigūnai elgėsi su manimi teisingai. Viskas gerai“, – parašė jis.Pasak G.Phillipso, jį ukrainiečių kariai sulaikė po to, kai jis antradienį fotografavo ir uždavinėjo klausimus prie vieno patikrinimo posto Mariupolyje Pietryčių Ukrainoje.„Jie matė, kad dirbu RT, ir po to padėtis eskalavosi, ir pasidarė rimtesnė“, – po savo paleidimo sakė jis interviu RT.
Rusijos ginkluotė ir kariai vežami nuo Ukrainos sienosRusijos gynybos ministerija ketvirtadienį pranešė, kad jau išsiuntė iš regionų prie Ukrainos sienos kelis traukinius su ginkluote ir keliolika lėktuvų su kariais.Pasak ministerijos, keturi sąstatai su ginkluote ir 15 transportinių lėktuvų „Il-76“ antradienį išvyko iš Belgorodo, Briansko ir Rostovo regionų. Ministerijos pranešime taip pat nurodoma, kad kariai savo nuolatinės dislokacijos vietas turi pasiekti iki birželio 1-osios.NATO, kuri apskaičiavo, kad Rusija prie Ukrainos sienos sutelkė 40 tūkst. savo karių, antradienį pakartojo, kad dar nematė jokių Rusijos atsitraukimo ženklų.Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas išjuokė NATO skepticizmą ir sakė, kad didelių pajėgų atitraukimui reikia laiko.Jo žingsnis atspindi bandymą sumažinti įtampą tarp Rusijos ir Vakarų dėl Ukrainos ir išvengti naujų Vakarų sankcijų.
Rusijos karinis lėktuvas pažeidė Ukrainos oro erdvę.Daugiau – čia.
J. Kerry: Rusijos ir Kinijos dujų sutartis neturės įtakos krizei UkrainojeJAV valstybės sekretorius Johnas Kerry trečiadienį paragino nesureikšminti Rusijos ir Kinijos pasirašytos didžiulės vertės dujų tiekimo sutarties poveikio, teigdamas, kad ji neturės įtakos Ukrainos krizei.J.Kerry sakė, kad 400 mlrd. JAV dolerių vertės sutartis „nėra staigus atsakas“ į įvykius Ukrainoje, ir pridūrė, jog dabar šioje buvusioje sovietinėje respublikoje - „konstruktyvus momentas“, kuris gali leisti ukrainiečiams nulemti savo ateitį.„Aš asmeniškai negalvoju, kad Rusijos su Kinija pasirašytas dujų susitarimas, kurį jos rengė dešimtmetį, turės įtakos tam, kas greitai vyks Ukrainoje“, - sakė valstybės sekretorius per vizitą Meksike.Kiek anksčiau trečiadienį stebint Rusijos ir Kinijos prezidentams buvo pasirašyta sutartis dėl gamtinių dujų, kuri buvo baigta rengti tokiu metu, kai dėl Ukrainos krizės kyla grėsmė, jog gali būti nutrauktas Rusijos energijos išteklių eksportas į Europą.
Rusijos žiniasklaida skelbia apie rusų karių atsitraukimąPlačiau...
Ukrainiečių informacinis portalas society.ua.lb, remdamasis rusų informacine agentūra „Novosti“, apie 23.20 val. pranešė, kad  Ukrainos kariai ėmė apšaudyti iš artilerijos pabūklų rusų banditus, įsitvirtinusius Sloviansko centre. Kiek anksčiau banditų vadeiva Igoris Strelkovas rusų žiniasklaidai pranešė, kad ukrainiečių kariuomenė dislokuoja artileriją ant Karačuno kalno. Ši informacija pateikta remiantis Rusijos žiniasklaida, todėl gali būti melaginga.
Teroristai blokuoja rinkimines apylinkes Mariupolyje, grobia antspaudus ir dokumentus Smogikai ateina į rinkimų apylinkes, pateikia išrašą iš „Donecko Liaudies Respublikos“ protokolo apie „Ukrainos prezidento rinkimų neteisėtumą“ ir išvaro rinkimų komisijos narius. 
Ukrainos patriotų savanorių bataliono „Donbas“ vadas Semionas Semenčenko paskelbė ultimatumą Donecko srities Valstybines autoinspekcijos (kelių policijos- red. liet.) pareigūnams, kurie perėjo su automatiniais ginklais į rusių teroristų pusę. Jiems duotos 24 val., po to jie bus prilygint teroristams ir naikinami vietoje.„Išdavę valstybę ir tautą, kuriai prisiekė, dalis Donecko srities Valstybinės autoinspekcijos darbuotojų su automatiniais ginklais budi blokpostuose su vadinamosios „Donecko liaudies respublikos“ atstovais, lydi teroristus, judančius po Donecko sritį, netgi lydi smogikų kolonas, važiuojančias į mūsų pajėgų užnugarį prie Sloviansko, saugo užgrobtų administracijos pastatų prieigas“, - savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje rašo S. Semenčenko.Bataliono vadas įsakė teroristams per parą pasitraukti iš Donecko srities. Jis pažymėjo, kad pasibaigus nurodytam terminui bataliono kariai teroristus ir parsidavusius milicininkus traktuos vienodai. „Įsakau per parą, iki gegužės 22 d. sudėti ginklus ir pasitraukti iš Donecko srities. Jei nepaklusite, mes neskirsime jūsų nuo teroristų ir Ukrainos išdavikų. Visi ginkluoto pasipriešinimo dalyviai bus sunaikinti“, -  pasakė „Donbas“ vadas. - Kreipiuosi į išdavikų artimuosius – įtikinkint savuosius, kad jokie pinigai neverti gyvybės ir gėdos, pasiimkit savo vyrus, tėvus, brolius ir važiuokite į Rusiją, į tą „šviesią ateitį“, į kurią už plaukų tempiate Ukrainą. Kol kas kai kurie pasienio punktai laisvi – jūs turite šansą išgelbėti savo gyvybes ir prisiplėštą turtą“.Bataliono, kuris pastarosiomis dienomis tiesiog „šluoja“ rusų banditus, vadas pabrėžė, kad „Ukrainos liaudies kantrybė baigėsi, jokie „susitarimai“ neišgelbės, jokių „amnestijų“ nebus."Mums jūs – Tėvynės išdavikai ir nesate verti kito likimo. Laikas baigėsi“, - pasakė bataliono vadas.
NATO teigia vis dar neturinti įrodymų, kad Rusijos daliniai pasitraukė nuo Ukrainos pasienioNATO, pasak generalinio sekretoriaus Anderso Fogo Rasmuseno (Anders Fogh Rasmussen), ir toliau neturi vienareikšmiškų įrodymų, kad Rusija atitraukė savo dalinius nuo Ukrainos pasienio, praneša agentūra "Reuters"."Aš kiekvieną rytą pabundu su viltimi pamatyti, kad rusų pajėgos iš tikrųjų ir pastebimai pasitraukė", - žurnalistams trečiadienį kalbėjo Sarajeve viešintis A. F. Rasmusenas. Tačiau turiu jums pasakyti, kad iki šiol neturime aiškių Rusijos dalinių pasitraukimo įrodymų".Rusų naujienų agentūra "Interfax" antradienį pranešė, kad gynybos ministras Sergejus Šoigu nurodė atitraukti karius nuo Ukrainos sienos. Jis įgyvendino atitinkamą prezidento Vladimiro Putino įsakymą. "Interfax" duomenimis, grįžti į kareivines konkrečiai nurodyta kareiviams, dalyvavusiems pratybose Rostove, Belgorode ir Brianske.
