Užmigti ant laurų negalima: skiriama papildoma solidi parama

„Manau, dabar yra daug žmonių, kurie jaučiasi, kad jų gyvenimas sustojo, nors pasaulis juda į priekį“, – savo metinę kalbą apie ES padėtį pradėjo Ursula von der Leyen ir sakė matanti tvirtą dvasią visuose ES darbuose.

„Vienas didžiausių per šį šimtmetį pavojų ir krizių parodė, kad mes kartu galime pasiekti, jog būtų išrastos vakcinos ir per pastaruosius dešimtmečius kartu su „Kitos kartos ES“ programa taip pat pademonstravome, kad galime žengti į priekį, pasitelkti žaliąjį kursą“, – kalbėjo politikė. EK vadovė dėkojo EK kolegoms ir EP nariams už bendrus pasiekimus, o šią padėką lydėjo susirinkusių kalbos klausyti europarlamentarų aplodismentai.

Nepaisant jau esamų pandeminių laimėjimų, U. von der Leyen kitų metų lengvumu, regis, netiki: „Pandemija dar nesibaigė. Mūsų visuomenė vis dar kenčia, nes gyvybės ir toliau gęsta ir mes jų negalime grąžinti. Taip pat negalime grąžinti prarasto laiko jaunajai kartai. Matome, kad pasaulis taip pat patiria iššūkių, tai reiškia, kad kiti metai mums taip pat bus egzaminų ir testavimo metai. Tikiuosi, kad tame testavime išryškės jūsų dvasios stiprybė“

Anot U. von der Leyen, užmigti ant laurų negalima – pasak pranešėjos, turime siekti, kad mažas pajamas turinčioms šalims būtų skiriama daugiau skiepų, o vakcinacijos tempų spartinimas tampa vienu esminių uždavinių šiuo periodu. Pasak EK pirmininkės, šiuo metu investuojama daugiau nei 1 mlrd. Eur tam, kad MRNA technologija grindžiami skiepai būtų pradėti gaminti Afrikoje ir jau sutarta pasidalinti 250 mln. vakcinos dozių: „Šiandien galiu paskelbti, kad komisija nusprendė aukoti papildomas 200 mln. dozių iki kitų metų vidurio. Tai – investicija į solidarumą ir visuotinę sveikatą.“

Šaltinis: ec.europa.eu, dizainas „Delfi HUB“

„Esame vieninteliai pasaulio lyderiai, kurie gali pasigirti tokiais rezultatais“

Politikė neslėpė pasididžiavimo ne tik tuo, jog Europa sugebėjo neįtikėtinai greitai sukurti vakcinas nuo naujojo viruso, bet ir solidariu ES požiūriu:

„Pandemijos metu metai trunka ilgiau. Prieš 12 mėnesių aš, stovėdama šioje tribūnoje, nežinojau, kada ir ar apskritai bus sukurta veiksminga ir saugi vakcina nuo pandemijos. Šiuo metu Europa yra lyderė – daugiau nei 70 proc. mūsų suaugusių gyventojų yra paskiepyti. Šiandien mes vieninteliai su likusiu pasauliu dalijamės skiepais, aprūpinome europiečius 700 mln. dozių vakcinų. Taip pat daugiau nei 700 mln. dozių skyrėme likusiam pasauliui, virš 130 šalių. Esame vieninteliai pasaulio lyderiai, kurie gali pasigirti tokiais rezultatais.“

Ursula von der Leyen

U. von der Leyen atkreipė dėmesį į tai, jog ES šalyse narėse skiepijimosi apimtys skiriasi: „Mes esame užsitikrinę 1,8 mlrd. papildomų skiepų dozių, kuriomis galėsime pasinaudoti patys ir dalintis su kaimynais. Turime dėti visas pastangas, kad nekiltų nepasiskiepijusių pandemija.“

Siūlo kitaip žvelgti į pasirengimą: kad nei viena vietinė epidemija daugiau nepavirstų į pasaulinę pandemiją

Dar vienas iš prioritetų, sako U. von der Leyen – stiprinti pandeminį pasirengimą, o tam reikalinga Europinės sveikatos sąjunga. Vienas iš nuskambėjusių kalbos metu pasiūlymų – ES kurti naują sveikatos pasirengimo ir atsparumo misiją ir iki 2027 m. jai skirti 50 mlrd. Eur tam, kad būtų užtikrina, jog ateityje jokia vietinė epidemija neišvirs į pasaulinę pandemiją: „Negali būti geresnės investicinės grąžos už tokį projektą“, – sakė U. Von der Leyen.

Darbas dėl Europinės sveikatos sąjungos, sako EK vadovė, yra didžiulis žingsnis į priekį: „Noriu padėkoti EP už išreikštą paramą. Parodėme, kad dirbdami kartu galime greitai pasiekti rezultatų. Kaip pavyzdį pateiksiu ES skaitmeninį sveikatos sertifikatą. Daugiau nei 40 mln. žmonių turi šį sertifikatą dabar, prisijungė ir likęs pasaulis. Per 3 mėnesius mes parengėme programą ir ją įgyvendinome. Kuomet likęs pasaulis apie tai tik kalbėjo – Europa paprasčiausiai ėmėsi darbų. Mes daugelį dalykų padarėme teisingai.“

Šaltinis: ec.europa.eu, dizainas „Delfi HUB“

2008 – ųjų krizės pamokos išmoktos: šįkart tikimasi visai kito scenarijaus

U. von der Leyen vardija ir pandeminius ES pasiekimus ekonomikos gelbėjimo srityje: „Teikėme paramą 2,5 mln. įmonių ir 30 mln. darbuotojų. Mes pasimokėme iš praeities klaidų, kuomet buvome pernelyg susiskaldę ir pernelyg delsėme. Pastarąjį kartą užtruko 8 metus, kuomet ES biudžetas grįžo į ikikrizinį lygį. Dabar mes tikimės, kad 19 šalių jau šiemet pasieks savo ikipandeminį ekonominį lygį, o kitos šalys prisijungs vėliau.“

ES ekonominis augimas per pastarąjį ketvirtį, sakė politikė, buvo didesnis nei JAV ir Kinijos, bet tai yra tik pradžia: „Pamokos, kurias išmokome iš ekonominės krizės, pravertė: tąkart per anksti paskelbėme pergalę ir už tai turėjome sumokėti didelę kainą. Šios klaidos dabar nekartosime. Gera žinia tai, kad „Kitos kartos ES“ programa leis investuoti tiek į trumpalaikį ekonomikos atsigavimą, tiek į ilgalaikę gerovę. Spręsime struktūrines problemas pradedant darbo rinkos reforma Ispanijoje, baigiant pensijų reforma Slovėnijoje ar mokesčių reforma Austrijoje.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)