Irane tęsiasi ilgus metus neregėti protestai, prasidėję rugsėjo 16 dieną, kai mirė Irano kurdė M. Amini, trimis dienomis anksčiau sulaikyta už tariamą šiitiškoje respublikoje taikomo griežto moterų aprangos kodo pažeidimą. Teherane ją suėmė liūdnai pagarsėjusi moralės policija.

Per demonstracijas, kurias valdžios institucijos vadina riaušėmis, žuvo dešimtys žmonių, daugiausia demonstrantų, taip pat saugumo pajėgų narių, dar šimtai buvo suimti.

Reformistų dienraštis „Sazandegi“ sekmadienį pranešė, kad sostinėje Teherane ir kituose miestuose tebėra sulaikyta „daugiau kaip 20 žurnalistų“.

Keletą kitų žurnalistų valdžios institucijos iškvietė apklausti, pridūrė laikraštis.

Daugiau nei 300 Irano žurnalistų ir fotožurnalistų pasirašė pareiškimą, kuriame kritikuoja valdžios institucijas dėl „kolegų suėmimo ir pilietinių teisių atėmimo po sulaikymo“, praneša vietos žiniasklaida.

„Jiems nebuvo suteikta galimybė kreiptis į advokatus, jie buvo apklausti ir apkaltinti prieš surengiant viešą posėdį“, – priduriama pareiškime. Jame raginama paleisti sulaikytus žurnalistus.

Laikraščio „Etemad“ paskelbtame pareiškime Teherano žurnalistų asociacija atmetė „saugumo institucijų požiūrį“ kaip „neteisėtą“ ir „prieštaraujantį spaudos laisvei“.

Sąjunga rėmėsi penktadienį paskelbta saugumo tarnybų ataskaita apie tariamas protestų judėjimo ištakas, kurioje minimas „Amerikos režimo kišimasis į pastarojo meto riaušes“.

Saugumo ataskaitoje vakariečiai kaltinami organizavę „mokymo kursus“ iraniečiams, kurių tikslas – pakeisti valdžią Teherane.

Be kita ko, ataskaitoje minimos dvi žurnalistės, įvardytos inicialais, esą išklausiusios šiuos mokymus ir vėliau „atlikusios pirminių šaltinių vaidmenį užsienio žiniasklaidoje“.

Pasak vietos žiniasklaidos, toje ataskaitoje minimos laikraščio „Sazandegi“ žurnalistė Elaheh Mohammadi ir dienraščio „Shargh“ fotografė Niloufar Hamedi, kurios nušvietė M. Amini istoriją ir yra sulaikytos jau kelias savaites.

„Mūsų žurnalistė ir mūsų laikraštis... veikė vykdydami žurnalistinę misiją“, – sakė reformistinio laikraščio „Shargh“ redaktorius Mehdi Rahmanianas. Jis pridūrė, kad N. Hamedi nebuvo pirmoji, paskelbusi apie M. Amini mirtį.

„Sazandegi“ kritikavo „nuviliančią“ žvalgybos tarnybų ataskaitą ir pridūrė, kad „susidorojimas su žurnalistais prives prie žiniasklaidos sunaikinimo“.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją