aA
Humanitarinės grupės sekmadienį pareiškė, kad Italija pažeidė tarptautinę teisę, atsisakydama įsileisti iš jūros ištrauktus migrantus, o Vokietijos labdaros organizacija pareiškė, kad imsis teisinių veiksmų prieš Romą.
Italija kaltinama neteisėtai atsisakanti įsileisti migrantus
© Sipa / Scanpix

Gelbėjimo laivams Katanijoje laukiant leidimo išlaipinti visus iki paskutinio žmogaus, migrantų gelbėjimo karštoji linija pranešė, kad dar apie 500 žmonių susidūrė su sunkumais pavojingame Viduržemio jūros migracijos kelyje.

Vienas pirmųjų iš pagalbos organizacijos „Gydytojai be sienų“ (MSF) valdomo laivo „Geo Barents“ išlipo kūdikiu su violetine kepure nešinas tėvas.

Jis buvo vienas iš 357 laimingųjų, kuriems buvo leista išsilaipinti. Italija to neleido padaryti 215 kitų asmenų.

Anksčiau tą pačią dieną vietos valdžia priėmė 144 žmones, įskaitant vaikus ir ligonius, iš su Vokietijos vėliava plaukiojančio laivo „Humanity 1“, tačiau atsisakė įsileisti 35 suaugusius vyrus migrantus, pranešė labdaros organizacija „SOS Humanity“.

Anot jos, tada laivui buvo „įsakyta išplaukti iš Katanijos uosto“, tačiau jo kapitonas atsisakė.

Labdaros organizacija teigė, kad Italijos valdžios pareigūnai po „trumpos medicininės apžiūros“ nusprendė, kad 35 suaugusieji yra „sveiki“, tačiau teigė, kad „nebuvo vertėjo, kuris galėtų įvertinti jų psichinę ir fizinę būklę, taip pat nebuvo atliktas psichologinis įvertinimas“.

„Be to, 35 išgyvenusieji turi teisę prašyti prieglobsčio ir pasinaudoti oficialia prieglobsčio procedūra, kuri gali būti vykdoma tik sausumoje“, – sakė „SOS Humanity“.

Imsis teisinių veiksmų

Organizacija teigė, kad imsis teisinių veiksmų, o pirmadienį Romos ir Katanijos teismams bus pateikti apeliaciniai skundai dėl vyriausybės politikos.

Teisių gynėjų grupė „Amnesty International“ paragino Italiją nustoti diskriminuoti, sakydama, kad „jūrų teisė yra aiški; gelbėjimo operacija baigiasi, kai visi išgelbėtieji išlaipinami saugioje vietoje“.

Organizacija teigė, kad Italija „pažeidė savo tarptautinius įsipareigojimus“.

Asmenys, kuriems buvo atsisakyta leisti palikti „Humanity 1“, buvo „labai prislėgti“, naujienų agentūrai AFP sakė „SOS Humanity“ atstovė spaudai Petra Krischok.

MSF teigė, kad „selektyvus ir dalinis išlaipinimas“ yra neteisėtas, ir apkaltino politikus „žaidžiant (migrantų) gyvybėmis“.

„Humanity 1“ ir „Geo Barents“ buvo du iš keturių laivų, kurie paprašė saugaus uosto. Laivai „Ocean Viking“ ir „Rise Above“ vis dar yra prie Sicilijos krantų.

Fotografas laive „Ocean Viking“ sakė, kad tarp išgyvenusiųjų, kurie buvo išgelbėti prieš 16 dienų ir susidūrė su dar viena šalta naktimi ant denio, pablogėjus orams, „tvyrojo įtampa“.

Kol laivai laukė, „Alarm Phone“ – grupė, valdanti migrantams, prašantiems pagalbos, skirtą karštąją liniją, – pranešė, kad gavo pranešimą apie Viduržemio jūroje esantį „didelį laivą, kuriame yra apie 500 kenčiančių žmonių“.

„Palikti teritorinius vandenis“

Naujoji Italijos kraštutinių dešiniųjų vyriausybė žadėjo susidoroti su migrantų, rizikingai bandančių valtimis kirsti jūrų kelią iš Šiaurės Afrikos į Europą, problema.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, šiais metais Italijoje jau išsilaipino daugiau kaip 87 000 žmonių, nors tik 14 proc. iš jų buvo išgelbėti jūroje ir pargabenti į saugią vietą pagalbos organizacijų laivų.

