Seimas pradėjo svarstyti šių metų kovo pabaigoje Seimo narės Neringos Venckienės Seimo posėdžių sekretoriate įregistruotas Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis siekiama sugriežtinti sankcijas, susijusias su seksualinio pobūdžio nusikaltimais.
Neringa Venckienė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Kodekse ji siekia panaikinti senaties terminą seksualinio pobūdžio nusikaltimams, padarytiems mažamečiam asmeniui.

Tai numatančias "Drąsos kelio" frakcijos seniūnės N. Venckienės parengtas Baudžiamojo kodekso pataisas ketvirtadienį Seimui pristatė jos frakcijos kolega Valdas Vasiliauskas.

Po pateikimo jas parėmė 49 Seimo nariai, niekas nebalsavo prieš, 15 parlamentarų susilaikė.

Pasak V. Vasiliausko, labai dažnai prieš mažamečius asmenis padaryti seksualinio pobūdžio nusikaltimai išaiškėja tik po ilgo laiko, kai auka tampa pilnamečiu asmeniu ir išdrįsta tai paviešinti, todėl tokio pobūdžio nusikalstamoms veikoms senaties terminas turėtų būti netaikomas.

Kodekso pataisų autorė mano, kad šiuo metu Baudžiamajame kodekse nurodytos sankcijos už seksualinio pobūdžio nusikaltimus yra neadekvačios padarytai veikai. Už mažamečio asmens tvirkinimą galima skirti laisvės apribojimą arba areštą. Ji atkreipia dėmesį ir į tai, jog seksualinio pobūdžio nusikaltimams prieš mažamečius asmenis yra taikomas senaties terminas.

N. Venckienė siūlo įteisinti, kad nėra senaties mažamečio asmens išžaginimui, seksualiniam prievartavimui, tvirkinimui.

Pagal projektą, tas, kas atliko mažamečio asmens tvirkinimo veiksmus, baudžiamas laisvės atėmimu nuo dvejų iki aštuonerių metų. Tą, kas lytiškai santykiavo su žmogumi prieš šio valią panaudodamas fizinį smurtą ar grasindamas tuoj pat jį panaudoti ar kitaip atimdamas galimybę priešintis, ar pasinaudodamas bejėgiška nukentėjusio asmens būkle, siūloma bausti laisvės atėmimu nuo trejų iki aštuonerių metų. Tą, kas su bendrininkų grupe išžagino žmogų, siūloma bausti laisvės atėmimu nuo penkerių iki dešimties metų. Pagal siūlomą projektą, tas, kas išžagino nepilnametį asmenį, baudžiamas laisvės atėmimu nuo šešerių iki dešimties metų, o tas, kas išžagino mažametį asmenį, baudžiamas laisvės atėmimu nuo aštuonerių iki dvidešimties metų.

Siūloma kodekse įteisinti, kad "tas, kas tenkino lytinę aistrą su žmogumi prieš šio valią analiniu, oraliniu ar kitokio fizinio sąlyčio būdu panaudodamas fizinį smurtą ar grasindamas tuoj pat jį panaudoti, ar kitaip atimdamas galimybę priešintis, ar pasinaudodamas bejėgiška nukentėjusio asmens būkle, baudžiamas laisvės atėmimu nuo trejų iki septynerių metų".

Tą, kas šiuos veiksmus atliko mažamečiui asmeniui, siūloma bausti laisvės atėmimu nuo šešerių iki penkiolikos metų.

N. Venckienė, remdamasi Parlamentinių tyrimų departamento atlikta analize dėl bausmių ir senaties terminų, susijusių su seksualinio pobūdžio nusikalstamomis veikomis, sako, jog bausmės tokio pobūdžio nusikaltimams Lietuvoje yra labai švelnios. Už prievartinio pobūdžio seksualinius nusikaltimus nepilnamečiams (išžaginimą, seksualinį prievartavimą) daugelyje šalių numatyta speciali atsakomybė, t. y. griežtesnės nei bendru atveju bausmės. Anot N. Venckienės, labiausiai paplitusi bausmė už seksualinio pobūdžio veikas, padarytas nepilnamečių asmenų atžvilgiu, - laisvės atėmimas. Šios bausmės ribos, taikant ją už vieną ar kitą veiką, ženkliai skiriasi priklausomai nuo konkrečios valstybės tradicijų ir baudžiamosios politikos.

Pavyzdžiui, Prancūzijoje už nepilnamečio išžaginimą gali būti skirtas laisvės atėmimas iki 20 metų (kai auka neturi 14 metų), Latvijoje - ir laisvės atėmimas iki gyvos galvos (kai auka neturi 14 metų). JAV tam tikromis aplinkybėmis už asmens, neturinčio 16 metų, išžaginimą galima netgi mirties bausmė. Už tvirkinamojo pobūdžio veiksmus Lenkijoje galimas laisvės atėmimas iki 12 metų.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (289)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (50)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (11)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (283)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (12)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (56)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...

Prieš akistatą su „Žalgiriu“ – trilerį išgyvenusi „Panathinaikos“ ir pavydėtinas Lekavičiaus taiklumas prireikė dviejų pratęsimų (5)

Graikijoje Atėnų „Panathinaikos“ ekipa su Luku Lekavičiumi namuose po dviejų pratęsimų...

Ramūnas Bogdanas. Pirmieji Narcizo metai Baltuosiuose rūmuose (35)

2017 m. sausio 20 d. įvyko 45-ojo JAV prezidento inauguracijos ceremonija. Juo tapo verslininkas ir...

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (97)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...