aA
Lenkija, buvusi ilgiau kaip šimtmečiui ištrinta iš žemėlapio tuomečių pasaulio galiūnių, prieš 99 metus, baigiantis Pirmajam pasauliniam karui, atkūrė savo suverenumą. Lapkričio 11-ąją ši šalis švenčia savo nepriklausomybės dieną.
© AP / Scanpix

Visoje šalyje plazdėjo daugybė iškeltų vėliavų, o televizijos pranešėjai buvo įsisegę nacionalinių spalvų – raudonos ir baltos – ženkliukus, minint valstybės atsikūrimą 1918 metais.

A. Duda padėjo vainiką prie Nežinomo kareivio kapo ir praėjo pro garbės sargybos rikiuotę prieš vėliavos pakėlimo ceremoniją ir patrankų saliutą.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, dar neformaliai vadinamas ES prezidentu Donaldas Tuskas į šias iškilmes atvyko valstybės vadovo, Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos kvietimu. Jis tai padarė pirmąkart nuo konservatorių partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) atėjimo į valdžią 2015 metais, nors A. Duda tradiciškai išsiunčia kvietimus visiems buvusiems Lenkijos prezidentams ir premjerams.

2007-2014 metais D. Tuskas vadovavo liberaliosios partijos „Pilietinė platforma“ (PO) vyriausybei ir smarkiai nesutaria su PiS pirmininku Jaroslawu Kaczynskiu. Valdančiųjų konservatorių inicijuotos teismų reformos, didelio masto kirtimai saugomoje Belovežo girioje ir atsisakymas priimti migrantų buvo griežtai kritikuojami Europos Sąjungos.

Nepriklausomybės diena visada buvo ir bus visų lenkų, o ne kurios nors vienos partijos šventė. Joks politikas Lenkijoje niekada neturėjo ir neturės patriotizmo monopolio“, - D. Tuskas sakė žurnalistams, atskridęs į Varšuvos Chopino oro uostą.

PiS santykiai su D. Tusku buvo tokie įtempti, kad Lenkija tapo vienintele šalimi, kovą balsavusia prieš jo perrinkimą ES „prezidentu“.

Vėliau šeštadienį Varšuvoje turėtų įvykti kelerios eitynės, tarp jų vienos, organizuojamos ultradešiniųjų nacionalistų, ir kitos, rengiamos prieš dabartinę vyriausybę nusistačiusio Komiteto demokratijai ginti (KOD).

„Esu dėkingas, kad prezidentas nori pasirūpinti, jog ši ceremonija artėjant nepriklausomybės šimtmečiui būtų švenčiama kartu, o ne atskirai“, - sakė D. Tuskas ir pridūrė, kad šių metų A. Dudos kvietimo tonas buvo „šiltesnis“.

Vėliau šeštadienį lenkų nacionalistai surengs savo kasmetines eitynes Varšuvos centre, šįkart su šūkiu „Mes norime Dievo“. Šiuose renginiuose visada dalyvauja nemažai PiS šalininkų.

Be to, planuojamos kelios jų ideologinių priešininkų demonstracijos. Didžiausias iš jų ketina surengti antifašistai ir opozicinis Komitetas demokratijai ginti (KOD).

D. Tuskas pabrėžė esąs įsitikinęs, kad ši šventė gali būti minima „su šypsenomis... be priešiško šūkaliojimo ir sugniaužtų kumščių“.

„1918-ųjų istorijos pamoka - kad kurstantys vidaus nesantaiką ir sėjantys tarp lenkų agresiją ar net neapykantą iš tikrųjų sukelia pavojų mūsų nepriklausomybei“, - sakė jis.

Po Abiejų Tautų Respublikos padalijimo, 1795-aisiais įvykdyto carinės Rusijos, Prūsijos ir Austrijos-Vengrijos imperijos, Lenkija, kaip ir Lietuva, buvo praradusi valstybingumą 123 metus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Putino liudininkai“: 2012-aisiais prasidėjo tikros nesąmonės (49)

Vitalijaus Manskio dokumentinis filmas „Putino liudininkai“ – viena iš svarbiausių...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (32)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

Dar vienas skandalas Kaune: medikus šokiravo motinos elgesys su mažyliu – skubiai iškvietė vaikų teises (539)

Motina meta kaltinimus Kauno klinikų medikams . Anot jos, šie galimai per stipriai suspaudė vaiką.

Po žinių apie sniegą – patikslinta sinoptikų prognozė: nemalonumai užklups netikėtai (3)

Sekmadienio dieną Lietuvos padangė bus debesuota. Nedideli pragiedruliais pasirodys kai kuriose...

Rumunai suvarpė Lietuvos vartus ir išmetė rinktinę į žemiausią divizioną (310)

Šeštadienį daugiau nei 15 tūkstančių vietų turinčiame Ploješčio miesto stadione vykusiose...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (67)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Žurnalistė apsilankė nuogalių kurorte: orgijos vyko vidury baltos dienos (140)

„Ateik greičiau pažiūrėti! Aname balkone vyksta orgija!“ – sušukau savo seseriai, rodydama...

Kremliaus kėslai verčia sunerimti: visai šalia Lietuvos – pavojingi signalai (117)

Latvija švenčia šimtmetį . Tačiau Latvijos parlamentarai nespėjo įteikti dovanos šaliai –...

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (184)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...