Ukrainos pajėgos perėmė septynių Donecko srities rajonų kontrolęProukrainietiškos karinės formuotės perėmė septynių Donecko srities rajonų karinę kontrolę.  Specialusis batalionas „Donbas“ Dobropolės, Dobropolsko, Aleksandrovsko ir Velikonovoselsko rajonuose visiškai perėmė administracinius pastatus ir jiems prikausančias teritorijas, praneša Donecko srities administracijos spaudos tarnyba.     Velikonovoselsko, Volnovachsko, Marjinsko ir Starobeševsko rajonuose sutelkta daug karinės technikos. Nacionalinės gvardijos kariai perstato kontrolės postus.  Antiteroristinė operacija yra kuriam laikui nurimusi.Slovjanske ir Slovjansko rajone nuo karinių veiksmų nukentėjo privatūs namai, švietimo įstaiga, dujų vamzdynai ir vandentiekiai, taip pat elektros tinklai. Mieste fiksuojami plėšikavimo atvejai. Gyventojų parama Donecko liaudies respublikos (DLR) atstovams šiek tiek susilpnėjo.       Krametorske padėtis santykinai rami. Įtampą kelia tik nutrukęs valstybinis finansavimas socialinėms pašalpoms.Šachtiorsko rajone DLR atstovai pasienyje su Rusijos Federacija įkūrė du kontrolės postus. Netoliese įsikūrusių gyvenviečių gyventojai piktinasi, kad praktiškai paralyžiuotas vietos transporto judėjimas.  Valdžios atstovai atlieka planinius darbus stabilizuojant padėtį.  Enakijeve metalurgai ir angliakasiai padeda milicijai patruliuoti mieste. Draugovininkų veiklą reguliuoja Ukrainos įstatymas „Dėl piliečių dalyvavimo saugant viešąją tvarką ir valstybinę sieną“. Bendrovių vadovybės yra pasirengusios suteikti pagalbą vietos teisėsaugos organams.     Krasnyj Limane miesto valdžia surengė susitikimą su DLR atstovais. Šio susitikimo metu pavyko susitarti, kad būtų atblokuotas miesto tarybos vykdomojo komiteto pastatas, pašalintos barikados ir normalizuotas miesto gyvenimas.  Regione aktyvuotas vietos valdžios organų darbas ruošiantis Ukrainos prezidento rinkimams.  Velikonovoselsko, Dobropolsko, Aleksandrovsko ir Krasnoarmeisko rajonuose rinkimų apylinkes per prezidento rinkimus saugos specialusis batalionas „Donbass“.     19-oje Donecko srities gyvenviečių kartu su Ukrainos prezidento rinkimais vyks ir vietos valdžios rinkimai. Tuose srities miestuose ir rajonuose, kurių vietos valdžią kontroliuoja DLR, rinkimai yra ties žlugimo riba.Šiuo metu įtempta padėtis lieka Donecke, Gorlovkoje, Dzeržinskyje, Konstantinovske, Kramatorske, Krasnyj Limane, Mariupolyje, Slovjanske , Aleksandrovske, Velikonovoselske, Dobropolske, Krasnoarmeiske, Slovjansko rajone.  
V. Putinas: Rusijos žurnalistų sulaikymas Ukrainoje yra „nepriimtinas“Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį „absoliučiai nepriimtinu“ pavadino dviejų Rusijos žurnalistų sulaikymą Ukrainoje ir leido suprasti, kad šis įvykis kelia dar didesnių abejonių dėl politinės valdžios Ukrainoje legitimumo.Kremlių palaikančios internetinės televizijos „LifeNews“ žurnalistų sulaikymas dar padidino įtampą tarp Maskvos ir Kijevo, kuris kaltina Rusiją padėties Ukrainos rytinėje dalyje destabilizavimu prieš sekmadienį numatomus prezidento rinkimus.„Tai absoliučiai nepriimtina ir, žinoma, kyla klausimas dėl visų politinių procedūrų Ukrainoje legitimumo“, – sakė V.Putinas žurnalistams.Ukrainos gynybos ministerija šią savaitę pranešė, kad kariai sulaikė du nežinomus vyrus, kurie prisistatė žurnalistais ir filmavo separatistus.V.Putinas „nesąmone“ pavadino ministerijos pareiškimą, kad suimtieji žurnalistai turėjo nešiojamas priešlėktuvinės gynybos sistemas.Ukrainos ir Rusijos žiniasklaida viena kitą kaltina melagingos informacijos apie konfliktą skleidimu.Ukraina laikinai blokavo Rusijos televizijos kanalų transliaciją, tačiau rytinėje Ukrainos dalyje užėmę separatistai vėl įjungė Rusijos kanalus, tarp jų ir „LifeNews“.Prorusiški separatistai taip pat pagrobė keletą ukrainiečių žurnalistų, tarp jų Irmą Krat, kuri vadovauja Kijevą palaikančiai internetinei televizijai, ir laisvai samdomą žurnalistą Serhijų Lefterį.Rusijos parlamento žemieji rūmai Valstybės Dūma paskelbė pareiškimą, raginantį Kijevą paleisti žurnalistus Maratą Saičenką ir Olegą Sidiakiną.„Mes sieksime, kad būtų paleisti mūsų du žurnalistai ir garantuota jų veiklos Ukrainoje laisvė, taip pat per svarbius vidaus politikos įvykius Ukrainoje – prezidento rinkimus“, – sakė ir Federacijos Tarybos, pirmininkė Valentina Matvijenko.Kremliaus požiūrį skelbiantis televizijos kanalas RT piktinasi ir vieno savo žurnalisto Grahamo Philipso (Grahamo Filipso) sulaikymu, nors iš kitų šaltinių ši informacija nėra patvirtinta. Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija sako turinti žinių apie britų piliečio sulaikymą, bet jo pavardės nepatvirtino.„Mes palaikome ryšį su Ukrainos valdžia ir esame pasirengę suteikti konsulinę pagalbą“, – sakė britų URM atstovė.Rusija vis kritikuoja šiuos sulaikymus ir tvirtina, kad taip Ukraina parodo, kad negerbia spaudos laisvės.„Tokio pobūdžio beteisiškumas, nukreiptas prieš Rusijos žurnalistus, kas jau tapo praktika, dar kartą patvirtina, kad Ukraina ignoruoja elementarias demokratijos normas, žodžio laisvę“, – sakoma Rusijos URM pareikšime.ESBO atstovė žiniasklaidos laisvės klausimais Dunja Milatovič paragino šią savaitę abi puses liautis puolus žurnalistus.
