aA
Jungtinės Karalystės parlamentas penktadienį ruošiasi lemiamam trečiajam balsavimui dėl premjerės Theresos May siūlomos „Brexit“ sutarties, galinčiam užbaigti jau kelis mėnesius besitęsiančią politinę krizę arba nulemti staigų Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos po dviejų savaičių.
© AFP/ Scanpix

Bendruomenių Rūmai jau dukart atmetė Th. May su Briuseliu suderintą išstojimo sutartį, abu kartus – dideliu balsų skirtumu, bet nesugebėjo susitarti dėl jokio alternatyvaus plano, o laiko lieka vis mažiau.

Lemiamas balsavimas vyks tą pačią dieną, kai Didžioji Britanija pagal pirminį planą turėjo palikti ES, bet Th. May praeitą savaitę paprašė bloko lyderių suteikti šiek tiek papildomo laiko.

Desperatiškai mėgindama užsitikrinti savosios Konservatorių partijos nepatenkintų įstatymų leidėjų pritarimą premjerė trečiadienį griebėsi šiaudo, pažadėjusi, kad atsistatydins, jeigu sutartis bus priimta.

Th. May kreipėsi į „Brexit“ šalininkus, prašydama ją paremti. Premjerė pabrėžė, kad penktadieninis balsavimas pagal susitarimą su Briuseliu gali nulemti, kad JK sklandžiai išstos iš Bendrijos gegužės 22 dieną.

Jeigu „Brexit“ sutartis vėl būtų atmesta, vyriausybės vadovė iki balandžio 12-osios turėtų parengti naują planą. Tuomet Britanija galėtų rinktis potencialiai katastrofinį išstojimą be sutarties arba pratęsti šį procesą ilgam laikui.

Th. May sprendimas pasiaukoti įtikino kai kuriuos jos kritikus, įskaitant buvusį užsienio reikalų sekretorių Borisą Johnsoną. Tačiau keliolika konservatorių įstatymų leidėjų vis dar reiškia viešą nepritarimą jos sutarčiai.

Vyriausybę parlamente remianti Šiaurės Airijos Demokratinė junionistų partija (DUP) irgi tebetvirtina, kad dabartine „Brexit“ sutartimi numatytos priemonės dėl Airijos sienos yra nepriimtinos.

Jeigu saviškių palaikymas būtų nepakankamas, Th. May dar galėtų kliautis opozicinės Leiboristų partijos balsais, bet jos lyderis Jeremy Corbynas žadėjo balsuoti prieš sutartį.

Nori tikrumo

Britanija nutrauks 46 metus trukusią narystę bloke po visuomenės nesutarimus paaštrinusio 2016 metų referendumo, per kurį rinkėjai 52 proc. balsų dauguma nutarė, kad šalis turi išstoti iš Europos Sąjungos.

Tačiau parlamento nariai atrodė nepajėgūs susitarti, kaip įgyvendinti šį sprendimą, o visuomenė irgi yra smarkiai susiskaldžiusi šiuo klausimu.

Didėjant sumaiščiai verslo lyderiai ir profesinės sąjungos skelbė perspėjimus dėl galinčios ištikti „nacionalinės krizės“, o svaro kursas ketvirtadienį vėl nusmuko, tvyrant nerimui dėl ateities.

Th. May pripažįsta, kad „Brexit“ sutartis, parengta pernai lapkritį po 18 mėnesių trukusių įtemptų derybų, yra kompromisas, bet teigia, kad šis pasirinkimas yra geriausias iš turimų.

Sutartis apima piliečių teises, susitarimą dėl Britanijos finansinių įsipareigojimų vykdymo, planus dėl sienos tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos provincijos, taip pat pereinamąjį laikotarpį, turintį palengvinti atsiskyrimą, kol bus sutarta dėl naujų prekybos ryšių.

Uoliausi „Brexit“ šalininkai sako, kad pagal šią sutartį Britanijos ryšiai su ES išliks pernelyg glaudūs, tačiau kiti tvirtina, kad ji nepakankamai apsaugo ryšius su didžiausia JK prekybos partnere.

Naujausias balsavimas vainikuos audringą savaitę Vestminsteryje, per kurią įstatymų leidėjai vienai dienai perėmė parlamento darbotvarkės kontrolę, kad patikrintų, kiek yra palaikomi įvairūs alternatyvūs „Brexit“ planai.

Nė vienas iš pasirinkimų, parengtų įvairių įstatymų leidėjų grupių, neužsitikrino balsų daugumos, nors tikimasi, kad per pirmadienį vyksiantį kitą balsavimą alternatyvių scenarijų sąrašas bus sutrumpintas.

