aA
Pirmadienį Vladimiras Putinas bus inauguruotas ketvirtai prezidento kadencijai, beveik du dešimtmečius trunkantis jo valdymas bus pratęstas dar 6 metams. Kai šalyje protestuojantys prieš valdymą „iki gyvos galvos“ malšinami ašarinėmis dujomis ir guminėmis lazdomis, kai neaiškus V. Putino įpėdinis ir viešai nėra politinių varžybų, sunku atsakyti į klausimą, koks scenarijus Rusijos laukia pasibaigus kadencijai 2024 m., jeigu V. Putinui pavyks ją visą išbūti.
© AFP / Scanpix

Kur milijonai gerbėjų, kur džiugūs rinkėjų veidai, rašė Borisas Nemcovas, nužudytas Kremliaus kritikas, kai 2012 m. per inauguraciją V. Putino kortežas važiavo tuščiomis Maskvos gatvėmis.

Tuomet inauguracija taip pat vyko po masinių protestų, areštų ir persekiojimų, kaip ir šiemet, kai jis prisieks ketvirtai kadencijai.

Valstybinė agentūra „RIA Novosti“ prieš kelias dienas pranešė, kad iškilmių kortežo per Maskvą į Kremlių gali būti visai atsisakyta. Artėjant inauguracijai 27 Rusijos miestai bruzdėjo: „Jis mums ne caras“. Sulaikyta daugiau nei 1,5 tūkst. žmonių, taip pat akcijos iniciatorius Aleksejus Navalnas. Jis paleistas, kitą savaitę laukia teismas. A. NavalnasTwitteryje“ rašo, kad jį paleido, nes nenorėjo, kad liktų už grotų per inauguraciją.

Putinui nepadeda ir kruopščiai kuriamas naujas lyderio įvaizdis.

„Jis jau ne kovotojas ar stebukladarys, o kuria išmintingo žmogaus, jaunos komandos lyderio, įvaizdį. Skiria jaunus ministrus, gubernatorius, komandos narius. Dedasi išmintingu vadovu, kuris pats nesprendžia problemų, o numato strategiją ir skiria talentingą jaunimą jai įgyvendinti“, – sakė politikos konsultantas Jevgenijus Minčenko.

Ir jokios satyros... Jo pirmas žingsnis, vos tapus prezidentu, pirmą sykį buvo užčiaupti itin Rusijoje mėgtą šou „Kukly“ („Lėlės“), kuris negailestingai šaipėsi iš lyderių. Bet Sergejus Jolkinas vis tiek kuria Putino karikatūras.

„Mano pagrindinis tikslas – nukelti politiką nuo pjedestalo, kad neatrodytų, jog Dievo siųstas, nukelti ant žemės“, – pasakojo karikatūristas Sergejus Jolkinas.

Rusijos internautams tai dažniausiai patinka, nors dailininkas iš Kremliaus trolių yra sulaukęs ir perspėjimų, ir grasinimų.

Artėjant ketvirtai V. Putino kadencijai ekspertai jau spėlioja galimus scenarijus 2024 m., kai ji baigsis, ir kai Putinui sukaks 72 metai. Būti renkamas 5 kartą jis negalės – Konstitucija draudžia užimti prezidento postą daugiau nei dvi kadencijas. Tad kova dėl įtakos dar sustiprės, sako analitikai, tarp besirungiančių klanų – technokratų ir jėgos struktūrų – armijos, saugumiečių.

Jie pasyviai 2024-ųjų nelauks, nors daug analitikų nemano, kad ir tuomet V. Putinas atsisakys valdžios – esą jis negali trauktis, nes pats sukūrė tokią sistemą, kai viskas priklauso nuo vieno žmogaus, pasitraukus jo niekas neapgintų. Tad gal pakartos 2008 m. rokiruotę, kaip prezidentu tapo Dmitrijus Medvedevas, o jis premjeru.

Bet sunku pamiršti tuos masinius protestus, kurie kilo, kai V. Putinas vėl grįžo į Kremlių ir amžius gali būti kliūtis. 2030 m., kai V. Putinas pagal konstituciją vėl gali siekti prezidento posto, jam bus 78-eri.

Tad galimas variantas, jis paseks Kinijos lyderio Si pavyzdžiu ir taps prezidentu iki gyvos galvos, bet gal padarys tai išradingiau nei kinas, spėlioja analitikai.

LRT reportažą išvysite ČIA.

www.lrt.lt
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos strateginėje zonoje atsivėrė pavojingas kelias (64)

Prieš porą savaičių, kai dangus buvo ganėtinai saulėtas, o oro sąlygos buvo santykinai...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (329)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (582)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (782)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Iš CSKA – į „Žalgirį“: Westermannas grįžta į Kauną Leo komentaras (17)

Kauno „Žalgiris“ surado ilgai ieškotą patikimą atakų organizatorių. Į Kauną po sezono...

Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika (111)

2017 metų gruodį prieš pat Kalėdas Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Seimo narys Mindaugas...

Velionės laidotuvės virto farsu: kur pagarba mirusiajam ir artimiesiems? (63)

Rugsėjo 9 dieną laidojome kaimynę ir daugiavaikę mamą, kuri buvo užauginusi 7 vaikus.

Finansų planavimo programėlės – išmanus būdas taupyti (7)

Finansų ekspertai sako, kad tarp turtuolio ir vargšo paprastai būna vienas esminis skirtumas –...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1392)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Gražulio nuopelnų (267)

Petro Gražulio paskyrimas į Žmogaus teisių komitetą ne tik sulaukė 16 tūkst. parašų,...