Vidaus reikalų ministras Matteo Piantedosi anksčiau sakė, kad tie, kurie „neatitinka reikalavimų“, turės „palikti teritorinius vandenis“.

Uostus kontroliuojančiam transporto ministrui Matteo Salvini artimi šaltiniai teigė, kad tam jiems bus „suteikta reikiama pagalba“.

Parlamento narys Aboubakaras Soumahoro, kuris dalyvavo išlaipinant atrinktus asmenis iš „Humanity 1“, pasmerkė „skęstančių migrantų atranką“.

Pagrindinė opozicinė partija pareiškė, kad M. Piantedosi turėtų pasiaiškinti parlamente.

„Atsakomybė tenka Europai“

M. Piantedosi šeštadienį sakė, kad tais migrantais, kuriems nebus leista atvykti į Italiją, turės „pasirūpinti vėliavos valstybė“, turėdamas omeny nacionalines vėliavas, su kuriomis plaukioja laivai.

„Humanity 1“ ir labdaros grupės „Mission Lifeline“ laivas „Rise Above“ plaukioja su Vokietijos vėliava.

„Geo Barents“ ir „SOS Mediterranee“ laivas „Ocean Viking“ yra registruoti Norvegijoje.

Norvegijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį pareiškė, kad neprisiima „jokios atsakomybės“ už asmenis, kuriuos Viduržemio jūroje išgelbėjo su Norvegijos vėliava plaukiojantys privatūs laivai.

Vokietija diplomatinėje žinutėje Italijai pabrėžė, kad labdaros organizacijos „svariai prisideda prie žmonių gyvybių gelbėjimo“, ir paprašė Romos „kuo greičiau joms padėti“.

Sekmadienį popiežius Pranciškus pareiškė, kad Italija „nieko negali padaryti be Europos sutikimo“, ir žurnalistams sakė, kad dėl atvykstančių migrantų „atsakomybė tenka Europai“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.0000

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Šveicarija kraipyti galvas verčia visą Europą: keliamas klausimas ir dėl Lietuvos (3)

Europiečiai stebėdamiesi kraipė galvas po to, kai Šveicarija neleido tokioms šalims kaip...

Elektros vartotojams atsiveria kainų „langas“: gali būti, kad laiko lieka nedaug (15)

Elektros rinkoje kainoms kritus į seniai matytą lygį tiekėjai mažina kainas vartotojams, kartu...

Pabėgęs kalinys – ypač pavojingas: nužudė tris žmones (2)

Šeštadienio vakarą iš ligoninės pabėgęs kalinys Jevgenijus Vorobjovas (Jevgenij Vorobjov)...

Kraujo tyrimai gali parodyti netgi vėžį: gydytojos išvardijo, kurie rodikliai svarbiausi

Kraujo tyrimai gali būti neįtikėtinai informatyvūs. Jie gali parodyti, ko trūksta ar per daug...

Kinijos dilema: ar pelningas JAV ir Vakarų rinkas iškeis į karinę paramą Rusijai? (3)

Į Maskvą atvykęs ir su Vladimiru Putinu susitikęs Kinijos lyderis Xi Jinpingas , nors iš...

Lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas – apie masinės gamybos planus ir konkurenciją su kinais, kurie sugeba pasiimti ES paramą (3)

Kojas gimtojoje Klaipėdoje apšilęs lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas „ Dancer “...

Policijai įkliuvęs treneris pasiūlė kyšį: ateik į Kauno „Žalgirio“ rungtynes (7)

Daugybę prizinių vietų Lietuvos ir Europos čempionatuose užėmęs šiuo metu lengvosios atletikos...

Gausios teisėsaugos pajėgos ieško pabėgusio kalinio papildyta (5)

Lietuvos kalėjimų tarnyba praneša, kad apie 21.05 val. Marijampolės kalėjimo nuteistasis Jevgenij...

DELFI

Analitikas Švecas: formuojasi nauja „blogio ašis“ Iranas meistriškai pasinaudojo silpstančia Rusija (20)

Kuria linkme pakryps įvykiai Ukrainos fronte, kiek dar truks Rusijos pradėtas karas priklausys ir...

Trūksta virėjų ir padavėjų: visi nori būti šefais, bet ne plauti indus ar skusti bulves (4)

Restoranui sprendimas buvo rizikingas, nes maisto gamyboje negali būti klaidų, o vaikams – tai...