Praėjus trejiems metams po to, kai Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis ir dar 95 žmonės žuvo per lėktuvo katastrofą Rusijoje, sąmokslo teorijų šalininkai tebėra tvirtai įsitikinę, jog šalies vadovas buvo nužudytas.
Katastrofos prie Smolensko vieta
© AFP/Scanpix

Konservatyvioji opozicija, vadovaujama L.Kaczynskio brolio dvynio Jaroslawo, kaltino lyderius tiek Maskvoje, tiek Varšuvoje prikišus pirštus prieš katastrofos, įvykusios 2010 metų balandžio 10-ąją.

Daug kitų aukšto rango Lenkijos pareigūnų ir iškilių visuomenės veikėjų žuvo, kai Rusijos gamybos lėktuvas Tu-154 nukrito netoli vakarinio Rusijos miesto Smolensko, artėdamas prie tiršto rūko gaubiamo karinio oro uosto.

Ši delegacija vyko į ceremoniją, per kurią ketinta paminėti 1940 metais vykusias Katynės žudynes, kai Sovietų Sąjungos NKVD sušaudė tūkstančius į nelaisvę patekusių Lenkijos karininkų. Kaltę dėl tų žudynių Kremlius neigė iki 1990 metų.

Lenkijos konservatyvioji partija "Įstatymas ir teisingumas" (PiS) ne kartą kaltino premjero Donaldo Tusko centro dešiniąją vyriausybę nesugebėjus įtikinti Rusijos, kad ji turi perduoti lenkų pareigūnams vadovavimą tyrimui, kuris esą buvo atliktas negrabiai ir veikiausiai buvo mėginimas nuslėpti kaltę.

Aistras dar labiau kursto Maskvos delsimas perduoti lėktuvo nuolaužas Lenkijai.

PiS, kurią palaiko apie 30 proc. Lenkijos gyventojų, ragino per šios tragedijos metines trečiadienį surengti demonstracijas prie Rusijos ambasados ir prezidentūras Varšuvoje, taip pat ketina paskelbti naują ataskaitą apie prezidento lėktuvo katastrofą.

Rusijos tyrėjai 2011 metais padarė išvadą, kad lėktuvo įgula jautė "psichologinį spaudimą" tūpti Smolenske esant pavojingoms meteorologinėms sąlygoms, tačiau Varšuva pareiškė, kad ši ataskaita yra nepakankamai išsami ir kad joje esama daug klaidų.

Lenkų tyrėjų ataskaitoje katastrofos priežastimi laikomos prastai parengtos įgulos klaidos, didžiąją dalį kaltės priskiriant Lenkijai, tačiau taip pat Rusijai - dėl prastos oro uosto techninės įrangos ir netinkamai organizuoto oro dispečerių darbo.

Kita vertus, Lenkijos tyrėjai nedviprasmiškai atmetė šios katastrofos "ekstremistines versijas", tokias kaip diversija arba spaudimas įgulai tūpti esant blogiems orams.

Dėl šio incidento iš pareigų buvo atleisti trys Lenkijos generolai ir dešimt kitų aukštų pareigūnų. Karinis dalinys, atsakingas už viešųjų pareigūnų skraidinimą, buvo likviduotas, o jo pareigas perėmė civiliai pilotai.

Tačiau nei vienas iš šių tyrimų arba valymų neįtikino konservatyvių pažiūrų PiS įstatymų leidėjo Antonio Macierewicziaus - artimo J.Kaczynskio sąjungininko.

Jo parlamentinė darbo grupė padarė išvadą, kad lėktuvo katastrofos priežastis buvo D.Tusko - brolių Kaczynskių politinio priešininko - ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino, tuomečio premjero, sąmokslas nužudyti Lenkijos vadovą.

"Mūsų naujausi tyrimai patvirtina mūsų įsitikinimą, kad katastrofa įvyko po sprogimų", - sakoma A.Macierewicziaus ataskaitoje, kuri bus paskelbta trečiadienį.

Šioje analizėje ignoruojama Lenkijos prokurorų išvada, kad nuolaužose neaptikta jokių sprogmenų pėdsakų.

A.Macierewiczius teigia, kad prieš katastrofą Rusijoje atlikta prezidento lėktuvo modernizacija buvo "vadovaujama Rusijos žvalgybos tarnybų" ir kad "Donaldas Tuskas ir Vladimiras Putinas žaidė prieš prezidentą Kaczynskį".

33 proc. lenkų sakė, jog "neatmestų" nužudymo versijos, rodo praeitą mėnesį atlikta apklausa.

Šis rezultatas paskatino D.Tusko vyriausybę, kuri tokius įtarimus seniai laiko pamišėliškais kliedesiais, skubiai suformuoti ekspertų grupę, kuri išnagrinėtų ir paneigtų kiekvieną sąmokslo teoriją.

Gilus politinis susipriešinimas Lenkijoje dėl šios katastrofos tikriausiai išliks svarbiu veiksniu per 2015 metais vyksiančius prezidento ir parlamento rinkimus, teigia istorikas Antonis Dudekas.

D.Tuskas taip pat perėjo prie griežtesnės pozicijos Maskvos atžvilgiu: sausį jis apkaltino Rusiją "piktavališkai" vilkinant perduoti Lenkijai lėktuvo nuolaužas.

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis kaltino Maskvą siekiant pakurstyti nesutarimus tarp lenkų ir paprašė Europos Sąjungos (ES) išorės politikos vadovės Catherine Ashton įtikinti rusus grąžinti lėktuvo nuolaužas.

Maskva žadėjo tai padaryti baigusi savo tyrimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (263)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (29)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (364)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (120)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (124)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (12)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (620)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Gyvai / „Volfas Engelman miestų taurės 2018“ pulo varžybų tiesioginė transliacija

Lazdas šiose varžybose surems po penkis geriausius laikinosios ir oficialiosios sostinių atstovus....

Radviliškio vaikų globos namuose kilo gaisras, įtariamas padegimas (2)

Radviliškio ugniagesiams šeštadienį teko skubėti į vaikų globos namus „Nykštukas“....

7 lengvi atsipalaidavimo būdai pagal Agnę Gilytę (5)

Visi esame be proto užsiėmę, labai svarbūs ir įsisukę į savo darbų ratą taip, kad retai kada...