Kinija išsiuntė karių į savo pirmąją užsienyje įkurtą karinių jūrų pajėgų bazę Džibutyje, ir tai yra didelis žingsnis į priekį, šaliai plečiant savo vaidmenį tarptautinėje arenoje.
© Reuters / Scanpix

Kinų jūreiviai antradienį išplaukė iš karinio laivyno bazės Džandziange pietinėje Guangdongo provincijoje ir plaukia minėtos Rytų Afrikos valstybės link, sakoma Gynybos ministerijos interneto svetainėje paskelbtame pareiškime.

Logistikos bazė Džibutyje yra pirmas tokio pobūdžio Kinijos objektas. Ji bus naudojama „laivyno eskortavimui Afrikoje ir pietvakarių Azijoje, (Jungtinių Tautų) taikos palaikymo ir humanitarinės pagalbos“ operacijoms, nurodoma pareiškime.

Bazė taip pat sudarys sąlygas Kinijai krizės atvejais evakuoti savo piliečius, remti veiksmus prieš piratavimą prie Somalio krantų ir kartu su kitomis šalimis „ ginti strateginės reikšmės laivybos kelių saugumą“.

Kinijos karinis laivynas jau seniai padeda vykdyti kovos su piratavimu misijas Adeno įlankoje ir JT taikos palaikymo operacijas visoje Afrikoje. Vis dėlto šalis anksčiau niekada neturėjo karinio laivyno bazės užsienyje.

Bazę Džibutyje Kinija pradėjo statyti 2016 metų vasarį, vos už kelių kilometrų nuo vienintelės nuolatinės amerikiečių bazės Afrikoje – Kemp Lemonjė.

Džibutyje, turinčiame tik apie 800 tūkst. žmonių, taip pat dislokuota Prancūzijos ir Japonijos karių.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Geng Shuangas trečiadienį sakė, kad bazė „pirmiausia naudojama geresniam tarptautinių įsipareigojimų vykdymui“.

„Kinija yra įsipareigojusi taikiai plėtrai. Kinijos gynybos politika iš esmės yra gynybinė. Tai nepakito“, – pridūrė jis.

Birželio mėnesio ataskaitoje JAV gynybos departamentas nurodė, kad ši strateginėje vietoje esanti bazė „drauge su reguliariais karinio laivyno laivų apsilankymais užsienio uostuose ir atspindi, ir plečia didėjančią Kinijos įtaką, didindama jos ginkluotųjų pajėgų veikimo sritį“.

Pekino gynybos ministerija atmetė tokį vertinimą ir sakė, kad „Kinija nevykdo jokios karinės ekspansijos ir nesiekia įtakos sferos“.

Pekinas visoje Afrikoje daug investavo į infrastruktūrą ir siekia galimybių naudotis gamtiniais ištekliais bei atverti naujas rinkas. Kinijos bankai buvo svarbūs finansuotojai vykdant mažiausiai 14 tokių projektų Džibutyje, kurių bendra vertė yra 14,4 mlrd. dolerių. Tarp šių projektų yra ir geležinkelio linija, perpus sumažinsianti kelionių iš Džibučio į Etiopijos sostinę Adis Abebą laiką.

Vykdydama savo investicijų strategiją Kinija taip pat prisidėjo prie civilinių uostų, galinčių priimti kinų karinius laivus, plėtros projektų tokiose šalyse kaip Pakistanas ir Šri Lanka. Kai kurių analitikų nuomone, šiais projektais siekiama stiprinti Kinijos strateginį vaidmenį regione.

Pekinas tokį susirūpinimą atmeta.

Vis dėlto Kinijos valstybės kontroliuojamas laikraštis „Global Times“ trečiadienį savo vedamajame sveikino minimą kariškių pareiškimą ir neslėpė, koks yra bazės tikslas.

„Tai tikrai pirmoji PLA (Liaudies išvadavimo armijos) karinio laivyno bazė užsienyje, – rašė laikraštis. – Tai ne koks tiekimo taškas komerciniam naudojimui.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasinaudojo moters bejėgiškumu: atėmė viską, ką turėjo (27)

Panevėžio apylinkės teisme – beprecedentė byla. Prokurorai siekia panaikinti sandorius, kuriais...

Tragedija, kuri lig šiol stovi akyse: šį nusikaltėlį privalome įkalinti iki gyvos galvos (58)

Laikas negydo žaizdų – kiekvieną dieną prieš akis stovi tragiškai pasibaigusios nakties...

Kaip sovietų gamybos „Concorde“ konkurentas virto viena didžiausių civilinės aviacijos nesėkmių (321)

Kai sovietų gamybos „ Concorde “ konkurentas 1971 metais per Paryžiaus aviacijos šou pirmą...

Atrado žemėje užkastus kalinio raštelius: patiriame tai, ko žmogaus protas nėra pajėgus įsivaizduoti (7)

Naujai rekonstruotas dokumentas, kurį 1944 metais Aušvice parašė vienas Graikijos žydų kalinys,...

Situacija Ispanijoje kaista: didžiulė minia išėjo į gatves Katalonijos prezidentas pareiškė, kad Ispanijos planui nepritaria (3)

Katalonijos prezidentas Carlesas Puigdemont 'as šeštadienio vakarą pareiškė, kad Katalonija...

Jubiliejiniame Dž. Butkutės koncerte Kaune – trikdžiai: teko stabdyti pasirodymą (113)

Likus mažiau nei pusvalandžiui iki Džordanos Butkutės koncerto pradžios Kaune, Nemuno saloje,...

Stilingi ir atsipalaidavę programuotojai darbe vaikšto mūvėdami kojines (54)

DELFI Stilius praėjusį penktadienį apsilankė Vilniuje esančiame Izraelio bendrovės biure „ Wix...

Vienas geriausių XIX amžiaus chirurgų – 300 proc. mirtingumas ir netyčia nupjautos sėklidės (12)

Prieš anestetik ų išradimą chirurgija buvo visai kitokia. Laikas buvo viskas ir kiekvienas...

Vietoj emigracijos pasirinko Lietuvos kurortinį miestelį: kai jūs dirbate – mes čia ilsimės (74)

Vos keliems vasaros mėnesiams padirbėti kurorte, o po to galbūt emigruoti svarstęs šiaulietis...

Ant bangos: R. Berankis Maskvoje patiesė 29-ą pasaulio raketę ir žengė į finalą (109)

Maskvoje puikų žaidimą demonstruojantis Ričardas Berankis ( ATP -169) pateikė pačią...