„Kai buvo pasirašomas nacionalinis susitarimas dėl gynybos ir saugumo, tame susitarime kaip priedas yra atskiroji Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų nuomonė, kad, vis dėlto, mes turėtume judėti į visuotinį šaukimą“, – ketvirtadienį „Žinių radijui“ sakė I. Šimonytė.

„Tai (šauktinių reforma – ELTA) yra (...) tik tam tikra tarpinė reforma, kuri vienokia ar kitokia turbūt įvyks. Bet, vis dėlto, klausimas, koks yra tolesnis kelias. Čia, matyt, ta diskusija yra tik pirmas žingsnis“, – svarstė Vyriausybės vadovė.

Ministrė pirmininkė nurodė, kad Vyriausybei KAM siūlymai buvo pristatyti jau seniau. Tada, pasak jos, nutarta įstatymo projektą aptarti su politikais, ekspertais ir kitomis suinteresuotomis šalimis – siekiant išgirsti pastabas ir patarimus.

„Pokyčiai buvo pristatyti Vyriausybei prieš kurį laiką. Vyriausybės sprendimas tuomet buvo eiti su ta koncepcija ir diskutuoti ją, visų pirma, politiniame lauke, bet taip pat ir su kitais suinteresuotais asmenimis – su akademikais, su analitikais, kad iš esmės būtų išsigrynintos tokios galbūt ir kritikos vertos vietos, nes tos kritikos girdėjosi“, – aiškino I. Šimonytė.

„Man atrodo, kad diskusija atsinaujins. Kokios dabar yra ministerijos surinktos pastabos ar pastebėjimai – man dar neteko matyt. Tikrai su tuo susipažinsime, kai pasiūlymai vėl grįš į Vyriausybę“, – patikino ji.

KAM inicijuoja privalomosios karo tarnybos šaukimo sistemos pakeitimus, kuriais siūloma trumpinti tarnybos trukmę. Numatoma, kad prievolininkai galėtų sutrumpinti 9 mėnesių tarnybą iki pusmečio.

Taip pat numatomi pokyčiai studentams – kitaip nei anksčiau, jie negalės atidėti privalomosios tarnybos. Visgi, jie galėtų pasirinkti – stabdyti studijas ir atlikti tarnybą arba dalimis tarnauti savaitgaliais, vasaros atostogų metu. Be to, studentams arba studijas baigusiems jauniems žmonėms siūloma nustatyti nuo 160 iki 200 dienų tarnybą, kuri būtų suskirstyta dalimis ir truktų ne ilgiau kaip 3 metus.

Antradienį registruotame įstatymo projekte numatyti pokyčiai ir dėl šauktinių amžiaus, alternatyviosios tarnybos.

Šiuo metu Karo prievolės reformos projektas pateiktas derinti suinteresuotoms institucijoms.

Visgi, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) siūlomai reformai jau turi pastabų. Komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas teigia, kad pertvarkoje numatyti pokyčiai yra per mažas žingsnis visuotinės gynybos principo įgyvendinimo link. Tuo metu NSGK narys Saulius Skvernelis skeptiškai vertina siūlymą trumpinti tarnybos trukmę.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją