Premjeras Boiko Borisovas sušaukė skubų visų teisėsaugos agentūrų pasitarimą dėl potencialios žalos šalies nacionaliniam saugumui. Finansų ministras Vladislavas Goranovas po pasitarimo žurnalistams sakė, kad duomenis pavogę programišiai susisiekė su vietos žiniasklaida pasinaudodami elektroninio pašto dėžute iš vieno rusiško domeno.

Šis nutekinimas yra didžiausias šioje Balkanų valstybėje. Tarp pavogtų duomenų yra pavardžių, asmeninių detalių, duomenų apie asmenų ir kompanijų pajamas. Pasak bulgarų žiniasklaidos, programišiai pavogė maždaug 5 mln. iš 7 mln. šalies gyventojų duomenis.

Pasak V. Goranovo, vyriausybė paprašė Europos Sąjungos kibernetinio saugumo agentūros pagalbos.

Vidaus reikalų ministras Mladenas Marinovas televizijai bTV sakė, kad ataka įvyko tokiu metu, kai Bulgarija savo oro pajėgoms perka amerikietiškų naikintuvų F-16. Ministro nuomone, šis pirkinys galėtų būti kibernetinės atakos motyvas.

„Organizuotos nusikaltėlių grupės, dalyvaujančios kibernetinėse atakose, paprastai siekia finansinės naudos, bet šiuo atveju įmanomi politiniai motyvai. Vyriausybė vakar nusprendė pirkti naikintuvų F-16“, – sakė M. Marinovas.

Tačiau finansų ministras atmetė galimą sąsają su naikintuvų pirkimu ir sakė, kad kibernetinė ataka buvo įvykdyta prieš šio kontrakto patvirtinimą.

Bulgarijos žiniasklaida, kuri gavo programišių laišką, pranešė, kad jis atėjo iš rusų interneto milžinės „Yandex“ elektroninio pašto adreso.

Elektroniniame laiške taip pat raginama paleisti vyriausybių paslaptis viešinančio tinklapio „WikiLeaks“ įkūrėją Julianą Assange'ą, kuris šiuo metu britų kalėjime atlieka 50 savaičių laisvės atėmimo bausmę dėl paleidimo už užstatą sąlygų pažeidimo. Be to, J. Assange'ui gresia išdavimas į Jungtines Valstijas, kurios jo ieško dėl kaltinimų šnipinėjimu.

Bulgarijos žiniasklaidos pranešimuose nurodoma, jog programišių laiške kritikuojama Bulgarijos vyriausybė ir sakoma, kad „jūsų kibernetinio saugumo būklė yra pokštas“.