„Mums reikia pasikalbėti su lenkais. Įsakiau ministrui pirmininkui su jais susisiekti, – tvirtino A. Lukašenka, kurį cituoja valstybinė naujienų agentūra „BelTA“ ir AFP.

„Mes esame kaimynai, o kaimynų nepasirinksi“, – kalbėjo jis.

Praėjusią savaitę Lenkija pranešė, kad jos oro erdvę pažeidė du Baltarusijos sraigtasparniai. Šalis taip pat informavo sulaikiusi baltarusį, įtariamą dalyvavimu „Rusijos šnipų tinkle“.

Jau daugybę metų įšaldyti Minsko ir Varšuvos santykiai pasiekė naujas žemumas, kai A. Lukašenka pradėjo leisti Rusijai naudotis Baltarusijos teritorija vykdant invaziją į Ukrainą. Įtampa dar labiau paaštrėjo, kai į Baltarusiją persikėlė Rusijos samdinių grupuotės „Wagner“ kovotojai.

A. Lukašenka per susitikimą su Minsko nacionalinio oro uosto teritorijoje veikiančių organizacijų darbuotojais taip pat pareiškė, kad Europos Sąjungos šalys yra Baltarusijos kaimynės ir su jomis negalima nutraukti santykių.

„Dabar gyvename iš esmės Rytų sąskaita: bendradarbiaujame su Rusija, Kinija. Tačiau neturime pamiršti apie aukštosiomis technologijomis garsėjančius Vakarus. Jie visiškai šalia. Europos šalys yra mūsų kaimynės. Ir santykių su jomis nutraukti negalima. Esame tam pasirengę, tačiau tik paisydami savų interesų. Patikėkite, ateis toks laikas (juk dabar šitokia turbulencija, kaip jūs pasakytumėte, dideli sunkumai)... Esu įsitikinęs, kad 2024–2025 metais įvyks rimtų permainų, be kita ko, ir pasaulyje“, – kalbėjo A. Lukašenka.

Šis neįprastas komentaras buvo paskelbtas praėjus dienai po to, kai Lenkija pareiškė, kad prie savo sienos su Baltarusija nusiųs 10 tūkst karių.

„Spalio 15 d. pas juos vyks parlamento rinkimai, be abejo, jiems reikia eskaluoti situaciją.. ir parodyti, kad jie yra tinkamai apginklavę (Lenkiją)“, – kalbėjo Baltarusijos lyderis.

Lenkija yra perspėjusi dėl galimų provokacijų, kuriose gali dalyvauti „Wagner“ samdiniai.

Praėjusį mėnesį lankydamasis Sankt Peterburge, A. Lukašenka Rusijos prezidento Vladimiro Putino pašonėje pareiškė, kad „Wagner“ samdiniai esą „prašo vykti į Vakarus, prašo leidimo... vykti į Varšuvą, į Žešuvą“. Vėliau jis teigė, kad juokavo.

Lenkijos ministras: pasienyje su Baltarusija bus 10 000 karių

Lenkijos nacionalinės gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas ketvirtadienį valstybiniam transliuotojui Lenkijos radijui sakė, kad karių skaičius prie Lenkijos sienos su Baltarusija galiausiai taps panašus į tą, kuris ten buvo 2021 metais.

„Tai bus apie 10 000 karių“, – sakė jis. Pasak M. Blaszczako, 4 000 iš jų teiks paramą pasienio apsaugai, o likusieji 6 000 karių budės. „Šie kariai tobulins savo įgūdžius mūsų šalies rytuose atkurtose įgulose“, – pridūrė M. Blaszczakas.

Pasienyje jau dislokuota apie 2 000 karių ir šimtai policijos bei pasienio apsaugos pareigūnų.

Karių skaičius pasienyje didinamas dėl augančios įtampos, kurią pirmiausia sukėlė migrantų, bandančių kirsti Lenkijos sieną iš Baltarusijos, banga, o pastaruoju metu iš Baltarusijos pusės padaugėjo išpuolių akmenimis, plytomis ir kitais daiktais apmėtant šioje teritorijoje patruliuojančius lenkų pareigūnus.

Lenkija taip pat susirūpinusi dėl su Rusija susijusių „Wagner“ samdinių buvimo Baltarusijoje ir Lenkijos oro erdvės pažeidimo incidento, kurį įvykdė baltarusių sraigtasparniai.

Taip pat vis labiau baiminamasi, kad Baltarusijos valdžios institucijos gali bandyti dar kartą pradėti stumti migrantus per sieną ir pakartoti 2021 metų migracijos krizę, kai šimtai žmonių bandė patekti į Lenkiją.

NATO teigia, kad atidžiai stebi visas Baltarusijoje vykstančias karines operacijas ir nemato nei tiesioginės, nei netiesioginės Rusijos samdinių grupuotės „Wagner“ grėsmės Aljanso šalims narėms.

Pareigūnai: ketvirtadienį iš Baltarusijos į Lenkiją bandė nelegaliai patekti 105 žmonės

Ketvirtadienį iš Baltarusijos į Lenkiją bandė nelegaliai patekti 105 žmonės. Tai penktadienį pranešė Lenkijos sienos apsaugos tarnyba.

Pasak Lenkijos pareigūnų, sulaikyti užsieniečiai turėjo neseniai išduotas Rusijos turistines ir darbo vizas. Iš Maskvos į Baltarusiją jie atvyko organizuotai.

Nuo metų pradžios Lenkijos sienos apsaugos tarnyba užfiksavo daugiau kaip 16 tūkst. mėginimų nelegaliai kirsti šalies sieną su Baltarusija. Kovą ir balandį užregistruota po maždaug 2,5 tūkst. tokių mėginimų, gegužę – apie 3 tūkst., birželį – šiek tiek mažiau kaip 3 tūkst. Liepos mėnesį užfiksuoti 4 tūkst. mėginimų kirsti sieną, o nuo rugpjūčio pradžios – apie 1 tūkst.

Nuo metų pradžios Lenkijos sienos apsaugos tarnybos Palenkės vaivadijos skyriaus pareigūnai sulaikė daugiau kaip 450 asmenų, įtariamų organizuojant ir padedant migrantams nelegaliai kirsti sieną.

Pernai 186 km ruože pasienyje su Baltarusija buvo pastatyta 5,5 m aukščio plieninė užtvara, kuri yra pagrindinis šios sienos apsaugos nuo nelegalios migracijos elementas.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (12)