aA
Rytų Ukrainos prorusiškų separatistų pagrindinio vadeivos Aleksandro Zacharčenkos nužudymas yra provokacija, kuri pakenks Vakarams tarpininkaujant pasiektiems taikos susitarimams, šeštadienį pareiškė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai.
© Sputnik / Scanpix

„Neabejotinai tai yra provokacija“, – Rusijos naujienų agentūros citavo Kremliaus atstovą Dmitrijų Peskovą.

Pasak Kremliaus atstovo, „A. Zacharčenkos žūtis neabejotinai padidins įtampą regione“ ir pakenks vadinamiesiems Minsko susitarimams, kurie buvo pasiekti 2015-aisiais, tarpininkaujant Prancūzijai ir Vokietijai.

Apsišaukėliškos Donecko „liaudies respublikos“ (DLR) vadovas žuvo penktadienio vakarą per sprogdinimą vienoje iš separatistų kontroliuojamo Donecko miesto kavinių. 42-ejų A. Zacharčenka – aukščiausio rango figūra Maskvos remiamų separatistų pusėje, tapusi jau daugiau nei ketverius metus betęsiančio konflikto Rytų Ukrainoje auka.

Po Zacharčenkos žūties Kremlius nesitveria savame kailyje: organizatorių mato tik vieną
© Reuters / Scanpix

Kiti Rusijos pareigūnai taip pat suskubo pažymėti, kad A. Zacharčenkos nužudymas sudavė didžiulį smūgį pastangoms sureguliuoti Ukrainos krizę.

„Po to, kas įvyko šiandien, iškyla didelis klaustukas virš viso proceso," – per televiziją penktadienio vakarą sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

V. Putinas penktadienį skubiai pareiškė užuojautą ir išreiškė viltį, kad jog žudikams bus įvykdytas teisingumas.

Kremliaus interneto tinklapyje paskelbtoje užuojautoje prezidentas pavadino A. Zacharčenką „tikru žmonių lyderiu, drąsiu ir ryžtingu žmogumi“.

D. Peskovas šeštadienį sakė, kad V. Putinas artimiausiu metu neplanuoja susitikti su laikinuoju DLR vadovu.

Buvęs kasyklos elektrikas, o vėliau verslininku tapęs A. Zacharčenka pastaruosius ketverius metus vadovavo Rusijos palaikomiems separatistams regione.

„Kaltininkus“ nurodė iš karto po sprogimo

A. Zacharčenka, apsišaukėliškos Donecko „liaudies respublikos“ (DLR) vadovas, žuvo penktadienio pavakare per sprogdinimą Donecko centre esančioje kavinėje „Separ“.

Po DLR vadovo mirties Kremlius pratrūko keiksmais dar vakar.

„Šis ribas peržengiantis aktas paverčia niekais visus žingsnius, per keletą metų atliktus Rusijos ir tarptautinės bendrijos, kad būtų užbaigtas karas pietryčių Ukrainoje“, – žurnalistams sakė V. Volodinas.

„Būtų teisinga, kad ESBO (Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos) Parlamentinė Asamblėja pateiktų šio įvykio įvertinimą ir pareikalautų Ukrainos valdžios atsakomybės už šį nusikaltimą“, – pridūrė jis.

„Visi, susiję su šiuo teroro aktu, privalo būti nubausti“, – pabrėžė V. Volodinas. Valstybės Dūmos pirmininkas sakė, kad „Kijevo vyriausybė, viena vertus, tvirtina, kad būtina įgyvendinti Minsko (taikos) susitarimus ir pasisako už padėties DLR ir LLR („Luhansko liaudies respublikos“) taikų sureguliavimą, tačiau teroristiniai metodais atsikrato teisėtai išrinktų valdžios atstovų Donbase (Rytų Ukrainoje)“.

Aleksandras Zacharčenka, Josifas Kobzonas
Aleksandras Zacharčenka, Josifas Kobzonas
© AP / Scanpix

Buvęs verslininkas A. Zacharčenka, vadovavęs sukilėliams, kurie kovojo su vyriausybės pajėgomis pramoniniame Donecko mieste, 2014 metų rugpjūtį tapo DLR premjeru, o vėliau tais pačiais metais buvo išrinktas nepripažintos respublikos pirmuoju prezidentu.