A. Jaceniukas atmeta dvišales derybas su Rusija krizei Ukrainoje sureguliuotiUkrainos vyriausybės vadovas Arsenijus Jaceniukas atmeta dvišales derybas su Rusija krizei sureguliuoti ir įmanomus vadina tik keturšalius pokalbius, kuriuose dalyvautų ir JAV bei Europos Sąjungos (ES) atstovai, praneša agentūra „RIA Novosti“.„Esant dabartinėms sąlygoms, apie dvišales derybas tarp Ukrainos ir Rusijos negali būti kalbos“, - trečiadienį Mykolajeve, kur vyksta trečiasis „apskritojo stalo“ susitikimas, sakė A. Jaceniukas. Pirmiausiai esą turi būti atnaujinti santykiai keturšaliu formatu. Ukraina, Rusija, JAV ir ES balandžio 17 dieną Ženevoje susitarė dėl deeskalacijos priemonių Ukrainos konflikte. Ukraina ir Rusija kaltina viena kitą nesilaikant susitarimų.
Per prezidento rinkimus Ukrainoje saugumu rūpinsis dešimtys tūkstančių policininkų ir savanoriųSekmadienį Ukrainoje vykstant prezidento rinkimams, saugumu rūpinsis 55 000 policininkų ir 20 000 savanorių. Vidaus reikalų ministerijos atstovas Kijeve sakė, kad dėl „gresiančios Rusijos agresijos ir separatistų šalies Rytuose akcijų“ balsavimui iškilusi grėsmė. Prorusiškos grupuotės Luhanske ir Donecke esą sieks sutrukdyti rinkimus, praneša agentūra AFP.Vakarų vyriausybės rinkimus vadina „lemiamais“, kad konfliktas Ukrainoje būtų taikiai išspręstas. Trečiadienį numatytas dar vienas „apskritojo stalo“ susitikimas krizei sureguliuoti. Šį karą pokalbiai vyks Mykolajeve. Pereinamojo laikotarpio vyriausybė, tarpininkaujant Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO), su įvairių grupių ir regionų atstovais tarsis dėl išeities iš krizės. Separatistai į pokalbius nepakviesti. Pirmieji du „apskritojo stalo“ susitikimai baigėsi be apčiuopiamų rezultatų.JAV viceprezidentas Joe Bidenas pagrasino Rusijai griežtesnėmis sankcijomis, jei ji žlugdys sekmadienį vyksiančius rinkimus Ukrainoje.
V. Putinas abejoja rinkimų Ukrainoje legitimumuRusijos prezidentas Vladimiras Putinas abejoja prezidento rinkimų Ukrainoje legitimumu, praneša agentūra „Reuters“.Rusijai bus sunku palaikyti santykius su vadovu, kuris ateis į valdžią, kai šalies Rytuose vyksta kovos, pareiškė Šanchajuje viešintis V. Putinas.Jo teigimu, būtų logiškiau prieš prezidento rinkimus surengti referendumą dėl naujos konstitucijos. Remiantis šia konstitucija, tada turėtų būti renkamas prezidentas ir parlamentas. V. Putino nuomone, naujoji Ukrainos konstitucija turėtų suteikti daugiau autonomijos regionams, kad būtų apsaugotos rusakalbių gyventojų teisės.Rusijos vyriausybės šaltiniai jau anksčiau reiškė abejones dėl rinkimų Ukrainoje teisėtumo. Pirmiausiai esą turi būti sustabdytas smurtas ir parengtas planas konfliktui sureguliuoti.Prorusiški separatistai pasirengę sužlugdyti prezidento rinkimus rytinėse šalies dalyse. Jie siekia atsiskyrimo nuo Kijevo.
Ukrainoje sulaikytas britų korespondentasDidžiosios Britanijos užsienio reikalų tarnyba oficialiai patvirtino, jog Ukrainoje sulaikytas rusiškam televizijos kanalui dirbęs korespondentas, informuoja BBC.Tarnybos duomenimis Grehemas Filipsas (Graham Phillips) dirbo laisvai samdomu korespondentu Rusijos televizijos kanalui "Russia Today", kurio transliacijos apie įvykius Rusijoje skirtos daugiausiai Vakarų šalių auditorijoms. Su Ukrainoje esančiu žurnalistu niekas negalėjo susisiekti nuo antradienio popietės.Pirminiais duomenimis, Ukrainos nacionalinės gvardijos kariai G. Filipsą sulaikė pietryčiuose esančiame Mariupolio mieste."Palaikome ryšį su Ukrainos pareigūnais ir ruošiamės suteikti reikalingą konsulinę pagalbą", - rašoma britų diplomatų išleistame pranešime.
Ukraina stiprina saugumąUkrainoje daugiau kaip 55 tūkst. milicininkų ir 20 tūkst. savanorių turi užtikrinti, kad prezidento rinkimai šį sekmadienį vyktų sklandžiai nepaisant kruvino separatistų sukilimo šalies pramoniniame rytų regione.Vidaus reikalų ministerijos Viešosios tvarkos skyriaus direktorius Andrijus Čalas pripažino, kad „Rusijos agresijos grėsmė ir separatistų veiksmai (šalies) rytuose“ kelia pavojų šiems pirmalaikiams rinkimams.Sukilėliai rytiniuose Luhansko ir Donecko regionuose, kur dauguma gyventojų yra rusakalbiai, žadėjo sužlugdyti rinkimus ir siekti jų pripažinimo nepriklausomomis valstybėmis, kurios vieną dieną galėtų būti priimtos į Rusiją, taip, kaip kovo mėnesį buvo prijungtas Krymas.Ukrainos parlamentas antradienį sutiko ateityje pateikti balsavimui taikinamąją priemonę, kuria būtų suteikta daugiau įgaliojimų regionams ir užtikrinta, kad teisė kalbėti rusiškai valstybinėse įstaigose būtų įrašyta į konstituciją.Pagal šį neįpareigojamą memorandumą Kijevas turėtų atitraukti savo pajėgas iš Rytų Ukrainos, jei sukilėliai sudėtų savo ginklus.Rusija trečiadienį pavadino šią priemonę vilčių teikiančiu, bet pavėluotu žingsniu, kuris atitinka Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) siūlomą taikos planą.
<script type="text/javascript" rel="gallery" src="https://g4.dcdn.lt/dgs/loader.php#id=151632"></script>
V. Putinas kaltinimus „LifeNews“ žurnalistams pavadino nesąmone.Daugiau – čia.
Rusija skelbia, kada kariai atsitrauks nuo sienos su Ukraina.Daugiau – čia.
Ukrainos Slovjansko miesto teroristų lyderis, vadinamasis miesto „meras“ Viačeslavas Ponomariovas pasisakė prieš asmenis, kurie vadina save pasiskelbusiosios „Donecko Liaudies Respublikos“ vadovais ir yra Donecke.Daugiau – čia.
J. Bidenas: Rusijos lauks griežtesnės sankcijos, jei bus kenkiama rinkimams UkrainojeRusijai turi būti įvestos griežtesnės sankcijos, jei ji pakenks sekmadienį Ukrainoje numatytiems svarbiems prezidento rinkimams, trečiadienį Bukarešte pareiškė JAV viceprezidentas Joe Bidenas.„Jei Rusija kenks šiems rinkimams sekmadienį, turime išlikti ryžtingi, kad jai tektų mokėti didesnę kainą“, - sakė J.Bidenas žurnalistams po susitikimo su Rumunijos prezidentu Traianu Basescu.
