aA
Jungtinių Valstijų vyriausybė gali svarstyti karinius veiksmus, kad atsakytų į cheminio ginklo atakas netoli Damasko. Tačiau prieš kelis dešimtmečius Amerikos kariuomenė ir žvalgyba žinojo bei nesiėmė jokių priemonių, kad sustabdytų virtinę nervus paralyžiuojančių dujų atakų, kurios buvo kur kas pražūtingesnės už tai, kas vyksta Sirijoje, rašo „Foreign Policy“.
© "Wikipedia" nuotr.

1988 metais slopstant Irako karui su Iranu, Jungtinės Valstijos iš palydovinių nuotraukų pamatė, kad Iranas gali įgyti svarbų strateginį pranašumą, pasinaudojęs skyle irakiečių gynyboje. Jungtinių Valstijų pareigūnai perdavė Irakui duomenis apie Irano karių buvimo vietą, puikiai žinodami, kad Saddamo Husseino kariuomenė smogs cheminiais ginklais, įskaitant zariną – mirtiną, nervus paralyžiuojančią medžiagą.

Tarp Irakui perduotų duomenų buvo vaizdai ir žemėlapiai su Irano karių judėjimu, taip pat logistikos taškų vietos ir detalės apie Irano oro gynybą. 1988 metų pradžioje Irakas per keturis stambaus masto puolimus, kurie buvo paremti JAV žvalgybos nuotraukomis, žemėlapiais ir kita žvalgybos informacija, jau buvo panaudojęs iprito ir zarino dujas. Šios atakos padėjo pakreipti karo eigą Irako naudai ir paskatino Iraną sėsti prie derybų stalo.

Jos taip pat užtikrino, kad sena Ronaldo Reagano administracijos politika padėti Irakui pasiekti pergalę bus sėkminga. Tačiau šios atakos buvo paskutinės iš cheminių smūgių, kurie truko kelerius metus – R. Reagano administracija apie juos žinojo, bet jų neviešino.

Jungtinių Valstijų pareigūnai ilgai neigė, jog tylomis pritarė Irako cheminių ginklų atakomis, tvirtindami, kad S. Husseino vyriausybė niekada nepranešdavo, jog naudos šiuos ginklus. Tačiau į atsargą išėjęs oro pajėgų pulkininkas Rickas Francona, kuris per 1988 metų smūgius buvo amerikiečių karo atašė Bagdade, pateikia kitokį paveikslą.

„Irakiečiai niekada mums nesakydavo, kad ketina naudoti nervų dujas. Jiems ir nereikėjo to daryti. Mes jau tai žinodavome“, - sakė jis „Foreign Policy“.

Anot neseniai išslaptintų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) dokumentų ir interviu su tokiais buvusiais žvalgybos pareigūnais kaip R. Francona, Jungtinės Valstijos jau nuo 1983 metų turėjo patikimų įrodymų apie irakiečių chemines atakas. Tuo metu Iranas viešai skelbė, kad prieš jo pajėgas buvo surengtos neteisėtos cheminės atakos, ir ruošė bylą Jungtinėms Tautoms. Tačiau Iranui trūko įrodymų, kad šias atakas rengė Irakas – didžioji dalis šių įrodymų glūdėjo itin slaptuose pranešimuose bei įrašuose, nusiųstuose aukščiausiems JAV vyriausybės žvalgybos pareigūnams. CŽV komentuoti šią istoriją atsisakė.

Priešingai šiandieniniams debatams, ar Jungtinės Valstijos turėtų įsikišti, kad sustabdytų įtariamas Sirijos vyriausybės chemines atakas, prieš tris dešimtmečius Vašingtonas S. Husseino cheminių ginklų atakas prieš savo priešus ir savo paties žmones vertino su šaltu išskaičiavimu. R. Reagano administracija nusprendė, kad geriau leisti šioms atakoms tęstis, jeigu jos gali pakeisti karo kryptį. Net ir tuo atveju, jeigu jos išaiškėtų, CŽV manė, kad tarptautinis pasipiktinimas ir pasmerkimas bus prislopintas.

