Bendrijos diplomatijos vadovė Federica Mogherini sakė, kad 28 šalių blokui didžiulį susirūpinimą taip pat kelia blogėjanti žmogaus teisių padėtis Kryme.

Ji pareikalavo užtikrinti nevaržomą prieigą užsienio stebėtojams, kad šie galėtų įvertinti situaciją.

ES vėl reiškia didžiulį susirūpinimą dėl Krymo pusiasalyje toliau tęsiamo karinių pajėgumų stiprinimo ir blogėjančios žmogaus teisių padėties, įskaitant žodžio laisvės suvaržymą ir mažumoms priklausančių asmenų persekiojimą“, - sakoma F.Mogherini pareiškime, kurį patvirtino ES šalių užsienio reikalų ministrai.

Bendrija, kuri ėmėsi sankcijų prieš Rusiją dėl jos vaidmens Ukrainos krizėje ir Krymo aneksavimo, „nepripažįsta ir toliau smerkia šį tarptautinės teisės pažeidimą“, teigiama dokumente.

„Neteisėtas Krymo ir Sevastopolio aneksavimas... taip pat yra tiesioginis iššūkis tarptautiniam saugumui, turintis rimtų implikacijų tarptautinei teisinei tvarkai, kuri gina visų valstybių vienybę ir suverenitetą“, - pažymėjo F.Mogherini.

Rusija pirmadienį švenčia pirmąsias metines po Kryme surengto referendumo, per kurį to Juodosios jūros pusiasalio gyventojai nubalsavo atsiskirti nuo Ukrainos ir prisijungti prie Rusijos Federacijos.

D. Tuskas: negalima eiti į kompromisus su Rusija

Donaldas Tuskas
Europos Sąjunga neturėtų eiti į kompromisus su Rusija dėl sankcijų, kurios jai taikomos dėl krizės Ukrainoje, pareiškė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.

Pirmadienį keliose žiniasklaidos priemonėse paskelbtame interviu D.Tuskas sakė, kad jei sankcijos Maskvai būtų atšauktos anksčiau, nei Ukraina atgaus savo sienų su Rusija kontrolę, tai galėtų pakenkti Bendrijos santykiams su Jungtinėmis Valstijomis.

Jis pridūrė, jog tikėjimas, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas elgiasi vadovaudamasis geros valios principu, yra arba naivus, arba veidmainiškas.

„Dalinis įgyvendinimas būtų labai rizikingas Ukrainai... jei Europa neišlaikytų esamų sankcijų, tai būtų kritinis taškas transatlantiniuose santykiuose“, - pabrėžė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas.

„(Jungtinėms Valstijoms) nepriimtinas didesnis nei Europos įsitraukimas į konfliktą “, - sakė jis.

D.Tuskas pridūrė: „Negaliu sutikti su argumentu, kad turime tikėti Rusijos gera valia. Kai girdžiu, kad turime pasikliauti prezidento Putino ar separatistų gera valia, žinau, jog tai yra arba naivumas, arba veidmainystė. Čia tinka palyginimas su nuolaidžiavimo politika“.

Šis D.Tusko interviu buvo paskelbtas keliuose Europos laikraščiuose, tarp jų britų „The Guardian“.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas taip pat patvirtino, jog nedalyvaus Antrojo pasaulinio karo pabaigos 70-mečio minėjime Maskvoje.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka sekmadienį pareiškė, kad praėjusį mėnesį su Rusijos remiamais separatistais pasirašytas taikos susitarimas „neveikia“.