Pasienyje su Ukraina ruošiamas koridorius išvesti separatistams iš Slovjansko miesto teritorijos ir išgabenti kūnams.Daugiau – čia.
Ukrainiečių separatistai du kartus bandė pulti ukrainiečių karius, abu išpuoliai buvo atremti.Daugiau – čia.
JAV į Juodąją jūrą siunčia dar vieną karo laivąPlačiau...
Ruošia koridorių lavonams"Informacinio pasipriešinimo" duomenimis, smogikai bando įrengti koridorių rusų pajėgų pasitraukimui į Rusiją iš Donbaso. Šiuo koridoriumi ketinama išvežti ir lavonus, kurių nebėra, kur dėti, nes Slovjansko lavoninės perpildytos. Pasitraukimas ir lavonų išvežimas planuojamas Dimitrevkos rajone, Donecko srityje.
Pasipriešinimu separatistams Kramatorske išgarsėjusios vietos gyventojos pasakoja, kad sulaukė grasinimų telefonu, jog bus "pakabintos ant Georgijaus juostelių". 
Donecko liaudies respublikos Aukščiausiosios tarybos vadovas paskelbė apie visų Donbaso įmonių nacionalizavimą
Ukrainos premjeras atmetė Rusijos reikalavimą dėl avansinio mokėjimo už gamtines dujasUkrainos ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas antradienį atmetė Rusijos reikalavimą, kad nuo birželio Kijevas avansu mokėtų už Ukrainai tiekiamas gamtines dujas, už kurias yra jau susikaupusius milijardinės skolos.A.Jaceniuko laiške Europos Sąjungos (ES) lyderiams, kuris skelbiamas vyriausybės svetainėje, sakoma, kad „šis išankstinio apmokėjimo klausimas negali būti derybų (su Rusija) darbotvarkėje“.Kijevo vyriausybės vadovo laiške sakoma, kad Rusija nedemonstruoja pasiruošimo sureguliuoti gamtinių dujų tiekimo Ukrainai ir ES šalims klausimą, konkrečiai ji atsisako derybų dėl dujų kainos.„Iš koncerno „Gazprom“ gautas atsakymas dėl (Ukrainos valstybės holdingo) „Naftogaz“ ikiarbitražinio pranešimo liudija apie Rusijos atsisakymą pradėti dialogą“, – sakoma dokumente.A.Jaceniukas pabrėžė, kad jeigu Rusijos Federacija atsisakys spręsti šį ginčą, gegužės pabaigoje bus pateiktas atitinkamas ieškinys Stokholmo tarptautiniam arbitražui.„Ukraina yra pasiruošusi spręsti šį ginčą arbitražiniu ir nearbitražiniu keliu“, – pareiškė premjeras.
J. Bidenas: Europos sienų negalima keisti grasinant ginklu JAV viceprezidentas Joe Bidenas antradienį atvyko į Rumuniją, kur turėtų nuraminti NATO narę dėl Jungtinių Valstijų įsipareigojimų regionui, po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos nerimstant neramumams kaimyninėje Ukrainoje.Likus kelioms dienoms iki rinkimų Ukrainoje, į Rumuniją atvykęs J.Bidenas pasmerkė šią aneksiją ir pareiškė, kad sienų negalima keisti grasinimais.„Europos sienos negali būti keičiamos grasinant ginklu“, – sakė JAV viceprezidentas rumunų ir amerikiečių kariams.Bukarešto tarptautiniame oro uoste antradienį J.Bideną pasitiko Rumunijos užsienio reikalų ministras Titus Corlateanas.Rumunijos Juodosios jūros Konstancos uostamiestyje yra įsikūrusi JAV bazė, per kurią į Afganistaną siunčiami amerikiečių kariai. NATO vadovaujamoje misijoje Afganistane tarnauja 1 tūkst. 29 rumunų kariai.Keliaudamas po Europą iki penktadienio J.Bidenas taip pat turėtų apsilankyti Kipre.Trečiadienį jis susitiks su Rumunijos prezidentu Traianu Basescu ir ministru pirmininku Victoru Ponta. Susitikime bus kalbama apie Moldovą, kurios viename separatistiniame regione Rusija yra dislokavusi 1 500 karių.
A. Merkel pasirengusi asmeniškai susitikti su V. Putinu Tęsiantis Ukrainos krizei, Vokietijos kanclerė Angela Merkel pasirengusi asmeniškai susitikti su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu. Tai ji pareiškė interviu vokiečių laikraščiui "Leipziger Volkszeitung". Ji teigė reguliariai kartojanti V. Putinui, kokia didelė atsakomybė tenka Rusijai dėl to, ar padėtis Ukrainoje vėl normalizuosis.Dabartinė situacija lems, kada įvyks kitas mūsų pokalbis - telefonu ar asmeniškai, sakė A. Merkel.Ji pabrėžė, kad tarp Vokietijos ir Rusijos yra glaudi partnerystė. "Mūsų tikslas pastaraisiais metais buvo ir gali bet kuriuo metu vėl tapti - glaudžiau susieti Rusiją ir Europą", - sakė A. Merkel. Anot jos, V. Putinas pats kalba apie ekonominę zoną nuo Lisabonos iki Vladivostoko ir tam yra "daug gerų argumentų".Lemiamą reikšmę, A. Merkel teigimu, turės Maskvos reakcija į Ukrainos prezidento rinkimus bei jos santykis su Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO). "Jei ESBO šiuos rinkimus pripažins pagal savo principus, tai aš tikiuosi, kad rezultatus pripažins ir ESBO narė Rusija", - teigė A. Merkel.Sekmadienį Ukrainoje vyksiančius rinkimus stebės apie tūkstantis ESBO stebėtojų.
Ukrainos užsienio reikalų ministerija (URM) tvirtina, kad jokių pokyčių Rusijos kariuomenės dislokacijoje prie sienos su Ukraina neįvyko.Daugiau – čia.
Didžiausiose Donecko srities bendrovėse antradienį prasidėjo įspėjamasis streikas, nukreiptas prieš prievartą ir separatizmą. Imtis veiksmų streiko išvakarėse viešai paragino Ukrainos oligarchas Rinatas Achmetovas.Daugiau – čia.
Rusija atitraukė visus savo karius mažiausiai 10 kilometrų nuo sienos su Ukraina, antradienį pareiškė Ukrainos pasienio apsaugos tarnybos aukšto rango pareigūnas.Daugiau – čia.
