Per spaudos konferenciją penktadienį Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu ir jo kolega Irano ministras Mohammadas Javadas Zarifas dar sakė, kad abi kaimynės linkusios plėtoti ir prekybos ryšius.

M.J.Zarifas pareiškė palaikymą Turkijai dėl praėjusį mėnesį kilusio pučo, gyrė turkus, kad jie smerkia „perversmą ir jėgos panaudojimą“. Turkija vis skundžiasi po pučo nesulaukianti palaikymo iš savo sąjungininkų Vakaruose.

Lig šiol Turkija ir Iranas Sirijoje vis dar laikosi skirtingų pozicijų: Iranas remia Sirijos prezidentą Basharą al Assadą, o Turkija palaiko jo pasitraukimą iš valdžios.

Nepaisydamos šių skirtumų, abi valstybės – Turkija ir Iranas – „stiprins bendradarbiavimą už tvarią taiką Sirijoje“, sakė M.Cavusoglu.

Turkijoje besilankantį M.J. Zarifą vėliau priims prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.

Šis M.J. Zarifo vizitas Turkijoje yra reikšmingiausias iš visų aukštus postus užimančių užsieniečių apsilankymų po praėjusį mėnesį žlugusio pučo.

Pažymėtina, kad prieš kelias dienas įvyko Rusijos ir Turkijos prezidentų susitikimas: Vladimiras Putinas su R.T.Erdoganu kalbėjosi vieni du pirmą kartą nuo praėjusių metų lapkričio, kai turkų karo lakūnai numušė rusų bombonešį prie Sirijos sienos ir buvo padėjusi įtampa abiejų valstybių santykiuose.

Teheranas ir Maskva yra Sirijos prezidento B.al-Assado šalininkai pilietiniame kare, nesiliaujančiame jau ilgiau kaip penkerius metus. Tuo tarpu Turkija tvirtina, kad B.al-Assadas turi trauktis, jog Sirijoje būtų taika.

„Mes glaudžiai bendradarbiausime šiais (Sirijos) klausimais po šio susitikimo. Yra dalykų, dėl kurių mes sutariame – ypač dėl Sirijos teritorinio vientisumo“, – sakė M.Cavusoglu.

„Kai kuriais klausimais mūsų požiūriai skiriasi, bet mes niekada nenutraukėme dialogo, pridūrė Turkijos ministras. – Nuo pat pradžių mes pabrėžiame konstruktyvaus Irano vaidmens svarbą ilgalaikiam sprendimui Sirijoje“.

Politologų nuomone, po R.T.Erdogano apsilankymo Rusijoje Maskva ir Teheranas gal būt ieško geresnio sutarimo su Turkija dėl Sirijos.

J.Zarifas pažymėjo, kad Iranas ir Turkija nori, jog patys sirai nuspręstų savo šalies likimą.

Abi šalys „nori, kad būtų išsaugotas teritorinis Sirijos vientisumas ir kad Sirijos žmonės turi nuspręsti savo ateitį“, sakė jis bei dar pridūrė esąs patenkintas Rusijos ir Turkijos santykių šiltėjimu.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)