aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį savo apkaltos tyrimą Atstovų Rūmuose palygino su „linčo teismu“ – rasinį krūvį turinčiu reiškiniu iš tamsiausių Amerikos vergovės istorijos puslapių, kol Kongrese liudijo Ukrainoje dirbantis Jungtinių Valstijų diplomatas, reiškęs susirūpinimą dėl politinio kišimosi.
Donaldas Trumpas
© Reuters / Scanpix

D. Trumpas anksčiau jau ne kartą buvo užsipuolęs tyrimą vadindamas jį platesnės prieš jį nukreiptos „raganų medžioklės“ dalimi.

Tačiau antradienį jis pavartojo itin provokuojančią retoriką savo oponentų atžvilgiu ir tvirtino, kad jie siekia surengti apkaltą prezidentui „be deramo proceso ar teisingumo, ar bet kokių teisinių teisių“.

„Visi respublikonai privalo prisiminti, ką čia mato: linčo teismą. Bet mes LAIMĖSIME!“ – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė JAV prezidentas.

XIX amžiaus pabaigoje prasidėjusiais linčo teismais, per kuriuos žmonės būdavo kariami, istoriškai dažniausiai naudodavosi baltieji prieš juodaodžius JAV pietuose, nurodo pilietinių teisių organizacija NAACP.

Jungtinėse Valstijose nuo 1882 iki 1968 metų buvo nulinčiuoti 4 743 žmonės, iš kurių 3 446 buvo afroamerikiečiai.

„Kaip jūs drįstate?“ – klausė Kongreso narė Barbara Lee, tviteryje pasmerkusi „šlykščią ir neišmanėlišką“ D. Trumpo žinutę.

„Tai toks žodis, kurio sau taikyti neturi joks prezidentas“, – televizijai CNN sakė Atstovų Rūmų narys demokratas Jamesas Clyburnas – aukščiausio rango afroamerikietis Kongrese.

„Esu iš pietų. Žinau to žodžio istoriją. Tai žodis, kurį turime vartoti labai, labai atsargiai“, – teigė demokratas iš Pietų Karolinos.

Vos keli respublikonų įstatymų leidėjai atvirai kritikavo D. Trumpą dėl jo komentaro, bet senatorė Susan Collins, nuosaikių pažiūrų respublikonė, kartais nevengianti kritikos prezidentui, tviteryje pareiškė: „Linčo teismas“ primena siaubingus mūsų šalies istorijos laikus, ir prezidentas niekuomet neturėjo pasakyti tokio palyginimo.“

Nepaisant Baltųjų rūmų sprendimo nebendradarbiauti su tyrimu, demokratai jį tęsia, ir antradienį jie pasiekė tam tikrą pergalę už uždarų surengę Billo Tayloro, laikinojo JAV ambasadoriaus Ukrainoje, apklausą.

Bendraudamas su kitais diplomatais jis reiškė susirūpinimą dėl galimos D. Trumpo spaudimo kampanijos prieš Kijevą, atsidūrusios demokratų tyrimo centre.

Baltiesiems rūmams paskelbus liepą vykusio D. Trumpo pokalbio telefonu su naujuoju Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu santrauką paaiškėjo, kad JAV vadovas ragino pašnekovą ištirti Jungtinių Valstijų buvusio viceprezidento demokrato Joe Bideno ir jo sūnaus veiklą. Be kita ko, J. Bidenas yra realiausias pretendentas tapti Demokratų partijos kandidatu į prezidentus kitų metų rinkimuose, kuriuose D. Trumpas sieks perrinkimo.

Vien prašyti užsienio šalies pagalbos rinkimuose yra neteisėta, bet vieno informatoriaus skundas dėl minėto skambučio išprovokavo daug rimtesnį kaltinimą, kad D. Trumpas, siekdamas tų tyrimų, galėjo sustabdyti beveik 400 mln. dolerių vertės karinės pagalbos paketo skyrimą Ukrainai.

Demokratai sako, kad toks quid pro quo (paslauga už paslaugą) ir siekis įtraukti kitą valstybę į JAV rinkimus yra nusižengimai, už kuriuos gresia apkalta, ir suintensyvino savo tyrimą dėl prezidento.

B. Tayloras yra kariuomenės veteranas ir karjeros diplomatas, buvęs JAV ambasadoriumi Ukrainoje 2006–2009 metais, o anksčiau šiemet atleidus ambasadorę Marie Yovanovitch jis buvo paskirtas laikinuoju reikalų patikėtiniu Kijeve.

M. Yovanovitch Kongrese liudijo prieš dvi savaites ir Atstovų Rūmų tyrėjams sakė, jog buvo atleista iš pareigų remiantis „melagingais tvirtinimais“, kad ji esą menkino D. Trumpą.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

„Ekologistikos“ savininkas Cicėnas rėžė: nuimkite areštus nuo sąskaitų, nes atleisiu darbuotojus (191)

Alytaus įmonė „Ekologistika“, kurioje spalio 16-ąją kilo milžiniškas gaisras naudotų...

Naują automobilių mokestį Mačiulis sumalė į miltus: galės išvengti visi, kas tik norės (99)

„Klausimas, ar toks mokestis neprieštarauja Europos Sąjungos teisei, nes iš esmės tai prilygsta...

Didžiausios pasaulyje dykumos mįslės: radiniai iš kosmoso, dinozaurų kapinės ir banginių slėnis

Sacharos smėlis per ilgus amžius pasiglemžė daugybę gyvūnų, žmonių ir net miestų. Tai...

Kardiologė perduoda svarbią žinią apie cholesterolio tyrimą: kam ir kada privalu nedelsiant atlikti?

Visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, lietuviai skiria daug dėmesio cholesterolio kiekio kraujyje...

EP rezoliucija dėl Sausio 13-osios bylos teisėjų persekiojimo: pirmas žingsnis žengtas, bet finišas dar toli (12)

Pirmas rimtesnis postūmis link rezoliucijos, skirtos pasmerkti Rusijos vykdomą Sausio 13 -osios...

Paskelbė naujausią Lietuvos gyventojų sergamumo vėžiu statistiką: yra 3 pagrindinės onkologinės ligos (62)

Naujausia Nacionalinio Vėžio instituto (NVI) statistika rodo, kad sergamumas vėžiu auga – nuo...

Mokykla Biržuose neišsitenka tik su mokiniais: šviesti nusprendė ir tėvus (2)

Mokyklose vis daugiau dėmesio skiriant mokinių savijautai ir santykiams tarp mokyklos bendruomenės,...

Tragedija treniruotėje: nukritusi nuo lygiagrečių žuvo 20-metė gimnastė

Tragiškai baigėsi gimnastikos treniruotė Pietų Konektikuto universitete (SCSU) – jos metu nuo...

Tragiškas įvykis Vilniaus pakraštyje – Minsko plente žuvo moteris (55)

Antradienio pavakarę, apie 17.09 val., sostinės policija ir greitoji pagalba gavo pranešimą, kad...

Pasišlykštėjo tautiečių komentarais socialiniuose tinkluose: man gaila tų garsių moterų (5)

Labas, Skaitytojau. Tai ne bus pamąstymas apie švietimo ar pensijų reformas, jis bus apie kai ką...