JT: Ukrainoje nuo krizės pradžios savo namus turėjo palikti 10 tūkst. žmoniųUkrainoje nuo krizės pradžios savo namus turėjo palikti mažiausiai 10 tūkst. žmonių, o labiausiai šiuo atžvilgiu nukentėjo Krymo totorių bendruomenė, antradienį paskelbė Jungtinių Tautų (JT) pabėgėlių agentūra UNHCR.„Persikėlimas Ukrainoje prasidėjo prieš kovo referendumą Kryme ir nuo to laiko pamažu didėjo“, – nurodė UNHCR atstovas spaudai Adrianas Edwardsas.„Dauguma perkeltųjų yra etniniai totoriai, tačiau vietos valdžia pranešė ir apie neseniai suintensyvėjusią etninių ukrainiečių, rusų ir mišrių šeimų registraciją“, – priduriama pranešime.Dauguma iš 10 tūkst. žmonių savo namus palikusių žmonių liko Ukrainoje.„Prieglobsčio prašytojų iš Ukrainos skaičius kitose šalyse išliko mažas“, – sakė A.Edwardsas.Prorusiškos pajėgos kovo mėnesį užėmė Krymo pusiasalį, surengė Ukrainos ir tarptautinės bendruomenės nepripažintą referendumą ir iš karto po jo Krymą aneksavo Rusija.Pusiasalyje tvyro didelė įtampa tarp daugiausia Kijevą palaikančių Krymo totorių ir provincijos rusakalbių.„Iš perkeltųjų žmonių pasakojimų žinome, kad jie išvyko arba iškilus tiesioginei grėsmei, arba baimindamiesi dėl savo saugumo ir bijodami persekiojimo“, – kalbėjo A. Edwardsas.„Kai kurie sako sulaukę asmeninių grasinimų telefonu, socialiniuose tinkluose arba rasdavo jų valdose paliktas grasinančias žinutes“, – pridūrė jis.Pasak UNHCR atstovo, dauguma iš 100 tūkstančių perkeltųjų šalies viduje keliasi į centrinę arba vakarinę Ukrainą.Ukrainos rytinėje dalyje vyriausybės pajėgos vykdo operaciją prieš promaskvietiškus separatistus.A.Edwardsas taip pat sakė neturintis duomenų, kiek žmonių išvyko iš šalies rytinės dalies.„Padėtis rytinėje dalyje akivaizdžiai verčia žmones keltis“, – pareiškė jis.„Daugeliui žmonių tai yra ypatingai sudėtinga situacija. Ji nėra stabili“, – sakė A.Edwardsas.
Rusijos ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas pareiškė, jog Rusijos Federacija Ukrainos teritorinio vientisumo klausimu jokios atsakomybės sau neprisiėmė, tad nieko užtikrinti ir neprivalo, skelbia news.liga.net.Daugiau – čia.
Rusijos kariams, besitelkusiems prie sienos su Ukraina, perduotas Rusijos gynybos ministro Sergejaus Šoigu įsakymas grįžti į nuolatinės tarnybos vietas, skelbia naujienų agentūra UNIAN.Daugiau – čia.
Ukrainos saugumo pajėgos atnaujino Donecko regiono separatistų citadelės Slovjansko puolimąRytų Ukrainos separatistų atstovo Slovjanske tvirtinimu, puolimas ankstų antradienio rytą pradėtas nuo Karačiuno kalno, aplink griaudi sprogimai.Netoli esančioje Semionovkos gyvenvietėje abiejų ginkluotų pusių susidūrimai tęsiasi jau daugiau kaip pusantros valandos.Ukrainos saugumo tarnybos atstovo Valentino Nalivaičenkos duomenimis, iki gegužės 19 dienos "antiteroristinėje operacijoje" prieš separatistus jau žuvo 24 kariai ir saugumo struktūrų darbuotojai.
Rytų Ukrainos separatistai skundžiasi prasta gyventojų kovine moraleRytų Ukrainos separatistai skundžiasi prasta gyventojų kovine morale. "Donecko Liaudies Respublikos" gynybos ministras Igoris Strelkovas paskelbtame vaizdo įraše piktinasi, kad tokių karštų taškų, kaip Slovjanskas ir Kramatorskas gyventojai praktiškai nepasiruošę imtis ginklų, kad apgintų savo rusakalbius regionus.Jis ragina žmones kuo greičiau prisijungti prie sukilimo prieš Ukrainos vyriausybę Kijeve ir gelbėti "rusų tautą".Europos Sąjunga (ES) yra paskelbusi sankcijas I. Strelkovui. Jis laikomas vienu sukilimo Rytų Ukrainoje organizatorių.I. Strelkovas įtariamas veikiąs Rusijos karinės žvalgybos nurodymu.Vaizdo įraše I. Strelkovas yra pastebimai nusivylęs ir klausia: "Kur jauni vaikinai?" "Aš niekada negalėjau pagalvoti, kad visame regione neatsiras nė tūkstančio vyrų, kurie būtų pasirengę rizikuoti savo gyvybe", - teigia jis. Šimtai tūkstančių regiono gyventojų esą patogiai įsitaiso prie televizorių ir seka mūšius namuose.Trūkstant kovotojų, I. Strelkovas ragina ir moteris prisijungti prie ginkluotų formuočių.
S. Lavrovas ragina JT ir ESBO vadovus užtikrinti atvirą tragedijos Odesoje tyrimąRusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas kreipėsi į Šveicarijos prezidentą, kuris šiuo metu pirmininkauja Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO), ESBO generalinį sekretorių, taip pat Jungtinių Tautų (JT) generalinį sekretorių ir JT žmogaus teisių aukščiausiąjį komisarą bei Europos Tarybos generalinį sekretorių, ragindamas užtikrinti, kad Kijevo valdžia atvirai ir objektyviai ištirtų gegužės 2 dieną Odesoje įvykusią tragediją.„Išsiųstuose laiškuose, be kita ko, pabrėžiama, kad neleistinas uždaras šio nusikaltimo nagrinėjimas Ukrainos Aukščiausiojoje Radoje“, – pranešama pirmadienį Rusijos URM tinklalapyje paskelbtame pareiškime.„Rusijos Federacija primygtinai ragina pagrindines tarptautines organizacijas panaudoti visas galimybes paveikti Kijevo režimą, kuris iš esmės sabotuoja tyrimą“, – nurodoma pareiškime.„Kaltieji dėl to, kas įvyko, ir iniciatoriai turi būti išaiškinti ir patraukti atsakomybėn“, – sakoma Rusijos URM pranešime.Iš viso per neramumus gegužės 2 dieną Odesoje žuvo 48 žmonės, sužeisti 247.Anot Odesos Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos, Odesos profsąjungų namuose, kur gegužės 2 dieną žuvo kelios dešimtys žmonių, rasta medicinoje naudojamo chloroformo, kuris galėjo sukelti daugumos minėtų aukų žūtį.
JAV reikalauja "tvirtų įrodymų", kad Rusija atitraukė savo karius iš Ukrainos pasienioJungtinės Valstijos santūriai reagavo į Rusijos pareiškimą apie dalinių išvedimą iš Ukrainos pasienio, praneša agentūra AFP. Maskva esą turi pateikti "tvirtų to įrodymų". "Mes iš Rusijos vadovybės jau praeityje girdėjome, kad ji atitraukia pajėgas, tačiau iš tikrųjų to nepadarė", - pirmadienį Vašingtone teigė vyriausybės šaltiniai. JAV vyriausybė ateinančiomis dienomis ketina atidžiai stebėti situaciją prie Rytų Ukrainos sienos.Kremlius pirmadienį išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad prezidentas Vladimiras Putinas nurodė atitraukti karius nuo rytinių Ukrainos sienų. V. Putinas apie pajėgų atitraukimą skelbė ir anksčiau, tačiau JAV ir NATO karinės žvalgybos atstovai tikino nepastebėję realių perdislokavimo veiksmų.
