„Patvirtinome Rusijos grūdų produktų eksportuotojų įsipareigojimą visiškai įvykdyti jų užsakymus“, – sakė užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas spaudos konferencijoje po derybų su Egipto kolega Sameh Shoukry. – Prezidentas Vladimiras Putinas tai pabrėžė per neseniai įvykusį pokalbį telefonu su Egipto prezidentu (Abdel Fattah) al-Sisi“.

S. Lavrovo vizitas vyksta po to, kai penktadienį Rusija ir Ukraina su Jungtinėmis Tautomis ir Turkija pasirašė svarbų susitarimą, kuriuo siekiama sušvelninti pasaulinę maisto krizę, kilusią dėl užblokuoto grūdų tiekimo per Juodąją jūrą.

Nuo Rusijos invazijos pradžios vasario mėnesį Ukrainos uostuose buvo užblokuota nuo 20 iki 25 mln. tonų grūdų, o Ukraina, siekdama apsiginti nuo puolimų iš jūros, užminavo uostų prieigas.

Susitarime numatyta sukurti saugius koridorius grūdų eksportui iš trijų Ukrainos uostų, taip pat siekiama palengvinti Rusijos grūdų eksportą, išbraukiant jį iš Vakarų sankcijų objektų sąrašo.

„(JT) generalinis sekretorius (Antonio Guterresas) prisiėmė atsakomybę už šių neteisėtų apribojimų, kuriuos JAV ir ES nustatė (Rusijos) finansinėms ir tiekimo grandinėms, panaikinimą“, – sakė S. Lavrovas.

Prieš Rusijai pradedant karą Ukrainoje abi šios šalys sudarė 85 proc. Egipto kviečių importo, kurį smarkiai paveikė tai, ką S. Lavrovas vėliau sekmadienį kreipdamasis į Arabų lygą Kaire pavadino „vadinamąja pasauline maisto krize“.

S. Lavrovas susitiko su Arabų lygos vadovu Ahmedu Aboulu Gheitu ir 22 šalių, sudarančių šį arabų bloką, atstovais.

JAV siekia izoliuoti Rusiją pasaulinėje arenoje dėl jos invazijos į Ukrainą, tačiau arabų pasaulyje, kur daugelis šalių nesiryžta aštrinti santykių su Maskva, joms tą daryti sekasi prasčiau.

Daugelis jų, pavyzdžiui, Egiptas, nėra aiškiai pasisakę nei už Rusiją, nei už Ukrainą, todėl S. Lavrovas sekmadienį pagyrė arabų šalių ir Lygos „subalansuotą, sąžiningą ir atsakingą poziciją“.

Kelios valstybės narės yra labai priklausomos nuo kviečių importo iš Ukrainos ir kenčia nuo maisto trūkumo, dėl kurio, pasak S. Lavrovo, buvo „atvirai ir besąlygiškai“ apkaltinta Rusija, „tarsi maisto krizė prasidėjo tą dieną, kai pradėjome specialią karinę operaciją Ukrainoje“.

Be koronaviruso pandemijos ir tiekimo grandinės problemų, diplomatas sakė, kad krizę „dar labiau pagilino neteisėtos Vakarų sankcijos Rusijos Federacijai“.

Nepaisydamas to, kad šeštadienį Rusija smogė Ukrainos Odesos uostui ir Kyjivas tai pavadino „spjūviu į veidą“ ką tik pasirašytam susitarimui su Turkija ir JT, sekmadienį S. Lavrovas gyrė susitarimą.

Jis sakė arabų šalių vadovams, kad susitarimas privers „Vakarų šalis panaikinti apribojimus ir nustoti trukdyti tiekti rusiškus grūdus pirkėjams“.

Iš Egipto S. Lavrovas vyks į Ugandą, Etiopiją ir Kongą.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją