aA
Paklausti apie tai, ko tikisi iš Europos Sąjungos, žmonės ima vardyti jiems aktualias problemas. Kai kuriuos dalykus Europos Sąjungai spręsti sekasi puikiai, o kitoms problemoms spręsti ES daug kompetencijos neturi. Kartais gyventojų užmojai yra valstybės reikalas ir viskas, ką Europos Sąjunga gali padaryti – tai tik pastūmėti šalis reikiama linkme.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Eurobarometro“ apklausos duomenimis, 2018 m. net 76 proc. lietuvių viena iš didžiausių spręstinų problemų Europos Sąjungoje laiko nedarbą. Lietuviai norėtų, kad ES dėtų daugiau pastangų su juo kovoti. Nors atsakomybė dėl nedarbo pirmiausia krenta Europos Sąjungos valstybėms, ES prisideda prie jo mažinimo vykdydama įvairius projektus.

2008 m. Europą užklupus krizei, stipriai išaugo nedarbo lygis. 2013 m. nedarbą Europoje pavyko suvaldyti ir sumažinti iki prieškrizinio lygio. Europos Komisija iškėlė tikslą pasiekti, kad iki 2020 m. Europoje bent 75 proc. darbingo amžiaus asmenų turėtų darbą. Imtasi veiksmų padėti jaunimui įsidarbinti. Naujai sukurta Jaunimo garantijų iniciatyva siekiama užtikrinti, kad visos ES valstybės jaunesniems kaip 25 metų žmonėms per keturis mėnesius po formaliojo mokymosi užbaigimo ar darbo netekimo pasiūlytų geros kokybės darbą, tęstinį mokymąsi, praktiką ar stažuotę. Galiausiai jaunimo nedarbo lygis ES mastu sumažėjo 9 procentais – prie to reikšmingai prisidėjo ir ES pastangos.

Kita didelė problema, kurią kelia lietuviai, yra mokesčių vengimas. Europarlamentaras iš Danijos Jeppe Kofod teigia, kad mokesčių vengimo problemą pavyktų išspręsti, jei tik ES valstybės narės sutiktų greičiau keisti savo įstatymus. Nuo šių metų pradžios visos ES valstybės privalo taikyti naujas kovos su piktnaudžiavimu priemones, kuriomis siekiama užkirsti kelią didelių tarptautinių įmonių mokesčių vengimui. Naujosios taisyklės, besiremiančios EBPO parengtais pasauliniais standartais, turėtų padėti užkirsti kelią pelno nutekėjimui iš ES į kitas šalis. Visos ES valstybės dabar privalo apmokestinti į mažų mokesčių šalis perkeltą pelną. Nors ir mažais žingsniais, ES dėka judame skaidrios mokesčių sistemos link.

Dar viena svarbia Europos Sąjungos bėda lietuviai įvardija sveikatos ir socialinę politiką. Už sveikatos politikos formavimą, sveikatos priežiūros organizavimą ir paslaugų tiekimą vėlgi atsakingos pačios šalys, tačiau ir čia esama ES įsikišimo. Europos Parlamentas kartu su ES Taryba priima teisės aktus dėl pacientų teisių, medicinos priemonių kokybės ir kitų su sveikata susijusių dalykų. ES taip pat dažnai finansuoja mokslinius tyrimus bei remia sveikatos srities investicijas ES šalyse arba regionuose.

Europos Sąjungos įsikišimas į minėtas tris sritis iš esmės negali būti didelis, mat didžiausia atsakomybė dėl šių problemų krenta pačioms valstybėms. Vis dėlto Europos Sąjunga, paremdama ir paskatindama valstybes imtis tam tikrų politinių žingsnių, įneša naujų vėjų, leidžiančių Lietuvai bei kitoms ES šalims kartu tobulėti ir sėkmingai augti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
2.5000

Top naujienos

Mokslų daktarė įvertino pomidorus: juos valgant būtina laikytis vienos svarbios taisyklės (122)

Pomidorai karaliauja lietuvių šiltnamiuose. Tačiau, ar žinojote, kad pomidorų gimtinė yra Andai...

Kardiologas turi patarimų kovojantiems su aukštu kraujospūdžiu: kai kuriuos produktus turite pamiršti (71)

Jeigu iš savo maisto raciono išbrauktume kelis produktus, o savo kasdienį gyvenimą praturtintume...

Kleiza užstoja „be keturių mėnesių NBA čempioną“ Joną: ne Gasolis lėmė Toronto triumfą laida „Iš viršaus“ (29)

Jonas Valančiūnas savo karjerą Toronto „Raptors“ gretose baigė pergale Ouklande prieš...

Jakilaitis papasakojo, kas vyksta išjungus kameras: vienu metu prieš mane buvo pradėtas karas (192)

Laidų cikle „Profesija visam gyvenimui“ keliamas klausimas, ar žurnalisto profesija gali būti...

Orai: paskutinė proga pasidžiaugti šiluma – ateina permainos (2)

Antradienį Lietuvą pasiekė anticiklonas, atslinkęs iš pietvakarių. Po gaivesnio laikotarpio jis...

Skaudžią vyro netektį išgyvenusi Celine Dion atsitiesė ir turi patarimą visiems, kas patyrė panašų skausmą (6)

1981 m. Celine Dion susipažino su savo būsimu vyru. Tada jai buvo 12 m. 38 m. prodiuseris...

Ką galės padaryti nauji greičio matuokliai: „matys“ per lietų ir rūką, fiksuos iki 250 km/val. (132)

Birželio pradžioje Lietuvos automobilių kelių direkcija ( LAKD ) inicijavo naują viešąjį...

Kelionės automobiliu po Europą šeimai neapsieina be nuotykių: akistata su šernu, vizitas į ligoninę ir žado netekę bulgarai (17)

Tris vaikus auginanti Vaivos ir Martyno šeima sako, kad neįsivaizduoja savo gyvenimo be kelionių,...

Užmezgė aistringą romaną su bosu: priminiau, kad esu ištekėjusi, bet tai jo nesustabdė (46)

„Mano vyras ne be reikalo pyko dėl figūrą apglundančios suknelės, su kuria eidavau į darbą...

Estija su Latvija pradėjo akcizų karą: Lietuva tyliai laukia kas bus (213)

Statistikos departamentas prieš kelias savaites paskelbė, kad vienas 15 metų ir vyresnis...