Kijevas pripažino, kad prezidento rinkimai negalės vykti visoje šalies teritorijojeUkrainos vyriausybė pripažino, kad gegužės 25-ąją numatyti prezidento rinkimai dėl neramios padėties negalės vykti visoje šalyje. Didelėje dalyje Donecko ir Luhansko sričių Rytų Ukrainoje balsavimas neįmanomas, pirmadienį pareiškė vidaus reikalų ministras Arsenis Avakovas. Minėti regionai yra kontroliuojami Maskvai ištikimų kovingųjų separatistų, kurie griežtai atmeta rinkimus.A. Avakovas apkaltino prorusiškas jėgas puldinėjant rinkimų komisijas ir grobiant rinkimų komisijų narius. Kartu ministras patvirtino, kad rinkimai vyks "bet kokiu atveju", taip pat ir kai kuriose Donecko bei Luhansko teritorijose.
UST: Ukrainos rytuose per specialiąją operaciją nukauti 24 įvairių struktūrų kariaiUkrainos rytuose per jėgos struktūrų operaciją žuvo 24 Ukrainos kariškiai, pranešė Ukrainos saugumo tarnybos (UST) vadovas Valentynas Nalyvaičenka.„Iki šios dienos savo gyvybes atidavė 24 VRM, vidaus kariuomenės, specialiojo būrio „Alfa“ kariai. Nuostoliai rimti, sužeidimai dar rimtesni“, – sakė jis per spaudos konferenciją pirmadienį Kijeve.Pasak V.Nalyvaičenkos, vadinamieji liaudies kovotojai Kramatorske ir Slovjanske neteikia informacijos, kurią jie turi, apie civilių gyventojų žūtis.„(Apie aukas) tarp taikių gyventojų iki šiol mūsų reikalavimu Slovjanske ir Kramatorske (reikalauta tiesiogiai iš faktiškai ginkluotų nusikaltėlių, ypač Rusijos Federacijos piliečių), informacijos mums neteikia, neleidžia pristatyti medikamentų, kaip insulinas ir panašių, kurių reikia mūsų piliečiams ligoninėse“, – aiškino V.Nalyvaičenka.Dar jis sakė, kad žuvusieji liaudies kovotojai nelaidojami tinkamai, „nepranešama artimiesiems, ypač Rusijoje, kur ir kada žuvo ar buvo sužeistas“ tas ar kitas žmogus.
Pentagonas: nėra jokių Rusijos pajėgų atitraukimo ženklųPentagonas pirmadienį pareiškė, jog nemato jokių rusų kariuomenės atitraukimo nuo Ukrainos sienos požymių, nepaisant Kremliaus pranešimo, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nurodė sugrąžinti kariuomenę į jos nuolatines bazes.„Matėme pranešimų apie prezidento Putino įsakymus atšaukti Rusijos pajėgas nuo Ukrainos pasienio. Mes aiškiai raginame Rusijos kariuomenę imtis veiksmų deeskaluoti ten tvyrančią įtampą“, – sakė Pentagono atstovas kontradmirolas Johnas Kirby (Džonas Kerbis).„Jeigu tie pranešimai yra teisingi ir jeigu tie įsakymai vykdomi, toks atitraukimas būtų sveikintinas. Mes nepastebėjome jokių (kariuomenės) judėjimo ženklų“, – sakė jis.Anskčiau pirmadienį NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas (Andersas Fouhas Rasmusenas) taip pat pareiškė, kad NATO nemato jokių ženklų, jog Rusijos pajėgos grįžtų į bazes po pratybų netoli Ukrainos sienos.Anksčiau „Interfax“ pranešė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nurodė pajėgoms, pasibaigus pratyboms trijuose regionuose Ukrainos pasienyje, grįžti į savo nuolatinės dislokacijos vietas.„Deja, mes nematėme visiškai jokių požymių, kad Rusija pradėtų atitraukimą“, – sakė A.F.Rasmussenas, pažymėdamas, beje, kad pastarasis V.Putino pranešimas yra jau trečias apie rusų karių, kurių NATO vertinimu yra apie 40 tūkstančių, atitraukimą.
Ukrainos pajėgos suėmė du Rusijos žurnalistusUkrainoje vyriausybinės pajėgos suėmė du Rusijos žurnalistus. Jie lankėsi šalyje Kremliui lojalios televizijos stoties "Lifenews" pavedimu.Žurnalistai kaltinami lydėję kovinguosius prorusiškus separatistus. Žurnalistai norėjo filmuoti "teroristus", šiems netoli Kramatorsko puolant aerodromą, pranešė vyriausybė Kijeve.Aerodromas Donecko srityje yra kontroliuojamas vyriausybinių dalinių, kurie Rytų Ukrainoje vykdo "antiteroristinę operaciją" prieš separatistus. Kovingieji prorusiški aktyvistai taip pat laiko savo rankose daug ukrainiečių žurnalistų. "Youtube" svetainėje paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame matyti Ukrainos karių suimti žurnalistai, iš kurių tyčiojamasi. Jie surištomis rankomis klūpo ant žemės nuleistomis galvomis.Rusija paragino Ukrainos vadovybę nedelsiant paleisti sulaikytus Maskvos žurnalistus. Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas kreipėsi į Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizaciją (ESBO), ragindamas daryti spaudimą vyriausybei Kijeve, kad reporteriai būtų paleisti. ESBO Ukrainoje vykdo stebėtojų misiją."Lifenews" dažnai siaubingai pasakojo apie įvykius Ukrainoje. Tačiau žurnalistų suėmimas negali būti atsakas", - tviteryje rašė vienas BBC reporteris.
ESBO tarpininkas Ukrainos derybose tikisi „daugmaž“ normalių rinkimųEuropos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) tarpininkas krizės draskomoje Ukrainoje, Vokietijos diplomatas Wolfgangas Ischingeris pirmadienį sakė manantis, jog artėjantys prezidento rinkimai šalyse įvyks „daugmaž“ normaliai.Rytiniai regionai, kuriuose prorusiški separatistai yra pasiryžę neleisti balsavimo, sudaro „greičiausiai mažiau nei 10 proc.“ šalies rinkėjų, sakė W.Ischingeris vokiečių visuomeniniam radijui „Deutschlandfunk“.Rinkimai ten vis tiek turės teigiamą poveikį, kadangi dėl jų „rezultatų tiems, kurie priešinasi Kijevui, bus žymiai sunkiau tvirtinti, jog Kijevo vyriausybė ir išrinktasis prezidentas yra neteisėti“, sakė vokiečių diplomatijos veteranas.„Šia prasme aš laikysiu pažanga tai, kad rinkimai įvyks ir, tikėkimės, greitai bus paskelbti jų rezultatai“, – pridūrė W.Ischingeris, nuo praėjusios savaitės tarpininkaujantis apskritojo stalo susitikimams, kurijose dalyvauja Ukrainos vyriausybės, parlamento ir regionų atstovai.W.Ischingerį, kuris daug metų dirbo Vokietijos ambasadoriumi Britanijoje ir JAV, o dabar vadovauja Miuncheno saugumo konferencijai, delegavo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), kuri stebės rinkimus Ukrainoje.
