„Etikos ir procedūrų komisija atkreipė dėmesį, kad Seimo narys V. Bakas yra ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, dėl to jo išsakyti žodžiai gali turėti įtakos visuomenėje. Mes jam rekomendavome vengti pasisakymų, kurie būtų įžeidžiantys arba suprantami dviprasmiškai, ir bandyti savo nuomonę – kadangi žodžio laisvės neatšaukė Lietuvoje – reikšti korektiškiau“, – sakė komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė.

Komisija nekonstatavo, kad jis būtų pažeidęs politiko etikos normas.

„Išsakyti žodžiai, Etikos ir procedūrų komisijos narių vertinimu, nebuvo įžeidžiantys, buvo pabrėžiama, kad tai yra jo asmeninė nuomonė (…), ir – apie teismų neefektyvų darbą“, – sakė R. Tamašunienė.

Komisijos pirmininkės nuomone, tokiais klausimais reikėtų kalbėti daugiau, kaip apie prielaidą, o ne tvirtinimo forma.

Už tokį Etikos ir procedūrų komisijos sprendimą balsavo 6, prieš - 1, susilaikė - 3 komisijos nariai. Komisijoje buvo manančių, kad nereikia pateikti V. Bakui jokių rekomendacijų.

Į komisiją kreipėsi Teismų taryba

Kaip rašė ELTA, trečiadienį Seimo Etikos ir procedūrų komisija pradėjo svarstyti Teisėjų tarybos kreipimąsi, kuriame ji prašė įvertinti Seimo nario V. Bako viešai išsakytus teiginius apie Lietuvos teismus ir Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimą.

Išvadų projektą šiuo klausimu parengė Seimo nariai Andrius Palionis ir Antanas Matulas, tačiau, pritrūkus laiko, svarstymas atidėtas kitam posėdžiui.

Seimo opozicija mano, kad Seimo nariui nedera nepagarbiai kalbėti apie teismus, kad NSGK pirmininkas tikrai turi būti pamatavęs savo žodžius.

Kiti politikai įsitikinę, kad tai buvo asmeninė parlamentaro nuomonė, ir jis turi teisę ją reikšti.

Kaip ELTA jau skelbė, kreipimesi į etikos sargus Teisėjų taryba nurodė, kad V. Bakas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, didžiausios parlamentinės valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys, reaguodamas į paskelbtą teismo sprendimą byloje, kurioje buvo sprendžiamas ginčas dėl jo vadovaujamo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atliktame parlamentiniame tyrime naudotų Valstybės saugumo departamento pažymoje pateiktų galimai tikrovės neatitinkančių bei garbę ir orumą žeminančių duomenų, teiginių ir vertinimų, viešojoje erdvėje išplatino pareiškimus, kuriais viešai reiškė ir skatino nepasitikėjimą Lietuvos teismais ir konstitucine teisingumo vykdymo sistema.

Teisėjų taryba akcentavo, kad Seimo narys V. Bakas, viešojoje erdvėje reikšdamas abejones dėl jam nepatikusio teismo sprendimo ir teismų vykdomo teisingumo, akcentuodamas būtinybę pertvarkyti teismus, savo teiginiais ne tik diskredituoja teismo, kaip valstybės valdžios, autoritetą, tačiau viešai kursto nepasitikėjimą teismu kaip vieninteliu teisingumą Lietuvoje vykdančiu subjektu, formuoja nihilistinį visuomenės požiūrį į teisingumo vykdymą ir teismo priimamus sprendimus.

Teisėjų tarybos nuomone, su atsakingo politiko elgesiu nėra suderinami pareiškimai, kuriais konstatuojama, kad teismų sistemą reikia pertvarkyti iš esmės vien todėl, kad teismo sprendimas nepateisino šio politiko lūkesčių.