Už R. Žemaitaičio teisinės neliečiamybės panaikinimą balsavo 77 parlamentarai, balsavusių prieš ir susilaikiusių nebuvo.

Net ir trečiadienį stojęs į Seimo tribūną R. Žemaitaitis savo pasisakymą pradėjo gerai žinomu eilėraščiu apie žydus.

„Gal pradėsiu šiek tiek nuo juoko formos. Mes žydukai Lietuvos, norim blynų ir kavos, jeigu blynai nemaišyti, prašom pinigus skaityti.

Tai dabar galime perfrazuoti – mes žydukai Lietuvos, norim Žemaitaičio mes galvos, jeigu galvos negausim, tai Seimo galvą paimsime“, – kalbėjo tautos atstovas.

Anksčiau R. Žemaitaitis feisbuke citavo tokius žodžius: „Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom, imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką.“

Specialioji komisija antradienį vienbalsiai nusprendė siūlyti Seimui tenkinti generalinės prokurorės prašymą ir antisemitizmu kaltinamą Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

„Mes šiuo balsavimu nesprendžiame, ar Žemaitaitis yra kaltas ar nekaltas. Mes tik sprendžiame, ar galime leisti prokuratūrai tęsti tyrimą ir nustatyti tiesą“, – posėdžio metu balsuoti už neliečiamybės naikinimą ragino komisijos pirmininkas Bronislovas Matelis.

Vyšniauskas: klausimas – paprastas ir procedūrinis

B. Matelio vadovaujamos komisijos išvada papiktino R. Žemaitaitį. Parlamentaras kėlė klausimus, kodėl komisijos nariams nebuvo pateikta Vilniaus universiteto Kalbos katedros instituto pateikta išvada, kurią pats parlamentaras tikina gavęs.

„Galite paaiškinti, kodėl jūs neteikėte komisijos nariams susipažinti su visa išvada, kuri yra 6 lapų ir aiškiai pasako, kad mano kalboje nebuvo jokios neapykantos, jokio kurstymo ir kitų dalykų“, – Seimo posėdžio metu dėstė R. Žemaitaitis.

Visgi vėliau buvo sulaukta patikslinimo iš Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Taikomosios kalbotyros instituto Lietuvių kalbos katedros profesorės Irenos Smetonienės, kad kolektyvinio išaiškinimo parlamentarui įstaiga nėra siuntusi.

„Katedra jokio kolektyvinio išaiškinimo jam nėra rašiusi, jeigu kažkas nusiuntė išaiškinimą katedros vardu, tai skandalas“, – patikino įstaigos profesorė I. Smetonienė.

Antisemitizmu kaltinamas parlamentaras ne tik piktinosi, komisijos išvada, bet ir deklamavo Užgavėnėms skirtą eilėraštį, kuriame yra referuojama į žydų tautybės asmenis.

Savo ruožtu Seimo socialdemokratė, specialiosios komisijos narė Dovilė Šakalienė atkreipė dėmesį, kad komisija nevertino R. Žemaitaičio pasisakymų turinio.

„Ši komisija neturėjo mandato vertinti mūsų kolegos R. Žemaitaičio pasisakymų turinį <...>. Ir toliau mes spręsime visiškai procedūrinį klausimą, ar kliudyti teisėsaugos institucijoms toliau atlikti tyrimą ir atlikti reikalingus procesinius veiksmus, ar tokios kliūties nesudaryti“, – posėdžio metu kalbėjo D. Šakalienė.

Remigijus Žemaitaitis

Savo ruožtu Seimo konservatorius Andrius Vyšniauskas akcentavo, kad sprendimas dėl R. Žemaitaičio teisinės neliečiamybės naikinimo yra labai svarbus morališkai.

„Šiandieną mes svarstome ganėtinai paprastą, procedūrinį klausimą, kuris, mano nuomone, turi labai didelę moralinę ir vertybinę reikšmę. Kalbame apie Seimo narį, kuris savo aktyviais veiksmais niekino žydų tautą, skleidė antisemitines nuostatas. Aš asmeniškai neturiu abejonės, kad taip ir buvo ir kad šie faktai tikrai bus įrodyti“, – sakė A. Vyšniauskas.

Todėl politikas kvietė parlamentarus turėti moralinės drąsos ir balsuoti už generalinės prokurorės prašymą leisti sudaryti galimybę R. Žemaitaitį patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Dėl parlamentaro R. Žemaitaičio teisinės neliečiamybės panaikinimo generalinė prokurorė Nida Grunskienė kreipėsi į Seimą sausio viduryje.

Generalinės prokurorės prašymas leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimo narį pateiktas įvertinus 2023 metų gegužės 8 dieną pradėtame ikiteisminiame tyrime surinktų duomenų visumą dėl įtariamo viešo tyčiojimosi, žmonių grupės niekinimo ir neapykantos skatinimo prieš žydų tautybės žmones.

Žemaitaitis: nekursčiau prieš visus žydus sukilti

R. Žemaitaitis savo antisemitiniais pareiškimais ne kartą papiktino tarptautinę bendruomenę.

Politikas apkaltino žydus esą vykdžius „lietuvių holokaustą“, viešai dalijosi antisemitiniais pareiškimais. Generalinė prokuratūra dėl parlamentaro antisemitinių pareiškimų yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą.

Dar praėjusių metų lapkritį parlamentarams nutarus, kad yra pagrindas politiko apkaltai, Seimas kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT), kad šis įvertintų, ar buvo pažeista Konstitucija bei sulaužyta duota priesaika. Jei KT konstatuotų, kad priesaika buvo sulaužyta, Seimo nario mandatas galėtų būti panaikintas 85 Seimo nariams balsavus už.

Pats R. Žemaitaitis laikosi pozicijos, kad antisemitinės retorikos nenaudojo.

„Niekada gyvenime neskatinau ir nekursčiau prieš visus žydus sukilti“, – trečiadienį Seime žurnalistams komentavo Seimo narys. Jis tikino, kad turi Vilniaus universiteto Lietuvių kalbos katedros instituto išvadas, kuriose esą konstatuojama, jog jis nekaltas.

„Nėra jokio pažeidimo, nėra jokio antisemitizmo skatinimas. Ačiū institutui, kad sveiko proto žmonėms, matyt, užteko, kad surašytų, jog R. Žemaitaitis [komentavo] nepiktybiškai, netyčia ir nesiekdamas pažeminti žydų tautos“, – dėstė R. Žemaitaitis.

Pagal Seimo statutą, Seimo narys gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, suimtas ar kitaip suvaržyta jo laisvė, jei už tai balsuoja daugiau kaip pusė visų parlamentarų.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (76)