Ukrainos Vidaus reikalų ministerija skelbia, kad gegužės 2 d. Odesos Profsąjungų rūmuose 32 žmonės žuvo apsinuodiję chloroformu.Daugiau - čia.
Slovjansko teroristai sutrikę po Rusijos sprendimo išvesti karius.Daugiau - čia.
Ukraina ragina paleisti Kryme terorizmu apkaltintą režisierių O. SencovąUkrainos užsienio reikalų ministerijos (URM) išplatintame pranešime prašoma padėti išlaisvinti Kryme Rusijos saugumo suimtą režisierių ir scenaristą Olegą Sencovą.Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB) O. Sencovą Simferopolyje suėmė gegužės 11 dieną, režisierių apkaltinusi teroristinio akto planavimu. Ukrainos URM duomenimis, scenaristas buvo suimtas kitų dviejų asmenų liudijimu, kurie O. Sencovą įvardijo kaip savo bendrininką. Pats režisierius atsisako duoti parodymus ir savo kaltės nepripažįsta, O. Sencovo advokatas Dmitrijus Dinzė pranešė, jog scenaristas artimiausiomis dienomis iš Krymo bus pergabentas į Maskvą.O. Sencovo, kaip kino kūrėjo, talentas aukštai įvertintas kritikų bei meno mylėtojų prestižiniuose kino festivaliuose Vokietijoje, Nyderlanduose, Ukrainoje ir Rusijoje. Jo pilnametražė juosta "Kūjis" (angl. "Hammer") pelnė žiuri apdovanojimą Odesos filmų festivalyje bei 10-ajame "Spirit of Fire" kino renginyje Rusijoje. Šis filmas, be kita ko, buvo rodomas Roterdamo ir Kijevo kino festivaliuose.Rusijos pareigūnams suėmus talentingą ukrainiečių kino kūrėją, be tėvo liko 12-metė O. Sencovo dukra Alina bei 9-erių metų autizmu sergantis sūnus Vladas. Ukrainos URM pareigūnai pabrėžia, jog FSB sulaikymas pažeidžia konstitucines Ukrainos piliečio teises, bei tikisi, kad O. Sencovas netrukus bus paleistas į laisvę.
V. Putinas ir JT vadovas Kinijoje aptars Ukrainos krizės problemąRusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas aptars Ukrainos krizės ir kitas problemas per susitikimą Šanchajuje, Kinijoje, cituodama Rusijos vadovo atstovą Dmitrijų Peskovą pranešė naujienų agentūra ITAR-TASS.Ban Ki-moonas šiuo metu lankosi Kinijoje, o V.Putinas, kuris po Krymo pusiasalio aneksijos nesutaria su Vakarais dėl Ukrainos tolesnės ateities, vizitą Kinijoje pradės antradienį.
NATO: pranešimai klaidingiRusijos prezidentui V. Putinui dar kartą paskelbus apie rusų karių atitraukimą nuo Ukrainos sienos, NATO pareigūnai tokią informaciją iškart paneigė, skelbia „Reuters“.
Ukrainoje per separatistų ataką iš vaikų darželio žuvo karys.Daugiau - čia.
Rusijos Federacijos prezidentas įsakė kariuomenės daliniams, dalyvavusiems „pratybose“ pasienyje su Ukraina, grįžti į nuolatinės dislokacijos vietas.Daugiau - čia.
Sukilimui reikia jūsų, sako prorusiškų separatistų Donecke lyderisProrusiškų separatistų Ukrainos rytuose lyderiai sekmadienį paskelbė desperatišką raginimą prisijungti prie sukilimo prieš centrinę valdžią Kijeve, teigdami, kad kviečiamos netgi moterys.„Pasiekėme pergalių, jų bus dar daugiau“, - sakė vadinamosios Donecko liaudies respublikos lyderis Denisas Pušilinas per mitingą pagrindiniame pramoninio rytų regiono mieste.Tačiau jis pridūrė: „Mums reikia stiprių vyrų ginti mūsų respubliką, nes mūsų regione vyksta pilietinis karas“.„Kasdien krenta daug vyrų, todėl mums reikia jų daugiau“, - aiškino separatistų lyderis.D.Pušilinas nenurodė, kiek kovotojų jau neteko sukilėlių pajėgos, tačiau susirėmimai beveik kasnakt vyksta prorusiško sukilimo židiniu tapusiuose rajonuose, įskaitant Slovjansko apylinkes.Jungtinių Tautų penktadienį paskelbtoje ataskaitoje rašoma, kad 127 žmonės žuvo per susirėmimus Ukrainos rytuose nuo tada, kai separatistai balandžio pradžioje pradėjo ginkluotą kovą su centrine Kijevo vyriausybe.D.Pušilinas kalbėjo mitinge prie didžiulės Lenino statulos iš granito, kuri stovi milijoną gyventojų turinčio miesto centre. Į mitingą susirinko keli šimtai žmonių.Prorusiški separatistai Donecke ir kaimyninėje Luhansko srityje paskelbė nepriklausomybę po gegužės 11 dieną organizuotų referendumų, kuriuose triuškinama dauguma balsavusių rinkėjų pasisakė už savarankiškumą. Šiuos referendumus Kijevas ir Vakarai laiko nelegitimiais.Donecko separatistai įsteigė savo įstatymų leidžiamąją instituciją ir suformavo vyriausybę, kuriai vadovauja paslaptingas „konsultantas“ iš Maskvos Aleksandras Borodajus.„Donecko liaudies respublika“ jau kreipėsi į Mskvą su prašymu prisijungti prie Rusijos.
Rusų taikdarius Ukrainoje sutiks kaip agresorius, pareiškė M. Kovalis.Daugiau - čia.
Teroristai apšaudė Ukrainos jėgos struktūrų pareigūnus.Daugiau - čia.
Donecko separatistai nepripažins Ukrainos prezidento rinkimų rezultatų"Donecko liaudies respublika" nepripažins gegužės 25-ąją turinčių įvykti Ukrainos prezidento rinkimų rezultatų. Tai interviu televizijos kanalui "Rossija 24” pareiškė Donbaso "liaudies gubernatorius" Pavelas Gubarevas.Pasak jo, rinkimai bus neligitimūs ir pažeis Ukrainos konstitucijos 103-iąjį straipsnį."Jų organizavimas mūsų nepriklausomų valstybių ("Donecko liaudies respublikos" ir "Luhansko liaudies respublikos") teritorijoje būtų neteisėtas, manau, kad net nebus mėginama jų surengti", - teigė P. Gubarevas.Bet "liaudies gubernatorius" neabejoja, kad Europa, JAV ir tarptautiniai finansiniai sluoksniai šių rinkimų rezultatus vis dėlto pripažins. "Ir bus toliau realizuojami skalūnų dujų gavybos Ukrainos teritorijoje projektai, pažeidinėjamos rusakalbių gyventojų teisės, plėšomos veteranų nešiojamos Georgijaus juostelės”, - pareiškė P. Gubarevas, kurį cituoja "RIA Novosti".