Tuomet jis pareiškė, kad jo tikslas – sukurti „naują valstybę“. A. Zacharčenka – aukščiausias pareigas užėmęs veikėjas tarp virtinės nužudytų Ukrainos separatistų politikų ir kovotojų vadų. Tarp kitų separatistų vadeivų, žuvusių ne per kautynes, buvo kovotojų vadai Michailas Tolstych, Aleksejus Mozgovojus, Aleksandras Bednovas ir Arsenas Pavlovas.

Pernai per automobilio sprogdinimą Luhanske žuvo apsišaukėliškos Luhansko liaudies respublikos (LLR) policijos vadovas Olegas Anaščenka. Maskva ir separatistai dėl šių nužudymų kaltina Kijevą, bet šis tvirtina, kad atakos yra susijusios su maištininkų vidaus nesutarimais ir Rusijos troškimu kontroliuoti šias teritorijas.

„Zacharchenkos mirtis gali būti kovotojų vidaus konfliktų rezultatas“, – Ukrainos televizijai 112 sakė Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) pareigūnas Ihoris Huskovas. Rytinėse Donecko ir Luhansko srityse po 2014-ųjų balandį Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos įsižiebęs konfliktas pareikalavo daugiau kaip 10 tūkst. žmonių gyvybių.

Kijevas ir jo sąjungininkai Vakaruose kaltina Maskvą siunčiant per sieną su Ukraina karius ir ginkluotę. Rusija šiuos kaltinimus neigia, nepaisant įrodymų, kad ji dalyvauja konflikte ir atvirai remia sukilėlius.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Aklas pasimatymas su kandidatu. Maldeikienė visą skyrių savo knygoje paskirs Tapinui (32)

Parlamentarė Aušra Maldeikienė teigė, kad jos dalyvavimo prezidento rinkimuose tikslas nėra...

Daug metų neviešinta Freddie Mercury paslaptis: čia sukūrė paskutines dainas ir pasitiko mirtį (35)

Montrė miestelis Šveicarijoje daug metų buvo legendinio Freddie Mercury slėptuvė nuo viso...

Išdalinti „Žmonių“ apdovanojimai: paskelbti metų svarbiausieji, jautri Vido Bareikio žinutė ir skandalu tapęs įvykis (44)

Penktadienio vakarą šou pasaulio žvaigždės rinkosi į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto...

Wolterso žmonai stiprybės linkėjęs Jasikevičius: tai gera pamoka komandai (21)

Šarūnas Jasikevičius vis dar nededa taško sunkiame periode, apie kurį kalbėjo jau ne sykį....

Nuslėpti pasikėsinimai į sovietų generalinius sekretorius: kaip išaiškinti sąmokslai ir kodėl visi mėginimai buvo nesėkmingi (81)

Pasikėsinimai į valstybių vadovus vykdomi visame pasaulyje. Ir tik Sovietų Sąjungoje dėl...

„Panathinaikos“ strategui po pertraukos patiko tik „Žalgirio“ arena

Rickui Pitino amerikietiška bendravimo maniera padeda aplenkti nemalonius klausimus, bet duoda mažai...

Pralaimėjimų šleifo nusikratę žalgiriečiai žavėjosi savo energija, Lekavičius nuo komentaro išsisuko (2)

Po pergalės prieš Atėnų „Panathinaikos“ „Žalgirio“ rūbinėje aidėjo juokas,...

Savaitgalį laukia mažesnis šaltukas

Šeštadienio naktį dar spės pasnigti daugelyje šalies vietovių, bet sniego iškris nedaug....

Sunku patikėti tokiomis kainomis: lietuvius gundo butais šalia jūros kranto už 7,5 tūkst. eurų (77)

Lietuvių susidomėjimas užsienio NT rinka neblėsta, o ypač, kai parduodamas turtas kainuoja itin...

Vakaro viešnios nepagailėjo intriguojančių detalių – iškirpčių ir gilių skeltukų (60)

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre startavo „Žmonių“...