aA
Vis daugiau rezonanso keliančioje prezidento Valdo Adamkaus knygoje „Paskutinė kadencija. Prezidento dienoraščiai“ atvirai pasakojama apie dabartinės šalies vadovės Dalios Grybauskaitės antipatijas nušalintajam prezidentui Rolandui Paksui. „Nekrikščioniška, bet norėčiau, kad jis kuo greičiau nusprogtų“, - V. Adamkaus knygoje cituojama D. Grybauskaitė.
Dalia Grybauskaitė ir Valdas Adamkus
Dalia Grybauskaitė ir Valdas Adamkus
© A.Didžgalvio nuotr.

Tokiomis mintimis, anot knygos, dabartinė prezidentė su prezidentu esą pasidalijo 2004 m. vasarį, kai D. Grybauskaitė jau matavosi eurokomisarės kėdę.

„Grįždamas namo, persėsdamas į lėktuvą Prahoje, susitikau su iš Dublino parskrendančia finansų ministre Dalia Grybauskaite. Ji papasakojo, kad pavyko labai geromis sąlygomis išplatinti 600 milijonų eurų vertės Lietuvos obligacijų. Kalbėjomės apie jos būsimą darbą Briuselyje ir kalba pakrypo apie tai, kad „paksogeitas“ jau daro žalą ir jos interesams. Dalia Grybauskaitė tiesiog žiauriai nusiteikusi prieš R. Paksą. „Nekrikščioniška, bet norėčiau, kad jis kuo greičiau nusprogtų“, - tiesiai šviesiai pareiškė ji“, - rašo V. Adamkus.

Tuo metu dabartinio europarlamentaro, partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderio R. Pakso apkalta buvo pačiame įkarštyje.

Pats V. Adamkus nei šio, nei kitų knygoje aprašomų epizodų komentuoti nenori. Prezidento sekretorė Rimona Matulienė DELFI informavo, kad dvi kadencijas šaliai vadovavęs politikas nusprendė kurį laiką susilaikyti nuo viešų pasisakymų šia tema.

Prezidentės D. Grybauskaitės vyriausioji patarėja Daiva Ulbinaitė DELFI teigė, kad šalies vadovė taip pat susilaiko nuo komentarų apie V. Adamkaus knygos turinį. „Prezidentė laikosi bendros tarptautinės praktikos ir nekomentuoja buvusių prezidentų nuomonių“, - kalbėjo D. Ulbinaitė.

DELFI primena, kad V. Adamkus savo knygoje atskleidžia daug lig šiol į viešumą neiškilusių šalies politinio gyvenimo detalių, esama ir nemažai užuominų apie politinę korupciją. Generalinė prokuratūra pirmadienį dėl knygos nusprendė kreiptis į Valstybės saugumo departamentą (VSD), kurio prašys išaiškinti, ar prezidentas neatskleidė valstybės paslapties. Jei VSD specialistai nutars, kad prezidento dienoraštyje galėjo būti atskleista valstybės paslaptis, V. Adamkui gali grėsti baudžiamoji atsakomybė.

VSD Viešųjų ryšių skyrius DELFI informavo, kad sprendimas dėl prezidento knygos turinio kol kas nėra priimtas.

Paksai vijo Adamkus iš Turniškių?

Knygoje nemažai dėmesio tenka ir, švelniai tariant, ne itin šiltiems V. Adamkaus ir R. Pakso santykiams tuoj po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo „tvarkiečių“ lyderis. V. Adamkus stebisi R. Pakso prezidentūroje įvesta pompastika bei pastarojo nenoro net bendrauti su kadenciją baigusiu savo pirmtaku.

Ypač išsamiai V. Adamkus aprašo, kaip R. Pakso komanda jį su žmona esą skubino kuo greičiau išsikraustyti iš prezidento rezidencijos Turniškėse. Adamkai esą stengėsi tai padaryti kuo greičiau, bet laukė, kol bus suremontuotas jų namas. Galiausiai, išsikraustant iš Turniškių, prezidentūra esą net neskyrė Adamkams nė vieno žmogaus, kuris būtų padėjęs persikraustyti.

