aA
Garsusis Saulės mūšis, įtvirtinęs Lietuvos karaliaus Mindaugo valdžią, 1236 metų rugsėjo 22-ąją įvyko ne prie Jauniūnų (Joniškio r.), kaip manyta iki šiol, o šalia Pamūšio kaimo (Pakruojo r.). Vietoves skiria 10 kilometrų. Pasak dienraščio "Lietuvos rytas", tokią žinią savaitgalį paskelbė Karaliaus Mindaugo kolegija, kurios rūpesčiu istorinio mūšio vieta 1990 metų gruodį buvo įtraukta į Kultūros vertybių registrą.
mokslas, tyrimas
© Corbis
Bet vėliau šios kolegijos kancleriui Vytautui Baškiui kilo abejonių, ar šis susirėmimas tikrai vyko būtent Jauniūnuose. Paskelbti naujos Saulės mūšio vietos savaitgalį į Pamūšį išvažiavo dviratininkų būrys. Jau dešimtąkart rengiamo žygio maršrutas - 1253 kilometrai - toks pat skaičius kaip Mindaugo karūnavimo metai.

Ta proga Pamūšio kaimo bendruomenė surengė šventę prie skubiai išdrožto atminimo ženklo, skelbiančio, kad būtent jų laukuose vyko garsusis mūšis.

V.Baškys, kurio vadovauja kolegija kadaise yra paskelbusi, kad Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną reikia švęsti liepos 6-ąją, prieš dešimt metų ėmė abejoti, ar tikrai Saulės mūšis vyko prie Jauniūnų.

Iš pradžių jį suklaidino jauniūniečių ryžtas organizuoti šventes pačių nustatytoje Saulės mūšio vietoje. Be to, vietos gyventojai parodė senovinę geležtę, kurią kažkas rado šiuose laukuose. Vėliau paaiškėjo, kad paveldėjęs toje vietoje žemę žmogus tiesiog sumanė ją išgarsinti.

Įsigilinęs į istorinius šaltinius, V.Baškys nustatė, kad tiesus kelias nuo Mežuotnės, iš kur magistro Folkevino vadovaujami kalavijuočiai žygiavo Šiaulių link, eina pro Pamūšį. Tuo tarpu kelias pro Jauniūnus buvo nutiestas gerokai vėliau.

Laukai, kuriuose, kaip paaiškėjo, vyko Saulės mūšis, priklauso stambiai ūkininkei Laimai Bartkevičienei. Žemę moteris paveldėjo iš savo prosenelių. 600 hektarų nuomotos ir nuosavos žemės valdanti ūkininkė dabar svarsto galimybę šioje vietoje statyti viešbutį, nes dirva čia klampi, neįmanoma nieko sėti.

"Manau, kad Saulės mūšis vyko šioje vietoje. Juk šitiek žmonių ir arklių išlaikyti reikėjo vandens, o pro Pamūšį teka upė", - kalbėjo ūkininkės sūnus 23 metų Ernestas Bartkevičius, vietos karčemos savininkas. Jis jau svarsto, kur gauti pinigų turistų lankomoms vietoms įrengti.

Gataučių seniūnijos, kuriai priklauso ir Jauniūnai, vadovė Janina Kadienė tik iš dienraščio išgirdo naujieną apie pasikeitusią Saulės mūšio vietą. "Šitiek metų čia buvo - ir staiga nebėr!" - neslėpė nuostabos seniūnė.

J.Kadienė pasakojo, jog iki šiol visi seniūnijos svečiai pirmiausia išgirsdavo apie istorinį mūšį, būdavo vežami apžiūrėti tos vietos. Neseniai tą lauką buvo pasirūpinta nušienauti, jau parengti brėžiniai, kaip įkurti parką ir pastatyti naują paminklą, ieškoma lėšų, kaip išpirkti žemę iš naujųjų savininkų.

Paveldo centro direktorius Vitas Kuncevičius nustebo išgirdęs, jog savaitgalį buvo paskelbta nauja Saulės mūšio vieta. Mat šių kautynių vieta yra laikoma nustatyta ir įtraukta į Kultūros vertybių registrą remiantis istoriko Romo Batūros tyrinėjimais.

Tačiau kiek pasvarstęs pašnekovas pripažino, kad tai - visiškai įmanoma, kadangi nei Jauniūnuose, nei Pamūšyje nebuvo archeologinių kasinėjimų, kurie tai įrodytų. Tuo tarpu mūšio vietoje būtinai turėtų būti aptikta archeologinių radinių.

Gavusi informacijos, kuri pagrindžia Saulės mūšio vietą, Kultūros paveldo vertinimo taryba gali svarstyti, kaip su ta vieta elgtis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Paaiškėjo daugiau detalių dėl rastos negyvos devyniolikmetės: artimieji prabilo apie mįslingą versiją (2)

Kėdainiuose rastas 5 mėnesius ieškotos 19-metės kūnas. Artimieji jau atpažino, bet dar laukiama...

Ministro Navicko atkirtis susitikime su ūkininkais: ko čia šoki man į akis papildyta 12.05 (160)

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas susitiko su Lietuvos žemės ūkio taryba, kuri jam...

Įvedami nauji ribojimai: kur nuo penktadienio bus patekti sunkiau arba be galimybių paso – nebeįmanoma (1016)

Įvedami nauji ribojimai. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) griežtina reikalavimus be galimybių...

Lukašenka keičia žaidimo taisykles: tyrime paviešinti faktai – daugiau nei iškalbingi (135)

Lietuvai, Latvijai ir Lenkijai toliau kovojant su dramatišku nelegalios migracijos antplūdžiu...

Putinas apie COVID-19 situaciją Rusijoje: nesuprantu, kas vyksta (5)

Rusijoje per praėjusią parą nustatyti 36 339 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai...

Šūviais į „Rimi“ apsauginį įtariamas vyras kaltės nepripažįsta: tai buvo būtinoji gintis (282)

Ketvirtadienį Vilniaus miesto apylinkės teisme sprendžiama, ar suimti šūviais į „ Rimi “...

Jūratė Juškaitė, Monika Guliakaitė. Persekiojimo kriminalizavimas – reali pagalba smurto aukoms atsakymas Olegui Fedosiukui

Spalio 14 d. Seime buvo priimtos Baudžiamojo kodekso pataisos, kuriomis apibrėžtas ir...

Karališkoje Saudo Arabijos šeimoje dirbusi kaunietė: užsidirbo ir nuosaviems namams, ir verslui (14)

34-erių Lilija Baltramiejūnaitė mus pasitinka Kaune per pandemiją įkurtoje savo įmonėje –...

Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario (43)

Nuotolinės vaistinės , kuriose būtų galima įsigyti receptinių , kompensuojamų vaistų ,...

Artinasi kone uraganinis vėjas: dėl pavojaus įspėjami ir vairuotojai (4)

Ketvirtadienio dieną link Lietuvos pasuks naujas žemo atmosferos slėgio sūkurys ir užgrius su...