aA
JAV prezidento Donaldo Trumpo elgesys su Ukraina buvo gerokai blogesnis už jo pirmtako Richardo Nixono veiksmus, nulėmusius jo politinį nuopuolį, ketvirtadienį pareiškė prezidento apkaltos tyrimui Kongrese vadovaujantis Adamas Schiffas, apibendrindamas apkaltos bylą.
Adamas Schiffas
Adamas Schiffas
© Reuters / Scanpix

Įstatymų leidėjai aiškinasi, ar D. Trumpas piktnaudžiavo įgaliojimais, siekdamas Ukrainos pagalbos savo 2020 metų perrinkimo kampanijai ir mėgindamas priversti Ukrainos prezidentą rasti jo politinį varžovą demokratą Joe Bideną kompromituojančios medžiagos.

Tris dienas per viešus posėdžius jie klausėsi liudytojų parodymų apie D. Trumpo šių metų vidurio machinacijas, susijusias su Ukraina.

Demokratai kaltina prezidentą, kad jis siekė Kijevo pagalbos per liepos 25 dieną įvykusį pokalbį telefonu su naujuoju tos šalies vadovu Volodymyru Zelenskiu, taip pat per virtinę bendrininkų, daugelis kurių yra įtakingos figūros D. Trumpo administracijoje.

Prezidentas įšaldė beveik 400 mln. JAV dolerių (360 mln. eurų) vertės karinę pagalbą Ukrainai ir kaip svertą įtikinti Kijevą panaudojo V. Zelenskio norą surengti vizitą į Baltuosius rūmus.

Anot demokratų, planas būtų pavykęs, jeigu ne informatorius, kurio skundas dėl liepą įvykusio prezidentų pokalbio rugsėjo 9 dieną pasiekė Kongresą. Po dviejų dienų karinės pagalbos Ukrainai įšaldymas buvo atšauktas.

„Tai, ką čia matėme, yra daug rimčiau už neįmantrų įsilaužimą į demokratų būstinę“, – sakė Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto pirmininkas, turėdamas galvoje R. Nixono nurodymu 1972 metais surengtą įsilaužimą į Demokratų partijos štabą.

Tas įsilaužimas išprovokavusį vadinamąjį Votergeito („Watergate“) skandalą, dėl kurio R. Nixonas 1974 metais pats atsistatydino, kad išvengtų beveik neabejotinos apkaltos.

„Čia kalbame apie to susitikimo Baltuosiuose rūmuose ir karinės pagalbos kariaujančiai sąjungininkei įšaldymo nepripažinimą. Tai gerokai rimčiau už tai, ką padarė R. Nixonas“, – kalbėjo A. Schiffas.

Tvirti įrodymai


A. Schiffo kalba užbaigė tris dienas trukusį viešų apklausų maratoną, per kurį parodymus davė devyni liudytojai. Praėjusią savaitę apkaltos tyrimo liudytojų apklausos vyko dvi dienas. Per klausymus buvo pateikta daug informacijos, patvirtinančios D. Trumpui metamus kaltinimus.

Demokratai turėtų parengti apkaltos straipsnius – oficialius kaltinimus prezidentui dėl piktnaudžiavimo įgaliojimais, kyšininkavimo ir trukdymo vykdyti teisingumą.

D. Trumpui yra iškilusi grėsmė tapti trečiuoju per visą JAV istoriją prezidentu, kuriam surengta apkalta. Dviem jo pirmtakams pavyko išvengti atstatydinimo per apkaltą: 1868 metais apkalta buvo surengta Andrew Johnsonui, o 1998 metais – Billui Clintonui, tačiau jie abu buvo išteisinti Senate.

Šiuo metu respublikonai kontroliuoja Senatą, todėl mažai tikėtina, kad D. Trumpo apkalta pavyktų.

Trečiadienį JAV ambasadorius Europos Sąjungoje paliudijo, kad D. Trumpas siejo galimą V. Zelenskio vizitą Baltuosiuose rūmuose su Kijevo įsipareigojimu atlikti tyrimą dėl J. Bideno.

Ambasadorius Gordon Sondlandas sakė, kad D. Trumpas buvo nurodęs jam ir kitiems diplomatams dėl Ukrainos politikos atsiskaitinėti prezidento asmeniniam advokatui Rudy Giuliani – asmeniui, neužimančiam jokio posto valstybės tarnyboje.

Kaip pažymi demokratai, Ukraina nėra Europos Sąjungos narė.

G. Sondlandas sakė, kad R. Giuliani reikalavimai Ukrainai surengti tyrimus buvo „ quid pro quo [paslauga už paslaugą] organizuojant prezidento V. Zelenskio vizitą į Baltuosius rūmus.“

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
2.5000

Top naujienos

„Vilniaus vandenys" ir aplinkosaugininkai buvo akli: plastikas į Nerį tekėjo jau nuo praėjusių metų pabaigos

Visą mėnesį į Nerį nuotekų vamzdžiu tekančios plastiko atliekos, apie kurias pranešė ne...

Savaitgalį Vilniuje praūžęs neblaivių nepilnamečių vakarėlis nesibaigs ramiai: pareigūnai aiškinasi detales (16)

Penktadienio vakarą Vilniaus centre jaunuoliai surengė audringą vakarėlį, kuriame su alkoholio...

Rojus, kuriame atostogauja egzotikos trokštantys lietuviai, – pavojingiausia šalis žemėje (24)

Atostogų kelionės šiuo metu ypač populiarios, jas dažnai renkasi šeimos ar draugų kompanijos....

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio diagnozę kasmet išgirsta šimtai moterų: kaip išvengti šios mirtinos ligos gydytojos atsako į skaitytojų klausimus (48)

Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai atliko pirmą išsamų prevencinės programos dėl gimdos...

Premjero patarėjas dėl Narkevičiaus skandalo: aš pasakysiu, ko galbūt neturėčiau (250)

Premjeras pirmadienį interviu DELFI pareiškė, kad diskusijų dėl susisiekimo ministro Jaroslavo...

„Regitra“ įvardijo 5 būsimų vairuotojų prasimanymus, kuriais nereikėtų tikėti (38)

Mitų netrūksta kiekvienoje srityje. Su jais susiduria ir „ Regitra “, kurioje retas nėra...

Ką sugalvojo Putinas? Ekspertai – apie realiausią scenarijų (74)

Nuo pat tos akimirkos, kai Rusijos prezidentas kreipėsi į Federalinę Asamblėją ir atsistatydino...

6 pavyzdžiai, kaip reguliarus seksas gerina jūsų sveikatą

Naujas tyrimas rodo – reguliarus seksas saugo nuo ankstyvos menopauzės. Apskritai nemažai...

Pasipiktino aikštelių apmokestinimu šalia prekybos centrų: gerai neapsižiūrėjus galima gauti baudą (262)

Į DELFI redakciją kreipęsis vilnietis Eugenijus pasakojo pastaruoju metu susidūręs su nauja,...

Erika Umbrasaitė

Prancūzų meilė maistui ir etiketui

Prancūzai galbūt ir išrado meilės meną, bet už kulinarijos meną jie turi būti dėkingi...