„Šiandien pagaliau persikraustėme, nors dar ne viskas sutvarkyta. O jei papasakotume, kaip kraustėmės, mūsų draugai net nepatikėtų, - 2003 m. rugpjūčio 26 d. datuojamame dienoraščio įraše teigia V. Adamkus. - Valdžia ne tik neatsiuntė pagalbininkų, bet net nepasiteiravo, ar mums reikia kokios pagalbos. Mums privačiai padėjo keli mieli žmonės: du kiemsargiai, elektrikas, stalius ir dar pora Turniškėse dirbančių asmenų. Jie be jokios technikos, rankomis pernešė mūsų daiktus.“

Vis dėlto išsikraustymą iš Turniškių prezidentas aprašo su šiokiu tokiu palengvėjimu: „Dar daug ką reikės sutvarkyti, bet jau dabar matau, kad Almos pastangomis įsikursime jaukiai ir stilingai“.

Kiek vėliau, 2003 m. spalio 7 d., V. Adamkus buvo šokiruotas žinių apie išlaidas jo ir R. Pakso rezidencijų remontui. Esą tuometis premjeras Algirdas Brazauskas šiuos skaičius vadino pinigų švaistymu. Kadenciją baigęs prezidentas tuomet įtarė, kad skaičiai, susiję su jo rezidencijos remontu, buvo tyčia išpūsti – gal net dėl „akiplėšiškos vagystės“.

„Kalbėjomės apie ateinančių metų biudžetą, vidaus politiką, nevengėme ir Vyriausybės santykių su Prezidentūra temos. Algirdas Brazauskas buvo labai kritiškas. Net užsiminė, kad Prezidentūra švaisto pinigus Rolando Pakso, taip pat ir mano rezidencijos remontui. Pasirodo, prezidento kanceliarija skelbia, kad mūsų namo sutvarkymas atsiėjo 119 tūkstančių litų! Nesąmonė arba akiplėšiška vagystė! Net ir pridedant viršaus, niekaip neišėjo suskaičiuoti daugiau kaip 50 tūkstančių litų.

Tačiau išlaidos mūsų namui atrodo dar labai kukliai. O Rolando Pakso rezidencijai, kur mes dar neseniai kuo puikiausiai gyvenome, skiriama net 600 tūkstančių litų. Tikiuosi, ir spauda, ir teisėsaugos įstaigos susidomės tokiomis išlaidomis“, - rašo V. Adamkus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Landsbergis: šiandien turėjęs kilti vienas lėktuvas iš Basros į Minską nepakilo Lukašenka derasi su Afrikos šalimis (24)

Europos Sąjungos diplomatams pranešus apie atšaukiamus nacionalinio oro vežėjo „Iraqi...

Lukašenka nurodė sustiprinti sienos apsaugą: nė viena koja neįžengs į Baltarusijos teritoriją papildyta (34)

Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka pareikalavo sustiprinti...

Šimonytė: daliai žmonių gali būti kompensuojamas šilumos brangimas (1)

Kylančios šilumos kainos yra pasaulinė tendencija, kurios Lietuva sustabdyti negali, tačiau...

Dėl darbų e.sveikatoje pateikti netikslūs naujų atvejų duomenys (32)

Dėl neplaninių Registrų centro darbų e.sveikatos sistemoje, Statistikos departamentas teigia...

VSAT vadas: tvoros statymas, pagal dabartinę teisinę bazę, užtruktų apie 2 metus (76)

Valstybės sienos apsaugos tarnybos ( VSAT ) vadas generolas Rustamas Liubajevas ketvirtadienį...

Skvernelis: valdantieji nesuvokia situacijos – trys žmonės galės įvesti karo padėtį (421)

Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis neigiamai vertina Krašto apsaugos ministerijos ( KAM )...

Irako URM atstovas ragina tautiečius netapti prekybos žmonėmis taikiniais „atidžiai stebi incidento, pasibaigusio irakiečio mirtimi, tyrimą“ (134)

Irako užsienio reikalų ministerijos atstovas Ahmedas al Sahhafas ragina tautiečius netapti prekybos...

Jūratė Žuolytė | D+

Gelbėjant verslo reputaciją: kodėl tie patys vaistai netiks „Girtekai“ ir „Lietuvos paštui“

Šią vasarą pristatytas tradicinis Didysis reputacijos tyrimas parodė, kad per pastaruosius metus...

Praha nebenori ankstesnių turistų antplūdžių ir svarsto, kaip to išvengti (1)

Prahos gyventojai netrokšdavo eiti per Karolio tiltą ar pietauti kavinėje prie garsiojo...

Šimonytė apie naujus skrydžius iš Irako: neturiu papildomos informacijos (104)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė ketvirtadienį spaudos konferencijoje Vyriausybėje...