Kad būtų įgyvendintas bet koks naujas sprendinys, „Brexit“ procesas tikriausiai turėtų būti smarkiai pratęstas. Tokiu atveju Britanija bus priversta dalyvauti gegužę vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose.

„ES sutiks tik su pratęsimu iki gegužės 22-osios, jeigu šią savaitę bus pritarta išstojimo sutarčiai“, – Bendruomenių Rūmų lyderė Andrea Leadsom, kuri parlamente atstovauja vyriausybei.

„Raginu visus parlamento narius ją palaikyti ir užtikrinti, kad išstotume iš ES... suteikdami žmonėms ir verslui reikalingo tikrumo.“

Aklas „Brexit

Į pradžių nebuvo planuota, kad parlamentas posėdžiaus penktadienį, bet vyriausybė sušaukė nepaprastąją sesiją nuo 9 val. 30 min. vietos (11 val. 30 min. Lietuvos) laiku. Balsavimas dėl „Brexit“ sutarties turėtų įvykti 14 val. 30 min. (16 val. 30 minučių).

Buvo iškilęs klausimas, ar toks balsavimas apskritai gali įvykti, kai Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow praeitą savaitę uždraudė panašų balsavimą, argumentuodamas, kad tokią pačią Th. May sutartį įstatymų leidėjau jau yra aiškiai atmetę.

J. Bercow uždegė žalią šviesą, kai vyriausybė nusprendė, jog bus balsuojama tik dėl vienos „Brexit“ paketo dalies – tai yra, kad išstojimo sąlygos bus atskirtos nuo papildomos politinės deklaracijos dėl būsimų ryšių.

Šis žingsnis tenkina ES reikalavimą, kad būtų patvirtinta išstojimo sutartis. Vis dėlto prieš imantis įgyvendinti susitarimą dar gali prireikti balsuoti dėl politinės deklaracijos.

Leiboristų lyderis J. Corbynas šį žingsnį griežtai kritikavo ir tvirtino, kad jo partija niekada nesutiks su „aklu „Brexit'u“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
3.7273

Top naujienos

Apklausė gyventojus: atsakymas, ar susitikti su Putinu, abiem kandidatams nepatiktų (147)

Ar turėtų Lietuvos vadovai susitikti su Rusijos prezidentu? Toks klausimas buvo gyvai...

Schema veikia jau kurį laiką: už skatikus išvilioti automobiliai pradingsta šrotuose arba išnyra skelbimuose (18)

Sukčiai bus sugalvoję dar vieną būdą, kaip iš gyventojų išvilioti pinigus ir turtą. Lietuvoje...

Turintys ką slėpti milijonieriai kadaise droždavo į Ženevą, dabar jos spindesys slopsta (2)

Ženevoje, netoli prabangių parduotuvių gatvės Rue du Rhone, šešių aukštų pastatas, kuriame...

Nėra energijos ir sunku atsikelti: žolininkas Lasinskas įvardijo 3 vaistažoles, kurios išspręs ne vieną problemą papasakojo, kaip iš kiaulpienės pasigaminti makaronus

Yra trys vaistažolės , kurios gali padėti išlikti ne tik sveikiems, bet ir turėti daug...

Niekada nedirbusi ir su tėvais gyvenanti 30-metė Lina įpykdė lietuvius: pasakiau garsiai, ką galvoja kiekviena moteris (74)

Laidos „ Yra, kaip yra “ herojė savo pasisakymais apie pinigus ir vyrus kaip reikiant įkaitino...

Siaubingi radiniai šokiravo turistų mėgiamos salos gyventojus: sunku suvokti (28)

Kipre iki šiol jau rasti penki kūnai, įskaitant dviejų žmonių palaikus lagaminuose, kurie buvo...

Savivaldybėse jau galima balsuoti EP ir Prezidento rinkimų antrajame ture (7)

Pirmadienį prasideda išankstinis balsavimas Europos Parlamento (EP) ir Prezidento rinkimų antrajame...

Svarbiausios klaidos, kurias padarome per pirmas 10 min. darbe

Visa mūsų darbo diena, produktyvumas ir bendravimas su aplinkiniais labai priklauso nuo to, kokios...

Mokslininkai ledynuose aptiko pavojingų medžiagų: grėsmė tyko jau artimiausioje ateityje (2)

Stebėti skilinėjančius ir tirpstančius ledynus yra tas pats, kas klausyti, kaip tiksi bomba virš...

Dviejų pratęsimų trilerį išgyvenę „Raptors“ namuose įveikė Milvokio klubą (1)

Itin svarbią pergalę NBA pirmenybėse iškovojo Toronto „Raptors“ krepšininkai. Kanados...