Spaudos konferencija buvo atšaukta pareikalavus Turkijos prezidentui, kuris iš karto po susitikimo įlipo į lėktuvą ir išskrido atgal į Turkiją. Apie tai rašo „Kommersant“.

Žurnalistas Andrejus Kolesnikovas tvirtina, kad R. T. Erdoganas iki minimumo sutrumpino fotosesiją su V. Putinu ir nepasiliko specialiai paruoštos vakarienės.

„Vladimiras Putinas ir Recepas Tayyipas Erdoganas susitikimo pabaigoje turėjo surengti didelę spaudos konferenciją, dalyvaujant gausiam žurnalistų būriui. Bet galutinis formatas buvo visiškai priešingas: apskritai jokios spaudos konferencijos, fotografų irgi nereikia, išskyrus vieną, kuris susidoros be kitų pagalbos. Spaudos konferencija buvo atšaukta Turkijos prezidento iniciatyva“, – „Kommersant“ rašo A. Kolesnikovas.

Recepas Tayyipas Erdoganas, Vladimiras Putinas

„Kommersant“ pažymi, kad vos pasibaigus deryboms R. T. Erdoganas ir jo delegacijos nariai iš karto išskrido namo.

„Turkijos prezidentas net nepasiliko vakarienės, o keturias valandas trukusių derybų metu tenkinosi kava ir arbata“, – nurodo „Kommersant“.

Kremliaus pareiškime, išplatintame po susitikimo Sočyje, skelbta, kad V. Putinas ir R. T. Erdoganas įsipareigojo stiprinti politinį ir ekonominį bendradarbiavimą, be kita ko, ir energetikos bei prekybos srityse.

„Nepaisant dabartinių regioninių ir pasaulinių iššūkių, lyderiai dar kartą patvirtino bendrą valią toliau plėtoti Rusijos ir Turkijos santykius“, – sakoma Kremliaus pareiškime. V. Putinas ir R. T. Erdoganas susitarė intensyvinti prekybą ir skatinti ekonominį bei energetinį bendradarbiavimą, pridūrė Kremlius.

Vladimiras Putinas

Delfi primena, kad neseniai rašyta apie tai, kaip R. T. Erdoganas Irane privertė V. Putiną laukti. Jam tuomet teko kurį laiką nejaukiai stovėti kabinete priešais galybę reporterių.

Prieš liepos 20 d. Irane įvykusį susitikimą padarytame vaizdo įraše matyti, kaip V. Putinas nekantriai stoviniuoja, o jo veido išraiška aiškiai byloja, kad jis jaučiasi nepatogiai. Po 50 sekundžių su juo pasisveikino R. T. Erdoganas.


V. Putinui toks sutikimas buvo neįprastas. Dažniausiai būtent jis verčia kitus pasaulio lyderius laukti – tyčia, kartais netgi ne vieną valandą. Pasigirdo nuomonių, kad R. T. Erdoganas atsilygino V. Putinui už 2020 m. Maskvoje įvykusį susitikimą, kai Turkijos prezidentui teko taip ilgai laukti, kad jis net prisėdo.

Reporteriai užfiksavo akimirką, kai V. Putinas įėjo į kabinetą, tikėdamasis, kad R. T. Erdoganas netrukus prie jo prisijungs, tačiau Rusijos prezidentui teko vienam stovėti ir klausytis fotoaparatų spragsėjimo.

Paprastai stoiškas Rusijos lyderis sunėrė rankų pirštus, nenustygo vietoje ir įtraukė skruostus. Galiausiai V. Putinas nuleido rankas prie šonų ir, regis, buvo šiek tiek susierzinęs, kai R. T. Erdoganas neskubėdamas priėjo ir paspaudė jam ranką.

„Tos 50 sekundžių, kurias Erdoganas privertė Putiną nejaukiai laukti prieš fotoaparatų objektyvus, puikiai parodo, kaip smarkiai viskas pasikeitė po invazijos į Ukrainą“, – tviteryje pakomentavo Vidurinių Rytų žiniasklaidos organizacijos „National News“ korespondentė Joyce Karam.

Prezidentų susitikimą ji pavadino „saldžiu atpildu“ R. T. Erdoganui, 2020 m. V. Putino laukusiam beveik dvi minutes. Tada Turkijos žiniasklaida pranešė, kad R. T. Erdoganas ir jo palyda patyrė pažeminimą, nes jiems buvo liepta laukti vestibiulyje. Šio susitikimo filmuotą medžiagą gausiai skelbė Rusijos naujienų agentūros.

Erdoganas: Turkija už dalį rusiškų dujų mokės rubliais

R.T. Erdoganas patvirtino, kad jo šalis pradės mokėti rubliais už dalį iš Rusijos importuojamų gamtinių dujų.

Šį pranešimą vėlai penktadienį pirmiausiai paskelbė Maskva – po Sočyje ilgiau kaip keturias valandas trukusių R. T. Erdogano derybų su Rusijos prezidentu V. Putinu.

Jungtinės Valstijos vadovauja tarptautinėms pastangoms griežtinti ekonomines sankcijas Rusijai už vasarį pradėtą karinę invaziją į Ukrainą.

Tačiau NATO narė Turkija, labai priklausoma nuo Rusijos tiekiamų energijos išteklių, šio konflikto atžvilgiu stengėsi išlikti neutrali.

Rusija tiekia apie ketvirtadalį Turkijos importuojamos naftos ir 45 proc. pernai nupirkto gamtinių dujų kiekio.

„Kalbant apie Turkiją, mūsų durys atviros kiekvienam“, – Turkijos žiniasklaida šeštadienį citavo R. T. Erdogano pokalbį su žurnalistais skrendant iš Sočio.

„Vienas geras dalykas dėl Sočio vizito – kad susitarėme su ponu Putinu dėl [mokėjimų] rubliais, – pridūrė jis. – Kadangi prekiausime atsiskaitydami rubliais, tai, be abejo, atneš pinigų Turkijai ir Rusijai.“

Nei R. T. Erdoganas, nei Rusijos pareigūnai nesakė, kokia dalis sumos bus apmokama rubliais.

Išvengdama būtinybės mokėti už dujas JAV doleriais Turkija galės sutaupyti tvirtos valiutos atsargų.

Kaip pranešama, Turkijos vyriausybė per pastaruosius metus turėjo išleisti dešimtis milijardų dolerių liros kursui sustiprinti, šalies ekonomikai išgyvenant naujausią krizę.

Per pastaruosius 12 mėnesių lira dolerio atžvilgiu nuvertėjo 55 proc., o kainos vartotojams išaugo 80 procentų.

Ši krizė apsunkina R. T. Erdogano pastangas likti valdžioje trečią dešimtmetį per 2023-ųjų liepą vyksiančius rinkimus.

JAV ir Europos Sąjunga stengiasi spausti Rusijos energijos išteklių importuotojus nesutikti mokėti rubliais, kad būtų apribotos Maskvos galimybė kariauti su Ukraina.

Mokėjimai rubliais padeda Rusijai išvengti suvaržymų atsiskaitymams doleriais, kuriuos Jungtinės Valstijos stengiasi primesti pasaulio bankams.

Turkija atsisakė prisidėti prie sankcijų Rusijai ir skatino Maskvą bei Kremlių sėsti prie derybų stalo.

R. T. Erdoganas ir V. Putinas Sočyje pažadėjo išplėsti ekonominį bendravimą keliuose sektoriuose, įskaitant bankininkystę ir pramonę.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)