Prancūzija atsidūrė didėjančio visos Europos kaimo gyventojų nepasitenkinimo centre, o tokie protestai taip pat buvo surengti Vokietijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Belgijoje ir Italijoje. Ispanijos ūkininkai pareiškė, kad taip pat prisijungs prie šio judėjimo.

Vis garsėjant raginimams didinti pajamas, mažinti biurokratizmą ir apsaugoti nuo užsienio konkurencijos, ūkininkai „puoselėja didžiulius lūkesčius“, sakė didžiausios Prancūzijos žemės ūkio profsąjungos FNSEA vadovas Arnaud Rousseau. Tačiau jis pridūrė, kad ne į visus reikalavimus galima iš karto reaguoti, „todėl bandau raginti laikytis ramybės ir sveiko proto“.

18 žmonių, bandžiusių užblokuoti į pietus nuo Paryžiaus esantį didmeninį turgų „Rungis“, pagrindinį maisto produktų paskirstymo centrą 12-ai mln. sostinės regiono gyventojų, buvo sulaikyti už „trukdymą eismui“, pranešė policija.

Prancūzijos ūkininkų protestas

Prokurorai teigė, kad 15 iš sulaikytųjų yra areštinėje.

Iš pietvakarių Prancūzijos pajudėjusiai 200-300 traktorių kolonai prie turgaus priartėti neleido policija, atsargumo sumetimais pasitelkusi šarvuotus automobilius.

Padaliniai buvo dislokuoti prie A6 greitkelio, vedančio į „Rungis“, o aplink turgų buvo įrengti policijos kontrolės postai.

Vyriausybė įspėjo ūkininkus, kad jie nesiartintų prie „Rungis“, Paryžiaus oro uostų ir didžiųjų miestų. Vidaus reikalų ministras Geraldas Darmaninas nurodė policijai elgtis santūriai, tačiau įspėjo, kad ji yra pasirengusi ginti strategines vietas.

Ministras pirmininkas Gabrielis Attalis trečiadienį susitiko su antros ir trečios pagal dydį ūkininkų sąjungų vadovais, sakė jo štabui artimas šaltinis.

Prancūzija yra didžiausia ES žemės ūkio subsidijų gavėja, kasmet gaunanti daugiau kaip devynis milijardus eurų.

Policijos šaltinis sakė, kad trečiadienio vidurdienį Prancūzijos keliuose buvo 6 500 protestuojančių ūkininkų ir 4 500 traktorių, kurie blokavo 80 vietų šalia pagrindinių kelių.

Be to, kad pajudėjo Paryžiaus link, kolonos taip pat bandė apsupti Lioną, trečią pagal dydį Prancūzijos miestą, ir surengė blokadas arba demonstracijas aplink kelias kitas Prancūzijos vietoves, dėl to buvo smarkiai sutrikdytas priemiesčių transporto eismas.

Graikijos ūkininkai blokavo pagrindinį šalies greitkelį


Graikijos ūkininkai trečiadienį savo traktoriais blokavo svarbiausią šalies šiaurės–pietų greitkelį, jungiantį Atėnus ir Salonikus. Taip jie protestuoja prieš išaugusias trąšų ir dyzelino kainas, pranešė žinių stotis „ERT News“. Be to, ūkininkai kritikuoja vyriausybę dėl per mažų kompensacijų už smarkias gamtos stichijas praėjusiais metais. Dalis jų esą net nebuvo išmokėta.

2023 m. dalyje Graikijos būta smarkių gaisrų ir potvynių, kurie daug kur sunaikino dirbamą žemę ir derlių.

Kiek laiko truks greitkelio blokada už 150 km į šiaurę nuo Atėnų, neaišku. Jau praėjusiomis dienomis įtūžę ūkininkai protestavo beveik visuose regionuose ir kurį laiką blokavo svarbų pasienio su Turkija postą netoli Aleksandropolio uostamiesčio.

Ateinančiomis dienomis protestuotojai, ūkininkų sąjungų duomenimis, traktoriais ketina paralyžiuoti Salonikų uostamiestį, kuriame nuo ketvirtadienio iki sekmadienio vyks didžiausia Graikijos žemės ūkio paroda „Agrotica“.

Vyriausybės vadovas Kyriakosas Mitsotakisas pažadėjo paremti ūkininkus specialiomis priemonėmis ir paragino juos nekenkti šaliai blokadomis. „Kokie rimti bebūtų vienos profesinės grupės reikalavimai, dėl jų negali būti baudžiami visi piliečiai ir pažeidžiamos visuomenės teisės“, – sakė jis per televiziją.