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po Nausėdos kritikos ministrų dėlionė tik sunkėja: kai kurios partijos plano B net nenori svarstyti (222)

Prezidentas Gitanas Nausėda tęsia susitikimus su kandidatais į ministrus. Dar praėjusią...

Liepkalnyje jau gaminamas sniegas: jei nebus leidžiama dirbti, gresia bankrotas SAM: veikla galima tik iš dalies

Paspaudus šalčiams žiemos slidinėjimo centras „ Liepkalnis “ jau gamina sniegą, tačiau iki...

Ligoninės vadovas apie koronaviruso poveikį: kai 37 metų žmogus lieka be plaučių, tada supranta, kad virusas yra (295)

„Pandeminė situacija Šiaulių mieste ir rajone – siaubinga“, – sako Respublikinės...

Savaitgaliais ir švenčių dienomis Latvijos parduotuvėse bus draudžiama prekiauti alkoholiu ir cigaretėmis (16)

Pagal vyriausybės priimtas įstatymų pataisas, nepaprastosios padėties metu savaitgaliais...

Net 28 mirties nuo koronaviruso atvejai: 7 žmonės mirė Šiaulių apskrityje, vienas iš jų – netikėtai jauno amžiaus (194)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje...

Rusijos kariams trauktis pasiūliusi Moldovos prezidentė sulaukė Maskvos atsako (209)

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį atmetė Moldovos išrinktosios...

SAM pataria: kokie dokumentai įrodo, kad darbuotojas yra pasveikęs nuo koronaviruso (6)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) informuoja, kad informacijos apie tai, jog darbuotojas yra...

Nausėda paragino Skvernelį imtis veiksmų, kad užsikrėtimų skaičius pradėtų mažėti (253)

Prezidentas Gitanas Nausėda, trečiadienį susitikęs su laikinai Ministro Pirmininko pareigas...

Palangos oro uosto pakilimo tako atnaujinimui lėšų nenumatyta: išbraukti teko ir kitus oro uostų projektus

Susisiekimo ministerijos atstovas Saulius Kerza sako, kad iš DNR plano teko pašalinti didelę...

Kaune ieškomas vyras, kuris pateikęs suklastotą receptą įsigijo psichotropinių vaistų (8)

Kauno apskrities policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl disponavimo suklastotu dokumentu, kuomet...

|Maža didelių žinių kaina