Minėtuose dokumentuose CŽV sako, kad Iranas gali nerasti įtikinamų įrodymų apie šių ginklų panaudojimą, nors pati agentūra jų turėjo. CŽV taip pat pažymi, kad Sovietų Sąjunga taip pat naudojo chemines medžiagas Afganistane ir tai nesukėlė didelio atgarsio.

Tai, kad Jungtinės Valstijos teikė Irakui taktinę informaciją tuo metu, kai pareigūnai įtarė, jog S. Husseinas naudos cheminius ginklus, buvo žinoma jau anksčiau. Tačiau CŽV dokumentai, gulėję beveik nepastebėti tarp išslaptintos medžiagos lobynų Nacionaliniame archyve Merilando Koledž Parko mieste, kartu su buvusių žvalgybos pareigūnų interviu pateikia naujų detalių apie Jungtinių Valstijų žinojimo gylį, kaip ir kada Irakas naudojo mirtinas medžiagas.

Jie rodo, kad aukšti JAV pareigūnai reguliariai būdavo informuojami apie nervus paralyžiuojančių dujų atakų mastą. Tai prilygsta oficialiam Amerikos prisipažinimui, kad ji bendrininkavo rengiant vienas siaubingiausių kada nors įvykusių cheminių ginklų atakų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prakalbo apie traukinių mašinistų darbą: pervargę, be patirties ir aria viršvalandžius (35)

Naujai paruoštiems „Lietuvos geležinkelių“ traukinių mašinistams trūksta darbo patirties,...

Prasta situacija lietuvius privertė suktis: tapome šios srities lyderiais, bet koją kiša valdininkų neraštingumas DELFI specialiai iš Berlyno

Lietuviams jau tapo visiškai įprasta internetu deklaruoti pajamas, užrašyti vaiką į darželį ar...

„Parketiniai“ visureigiai – labiausiai planetą teršianti transporto priemonė (82)

Visuotinė simpatija didesniems, sunkesniems automobiliams lėmė tai, kad nuo 2010 m. visureigių...

Rezultatyviausiu karjeros dvigubu dubliu sezoną pradėjęs Sabonis neišgelbėjo „Pacers“ (14)

Naująjį NBA reguliarųjį sezoną pralaimėjimu pradėjo Indianos „Pacers“ (0-1) krepšininkai....

Lietuva „Doing Business“ reitinge pasiekė aukščiausią vietą: liko žingsnis iki geriausių pasaulyje (64)

Verslo sąlygas vertinančiame Pasaulio banko tyrime „ Doing Business 2020“ Lietuva iškopė į...

Grandioziniam projektui besirengianti Jagelavičiūtė – apie savo stiliaus nesėkmes, skaudžias skyrybas ir sunkius metus (32)

Žinomiausia Lietuvos stilistė Agnė Jagelavičiūtė gruodžio 4-ąją Vilniaus „ Siemens “...

Naujojo stratego pasitikėjimo sulaukęs Valančiūnas ir „Grizzlies“ patyrė sutriuškinimą Majamyje

Pirmųjų NBA reguliariojo sezono rungtynių iššūkis Memfio „Grizzlies“ (0-1) klubui ir...

Užsimojo sudaryti galimybę į taromatus kišti ir stipriųjų gėrimų butelius: ekspertai vartotojams žada didelius nepatogumus

Nuo 2016 m. Lietuvoje veikiantys taromatai jau kelerius metus padeda surinkti 92 proc. visų į rinką...

Mitybos specialistė įvardijo produktus, kurie slapta jums didina cholesterolio kiekį (12)

Ankščiau cholesterolio kiekio padidėjimas kraujyje dažnai buvo siejamas su vyresnio amžiaus...